2025. január 8. Szerda
Ma Gyöngyvér, Szeverinusz, Szörény névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Orosz rulett a köztársasággal

Orosz rulett a köztársasággal

A Der Standard főszerkesztője azt gondolja, hogy amit most csinál az Osztrák Néppárt, az orosz rulett a köztársasággal, mert az ÖVP-n belüli hatalmi harcnak csak vesztesei vannak, miközben a belviszály évtizedekre meghatározza az ország jövőjét. Gerold Riedmann szerint a káosz csakis a szélsőjobbos FPÖ-nek jó, de a konzervatívoknál a hét végén láthatólag átvette az irányítást a gazdasági szárny, amelynek nincsen semmiféle különleges terve, viszont hajlandó összefogni a Szabadságpárttal. Pedig a jobboldal párt hónapja még biztonsági kockázatnak minősítette Kicklt, ám most már abba is belemenne, hogy az ÖVP a kisebbik tényező legyen a vele kötendő koalícióban. Igaz, már nem maradt más lehetőség, a párt meggyengült, a belső összetartás széthullott.  Az egész politikai közép reménytelenül megosztott, olyan, mint a felperzselt föld. Beláthatatlan következményekkel járna, ha a Szabadságpárt jelölhetné a miniszterelnököt. Kifelé a nacionalista bezárkózás, odahaza pedig a destruktív nagyképűsködés nem eredményez hosszútávon gazdasági javulást, csak rövidtávon képes zajt kelteni. Azon kívül a külpolitikában továbbra is fenyegetést jelent a biztonságra nézve egy olyan tömörülés, amely semmiféle szolidaritást nem tanúsít a megtámadott Ukrajna iránt, ellenben az agresszort csodálja. Ausztria az ÖVP miatt került az állam válságának szélére. De visszaélne saját híveinek akaratával, ha most alávetné magát a Szabadságpártnak. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Die Zeit

 

Az elemzés árulásnak minősíti az ÖVP választóival szemben azt, amit párt most csinál, hiszen eredetileg nem akart összefogni Kickl-lel. Ám most már a jobboldali-populista politikus kengyeltartójaként jár el, miközben az úton van a Ballhausplatz felé - a baráti Néppárt támogatásával. Vagyis Bécsben folytatódik a dráma, de minél tovább tart, annál inkább bohózatba megy át.

 

A szerző, az osztrák Florian Gasser emlékeztet arra, hogy a konzervatívok gazdasági köreinek nyomására végrehajtott 180 fokos fordulat az egyik fő választási ígéret megszegését jelenti. De nem csak azt, mert ha létrejön a koalíció, akkor az teljesen új helyzetet teremtene, az ország hamarosan a Fidesz-Magyarország mintáját követheti. Hiszen Kickl már két éve megmondta: „Vegyünk Orbánról példát!”

 

A most kudarcot vallott, több hónapos kormányalakítási megbeszéléseken nem tudtak dűlőre jutni az ügyben, miként kell rendbe tenni a gazdaságot és megreformálni az országot. Így  leomlott az utolsó akadály is a Szabadságpárt előtt. Pedig az új néppárti elnök, még főtitkárként arról beszélt, hogy végzetes volna Ausztria számára, ha Kickl ismét bekerülne a kormányba. Meg hogy az ország az FPÖ miatt Putyin bábja lenne.

 

A fordulat azt jelzi, hogy a párt mögött álló gazdasági erők nem kértek a szociáldemokraták osztályharcos elképzeléseiből és ezért még a saját szavahihetőségüket is képesek kockára tenni.  Ezek után a jelek arra utalnak, hogy Van der Bellen államfő sem zárja ki: Kickl-t kéri fel, kísérelje meg összehozni az új kormányt.

 

Egy működő demokráciában szükség van tisztességes konzervatív pártra. Ám a fair az lett volna, ha az ÖVP a hármas egyeztetés csődje után új választásokat ír ki és a kampány során már nem zárkózik el a Szabadságpárttal folytatandó együttműködéstől. Ám így becsapja a saját táborát és csak a jobboldali populisták szálláscsinálója lesz. 

 

Die Welt

 

A kommentár azt tanácsolja a német politikának, hogy vesse vigyázó tekintetét Ausztriára, mert ott már látszik, hogy reménytelen tűzfallal körbezárni a szélsőjobbot és ez előbb-utóbb vonatkozik majd az AfD-re is. A szerző, Anna Schneider, a konzervatív lap osztrák főmunkatársa szerint idővel Németországban is szembe kell nézni a valósággal: tartósan nem zsarolhat a legbaloldalibb politika.

 

Az osztrák koalíciós egyeztetéseken hónapokon át próbálkoztak a lehetetlennel: összehangolni a három párt teljesen eltérő érdekeit. Ám mind a törülközőt elsőként bedobó liberálisok, mind a Néppárt vezetője bizonyította, hogy politikai gerincük nem teljesen puha. Az nem elegendő program, hogy meg kell akadályozni az FPÖ hatalomra jutását, ha nem sikerül érdemi reformokban megállapodni – nyilatkozta a párbeszéd kudarcának bejelentésekor a Neos főnöke.

 

És ez érvényes Németországra is. Mert ott is mindenáron ragaszkodnak a cordon sanitaire-hez.  Csak éppen nem tudni, a jövő havi választás esélyesének számító kereszténydemokraták milyen baloldallal fognának össze, ahogy azt a főnök, Merz nyilatkozta. Lassan jóformán a német politika lesz az utolsó, amely elzárkózik a konzervatív-szélsőjobbos többségtől. De hová is jutnánk, ha a választásoknak valóban lenne következményük?

 

Die Welt

 

Jan-Werner Müller arra számít, hogy a Trump 2.0 minden idők egyik legkorruptabb kormányzata lesz. A Princetoni Egyetem politológia professzora példaként Muskot hozza fel, akinek valójában fel kellene adnia az üzleti érdekeltségeit, ha tényleg be akar szállni a politikába, ám ez igazából fel sem merül.

 

A szakértő ugyanakkor nem ért egyet azzal, hogy elkerülhetetlen a mindent legázoló populista hullám. Ezekben a körökben az a veszélyes, hogy a ’nép” vagy a hallgatag többség képviselőjének állítják be magukat, ám ily módon azonnal kétségbe vonják a vetélytársak létezésének jogosságát.  

 

A másik oldal rögvest a nemzet ellenségének minősül, vagyis az látszik, hogy a demagógia kirekeszt. A sokszínűség ellen van. És nagyon veszélyes, hogy azt állítja, csakis ő jeleníti meg a társadalom igényeit. Viszont két dolgot nem szabad csinálni velük kapcsolatban: 1. teljesen kizárni őket a politikai életből, mert akik rájuk voksoltak, azoknak joguk van arra, hogy álláspontjukat valamelyik párton keresztül megjelenítsék.

 

2. Hiba átvenni a populista követeléseket, mert ez csak szalonképessé teszi ezt az irányzatot, ennélfogva javul az esélye a legközelebbi választáson. Vagyis beszélni kell velük, de nem szabad úgy beszélni, mint ők.

 

Egyes országokban az ilyen pártok megkísérlik, hogy meggátolják a további hatalomváltást és ez válság, élet-halál kérdése. Gondoljunk csak az amerikai törvényhozás megszállására. Erre valóban rámehet a demokrácia, De azt sem lehet mondani, hogy az emberek mindenütt jobban szeretnének autoriter rendszerekben élni, mert ez a politikai defetizmus veszedelmes formája.  

2025. január 6.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Orbán populista agytrösztje szítja a kultúrháborút Skóciában

„Úgy tűnik, hogy a felsőfokú oktatási intézményekbe való befektetés egy szélesebb stratégia része, amelynek célja, hogy >

Tovább

Egy szélsőjobboldali kancellár? Ausztria példája Németországot is meg kell riasztania

A Süddeutsche Zeitung új bécsi tudósítója úgy látja, hogy nyugodtan félre lehet verni a vészharangokat Németországban >

Tovább

Ukrajna nagy dilemmája: Zelenszkij a békediktátumtól tart

Az amerikai elnök már most nyomást fejt ki Kijevre, ám a lakosság és a hadsereg egy >

Tovább

Orosz rulett a köztársasággal

A Der Standard főszerkesztője azt gondolja, hogy amit most csinál az Osztrák Néppárt, az orosz rulett >

Tovább

Nehammer után itt az özönvíz

Ezt állapítja meg a Die Presse vezércikke, miután több hónap után összeomlottak a hármas koalíció reményei, >

Tovább

A mumpizmus fenyegetése

Trump és mecénása, Musk azon van, hogy lerombolja a nyugati demokráciákat, ezért mindennél fontosabb, hogy Németország >

Tovább

Fico a gázvitával terel

Fico csupán elterelésre használja az Ukrajnával kirobbant gázvitát, mivel odahaza nagy bajba került – fejti ki >

Tovább

Lengyelország az EU élén: Donald Tusk stabilabbá és hitelesebbé teheti Európát?

A magyar elnökség viharos hat hónapja után Lengyelország vette át az uniós váltóbotot, ám kérdés, hogy >

Tovább

Szégyenletes, hogy a Nyugat még mindig támaszkodik az orosz gázra

Az erősen konzervatív újság a Daily Telegraph véleménye ez. Ily módon ugyanis az a helyzet, hogy >

Tovább

Ez most tényleg egy új év

A fiataljaink nem harcoltak egyetemeik szabadságáért, az Erasmus programjukért, az öregek veszni hagyták az Akadémiájukat, és >

Tovább

Mozgásba lendült Trump elbizonytalanítási gépezete

Paul Lendvai ítéli ezt így meg a Standardban, hogy– jelek a falon arra utalnak, hogy a >

Tovább

A lengyel kormányfőnek van a legnagyobb esélye, hogy súgjon Trumpnak Európából

Paul Taylor, az Európai Politikai Központ nevű agytröszt vezető munkatársa ítéli így meg a Guardianben. A >

Tovább