2025. január 9. csütörtök
Ma Marcell, Juliánusz névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Guardian: Nem lesz könnyű Rogánt levetetni a listáról

Guardian: Nem lesz könnyű Rogánt levetetni a listáról


Amerika 3 év után hozta meg a döntést Rogán ellen, akit gyakran propaganda miniszterként emlegetnek és évtizedek óta igen közel áll Orbán Viktorhoz. A médiagépezet, valamint a választási kampányok felelőseként nagymértékben elősegítette, hogy a kormányfő már a 4. egymást követő választást nyerte meg.

Takácsy Dorka, az Euro-Atlanti Integráció és Demokrácia Központtól úgy véli, hogy Washington egyértelmű üzenetet küldött az Orbán-rezsimnek.  Hiszen a Rogán irányította gépezetnek jelentős szerepe van abban, hogy a Fidesz hatalmon maradjon. Éles, nyugat-ellenes hadjáratot folytat jó egy évtizede az adófizetők pénzéből. Nem lesz könnyű levetetni a listáról, még ha meg is lenne hozzá az akarat a következő amerikai vezetés részéről. Minden valószínűség szerint nem fog elsődlegességet élvezni egy olyan miniszter, akinek a ténykedése igencsak alávág az Egyesült Államok hatalmi érdekeinek. Bármennyire is kiváló a viszony Trump és Orbán között, legalábbis a szavak szintjén. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FT

 

A rendszerváltás óta Rogán Antal a legmagasabb rangú magyar politikus, akit az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma korrupciós gyanú miatt indexre tett. Orbán stábfőnöke a miniszterelnök régi szövetségese, az állami médiát, valamint a titkosszolgálat egy részét felügyeli.

Pont akkor került fel a feketelistára, amikor nem egészen két hét múlva beiktatják Trumpot. Orbán hadakozott Bidennel az Oroszországhoz és Kínához fűződő szoros kapcsolatok, valamint a demokratikus normák leépítése miatt. Ugyanakkor udvarolt a leendő elnöknek, aki erős vezetőnek és az egész világ számára modellnek nevezte.

A budapesti magyar nagykövet nem árulta el, célba veszi-e az USA magát a kormányfőt, illetve hogy szó van-e szankciókról mások ellen is. Rogán olyan ellentmondásos intézkedések kidolgozásokban vett részt, mint az arany vízum-program, amelyet Washington többször kifogásolt. Mint ahogy azt is, hogy a határon túli magyarok igen felületes vizsgálat után kaphatják meg az állampolgárságot.

 

Spiegel

 

Rogán Antal neve évek óta felmerül a legkülönfélébb botrányok, illetve korrupciós ügyek kapcsán, az amerikai kormányzat most reagált. A politikust megfigyelők a rendszer 2. emberének tartják. A jobboldali-nacionalista Orbán környezetében a 2010-es visszatérés óta jó néhány korrupciós eset fordult elő, a többi közt Mészáros Lőrinc, valamint a vej, Tiborcz István neve kapcsán. Ők időközben a gazdaság igen jelentős részét tartják kézben.

 

UPI

 

Az Egyesült Államok ragaszkodik ahhoz, hogy csupán azért lépett fel Rogán Antal ellen, nehogy az amerikai pénzügyi rendszer bármiféle formában elősegítsen korrupt akciókat a politikus részéről. A tárca szóvivője úgy foglalt állást, hogy ha Magyarország átláthatóbb lenne, azzal hozzájárulna az erősebb transz-atlanti szövetséghez és Európa jólétének növekedéséhez. 

 

Der Standard

 

Az Osztrák Néppárt egyik korábbi meghatározó személyisége úgy ítéli meg, hogy nagyon erősen formálódik a 3. köztársaság és ha Kickl-nek sikerül még tovább megerősödnie, akkor nem kizárt, hogy az osztrákok a magyar útra lépnek. Franz Fischler ragaszkodik ahhoz az ígéretéhez, hogy kilép, ha az ÖVP hozzásegíti az FPÖ-t a kancellári tisztséghez.

A politikus, aki volt agrárminiszter, valamint uniós biztos, úgy gondolja, hogy ha Kickl-ék alakítanak kormányt, oldalukon a kereszténydemokratákkal, amire jókora esélyt lát, akkor az új időszámítást jelent az országban a reakciós hatalom miatt.

A demokrácia ennélfogva hatalmas veszéllyel néz farkasszemet. Úgy véli, hatalmas kárt okozott a három párt, amely három hónap alatt sem tudott megállapodni a közös kormányzást feltételeiben. Így sokan elfordulnak a politikától, az sem biztos, hogy legközelebb elmennek szavazni. Egyben óriási veszteség érte Ausztria nemzetközi tekintélyét.

A jobboldal központi része vallott kudarcot, a tagság megosztott, egyáltalán nem kizárt, hogy kettészakad a párt. De jelenleg nincs olyan, aki az élére állna és új irányt adna. Viszont a megalkuvást azzal fogják indokolni, ha valakinek csak kormányoznia kell az országot. De elképzelhető, hogy egy idő után megszólal a lakosság: na, ebből elég, ez már túl sok, ebben mi nem veszünk részt.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Sokat elárul, hogy K(ickl) úr kivel tart fenn szoros kapcsolatot: az identitárius-völkisch mozgalomtól kezdve, az AfD-n át a putyini Oroszországig. A rendszer szétrobbantójának tünteti fel magát, mondván, ő az, aki megmenti Ausztriát. Ezzel vívta meg a választási hadjáratot és most, három hónap elteltével lehetőséget kap, hogy meg is csinálja – hangsúlyozza Christoph Koopmann, a kommentátor.

Ha tényleg a „nép kancellárja” lesz, akkor az osztrák társadalom jelentős része csuklani fog a felháborodástól, mivel Hitler is így hívatta magát. Az FPÖ vezére pártkatona, de a Szabadságpárttal együtt kölcsönösen hatottak egymásra az elmúlt évtizedekben. Belügyminiszterként megdöbbentette a jogállam híveit, amikor kijelentette, hogy a jognak kell a politikát követnie, nem pedig fordítva.

Erősen jobbra tolta a pártot, megszigorítaná a menedékjog megadását és olyanokat is kipaterolna, akiket az ország már befogadott. A magyar kormányfővel igen szorosan együttműködik, másfél éve azzal áradozott róla, hogy az sokak számára példakép Európában.

Nem csak az ügyben fújnak egy követ vele, hogy „hanyatlik a Nyugat”, illetve hogy a média hazudik. Szintén összekötő szál, hogy az ukrajnai háborút teljesen másként ítélik meg, mint sokan mások a kontinensen. Orbán rendszeresen lázadozik a szankciók ellen, de osztrák társa is.  

Mindez alapos ok arra, hogy a Néppárt ne álljon össze az FPÖ-vel. Ám hogy mégis megtörténhet az összefogás, az nagy örömmel tölti el az AfD barátait. Annak vezére most úgy látja: hamarosan Németországban is üt a szélsőjobb elleni tűzfal utolsó órája.

 

Bloomberg

 

Az osztrák kancellári szék szélsőjobbos várományosa ravasz provokátor, aki országban a 2. világháború óta egyszerre a leginkább csodált és a leggyűlöltebb politikus. Hívei azt mondják, csak ő oldhatja meg a gazdasági gondokat, ezzel szemben az ellenfelek szemében veszélyes, aki kiélezte az etnikai és vallási feszültséget, miután a migránsokat tette felelőssé a nehézségekért.

10 osztrákból 7 nem bízik benne, ezért a leghiteltelenebb politikusok közé tartozik Ausztriában. Trumphoz hasonlóan Kickl is élvezi a látványos szereplést. Kampánygyűlésein népies zenészek lépnek fel, hatalmas képernyőkre vetítik ki a műsort, lengenek a zászlók, a beszédek általában kétórásak.

A pártvezetés az átlagembert ajnározza és ostorozza a „környezetvédelmi kommunistákat”. Kettős erkölccsel vádolja az USA-t, amiért az szankciókat hoz Oroszország ellen. Rendszeresen szokta dicsérni Orbán Viktort, akit modellnek tekint az osztrák közélet számára. Egyszer azt találta mondani: minél előbb megcsináljuk azt, ami Magyarországon van, annál jobb.

Ugyanakkor az egyik bécsi kockázatelemző azt gondolja róla, hogy Kickl hiába tartja magát stratégának és gondolkodónak, imád provokálni és a hatalomra vágyik. Ám világnézetében összefüggő ideológiai rendszert nehéz kimutatni.

 

Die Zeit

 

Kickl megveti az EU-t, ily módon az FPÖ nem csupán az osztrák demokrácia, hanem az Unió egyben tartása szempontjából is veszélyt jelent – hívja fel a figyelmet a szerzőpáros, Simone Brunner és Christina Pausackl. A földrész lakóinak nem csak Trumptól van okuk félni, hanem a Szabadságpárt vezérétől is.

Ugyanakkor hogy pártja ki előtt teríti ki a vörös szőnyeget, azt jól lehetett látni szeptemberben, amikor a parlament új, szabadságpárti elnöke, az ország 2. legfőbb közjogi méltóságaként baráti látogatásra hívta meg Orbán Viktort.

Kickl pár hónappal korábban a magyar vezetővel és Babissal „hazafias nyilatkozatban” vonta kétségbe a valutauniót, az eurót, valamint a közös kül- és biztonságpolitikát. Ausztria most Magyarországgal és Szlovákiával együtt euroszkeptikus és oroszbarát tömböt alkothat. Az osztrák politikus meg akarja gyengíteni az európai intézményeket. Még a kilépést sem zárja ki.

Anton Sehcov, aki a szélsőjobbal foglalkozik a CEU-n, az európai jobboldal középmezőnyébe sorolja az FPÖ-t. Nem annyira radikális, mint az AfD, de messze áll a pragmatikus Melonitól. Ugyanakkor most fő a feje a nyugati titkosszolgálatoknak. A Bundestag illetékes ellenőrző testülete óv attól, hogy kormányra kerüljenek az osztrák szélsőségesek.

Ugyanez a véleménye Peter Gridlingnek, aki 12 éve át volt az osztrák elhárítás feje. Úgy fogalmaz, hogy a nyugati partnerek számára a párt Kreml-barátsága jelenti a legnagyobb gondot.

 

FT

 

Elon Muskot ugyan a kutya nem választotta meg, mégis úgy lép fel, mintha társelnök volna Trump mellett – háborút indított Amerika több szövetségese ellen, Európa azonban sürgősen tudni szeretné, hogy kinek a nevében beszél – foglalja össze a helyzetet az elemző, Edward Luce.

Emlékeztet arra, hogy az üzletember rendszerváltást akar több szövetséges demokráciában. Szerinte csakis a szélsőjobbos AfD mentheti meg Németországot. Szorgalmazza, hogy a briteknél tűnjön el a színről a Starmer-kormány. Berlin és London nem tudja, miként reagáljon, mert ha Trumpnak ugyanaz a véleménye, mint Musknak, akkor a Nyugatnak nagyjából vége is.

Viszont nagyon fontos, hogy hallgat Oroszországról és Kínáról, ami önmagáért beszél. Soha nem áll ki a két országban bebörtönzött politikai foglyokért, illetve az elnyomás ellen. Ellenben lelkiismereti rabként védelmébe vesz egy brit szélsőségest, aki már ötödször ül. Csak a mesterséges intelligencia segítségével lehetne számba venni, hányszor, de hányszor állít valótlanságot.

Ugyanakkor feltűnő, mennyire tudatlan politikai kérdésekben. Hogy a kínai disznóságok kapcsán becsukja a száját, az érthető: nem szeretné veszélyeztetni a Tesla ottani érdekeltségét. Ugyanakkor felerősíti, hogy Trump oda van Putyinért, egyben azonban megveti Európát, a liberális rendszereket. A földrész általában mindig a legjobbat reméli, de most bölcsen teszi, ha a legrosszabbra készül.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Kockázatos, hogy Meloni Muskkal flörtöl, mivel a vállalkozó teljesen elvesztette a kontrollt, viszont az olasz kormány rá akarja bízni kényes kommunikációs hálózatok, illetve biztonsági rendszerek kiépítését – jelenti Rómából Marc Beise. A szóban forgó ügylet értéke 1,5 milliárd euró, bár a hatalom cáfolja, hogy létezne ilyen terv.

Csakhogy nagyon is vannak. A Space-X nyilvánvalóan már 2. éve tárgyal bizalmasan az olasz fegyveres erők, illetve katasztrófavédelem vonatkozó elképzeléseiről. Ám miután a tulajdonos mostanában jobboldali populisták oldalán avatkozik bele választási kampányokba, továbbá börtönt követel a brit miniszterelnöknek, felvetődik, hogy mire használja a saját vállalkozásait.

Így egyáltalán nem biztos, hogy Európában elsőként Olaszországnak kell vállalnia a rizikót, mármint hogy Musknak szolgáltassa ki a kommunikációs infrastruktúráját.  

 

2025. január 8.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Trump és Grönland

Hszi kínai elnök láthatólag az erő pozíciójából kíván tárgyalni amerikai kollégájával. Ennek ellenlépéseként valamit a következő >

Tovább

Guardian: Nem lesz könnyű Rogánt levetetni a listáról

Amerika 3 év után hozta meg a döntést Rogán ellen, akit gyakran propaganda miniszterként emlegetnek és >

Tovább

A Balkán mint orosz propagandalaboratórium

A magyar demokrácia leépítése minta az olyan, tanulékony diákok számára, mint a szerb elnök, Fico, vagy >

Tovább

Orbán populista agytrösztje szítja a kultúrháborút Skóciában

„Úgy tűnik, hogy a felsőfokú oktatási intézményekbe való befektetés egy szélesebb stratégia része, amelynek célja, hogy >

Tovább

Egy szélsőjobboldali kancellár? Ausztria példája Németországot is meg kell riasztania

A Süddeutsche Zeitung új bécsi tudósítója úgy látja, hogy nyugodtan félre lehet verni a vészharangokat Németországban >

Tovább

Ukrajna nagy dilemmája: Zelenszkij a békediktátumtól tart

Az amerikai elnök már most nyomást fejt ki Kijevre, ám a lakosság és a hadsereg egy >

Tovább

Orosz rulett a köztársasággal

A Der Standard főszerkesztője azt gondolja, hogy amit most csinál az Osztrák Néppárt, az orosz rulett >

Tovább

Nehammer után itt az özönvíz

Ezt állapítja meg a Die Presse vezércikke, miután több hónap után összeomlottak a hármas koalíció reményei, >

Tovább

A mumpizmus fenyegetése

Trump és mecénása, Musk azon van, hogy lerombolja a nyugati demokráciákat, ezért mindennél fontosabb, hogy Németország >

Tovább

Fico a gázvitával terel

Fico csupán elterelésre használja az Ukrajnával kirobbant gázvitát, mivel odahaza nagy bajba került – fejti ki >

Tovább

Lengyelország az EU élén: Donald Tusk stabilabbá és hitelesebbé teheti Európát?

A magyar elnökség viharos hat hónapja után Lengyelország vette át az uniós váltóbotot, ám kérdés, hogy >

Tovább

Szégyenletes, hogy a Nyugat még mindig támaszkodik az orosz gázra

Az erősen konzervatív újság a Daily Telegraph véleménye ez. Ily módon ugyanis az a helyzet, hogy >

Tovább