2025. április 3. csütörtök
Ma Buda, Richárd, Hóvirág névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Egy szokatlan barátság

Egy szokatlan barátság

A Budapestről, illetve Tel Avivból keltezett összeállítás szokatlan barátságnak nevezi Orbán és Netanjahu viszonyát, bár mint megjegyzi, mindig van abban valami történelmi, amikor az izraeli politikus felkeresi Budapestet. Most éppen az, hogy a házigazda simán túllép a letartóztatási parancson, igaz ezzel azóta így van, hogy a körözés megjelent. Merthogy szerinte amögött politikai megfontolások rejlenek. Azt nem tudni, mit csinál a vendég 5 napon át Magyarországon, de abban biztos lehet, hogy a haja szála nem görbül meg. Ugyanis Izrael fellebbezést nyújtott be a Nemzetközi Bíróságnál és az még nem zárult le. Így viszont egyelőre nem kell lekapcsolni a politikust. A zsidó állam számára viszont fontos jelképe van a látogatásnak, mivel elvitatja a Nemzetközi Büntetőbíróság legitimitását, annak határozataival egyetemben. Az azonban sokak számára meglepő lehet, hogy Netanjahu szoros partnert lát Orbánban, hiszen még nem volt olyan régen, amikor a Soros-plakátok elárasztották Magyarországot. A hirdetések zsidóellenes képzettársításokat keltettek, hiszen azt sugallták, hogy az üzletember finanszírozza a migránsáradatot. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

EUobserver

 

Netanjahu budapesti útja azt bizonyítja, hogy az EU csupán a száját tépi, amikor azt hangoztatja, hogy támogatja a Nemzetközi Büntetőbíróságot. Magyarországnak a hágai testület körözése alapján le kellene tartóztatnia a politikust, aki ma kezdi meg ötnapos látogatását – közölte a Bizottság, de a kiállás csupán langymeleg volt.

 

A tudósító, Andrew Rettman úgy értékeli, hogy az izraeli kormány meghívása magyar részről fricska az NBB-nek. Az izraeli fegyveres erők már több mint 50 ezer embert öltek meg Gázában. Ám hogy a miniszterelnök büntetlen marad, az sokat árt a Nyugat hitelének a fejlődő világban. Ott ugyanis kétkulacsos politikát és szelektív igazságszolgáltatást emlegetnek az ügy kapcsán.

 

A RUSI, a brit fegyveres erők elemző intézetének egyik munkatársa szerint méltatlan, hogy a magyar vezetés semmibe veszi kötelezettségét a Nemzetközi Büntetőbírósággal szemben. És miként lehetne elvárni, hogy bárki fenntartsa a szabályokra épülő nemzetközi rendet, ha a fejlett államok túllépnek saját ígéreteiken?

 

Egyes európai kormányok úgy vélik: Orbán nagyon is tudatos támadást intéz Netanjahu vendégül látásával a transz-atlanti értékek ellen. De nem ő az egyetlen, aki számára fontosabbak a kétoldalú kapcsolatok. Hasonlóképpen nyilatkozott a német kancellár, valamint a lengyel miniszterelnök is, továbbá a franciák, az olaszok és a hollandok is keresik a módját, miként bújhatnának ki a letartóztatási parancs alól, ha netán hozzájuk látogat az izraeli vezető.

 

A budapesti tárgyalások egyik célja, írta a Times of Israel, hogy Magyarország támogassa Trump ötletét a gázai palesztinok elűzésre, miután az elnök turistaparadicsomot kíván létesíteni a térségben.

 

Libération

 

Orbán Viktor kesztyűt dob a Nemzetközi Büntetőbíróságnak, amikor fogadja Netanjahut. De hát a magyar vezető keresi a helyét az új geopolitikai világhelyzetben. Azt már többször bizonyította, hogy számára nem jelentenek semmit az európai igazságszolgáltatás döntései. Így halott betű maradt az is, hogy az EU legfőbb bírói testülete elmarasztalta a magyar kormányt a menedékjog megsértése miatt.

 

Most pedig szintet váltott, hiszen ezúttal egy nemzetközi bíróság letartóztatási parancsát hagyja figyelmen kívül – írja Nelly Didelot. De a lényeg, hogy Netanjahunak nincs mitől tartania Budapesten. A magyar vezetés készségesen összeáll vele, az izraeli kormány egyik legfőbb támogatójának számít Európában. Nem érdeklik sem a Gázában elkövetett háborús bűnök, sem az, hogy antidemokratikus irányba megy a zsidó állam.

 

Ugyanakkor Orbán, akik azzal büszkélkedik, hogy közreműködött Trump kampányának előkészítésében, folyamatosan keresi az amerikai elnök támogatását. Netanjahu meghívásának is megvolt a maga oka, hiszen a magyar politikus elszigetelődött az Unióban. A háború kezdete óta próbál partnereket találni és a jelek szerint egyre fontosabb számára, hogy közeledjen Izraelhez.

 

Csakhogy közben egy pillanatra nem volt jó a pedigréje antiszemitizmus-ügyben. Lásd a folyamatos támadásokat Soros ellen, amelyek antiszemita közhelyeket tartalmaztak.

 

Spiegel

 

Trump kiábrándítja azokat a populistákat, akik bíztak benne. Zűrzavaros vámpolitikájával az elnök a gazdaságot hívta ki maga ellen, azzal pedig a demagógokat billenti ki lelki egyensúlyukból, hogy Putyin kedvét keresi. Olyannyira, hogy felerősödhet az ellenszél saját táborától – fejti ki Michael Sauga Brüsszelből.

 

Az amerikai gazdaság olyan mértékben elbizonytalanodott, hogy ma már egyáltalán nem hozza szóba a korábban várt „aranykorszakot”, sokkal inkább inflációtól és recessziótól fél. A külpolitikában végrehajtott birodalmi és Moszkva-barát váltás pedig a populistákat kényszeríti defenzívába. Ráadásul egyre népszerűbb a politikai közép. 

 

Az első repedések akkor jelentkeztek, amikor az elnök megalázta Zelenszkijt a Fehér Házban. A holland Wildersnek ez egyáltalán nem tetszett, Orbán viszont nem győzte magasztalni az eljárásmódot. Itt is az látszik, hogy a nacionalisták internacionáléja önmagában ellentmondást hordoz.

 

Hogy Washington szemet vetett Kanadára és Grönlandra, az veszélyt jelent a kisállamok jobboldali-populista politikusai számára, és ezt nem csillapítja a közös kulturkampf a globalisták és a migránsok ellen.

 

Az pedig nem csupán az amerikai vállalkozói elitet sokkolta, hogy a Fehér Ház kész figyelmen kívül hagyni a piac jelzéseit. Dereguláció és adócsökkentés helyett merev ideológiát tapasztalni a hatalom részéről, az pedig árt az üzletnek.

 

A nemszeretem újságírók elleni bosszúhadjárat a jogállamot fenyegeti. A kiszámíthatatlan vámpolitika emelkedő költségekkel és csökkenő forgalommal jár. A konzervatív American Enterprise Institute politikai igazgatója katasztrófának minősítette a kormányzat gazdaságpolitikáját. Szerinte azt a káosz és kétbalkezesség jellemzi.

 

Frankfurter Rundschau

 

Putyin éveken át ingyen adott gázt a szakadár Dnyeszteren túli területnek, ám Ukrajna február elsejével leállított a szállításokat a területén áthaladó vezetéken keresztül, ezért az elnök most Orbán segítségével oldja meg a Moldovából kiszakadt rész ellátásá. A számítás nagyon is tudatos, függetlenül attól, hogy az ellátás egy vagyonba kerül.

 

A dolog úgy áll, hogy Moszkva egy magyar közvetítő segítségével, piaci áron szervezi meg a gázellását. Az energiahordozót Moldován keresztül juttatja célba, utóbbi kormány emberiességi megfontolásból száll be a tranzakcióba. Az oroszok szeme előtt ugyanakkor az lebeg, hogy az országban még az idén választások lesznek, azon szavaznak a transznyisztriaiak is és nem mindegy kire adják a voksukat.

 

A Kreml szeretné kiütni a nyeregből az EU-barát Sandbu-kormányt. Ehhez talált egy magyar közvetítőt, az ügylet értékét 164 millió dollárra becsülik. Szijjártó Péter elismerte a megállapodás tényét. Az összmennyiség 3 millió köbméter.  A moldovai miniszterelnök-helyettes az egész sztori jól jellemzi, milyen kapcsolatok vannak Orbán és Putyin között. Egyes hírek szerint az orosz fél a közelmúltban tartott moldovai elnökválasztás előtt meg szavazatokat vásárolt.

 

Yahoo/Bulwark

 

A szerző, Alan Elrod úgy véli, hogy az olyan autokraták, mint Orbán és Trump gyűlölik a saját fővárosukat, alighanem azért, mert az egyik Budapestet nem tekinti magyarnak, a másik szerint pedig Washington nem teljesen amerikai. Sok mindenben megtestesíti mindazt, amit gyűlöl a Tegyük Újra Naggyá Amerikát-mozgalom.

 

A populista demagógoknak, ha azok nacionalista, a vidékre épülő mozgalmat vezetnek, a fővárosok általában nem jelentenek hazai pályát, mert ezek a települések többnyire sokkal inkább dinamikusak, kozmopoliták és liberálisok a falusi övezetekhez képest.

 

Az amerikai vezetés a hatalomátvétel óta hadakozik Washingtonnal. Összehasonlításképpen: Orbán lecsapott a Pride-ra, de ez csupán a legújabb epizód részéről a főváros elleni kulturális háborúban. Merthogy a település sokszínű, előre tekint és ez üti azt a képet, amelyet a politikus a kulturálisan konzervatív Magyarországról óhajt elterjeszteni.

 

De a téma jól jön neki, mert szereti úgy beállítani az ellenfeleit, hogy azok külföldi befolyás alatt állnak és erkölcsileg elkorcsosultak, szemben a hatalom idősebb, jobboldalibb vidéki bázisával. Az ellenoldal a tüntetéseken, hídfoglalásokon kívül nem sokat tud tenni, viszont ily módon alájátszik a politikusnak, aki a kezében lévő sajtó keresztül azt igyekszik bizonyítani, hogy a budapestiek nem többek romboló csürhénél.

 

Washington lesz az idén a WorldPride házigazdája és egyelőre nincs jele, hogy kormányzat korlátozná az eseményt. Ugyanakkor az ottani egyetemek elleni támadás felidézi, hogy a Fidesz elűzte a CEU-t.

 

Daily Telegraph

 

A brit hadsereg egyik volt ezredese azt tanácsolja, hogy senki se verje nagydobra, de alighanem Putyin ellen fordul a hullám. Hogy a Kreml ideges, azt látni, főként, miután Moszkvában felrobbantották az elnök autóját. De emellett az erősödő paranoia arról árulkodik, hogy a politikus érzi: igenis sebezhető.

 

Hamish de Bretton Gordon, aki a vegyi, biológiai és nukleáris ezred parancsnoka volt, majd a NATO-ban vezette a hasonló egységet, nagyon is érti, miért annyira nyugtalan a Kreml. Először is az orosz társadalom besokallt a 250 ezer katonaáldozattól. A gyászoló anyák kezdenek magyarázatot követelni a Kremltől.

 

A rekrutáknak nemigen akaródzik a frontra menni. Azután hogy Putyin Zelenszkij menesztését követeli a tűszünet fejében, az olyasfajta őrültség, ami tökéletesen mutatja, mennyire kétségbeesett. A potenciális utód, Zsaluznij, a volt főparancsnok, aki jelenleg nagykövet Londonban, még keményvonalasabb ugyanis, mint a jelenlegi elnök.

 

De az orosz államfőt az fogja leginkább zavarni, hogy elvesztette a türelmét Trump, akit pedig a leghűségesebb nyugati barátjának tekintett. A megjavult időjárás jól jöhet Kijevnek, mert a drónok pontosabban be tudják mérni a célokat. Ez a legalkalmasabb idő, hogy Putyin sebezhetősége fordulatot hozzon a háború menetében. A kérdés csupán az, él-e a Nyugat a lehetőséggel.

 

Wall Street Journal

 

A jobboldali lap szerkesztősége sürgeti, hogy az amerikai Szenátus sújtsa szigorú szankciókkal Oroszországot, mert Putyin csak a bolondját járatja Trumppal a fegyvernyugvás ügyében, a felsőház viszont a megtorló intézkedésekkel üzenetet küldhet Moszkvába.

 

Ukrajna már elfogadta, hogy 30 napra hallgassanak el a fegyverek. Ugyanakkor Trump felpaprikázódott, mivel orosz kollégája azt akarja, hogy Kijevben ideiglenes vezetés vegye át az irányítást. Azon felül több nyilatkozata is azt támasztja alá, hogy nem gondolja komolyan a megállapodást.

 

Ám ha a volt KGB-ügynök erővel be tudja szippantani a szomszédos országot, akkor Zelenszkij helyébe vazallust ültethet, Belarusz mintájára. A szankciók enyhítését követeli és olyan területeket akar megszerezni, amelyek nincsenek is a kezén, ez azonban nem tárgyalási alap.

 

Ezért ajánlatos némi nyomással ráerősíteni a Fehér Ház figyelmeztetésére. A Kreml gazdaságilag sebezhető. De nem Trump az első elnök, aki rájön, hogy orosz kollégájánál a tettek és az ígéretek nem vágnak egybe. Ahhoz, hogy elfogadjon egy olyan megállapodást, amely nem tartalmazza Ukrajna leigázást, olyan nyelvet kell használni, amelyet megért az orosz diktátor.

Guardian

 

Nathalie Tocci szerint Trump nem egyszerűen csak azt hiszi, hogy az idő eljárt Európa fölött, igazából azt akarja, hogy az EU dobja be a törülközőt. Az olasz Külügy Intézet igazgatónője, a lap rendszeres kommentátora emlékeztet arra, hogy az amerikai politikát a zsigeri gyűlölet vezérli. Ezen belül mély a megvetés az öreg kontinenssel szemben, Amerika arrogánsnak és élősködőnek tartja és aktívan ki is akarja csinálni. A transz-atlanti törés szerkezeti.

 

Az uniós vezetők legfőbb gondja most az, hogy megmaradjon a szabad, független és demokratikus ukrán állam, ha az USA netán a busz alá löki. Három sürgős feladat áll Brüsszel előtt: az elnök ma jelenti be a vámokat, ám az Unió olyan gazdasági súlyt képvisel, amit az Egyesült Államok nem hagyhat figyelmen kívül. A szóval a vámháború fájdalmas lesz, de mind a két fél sírni fog.

 

A Fehér Ház nem fog leállni Grönland ügyében, de itt is működik az európai ellenállás, a szigettel az élen. A többi tagállamnak ki kell állnia Dánia mellett, mert ha gyenge a reakció, Trump részéről csak tovább erősödik a nyomást. Végül pedig a legfontosabb: Ukrajna. Azt már látni, hogy Európának alighanem Washington ellenében kell Kijevet megsegítenie.

 

Hogy Putyin mit akar, az egyértelmű, de nagyon valószínű, hogy Trump nem csupán Putyin kezére játszik, hanem ebbe az irányba igyekszik majd terelni Európát is. Ellen kell állni az amerikai zsarolásnak, amihez határozottság, bátorság és udvariasság szükséges. A földrésznek egyszerűen a maga útján kell haladnia.

 

Wall Street Journal

 

Még az akadémikus Walter Russel Mead is megvallja: nemigen tudja kifürkészni Trump valódi szándékait, ennyire hiperaktív elnök évtizedek óta nem lakott a Fehér Házban és sok tekintetben unortodox a politikája. Leginkább azért, mert az elnök intuitív alapon szokott dönteni.

 

De – figyelmeztet a new yorki Bard College professzora – nem szabad lebecsülni a területi igényeit, mert szeretne ily módon bevonulni a történelemkönyvekbe. Viszont akik szükségesnek tartják a szövetségek fennmaradását, továbbá tisztelik a nemzetközi jogot, valamint az erkölcsöt, nos, azok számára teljes politikai képtelenséget és morális szörnyűséget jelent a grönlandi terv.

 

Merthogy az felrobbantaná a NATO-t és mindazokat a nemzetközi jogi kereteket, amelyeken a transz-atlanti közösség szerint a világbéke alapszik. Ráadásul Dánia kész eleget tenni szinte az összes amerikai kérésnek, mármint hogy az Egyesült Államok több csapatot kíván állomásoztatni a szigeten. Ugyanakkor a Kreml bizonyosan ellenséges lépésnek fogja tekinteni a terület elfoglalását, így füstbe megy Trumpnak az a törekvése, hogy Moszkvát leválassza Pekingről.

 

Economist

 

A vezércikk azt tanácsolja, hogy Franciaország tegye lehetővé Le Pen számára az indulást két év múlva az elnökválasztáson, mert a politikus bűnös ugyan, amint azt a bíróság megállapította, ám emiatt nem húzhatja a demokrácia a rövidebbet.

 

A Nemzeti Tömörülés vezetője és populista szövetségesei azt állítják, hogy kirakatper zajlott, pedig nem igaz, viszont aláássa a jogállamba vetett bizalmat. Számtalan bizonyíték áll rendelkezésre, a jogszabály egyértelmű, és semmi sem támasztja alá a bírák állítólagos elfogultságát. Csakhogy ha Le Pen nem állhat rajthoz 2027-ben, az alááshatja a választás legitimitását. Ez pedig rossz üzlet volna az ország számára. Bízzunk abban, hogy fellebbviteli bíróság csökkenti az eltiltás időtartamát.

 

Mellesleg a politikus annak idején támogatta a kérdéses jogszabályt, ezért most arcátlanság részéről azt állítani, hogy az az alapján kiszabott büntetés támadás a demokrácia ellen. Fontos tényező emellett, hogy a bíróságoknak mérlegelniük kell az ítéletek politikai következményeit. Mert ha nem, könnyen az a látszat keletkezik, hogy pártosak.

 

De Le Pen ezzel együtt nem ússza meg egykönnyen: két évig nyomkövetőt kell viselnie, nem beszélve a kétévi, felfüggesztett szabadságvesztésről. De ez jól van így, mivel a bűnösnek lakolnia kell, ám ennek nem ihatja meg a levét a demokrácia.

 

Time

 

A kommentár úgy értékeli, hogy a francia bírósági ítélet rettenetes nap lesz Le Pen életében, viszont emlékezetes marad a demokrácia szemszögéből. Az üzenet az: senki sem áll a törvény felett, még a népszerű elnöki kihívó sem, aki a hatalom kapuján dörömböl.

 

A szerző, Cole Stangler hozzáfűzi, hogy a verdikt alaposan belezavar a politikus választási esélyeibe, pedig az ügy nem rendkívüli. Gondoljunk csak arra, hogy nemrégiben elmarasztalták Sarkozyt.

 

Viszont hogy az RN főnökasszonya most kézzel-lábbal kapálózik, az puszta képmutatás, mivel 12 éve még kijelentette, hogy ha valakit rajtakapnak, amint közpénzeket nyúl le, azt örök életére el kell tiltani a közhivatal betöltésétől. Másfelől viszont meg lehet kérdezni: mennyire a demokrácia erejének a jele, ha valaki megúszhatja a politikai korrupciót?

 

Egyébiránt, hogy most elmarasztalták, az nem okvetlenül rontja pártja 2027-es esélyeit. A Nemzeti Tömörülés az ideológiája miatt erős, ráadásul erős médiahátszele van, köszönhetően a milliárdos Vincent Bollorénak. Az is segíti, hogy gyengék a vetélytársak. És megvan a potenciális utód: Bardella.

 

Az RN-t le kell győzni, akár Le Pennel, akár nélküle. Mert látni kell, mi a tét: a Kreml, Trump és Orbán azonnal felsorakoztak a párt védelmében, miután az sem kér a jogállamból. Egy egészséges demokratikus közösségnek mindazonáltal képesnek kell lennie arra, hogy elutasítson az urnáknál egy ilyen erőt.

 

2025. április 2.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Szerbia katonai unióról álmodik Magyarországgal

A megfigyelők a két ország együttműködését aggodalommal szemlélik. Vučić és Orbán jó kapcsolatokat ápol Moszkvával. A >

Tovább

Egy szokatlan barátság

A Budapestről, illetve Tel Avivból keltezett összeállítás szokatlan barátságnak nevezi Orbán és Netanjahu viszonyát, bár mint >

Tovább

Vance grönlandi vendégszereplése erkölcsi szempontból téves, stratégiailag pedig katasztrofális

Timothy Snyder a Guardianben azt gondolja, hogy Vance kurta grönlandi vendégszereplése nem csupán erkölcsi szempontból volt >

Tovább

Lázadnak a szerb és török fiatalok, a Nyugat sunyi módon hallgat

Paul Lendvai szerint ugyan a tömegek más és más okból fordultak szembe Ergogannal, illetve Vučić-tyal, de >

Tovább

Netanjahu Budapesten

Szinte az egész világsajtó beszámol arról, hogy a Nemzetközi Büntető Bíróság letartóztatási parancsa ellenére a héten >

Tovább

Az már fasizmus, ami most van Amerikában

Így értékeli a Die Zeitban a Yale Egyetem filozófusa, Jason Stanley, aki éppen ezért két professzor >

Tovább

A hazafiság elve és gyakorlata

Aztán jött Magyar Péter. Ő ugyan senkit nem csábít el más pártoktól, sőt épp az ellenkezőjét >

Tovább

A Signalgate bagatellizálása rosszabb mint maga a botrány

Hogy a Fehér Ház próbálja bagatellizálni a Signalgate-et, az rosszabb, mint az alapbotrány maga, hogy ti. >

Tovább

Miért hirdeti Orbán a szerb nacionalizmust?

A magyar miniszterelnök igyekszik országát közép- és dél-európai regionális hatalomnak beállítani. Emellett az etno-nacionalista nézetek sem >

Tovább

12 pontban az orosz–ukrán háborúról

„Még egy ilyen győzelem, és végképp elveszünk” – mondta állítólag az épeiroszi Pürrhosz király több mint >

Tovább

Trump a végén sírni fog, de nem csak ő

Chris Patten azt jósolja, hogy Trump politikája nagy szenvedést hoz az egész világra, megtépázza Amerika tekintélyét. >

Tovább

A Trump-kormányzat részéről az ostobaság jelenti a legnagyobb veszedelmet

A hutik elleni támadásról napvilágot látott részletek teljes hozzá nem értésről és nagyképűségről tanúskodnak, és ez >

Tovább