Ma Buda, Richárd, Hóvirág névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Mohó és vészes korokat idéz Trump birodalmi típusú elnöksége
Először a britek csinálták, hogy megpróbálták megfélemlíteni és kihasználni a gyenge államokat, később Amerika átvette tőlük ezt a módszert. Most pedig az elnök uralni igyekszik a világot – hangsúlyozza a Guardian elemzője, Simon Tisdall. A trumpi imperializmus lényege a hatalom és a pénz, a területek ellenőrzése, a faji és kulturális felsőbbrendűség, valamint a teljesen képmutató erkölcs. Viszont teljesen áthatja a külpolitikát. Ukrajna őslakos népét meg akarja fosztani születés adta jogaitól. Területeket juttatna az oroszoknak, viszont megszerezné az ásványkincseket. Sőt, most már az atomerőművek is kellenének neki. Gázából elűzné a palesztinokat, hogy ingyen tengerparti luxus üdülőkomplexumhoz jusson. Három nagyhatalom befolyási övezetében gondolkodik, az ENSZ-alapokmány, a nemzetközi jog és az emberi jogok kánonja nem számít. Nem érdekli, hogy a palesztinok ne szenvedjenek tovább. Moszkvával szövetkeznek Irán ellen. A vámok ellenére lepaktálna Kínával, miután sok a közös benne és Hsziben: a tekintélyelvűség, a sovinizmus, a kíméletlen mohóság. Ily módon Tajvan húspogácsa lehet egy ízetlen amerikai-kínai szendvicsben. Ellenben hidegen hagyják az olyan helyek, mint Szudán, Mianmar és Kongó – a fehér ember nem törődik a vesztesekkel. Napjaink erkölcstelen birodalmi korában a megalománia felülírja a szabályokat. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Die Presse
Az osztrák külügyminiszter arról beszélt telefonon Szijjártó Péternek, hogy nagy aggodalommal töltötte el a Pride betiltása, mivel nyugtalanító, hogy mind nagyobb erőszak fenyegeti a melegeket. Meinl-Reisinger, aki a NEOS liberális párt vezetője, hangsúlyozta, hogy az emberi jogok az Unió alapját képezik.
Ezzel szemben a magyar politikus kijelentette, hogy kormánya nem más országok, hanem a magyar nép várakozásainak kíván eleget tenni. Az osztrák politikus megköszönte a nyílt beszédet.
FT
Bajban van több kelet-európai erős ember, mivel a magyarországi, szerbiai, szlovákiai és grúzai demonstrációk azt igazolják, hogy csillapíthatatlan az emberek szomja a polgári és nemzeti méltóság iránt. Ám ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy Orbán Viktor átengedi a hatalmat. A tömegek azért vonulnak az utcára, mert úgy vélik, hogy az erőszakos és csak a saját érdekeik által vezérelt autokraták eltérítették a liberális eszményeket, a maguk céljaira használják a nemzeti önrendelkezés elvét.
Ebben a tekintetben a helyzet sokban hasonlít 1848-ra, illetve a rendszerváltásra – mutat rá az elemző, Tony Barber. Pedig már sokan leírták a kontinenst, mondván, hogy a lakosság elveszti hitét a liberális demokrácia iránt, sőt a szélsőjobb felé sodródik. Ám kiderül, hogy nagyon is fontos számára a szabadság.
Úgy tűnik, hogy Orbán nagyobb bajban van, mint az utóbbi 15 évben bármikor. A Tisza a felmérésekben már megelőzi a Fideszt. Csakhogy naivitás azt hinni, hogy a párt – ha veszít – ugyanúgy feladja uralmát, mint ahogy azt a PiS tette. Nehéz elképzelni, hogy jövőre szabad és tisztességes lesz a választás.
Szakértők szerint a magyar „választási autokráciában” Orbán tartja kézben a hatalom minden tényezőjét. A választási szabályok a javára billentik el a mérleget. Hogy mi várható tőle, azt kifejtette a nemzeti ünnepen, amikor arról beszélt, hogy itt a tavaszi nagytakarítás ideje. A poloskák átteleltek. De kormány fel fogja számolni az egész árnyékhadsereget.
Washington Post
Trumpot tekintik példának, amikor az autokraták visszaszorítják a jogokat, illetve a jogállamot – állapítja meg Anthony Faiola, a római tudósító. Ily módon az elnök nyilatkozatai, politikai lépései fedezékül szolgálnak az LMBT-jogok, a szólásszabadság. demokrácia elleni támadásokhoz, szerte az egész világon.
Orbán szerint minden megváltozott azzal, hogy az elnök visszatért a Fehér Házba. De nem csak a magyar kormányfő bátorodott fel. Kelet-Európában, a Balkánon és Törökországban azonban a visszalépés már jóval az amerikai politikus felbukkanása előtt megkezdődött. Mindazonáltal azt mondják róla, hogy több dolgot is átvett a magyar vezetőtől. De pl. a magyar és a szerb hatóságok nyíltan elismerik, hogy Trump győzelme jól jött nekik – kritikusok szerint az alapvető jogok megsértéséhez.
Rosa Balfour, a Carnegie Europe igazgatója azt mondja, hogy a washingtoni kormányzat összehozza az autokratákat és önjelölt utánzóikat, radikális jobboldali alapon. A USAID beszántása véget vetett az olyan civil szervezetek támogatásának, amelyek a jogállamot segítették. Az USA már nem számít a liberális demokrácia globális zászlóvivőjének.
Orbán ellenfelei attól félnek, hogy a Pride betiltása csupán a kezdet. A múlt héten tavaszi nagytakarítást jelentett be ellenzéki politikusok, bírák, újságírók, civil aktivisták ellen. A Biden-kormányzat keményen összecsapott az illiberális állam megteremtésén dolgozó kormányfővel. Volt olyan homofób jogszabálytervezet, amelyből amerikai és európai nyomásra nem lett semmi. Ám mint a volt USA-nagykövet, Pressman megfogalmazta, kérdés, léteznek-e még ilyen korlátok.
A Fidesz azonban egy sor bajjal néz farkasszemet: vérszegény a gazdaság, magas az infláció, zuhan a párt népszerűsége. Így Orbán sebezhető Magyar Péter számára.
Guardian
Trump feladja a demokráciát és a szabadságot, ám ezt lehetőséget nyit Európa és Nagy-Britannia számára – fejti ki a szemleíró, Jonathan Freedland. Mint rámutat, már az elnökváltás után pár héttel bizonytalanná vált, vajon jogállam marad-e az USA. Azon kívül feltűnő, hogy ha Ukrajnát belekényszerítik az ún. békébe, akkor ez egyrészt együtt jár azzal, hogy területeket engedjen át Putyinnak, másrészt a természeti kincseket pedig Washingtonnak szolgáltassa ki.
Aki megvetik a demokráciát, azok most a Fehér Háztól merítenek ihletet. Netanjahu máris megszegte a fegyverszünetet és eltávolította a belbiztonsági titkosszolgálat főnökét, ami szintén arra szolgál, hogy semmi se korlátozza hatalmát.
Amerika a demokrácia-ellenesség világítótornya lett, ám ennek azért vannak nem várt következményei: Lásd: Kanadában megerősödtek a Trump-ellenes liberálisok. Ettől azonban még a trumpizmus meghatározó szerepre tesz szert a világpolitikában.
Szinte teljesen újra kell gombolni a kabátot és ez sok tekintetben riasztó. Pl. miként működhet a NATO, amikor legerősebb tagja szembefordul vele? De az Egyesült Királyság pl. befogadhat sok tudóst és más szakembert, aki nem kíván a mai USA-ban maradni. A BBC csekély költséggel átveheti az Amerika Hangja és a többi bezárt adó szerepét.
A kormányfőnek azonban meg kell mondania a lakosságnak, hogy mivel alapvetően átalakult a világ, a szigetországnak is változnia kell, ez pedig fájdalmas áldozatokkal jár a fegyverkezés miatt, politikai tabukkal kell szakítani. Olyan Európa víziója bontakozik ki, amely magába foglalja a briteket, és amely előmozdítja a szabad beszédet, valamint a demokratikus felelősséget – pont akkor, amikor az Egyesült Államok hátat fordít ezeknek az eszményeknek.
Die Zeit
A neves brit történész, a stanfordi professzor, Niall Ferguson Trump nagy rajongójaként az tanácsolja a németeknek, hogy ne ragadjanak el a felszínen, mert a politikus a megfelelő ember a megfelelő időben, és máris elérte azt, amivel elődei 50 éven át hiába próbálkoztak: rávette Európát, hogy tegyen többet a saját biztonságáért. A Fehér Ház képes volt elbizonytalanítani a földrészt a tengerentúli védőernyő ügyében.
Úgy értékelte, hogy a politikus Amerika gyengesége vezérelte, bár szerint az USA képes volna egyszerre több háborút is megvívni. Ám jelenleg úgy áll, hogy az ország többet költ kamatra, mint a hadseregre, ez pedig veszélyezteti nagyhatalmi státuszát.
A szakértő nem sajnálja az ún. liberális világrendet, mert az szerinte nem volt több, mint a hidegháború idején nyújtott amerikai biztonsági garancia. Szóval inkább csak mese, ezért ajánlatos volna a mostani hidegháború felé fordulni. Kína ugyanis a Szovjetunió örökébe lépett, csak sokkal erősebb.
Az nem valószínű, hogy az Egyesült Államok éket tud verni Moszkva és Peking közé, mert a két ország szemszögéből remekül alakultnak a dolgok. Az oroszok győzhetnek Ukrajnában és kínaiak megindulhatnak Tajvan ellen.
De Trumpnak és Zelenszkijnek is el kell döntenie, milyen sorsot szánnak Ukrajnának: hogy az az ellenség kezére jusson, vagy inkább sikeresen fejlődjön az eddiginél kisebb területen. Az lidércnyomással érne fel, ha a Kreml legkésőbb két éven belül teljesen elfoglalná a szomszédos államot. Ukrajnából nem lehet 2. Vietnam, ezért azt kellene választania, mint egykor Dél-Koreának. Ehhez Amerikának biztonsági garanciákat kellene adnia.
Ferguson elismeri: Trump 2. elnökségének volt némi monarchikus színezete, ám legkésőbb egy év múlva az elnök meg fogja látni, milyen meglepő módon elillan a hatalma.
The Times
A holnapi újabb orosz-ukrán egyeztetés előtt 5 nagy akadályt lát a tűzszünet útjában Mark Urban, a külpolitikai szerkesztő. Felhívja azonban a figyelmet, hogy Putyinnál nem látni semmi olyat, ami arra utalna, hogy hajlandó volna lényegi engedményekre. De legalább az kirajzolódhat a rijadi tárgyalásokon, hogy meddig hajlandó elmenni a háború befejezése vagy legalábbis szüneteltetése érdekében.
Mindenképpen gátló tényező, hogy tisztázni kellene, milyen energetikai létesítményeket kívánnak megkímélni a rajtaütésektől. Azon kívül a fegyvernyugvást ki kellene terjeszteni a Fekete-tengerre. Zelenszkij soha nem hagyott kétséget afelől, hogy nem szeretné, ha lényegi kérdések maradnának nyitva, mert arra Ukrajna egyszer már ráfizetett, amikor 10 éve belement a Donyec-medencében zajló harcok lezárásába. Biztosítékokat követel, hogy az oroszok ne destabilizálhassák országát vagy indíthassanak újabb inváziót.
Az világos, hogy Kijev nem léphet be a NATO-ba, ami az oroszok egyik fő kívánsága. De a katonai szervezet létesíthet bizonyos körzetekben gyakorló támaszpontokat az országban a biztonság kedvéért. Továbbá fontos elrettentő szerepet játszhat a lengyel és román földön állomásozó mintegy 120 NATO-vadászgép.
Az ukrán elnök közölte, hogy sosem ismeri el az orosz fennhatóságot az ország területének 20%-a fölött, amelyet Moszkva elcsatolt. De azt is elismerte, hogy nem lehet erővel visszaszerezni ezeket a körzeteket. Ugyanakkor a közeledést könnyen kisiklattathatja, hogy a Kreml ragaszkodik a nyugati fegyverszállítások leállításához, valamint az ukrán haderő méretének korlátozásához.
Die Welt
Több német titkosszolgálat vezető, illetve szakértő is riadót fúj az oroszok hibrid háborúja miatt. A BND főnöke azt nyilatkozta, hogy orosz részről egyre gátlástalanabb ez a hadviselés. Bruno Kahl éppen ezért sürgeti, hogy szabjanak teljesen új irányt a szolgálatnak, illetve hogy az európai államok fogjanak össze ezen a területen is, mivel Putyin új világrendet akar, folyamatosan feszegeti a Nyugat által megvont vörös vonalakat. Még inkább elmélyítené az ellentéteket.
Célja, hogy még az esetleges katonai összecsapás előtt megossza a NATO-t. Von Notz, a titkosszolgálatokat ellenőrző parlamenti bizottság zöld vezetője szerint együttműködésre ösztökéli az EU-t a Trump-kormányzat teljesen elhibázott szövetségi politikája is.
Gerhard Conrad, aki 3 éven át állt az Unió Hírszerzési Elemző Központjának élén, jó esélyt lát, hogy egyesítsék erőfeszítéseiket az arra hajlandó államok. Merthogy aggódnak az oroszok miatt, illetve kétlik, hogy hatékony támogatásra számíthatnak az USA részéről. A kezdeményezés francia-német-lengyel részről indulhat ki, de be kell vonni a balti és a skandináv államokat, valamint a briteket is.
Spiegel
A belbiztonsági titkosszolgálat vezetőjének menesztése után az izraeli kormány ma fel akarja menteni tisztségéből a főügyészt is, azaz újabb támadást hajt végre a demokrácia ellen, a tekintélyuralom kiépítése érdekében. Így értékeli Richard Schneider, a müncheni Lajos Miksa Egyetem magyar származású tanára, aki 10 évig vezette az ARD tel avivi tudósítói irodáját.
A demokratikus intézmények újabb szakítópróba előtt állnak, mivel a miniszterelnök próbál megszabadulni mindazoktól, akik ellentmondanak neki. Ellenfelei attól félnek, hogy valamelyik vazallusát ülteti a kulcspozíciókba, akkor pedig ellenőrizheti, illetve nyomás alá helyezheti az ellenzéket. A titkosszolgálat pedig elveszti függetlenségét.
A Sin Béth főnökének azért kellett távoznia, mivel a szolgálat vizsgálatot folytat a kormányfő egyik tanácsadója ellen, miután felmerült, hogy az illető kenőpénzeket fogadott el Katartól. Azon kívül Ronen Bar sürgette, hogy állami vizsgálat járjon utána, mekkora felelősség terheli a végrehajtó hatalmat október 7-ért.
A Legfelsőbb Bíróság további intézkedésig felfüggesztette az elbocsátó határozat végrehajtását, a testület elnöke amúgy szintén szálka Netanjahu szemében, mert túl liberálisnak tartja. Viszont ha az ítélet az lesz, hogy semmis a kirúgás, akkor éppen a Sin Béth az a szervezet, amelynek végre kellene hajtania a verdiktet.
Az utcai tüntetések várhatóan tovább erősödnek, mivel sokan attól tartanak, hogy egy nap arra ébrednek: pont olyan tekintélyuralomban élnek, mint a magyarok vagy a törökök.
Következő cikk: Az európaiak három geopolitikai megrázkódtatással szembesülnek
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Egyesített erővel a nemzetközi jog ellen
Netanjahunak rengeteg dolga lenne otthon, mégis – és a Nemzetközi Büntető Bíróság (ICC) körözése ellenére – >
Orbán Viktor vörös szőnyeget terít Netanjahu lábai elé
Ugyanakkor Maya Sion, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora súlyos hibának tartja a látogatást. Mert azzal mindenekelőtt >
Szerbia katonai unióról álmodik Magyarországgal
A megfigyelők a két ország együttműködését aggodalommal szemlélik. Vučić és Orbán jó kapcsolatokat ápol Moszkvával. A >
Egy szokatlan barátság
A Budapestről, illetve Tel Avivból keltezett összeállítás szokatlan barátságnak nevezi Orbán és Netanjahu viszonyát, bár mint >
Vance grönlandi vendégszereplése erkölcsi szempontból téves, stratégiailag pedig katasztrofális
Timothy Snyder a Guardianben azt gondolja, hogy Vance kurta grönlandi vendégszereplése nem csupán erkölcsi szempontból volt >
Lázadnak a szerb és török fiatalok, a Nyugat sunyi módon hallgat
Paul Lendvai szerint ugyan a tömegek más és más okból fordultak szembe Ergogannal, illetve Vučić-tyal, de >
Netanjahu Budapesten
Szinte az egész világsajtó beszámol arról, hogy a Nemzetközi Büntető Bíróság letartóztatási parancsa ellenére a héten >
Az már fasizmus, ami most van Amerikában
Így értékeli a Die Zeitban a Yale Egyetem filozófusa, Jason Stanley, aki éppen ezért két professzor >
A hazafiság elve és gyakorlata
Aztán jött Magyar Péter. Ő ugyan senkit nem csábít el más pártoktól, sőt épp az ellenkezőjét >
A Signalgate bagatellizálása rosszabb mint maga a botrány
Hogy a Fehér Ház próbálja bagatellizálni a Signalgate-et, az rosszabb, mint az alapbotrány maga, hogy ti. >
Miért hirdeti Orbán a szerb nacionalizmust?
A magyar miniszterelnök igyekszik országát közép- és dél-európai regionális hatalomnak beállítani. Emellett az etno-nacionalista nézetek sem >
12 pontban az orosz–ukrán háborúról
„Még egy ilyen győzelem, és végképp elveszünk” – mondta állítólag az épeiroszi Pürrhosz király több mint >