2025. május 23. péntek
Ma Dezső, Vilmos, Renáta névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Orbán miatt nem tudnak komolyabban fellépni Dodik ellen

Orbán miatt nem tudnak komolyabban fellépni Dodik ellen

Magyarország miatt a német és a francia diplomácia rákényszerült, hogy nemzeti alapon dolgozzon ki alternatívákat a boszniai szerbek vezérének megfékezésére, miután Orbán Viktor folyamatosan megtorpedózza a közös fellépést Dodik ellen. Berlin és Párizs célja, hogy anyagilag és politikailag elszigeteljék a Republika Srpska első emberét, illetve közvetlen munkatársait, akik az országrész elszakításán dolgoznak és ezzel válságba taszították a régiót. A több más tagállamnak megküldött javaslat kiemeli, hogy Bosznia a 95-ös daytoni megállapodás óta nem volt ilyen súlyos helyzetben, Dodik még azt is megtiltotta, hogy a szövetségi állam képviselői a szerb kisebbség területére lépjenek. Ezért Szarajevó letartóztatási parancsot adott ki ellene. A német-francia elképzelés része, hogy sem az EU, sem a tagországok nem adhatnának támogatást Dodiknak, de még az olyan nemzetközi intézmények sem, mint a Világbank. (Mint ismeretes, Magyarország kölcsönt nyújt a szerb tagköztársaságnak – a szerk.) A levél kifejezetten utal arra, hogy Orbán a szerb vezető szövetségesének számít. Mindketten szoros kapcsolatokat ápolnak Putyinnal. Szelestey Lajo nemzetközi sajtószemléje:

Euractiv

 

Nincs könnyű dolga a Mathias Corvinus Collegium brüsszeli lerakatának, mert csak nehezen talál olyan hotelt, amely befogadja a szélsőjobbos szervezet éppen időszerű rendezvényét. Ezt bizonyítja, hogy az Orbánhoz kötődő agytröszt legutóbb is csak többszöri nekifutásra tudott megállapodni egy szállodával, hogy ott rendezi meg tanácskozását a jobboldaliság, illetve a nők kapcsolatáról.

 

Ráadásul a megadott időpontban, két napja odakint egy csomó antifasiszta tüntetett és tojással dobálta meg az épületet, amelyet rendőrök védtek. A felvonulók szivárványszínű zászlókat és palesztin kendőket lengettek. Így akartak üzenni mind az előadóknak, mint a részvevőknek. Utána meg kellett tisztítani a falakat és a bejáratot.

 

Az MCC két másik helyen már felsült, mert a potenciális házigazdák visszamondták a foglalást. Baloldaliak ugyanis már előre figyelmeztetést küldtek nekik. Akkor is, amikor egy 3. hotelben Trump új világrendje lett volna a téma. Az MCC ottani igazgatója, Frank Füredi úgy nyilatkozott, hogy van azért olyan intézmény, amely bár nem ért velük egyet, de hisz a szólásszabadságban. Ezzel együtt nehéz úgy szervezni, ha nincs meg hozzá a megfelelő színhely.

 

Az érintett szállodalánc vezérigazgatója közölte, hogy ők nem kívánnak közösködni szélsőjobbos elméletek képviselőivel. Ezzel szemben Füredi azt állította, hogy nagyon is szívélyes volt a fogadtatás, és hogy visszavárják őket. A főigazgató nem cáfolta ugyan a magyar képviselő kijelentését, de hozzátette, hogy amit a saját emberük mondott, az tökéletesen tükrözi az üzletpolitikájukat.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

Az illetékes uniós biztos legfrissebb nyilatkozata megerősíti, hogy főleg Magyarország miatt fő a feje az EU illetékeseinek az új menedékpolitika ügyében. Magnus Brunner, aki az Osztrák Néppárt tagja, azt hangsúlyozta, hogy minden kormánynak nyitottnak kell lennie az új szabályozás iránt, bár azt elismerte, hogy az Orbán-kabinet megtagadja a hozzájárulását.

 

Nem hajlandó egyetlen menedékkérőt sem átvenni, de majd kiderül, mennyire tart ki a véleménye mellett, mert mindenki más reformot akar. Jelenleg arról akarják meggyőzni a magyar felet, hogy neki is előnyös volna az új rendszer. Magyarország nem vonhatja ki magát. Mivel a közösség külső határán fekszik, joggal tart igényt a többiek szolidaritására.

 

Ám nem utasíthatja el a terheket. Hogy belátásra térjen, Brüsszelnek jogában áll pénzeket visszatartani. de a bírság sem kizárt.

 

Az osztrák politikus egyáltalán nem helyesli, hogy Németország visszaállította a belső határok ellenőrzését, habár átmenetileg megteheti a biztonságra és a közrendre hivatkozva. Ám inkább a külső határok ellenőrzését kell megerősíteni, illetve be kell vetni minden más lehetséges eszközt.

 

Politico

 

Manfred Weber kijelentette, hogy Hitlernek figyelmeztetésül kell szolgálnia a mai konzervatívok számára, amikor azok azt mérlegelik, hogy mennyire támaszkodjanak a szélsőjobbra saját politikájuk valóra váltásakor. Az Európai Néppárt elnöke szerint az EPP próbál itt egyfajta egyensúlyt találni, vagyis hogy ne segítse hatalomra egyúttal a szélsőségeseket.

 

Úgy véli, hogy az európai középjobb széles körű felhatalmazást kapott a tavalyi választáson, ám nem szabad elkövetnie azt a

 

hibát, mint a német konzervatívok, amikor a 30-as években Hitler szálláscsinálóinak bizonyultak.

 

A pártcsalád kötéltánc mutatványt ad elő, mert ugyan nem tárgyal aktívan a szélsőjobbal, de gyakran rá van szorulva annak voksaira Strasbourgban. A szocialisták, liberálisok és zöldek ezzel együtt bírálják a Néppártot, mondván, hogy az jobbra fordult. Weber ezzel szemben azzal érvel, hogy a szélsőjobb felemelkedése azt igazolja: a szavazópolgárok jobboldali választ akarnak gondjaikra és vége középbal uralomnak az Unióban. Szerinte a másik három frakció csak a száját tépi, de nem cselekszik, ellentétben az EPP-vel.

 

Project Syndicate

 

Joschka Fischer úgy gondolja, hogy nincs alternatíva Európa számára: arra kell készülnie, hogy beszorul a birodalmi, agresszív Oroszország, illetve Amerika közé, utóbbiban nem lehet megbízni. A német zöldek egykori, legendás külügyminisztere szerint ehhez választ kell adni  arra az alapkérdésre, hogy vajon a földrész hajlandó-e megtenni azt, ami ahhoz kell, hogy életképes hatalom legyen belőle?

 

Egyértelműnek nevezi, hogy Trump miatt történelmi léptékű átrendeződés megy végbe a világban. Ennek egyik és legnagyobb áldozata a transzatlanti kapcsolat, és az árát javarészt az öreg kontinens fizeti meg. Az USA kétségtelenül kivonul, feladja szerepét a rend őreként és a szabad világkereskedelem vezetőjeként. Az irány az, hogy vámmentes tömbök jönnek létre, amelyek megfelelnek a 21. század új geopolitikai blokkjainak.

 

Ha az európaiak igennel felelnek az előbbi kérdésre, akkor az azt jelenti, hogy bízniuk kell saját erejükben és politikai akaratukban. Annál is inkább, mivel a nemzetállamok nem képesek lépést tartani a fejleményekkel, csak akkor élhetnek jólétben, ha összefognak. Egyedül még Németország sem tud megbirkózni a feladattal.

 

A külső nyomást nehéz alábecsülni. Putyin Kelet-Európát fenyegeti. A földrész kizárólag megvetést tapasztal a Trump-kormányzat részéről. Közben Kína nyomul mind a mesterséges intelligencia, mind a hadfelszerelések területén. De ezek a változások alkalmat nyújtanak, hogy Európa újra kitalálja magát. Nincs más megoldás, hacsak a földrész nem akar gyáva szolgaságban élni.

 

Azaz Európának egyesülnie kell szabad, szuverén hatalomként. Ha nem hajlandó rá, akkor külső szereplők kegyelmére szorul, márpedig ezek az erők semmire sem vágynak jobban, mint hogy a kontinens szétessen és tartósan meggyengüljön.

 

Economist

 

A vezércikk nagy bajnak tartaná, ha a jövő vasárnap esedékes elnökválasztás eredményeként Lengyelország befelé fordulna, mert azzal csak ártana magának és a kontinensnek is. A lengyelek immár 3 évtizede igazolják, mennyi mindent el lehet érni az európai integráció, illetve a jó gazdaságpolitika segítségével.

 

Az orosz veszély miatt a biztonság növelésére használják gazdagságukat. Oroszország, Ukrajna és Törökország után a lengyel hadsereg a 4. legnagyobb a földrészen. Ez pedig befolyást jelent. Nem véletlen, hogy Varsó is a négy muskétás közé tartozik – a britek, a franciák és a németek oldalán.

 

Ukrajna ügyében egészen más állásponton vannak, mint Magyarország és Szlovákia, Orbán, illetve Fico alatt.

 

Ám ha Nawrocki nyer, akkor biztosan megfúrja Tusk reformprogramját és töri az utat Kaczyinskiék sikere számára a következő választáson. Győzelme érdekében a jelölt rá van utalva a szélsőjobbra, amely kiaknázza az ukránellenes közhangulatot. Sőt az egyik ilyen párt kifejezetten antiszemita.

 

Ez azért fontos, mert a kormányfő próbálja kiszabadítani az államot a PiS fogságából. Ha jelöltje, a varsói polgármester kerekedik felül, az megkönnyítené az együttműködést az EU-val és még tovább növelné az ország tekintélyét, miközben Európának – Trump miatt – sürgősen meg kell teremtenie saját stratégiai önállóságát.

 

FT

 

Az új román elnök a súlyos költségvetési hiány ellenére támogatja a védelmi kiadások jelentős emelését, úgy, ahogyan azt a NATO előirányozta. Nicosur Dan kijelentette Dunai Mártonnak, az újság kiküldött tudósítójának, hogy szeretné meggyőzni az ország külföldi partnereit, illetve beruházóit: Románia kitart a nyugati orientáció mellett. Erről egyértelműen döntött a múlt vasárnapi választás, ideértve Ukrajna támogatását.

 

A védelmi költségvetésnél ez az Észak-Atlanti Szövetség által megszabott 3,5%-os fejlesztést jelent, plusz 1,5%-ot fordítanak az infrastruktúrára, illetve a digitális biztonságra. Közben viszont az idén 6 milliárd euróval kell visszavágni a büdzsé költségoldalát, akkor reális a 7,5%-os deficitcél.

 

A kormány előreláthatólag egy hónapon belül megalakul, az lenne jó, ha mind a négy nagy párt szerepet vállalna benne – hangsúlyozta Dan. A kabinet teljesítményétől függ, mennyi esélye lesz három év múlva a szélsőjobbnak az urnáknál. Mint mondta, megérti azt az 5 millió embert, aki a szélsőséges Simionra voksolt, ám ezt a tábort a gazdasági és társadalmi elégedetlenség vezérelte.

 

A korrupció, a rossz gazdaságpolitika, valamint a gazdagság mind egyenlőtlenebb megoszlása egyaránt fokozta az elégedetlenséget a politikai elittel szemben. Jelezte, hogy reformot tart szükségesnek az igazságszolgáltatásban is, mivel erősen jobbra tolta a hangulatot, hogy az Alkotmánybíróság nem magyarázta meg kielégítően, miért helyezte hatályon kívül a novemberi választás eredményét.

 

Die Zeit

 

Jeles szakértők vélemény erősen eltér az ügyben, tartania kell-e Európának egy orosz támadástól. A lap körképében Carsten Breuer, a Bundeswehr tábornoka arról beszélt, hogy semmiképpen sem szabad lebecsülni a veszélyt, mivel Oroszország legkésőbb 4 év múlva készen állhat az offenzívára, úgy, ahogy az egy kiszivárgott NATO-tanulmányban áll.

 

A tézist támasztja alá, hogy az orosz új fegyverek egy része nem a frontra kerül, hanem raktárba. Carlo Masala, aki a német hadsereg müncheni egyetemén a nemzetközi politika professzora, kizártnak tartja, hogy az oroszok bevonulnának Németországba. Inkább a „kis tűszúrások” taktikáját alkalmazzák majd, vagyis elfoglalhatnak csekélyebb területeket a Baltikumban, illetve Finnországban, de akár még Kanadában is, mert Putyin előszeretettel provokál.

 

Ki akarja próbálni, miként reagál a NATO, ennek megfelelően a legrosszabb esetre kell felkészülni. Ezért fegyverkezni kell, aminek verseny a vége, de nincs más lehetőség.

 

Sönke Neitzel potsdami hadtörténész azt hangsúlyozta, hogy a Kreml nem bizonyulhat gyengének, mert akkor veszélybe kerül. És aligha várja meg, amíg a NATO rendbe szedi magát. Alighanem 2028 lesz a legveszélyesebb dátum ebből a szempontból.

 

Élie Tenenbaum, az IFRI francia agytröszttől úgy véli, hogy Oroszország még sosem volt ennyire veszedelmes, de aligha rohanja le a NATO-t, legalábbis ameddig azt Washington támogatja.

 

Falko Drossmann, a Luftwaffe főhadnagya, a Bundestag védelmi bizottságának elnöke szerint a Bundeswehr tartósan alulfinanszírozott, pedig az államnak az a dolga, hogy megvédje polgárait. A világban azonban az az irányzat, hogy a legtöbb állam fejleszti haderőit.

 

Daily Telegraph

 

Trump végre elismerte, hogy Putyinnak nem érdeke a béke, vagyis az üzletkötések nagy mestere a jelek szerint sehová sem jutott, jóllehet két órán át tárgyalt telefonon orosz kollégájával. Így most az az érzés, hogy feladja – mutat rá Hamish de Bretton-Gordon, a brit hadsereg nyugalmazott ezredese.

Az tény, hogy az elnök bombasztikusan és naivan botladozik a próbálkozás során, miközben arrogánsan azt hiszi, hogy mindenki másnál jobban tudja, mit kell csinálni. A Kreml pókerarcú zsarnoka kicselezte Washingtont, ezért bőven belefér, hogy az amerikai politikus csak ront az ukránok helyzetén. Moszkva kitart amellett, hogy visszaállítja a volt szovjet nyugati határokat.

Ám sokáig nem folytathatja a küzdelmet, ha az USA 50 dollárra viszi le az orosz olajra kiszabott ársapkát. Ebből Európának is kell vennie a részét. A földrészre visszatért a hidegháború, sőt az bármikor átfordulhat forró viszályba. Ezért készülni kell a háborúra, vagy opcióként marad a vereség.

Amikor Putyin jó 3 éve nyugatra tekintett, ott nem látott kézzelfogható elrettentést. Ám ha holnap akarja felmérni az esélyeket, azt kell tapasztalnia, hogy a másik oldalon van egy erős szövetség, amely képes visszaküldeni oda, ahonnan jött. 

 

Die Zeit

 

Egy rettenetesen gazdag család – Trumpék – még jobban megszedik magukat, még nem volt amerikai elnök, aki ennyire szégyentelenül saját vagyona gyarapítására használta volna fel hivatalát – írja Washingtonból Heike Buchter, aki végig veszi, hogy a famíliából ki hogyan gyarapítja a milliókat.

 

Jellemzőnek nevezi, hogy amikor az elnök a minap a Közel-Keleten járt, nem Gázáról, az emberi jogokról vagy a geopolitikáról tárgyalt, a fő cél a minél több szerződés volt. 145 befektetési megállapodás született, sokmilliárdos nagyságrendben. Az üzletelésből aktívan kivette részét két fia: Eric és Donald jr. Ők vezetik a családi vállalkozást, a Trump Organisationt.

 

Az elnök anyagilag ráfizetett az első időszakra és ezt nem szeretné még egyszer megélni. Két milliárdot vesztett, ám most egészen másként alakulnak a dolgok. A Forbes 5,1 milliárdra becsüli az összvagyont és az máris szépen fiadzik.

 

A közvélemény nincs felháborodva túlzottan, habár januárban 45% nyilatkozott úgy, hogy tisztességtelennek tartja  Trumpot. De ez nem casus belli, mert általános a vélemény, hogy a politikusok általában saját zsebre dolgoznak és az elnök legalább beismeri.

 

Ha valaki együtt akar vele ebédelni, akkor most már egymillió dollárt kell fizetnie érte, 9 éve még csak 200 ezer volt a tarifa. Jól tejel a kripto üzlet is, valóságos birodalom épült ki és október óta 550 milliót hozott a konyhára. A vállalkozásba már beszállt a legkisebb fiú, a 19 éves Barron is, pedig ő még tanul. Ugyanakkor jól jövedelmeznek a Trump-bolt emléktárgyai is.

 

Külföldön a többi közt Omán, Katar és Vietnam szerepel a befektetési célpontok között.

 

2025. május 23.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Orbán miatt nem tudnak komolyabban fellépni Dodik ellen

Magyarország miatt a német és a francia diplomácia rákényszerült, hogy nemzeti alapon dolgozzon ki alternatívákat a >

Tovább

Hol voltál apám, mit tettél apám, miért hallgattál apám, kit szolgáltál apám?

És mit válaszol a nagyapa, aki tudja, hogy ezek a jelenetek a YouTube-on fennmaradnak és az >

Tovább

Veszélybe kerül a Putyin-ellenes európai egység, ha Trump enyhít a szankciókon

És még Magyarország képes inkább rontani a helyzeten. Amerika miatt szertefoszlott az EU reménye, hogy fokozni >

Tovább

Az EU-t felszólították a magyar sajtószabadság betiltására irányuló tervek ügyében

Több mint 90 főszerkesztő és kiadó írt alá egy nyilatkozatot Európa-szerte, amelyben felszólítják az EU-t, hogy >

Tovább

Magyarország veszélyben van

A számára kedvezőtlen közvélemény-kutatási arra arra csábíthatja Orbán Viktort, a  hibrid autokráciáját alig leplezett diktatúrává alakítsa. >

Tovább

Trump visszavitte a kiindulópontra az ukrán-orosz béketárgyalásokat, de Putyin pont ezt akarta

Ezt hangsúlyozza kommentárjában a Guardianben Olga Csizs, a Torontói Egyetem Politológia Tanszékének tanársegédje. Elismeri, hogy az >

Tovább

Ki védi meg majd Magyar Pétert?

Mi pedig az adósai vagyunk azért a lehetőségért, amit az elmúlt egy évben egy szál maga >

Tovább

Drágán add az életed!

Trump folytatja a támadást a sajtószabadság ellen – a példakép nyilvánvalóan Orbán és Putyin. Ezt mondta >

Tovább

A diadal másnapja: nem az RMDSZ győzött, hanem a közösség mentette meg önmagát

Rákapcsoltak ugyan a Nicușor Dant támogató kampányra, de egyetlen szóval sem nevezték nevén Orbán árulását. A >

Tovább

AFP: Tízezrek tiltakoztak az Országgyűlés előtt

A médiát és a civileket sújtó „tekintélyuralmi” törvényjavaslat ellen tartottak tüntetést. A jogszabály lehetővé tenné, hogy >

Tovább

Az izraeli kormányfőnek megvan minden oka, hogy megrémüljön

Erre elég volt, ha csak végignézte, hogy mit csinált Trump a héten a térségben. A három >

Tovább

Orbán Viktor meglepő módon besorolt a szélsőséges román elnökjelölt mögé

George Simion nacionalista és oroszpárti, így minden adottsága megvan, hogy elnyerje a magyar kormányfő tetszését. Csakhogy >

Tovább