2025. május 23. péntek
Ma Dezső, Vilmos, Renáta névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Nehéz hinni a tartós békében, amíg az izraeli kormányfő hatalmon van

 Nehéz hinni a tartós békében, amíg az izraeli kormányfő hatalmon van

Sok jót nem tud mondani a fegyverszüneti megállapodásról Simon Tisdall. A Guardian külpolitikai szakírója szerint Trump és Netanjahu elfuserálta a lehetőséget, aminek az oka az, hogy nem érdekli őket a béke. De a lényeg, hogy idővel el kell jutni a palesztin kérdés igazságos és tartós rendezéséhez, azon kívül pedig az elszámoltatáshoz. Az egyezséget már igencsak időszerűnek tartja, de ahhoz hasonlítja, mint amikor vékony jég borítja a vizet és a legkisebb nyomásra is beszakadhat. Ennek megfelelően visszafogott az ujjongás, annál is inkább, mert Gázában legalább 46 ezren haltak meg a háború során. Nem beszélve a Hamász terrorakciójának 1200 áldozatáról. Az övezet jó 2 millió lakójának túlnyomó többsége földönfutó lett, aki nem jut elegendő élelemhez és vízhez. A kórházak működőképességük határán vannak, bandák fosztogatnak. Ugyanakkor Trump és Biden is magának tulajdonítja az érdemet, hogy megszületett az egyezség. De milyen fura is, hogy a következő elnök, aki a palesztin jogok ősellensége, a béketeremtő szerepében pózol. A szemében azonban az egész térség csupán üzleti lehetőség. De most Netanjahu jóváhagyást vár tőle, hogy megszállhassa Gázát, valamint Ciszjordániát, továbbá megsemmisíthesse az iráni atomlétesítményeket. Viszont a szerződés bármikor összeomolhat. És nehéz hinni a tartós békében, amíg az izraeli kormányfő hatalmon van. A vádlottak padján a helye Hágában, mert felelnie kell az általa elkövetett szörnyűségekért.

FT

 

A Hamásszal kötött tűzszünet után Izrael a térség szuperhatalma lesz, de romokban van a szabályokra épülő nemzetközi rend – állapítja meg Gideon Rachman, az újság fő külpolitikai elemzője. A zsidó állam szempontjából azonban úgy ítéli meg, hogy a megállapodás kétféle hatást vált ki.

 

Egyrészt Netanjahu mondhatja, hogy a nemzeti tragédiát átfordította stratégiai győzelembe. Szétverte a Hamászt, meggyengítette a Hezbollahot és Irán soha nem volt ennyire sebezhető az utóbbi évtizedekben. Viszont országának tekintélye hatalmas károkat szenvedett. A politikus ellen körözést adott ki a Nemzetközi Büntetőbíróság, vagyis Putyinnal került egy kategóriába.

 

Most Trump segítségében bízik, ám annak lehetnek feltételei. Egyáltalán nem biztos, hogy szabad kezet ad a palesztinokkal szembeni fellépéshez. Hogy ennyire szorgalmazza a békét, annak két oka van: 1. jó pontokat kíván szerezni a szerződéssel és a túszok kiszabadulásával 2. Összehozná az izraeli-szaúdi megbékélést, ám mivel Netanjahu hallani sem akar a kétállami megoldásról, lehet, hogy csupán délibáb az egyezség Rijad és Jeruzsálem között.

 

Október 7. után az USA szemet hunyt afelett, hogy az izraeli fegyveres erők sorra szegték meg a humanitárius jogot Gázában. A normákon alapuló rend helyreállítása pont olyan nehéznek ígérkezik, mint az, hogy újjáépítsék a romhalmazt a térségben.

 

Wall Street Journal

 

A vezércikk szerint Biden Sziszifusz módjára görgette felfelé a követ a közel-keleti megbékélés érdekében, ám mindig visszacsúszott, a helyzet azonban megváltozott Trump győzelmével és lenyűgöző látni, milyen jelentős Amerika ereje, amikor a megválasztott elnök veti be.

 

Merthogy a poklok poklával fenyegette meg a gerillákat, ha azok hétfőig nem engedik el a túszokat. Igaz, Izrael nagy árat fizet érte, hiszen kénytelen szabadon bocsátani vagy ezer terroristát, akik közül több mint 100-an életfogytiglant kaptak. Közülük most jó néhányan bizonyosan fegyvert ragadnak és ez ártatlan palesztinok és zsidók életébe fog kerülni.

 

Azon felül az izraeli csapatok kivonulnak Gáza jó részéből, nem véletlen, hogy a szélsőjobb és saját pártjának egy része is hevesen támadja Netanjahut.  De a Hamász is tett engedményeket, a legfontosabb az, hogy már nem követeli a háború teljes leállítását, mindjárt a mostani egyezség első szakaszának kezdetén.

 

Vagyis ha nem vezetnek eredményre a további tárgyalások Izrael felújíthatja a harcot. A döntőnek az ígérkezik, vajon Trump támogatja-e szövetségesét, ha a szélsőséges csoport nem hajlandó szabadon engedni a többi foglyot, letenni a fegyvert és belemenni, hogy ne a szélsőségesek alakítsanak kormányt az övezetben. Ha igen, az jelzés lesz Teherán számára, hogy vége a Biden-féle megbékítésnek és visszatér Amerika hatalma.

 

Daily Telegraph

 

Kezdenek apadni a norvég gáz- és olajmezők, ez pedig olyan válságot vetít előre, amely Oroszország kezére játszik. Oslo már közölte is a tényt a világgal, hozzátéve, hogy a földgáz esetében a kitermelés a tavalyi 230 millió köbméterről 10 év alatt 110 millióra eshet vissza.

 

Ez pedig megnöveli Moszkva piaci befolyását, egyben geopolitikai lidércnyomás egy sor kormány számára Európában. Egy szakértő szerint nem valószínű, hogy az oroszok ismét domináns szerephez jutnának, mint egykor, amikor részesedésük elérte a 40%-ot, de várhatóan felerősödnek a felhívások, hogy nyissák meg újra a vezetékeket az orosz gáz számára. A norvég kapacitás szűke miatt ugyanis fel fognak menni az árak.

 

Felbátorodnak a Kremlbarát vezetők az olyan államokban, mint Magyarország és Szlovákia. A norvégok ugyan tudnák lassítani a folyamatot, de ehhez igen sokat kellene beruházni, ám most éppen olyan pártok vannak hatalmon, amelyek a gáz- és olajfelhozatal leállítását szorgalmazzák, csak az időpontot illetően tér el a véleményük. A helyzet azonban változhat, mert szeptemberben választás jön.

 

Szelestey Lajos

2025. január 17.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Orbán miatt nem tudnak komolyabban fellépni Dodik ellen

Magyarország miatt a német és a francia diplomácia rákényszerült, hogy nemzeti alapon dolgozzon ki alternatívákat a >

Tovább

Hol voltál apám, mit tettél apám, miért hallgattál apám, kit szolgáltál apám?

És mit válaszol a nagyapa, aki tudja, hogy ezek a jelenetek a YouTube-on fennmaradnak és az >

Tovább

Veszélybe kerül a Putyin-ellenes európai egység, ha Trump enyhít a szankciókon

És még Magyarország képes inkább rontani a helyzeten. Amerika miatt szertefoszlott az EU reménye, hogy fokozni >

Tovább

Az EU-t felszólították a magyar sajtószabadság betiltására irányuló tervek ügyében

Több mint 90 főszerkesztő és kiadó írt alá egy nyilatkozatot Európa-szerte, amelyben felszólítják az EU-t, hogy >

Tovább

Magyarország veszélyben van

A számára kedvezőtlen közvélemény-kutatási arra arra csábíthatja Orbán Viktort, a  hibrid autokráciáját alig leplezett diktatúrává alakítsa. >

Tovább

Trump visszavitte a kiindulópontra az ukrán-orosz béketárgyalásokat, de Putyin pont ezt akarta

Ezt hangsúlyozza kommentárjában a Guardianben Olga Csizs, a Torontói Egyetem Politológia Tanszékének tanársegédje. Elismeri, hogy az >

Tovább

Ki védi meg majd Magyar Pétert?

Mi pedig az adósai vagyunk azért a lehetőségért, amit az elmúlt egy évben egy szál maga >

Tovább

Drágán add az életed!

Trump folytatja a támadást a sajtószabadság ellen – a példakép nyilvánvalóan Orbán és Putyin. Ezt mondta >

Tovább

A diadal másnapja: nem az RMDSZ győzött, hanem a közösség mentette meg önmagát

Rákapcsoltak ugyan a Nicușor Dant támogató kampányra, de egyetlen szóval sem nevezték nevén Orbán árulását. A >

Tovább

AFP: Tízezrek tiltakoztak az Országgyűlés előtt

A médiát és a civileket sújtó „tekintélyuralmi” törvényjavaslat ellen tartottak tüntetést. A jogszabály lehetővé tenné, hogy >

Tovább

Az izraeli kormányfőnek megvan minden oka, hogy megrémüljön

Erre elég volt, ha csak végignézte, hogy mit csinált Trump a héten a térségben. A három >

Tovább

Orbán Viktor meglepő módon besorolt a szélsőséges román elnökjelölt mögé

George Simion nacionalista és oroszpárti, így minden adottsága megvan, hogy elnyerje a magyar kormányfő tetszését. Csakhogy >

Tovább