2025. január 1. Szerda
Ma Fruzsina, Bazil névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A populisták patrónusa

A populisták patrónusa

Erősen megosztotta a Die Welt konzervatív lap szerkesztőségét, hogy az újság vezetése lehozta Elon Musk véleményét, miszerint Németország számára az AfD jelenti az utolsó reménysugárt, mert különben vége. Mint ismeretes, a vélemény rovat vezetője lemondott a vezetés döntése miatt. Musk kőgazdag, de az indulatait csupán egy 4 éves gyerek szintjén képes visszafogni. Sorra ír sületlenségeket, illetve valótlanságokat a neten, de megteheti, mert az X az övé. Viszont amit most kifejtett, az burkoltan beavatkozás a választási hadjáratba, az érvekkel azonban adós maradt. Még arra sem vette a fáradságot, hogy belekukkantson az AfD programjába. A Süddeutsche Zeitung kommentárja a populisták patrónusának nevezi Elon Muskot, a Die Weltnél kirobbant botrányt pedig úgy minősíti, hogy az megint csak azt támasztja alá, mekkora hatalma van még Németországban is… Márpedig itt megint csak az tűnik ki, hogy a Musk a nemzetközi jobboldali populizmust gyámolítja, legyen szó, Trumpról, Meloniról, az argentin elnökről vagy a Brexit-nacionalista Farage-ról. Most pedig Németországot fedezte fel piaci lyukként. A Silicon Valley szerint ugyanis a Szövetségi Köztársaság jelenleg könnyű préda. Nincs kormánya, gazdaságára rászámoltak, a lakosság dacos, jönnek fel a demagógok. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Daniel Freund

 

A német zöld EP-képviselő úgy gondolja, hogy beigazolódtak az előzetes aggodalmak: a magyar EU-elnökség minden várakozást alulmúlt. Azaz jogos volt a kétkedés, hogy rá lehet-e egyáltalán bízni a feladatot az Orbán-kormányra, miután az felszámolta a demokráciát és az ország ellen több jogállami eljárás is folyamatban van.

 

A törvényhozó honlapján közzétett értékelés rámutat, hogy a hatalom leszerepelt: más kormányok is ellátták a tisztséget EP-választás után, de nem mindössze 8 törvényjavaslatot hoztak tető alá, hanem az utóbbi két alkalommal 23-at, illetve 20-at. És nem csupán ezzel a számmal van gond, hanem az elvégzett munka minőségével is.

 

Az ún. békemisszióval Orbán alighanem megsértette az uniós alapszerződéseket, hiszen nem járhatott volna el az EU nevében. Azt érte csak el, hogy a Bizottság bojkottálta a magyarországi rendezvények zömét. A magyar vezetés cseppet sem „tisztességes közvetítőként” lépett fel. Amikor az utolsó pillanatban tűzszünettel próbálkozott Ukrajnában, lepattant Zelenszkijről, de azért ismét csak aláásta a földrész egységét.

 

A magyar belpolitikában az a feltűnő, hogy a fél év alatt semmiféle jogállami ígéret nem vált valóra. A demokrácia nem működik, ennek megfelelően Brüsszel nem oldotta fel a befagyasztott pénzeket. Sőt egymilliárd végleg fuccsba ment. Emellett erős a gyanú, hogy a kormány lehallgatta az ellenzék vezetőjét, valamint az országba látogató uniós delegáció tagjait. Nem látni, hogy a Fidesz letérne az autoriter útról.

 

Összegzésül annyit, hogy Orbán egy jottányit sem vitte előbbre Európa ügyét, bármennyire is hangoskodott. Ennélfogva csak örülni lehet, hogy vége ennek a félévnek és jönnek a lengyelek, velük pedig bizonyos fokig helyreállnak a normális állapotok.

 

Bloomberg

 

Közeleg az igazság pillanata az orosz-ukrán gáztranzit egyezmény ügyében: hacsak az utolsó pillanatban nem vergődik zöld ágra a két fél, akkor leáll az évi 15 milliárd köbméternyi földgáz szállítása. Egyelőre több közép-európai ország továbbra is kap orosz energiahordozót, így Magyarország és Szlovákia, noha az EU a háború miatt csökkenteni igyekszik a függést.

 

A retorika eldurvult az utóbbi időben. Fico azzal fenyegetőzik, hogy ha Zelenszkij nem tér jobb belátásra, a szlovák hatalom nem ad áramot keleti szomszédjának. Az üzleti világ lélegzet visszafojtva lesi, mi lesz most.

 

De amikor az ukrán elnök meghozza a döntést, hogy valóban lezárja-e a vezetéket az év végén, figyelembe kell vennie, hogy ha abban nem folyik több gáz, akkor ugyanolyan célpont lehet, mint a tárolók, illetve az áramhálózat. Ez pedig gondot okozhat a fűtésben. A brüsszeli CEPS elemző központ egyik szakértője úgy véli: mentőöv lehet az ukrán politikus számára, ha nem lép vissza a szerződéstől.

 

Putyinnak és Ficonak is az volna a legjobb, ha az európai vevők változatlanul közvetlenül a Gazpromtól vásárolnának. Az oroszok nem szorulnának közvetítőkre, a szlovákok megspórolnák az új tranzitköltségeket. Áthidaló megoldásként Orbán Viktor azt javasolta, hogy a tulajdonjog szálljon át a megrendelőre az orosz-ukrán határon, de az orosz vezető fenntartásait hangoztatta az ötlettel szemben.  

 

Viszont ha marad az eddigi felállás, az aláásná az Unió üzenetét, hogy ti. nem lehet az oroszokkal ugyanúgy üzletelni, mint idáig.

 

Reuters

 

Oroszország elszámolási vitára hivatkozva bejelentette, hogy a jövő évtől beszünteti a gázexportot Moldovába, így volt szovjet köztársaságban súlyos áramkimaradásokra kell számítani. Az oroszok 709 millió dollárt követelnek, ebből Chisinau alig 8 milliót ismer el jogosnak.

 

Ukrajnán keresztül a moldávok idáig évi 2 milliárd köbméternyi földgázhoz jutottak, a célpont a szakadár Dnyeszteren túli terület volt, miután a moldáv állam belement abba, hogy ott az energiahordozóból olcsón áramot állítsanak elő, amit azután megvett. Az ország azonban most – Transzdnyisztriával együtt nehéz helyzetbe kerül. Mindkettő szükségállapotot hirdetett, bár Chisinauban a kormányfő azt közölte, hogy gondoskodtak más beszerzési forrásokról.

 

A fejlemény egyfajta előjáték, mert az év végével ukrán területen teljesen megszűnik a tranzit Európa középső részébe is, Magyarországra, Szlovákiába, Ausztriába és Olaszországba. 

 

The Times

 

Az egyik vezető brit orosz-szakértő azt jósolja: súlyos károkat okozhat Putyinnak, hogy minden jel szerint az orosz légvédelem lelőtte az azeri légitársaság egyik utasszállító gépét. Az eset azt idézi, mint amikor 41 évvel ezelőtt Szibéria fölött egy dél-koreai menetrendszerű járat járt ugyanígy, miután betévedt az orosz légtérbe. Moszkva akkor is tagadott, de emiatt komoly veszélybe került az egész rendszer.

 

Mark Galeotti szerint Putyin arról híres, hogy sosem kér bocsánatot. Ezúttal azonban majdnem megtette, bár csak annyit mondott, hogy az incidens Oroszország területe fölött történt és hogy sajnálja. Ám azt nem ismerte el, hogy a hadsereg lenne a ludas. Az látszik, hogy pozíciója erős, ám bármikor megrendülhet valamilyen előre nem látható válság miatt.

 

Pedig még pár napja is arra használta az árnyékflotta egyik hajóját, hogy tönkre tegyen több áram-, illetve internet kábelt a Balti-tenger mélyén. Az a célja, hogy minél több kellemetlenséget okozzon Európának, mert így akarja rávenni Ukrajna támogatásának beszüntetésére. A nyílt támadástól azonban óvakodik bármelyik tagállammal szemben.  

 

A mostani légi katasztrófa azért járhat súlyos következményekkel, mivel Azerbajdzsán segít elmosni a földrészre továbbexportált évi 30 millió font értékű orosz gáz eredetét. Azon kívül szövetséges Törökországgal, amelytől Moszkva azt reméli, hogy melléáll, így megtarthatja a szíriai támaszpontokat. Kazahsztán pedig abban működik közre, hogy a Kreml kijátszhassa a szankciókat.

 

Putyin mondhat saját népének, amit csak akar, de az azeri erős ember, Alijev más tészta. Így lehet, hogy a Kreml még kártérítést is felajánl a 38 áldozat hozzátartozóinak, ami szintén egyenértékű lenne a bűnösség beismerésével. Az azonban kizárt, hogy az ügyet a Nyugathoz fűződő kapcsolatok rendezésére használná fel, ahogyan azt 1983-ban akkori elődje, Andropov tette.  

 

Daily Telegraph

 

Végre kudarcot vall az orosz dezinformáció – írja Samuel Ramani, a RUSI, a brit fegyveres erők elemző intézetének szakértője az azerbajdzsáni gép katasztrófájáról. A világ nem hiszi el, amit Putyin állít, az emberek átlátnak a Kreml hazugságain. Mert szinte 100%, hogy az oroszok szedték le a 8243-as járatot.

 

Moszkva szokás szerint ködösít, a sajtó összeesküvés elméleteket terjeszt, hogy elkendőzze a kényelmetlen igazságot, bár Putyin majdnem bocsánatot kért. Felelősséget azonban nem vállalt az esetért. Vagyis nagyjából minden úgy megy, mint amikor 10 éve a megszállt Kelet-Ukrajna felett egy légvédelmi rakéta a maláj légitársaság egyik gépét találta el. Csak éppen ezúttal az orosz propaganda nem annyira hatékony, mint egykor, mert akkor meg tudta osztani a nemzetközi közvéleményt. Ugyanezt a módszert vetette be a bucsai mészárlás után is.

 

Ily módon sikerült elkerülnie a nemzetközi elszigetelődést és a 3. világ nem állt be a nyugati szankciók mögé. Ám a mostani esetben a jelek szerint túlságosan is kilóg a lóláb. Több légitársaság máris elrendelte, hogy gépei nem vehetik igénybe az orosz légtért.

 

És miután Putyin képtelen volt megvédeni szövetségesét, Asszadot, a jelenlegi ügy tovább rombolhatja a hitelét a poszt-szovjet térségben, valamint a globális Délen. Repedések mutatkoznak az orosz dezinformáció gépezetén. Itt az idő, hogy a Nyugat fokozza erőfeszítéseit. 

 

Die Welt

 

Erősen megosztotta a konzervatív lap szerkesztőségét, hogy az újság vezetése lehozta Elon Musk véleményét, miszerint Németország számára az AfD jelenti az utolsó reménysugárt, mert különben vége. Mint ismeretes, a vélemény rovat vezetője lemondott a vezetés döntése miatt, az egyik rovatvezető, Franziska Zimmerer pedig közzé is tette a Die Welt hasábjain, hogy ő miért nem adott volna helyt a vendégkommentárnak.

 

Eszerint Musk kőgazdag, de az indulatait csupán egy 4 éves gyerek szintjén képes visszafogni. Sorra ír sületlenségeket, illetve valótlanságokat a neten, de megteheti, mert az X az övé. Viszont amit most kifejtett, az burkoltan beavatkozás a választási hadjáratba, az érvekkel azonban adós maradt. Még arra sem vette a fáradságot, hogy belekukkantson az AfD programjába.

 

Márpedig választási propagandának nincs helye a független sajtóban, még akkor sem, ha mellette ott áll a leendő főszerkesztő véleménye, és az mindenben cáfolta az amerikai milliárdost. Az újságírók feladata ugyanis az, hogy a hatalmasok körmére nézzen, nem pedig az, hogy minden szűrés nélkül lehozzanak ösztönvezérelt közbekiabálásokat.

 

Jó, persze Musk tele van pénzzel és újabban Trump szárnysegédje, ám attól, hogy sikeres vállalkozó, még mondhat marhaságokat. Viszont a független sajtónak alapvető problémája, hogy sok újságíró szeretne a hatalom holdudvarához tartozni, ezért minél közelebb kerül a nagy emberekhez, annál inkább hajlandó félretenni a kritikus szemléletet. Az egész Musk-ügy azt tanúsítja, hogy ha a világ leggazdagabb embere pattint egyet az ujjával, akkor engedelmesen ugrik a média fő áramlata.

 

Süddeutsche Zeitung

 

A kommentár a populisták patrónusának nevezi Elon Muskot, a Die Weltnél kirobbant botrányt pedig úgy minősíti, hogy az megint csak azt támasztja alá, mekkora hatalma van még Németországban is. A szerző, Andrian Kreye politikai szerkesztő sem tudja, hogy került egyáltalán a szöveg a Die Welthez. A Springer-konszern csupán annyit közölt, hogy nem az igazgató tanács elnökén keresztül – Döpfner az üzletember szélesebb ismeretségi köréhez tartozik. Ugyanakkor az értekezésen látszik, hogy csak úgy, odakenték, túl nagy energiát nem fektetett bele az írója, már ha nem a mesterséges intelligencia produktuma. Ily módon azonban a digitális világ szabályát követi, miszerint teljesen mindegy, mi áll a papíron, a fontos az, hogy a lényeget pár szóban össze lehessen foglalni.  

 

Márpedig itt megint csak az tűnik ki, hogy a Musk a nemzetközi jobboldali populizmust gyámolítja, legyen szó, Trumpról, Meloniról, az argentin elnökről vagy a Brexit-nacionalista Farage-ról. Most pedig Németországot fedezte fel piaci lyukként. A Silicon Valley szerint ugyanis a Szövetségi Köztársaság jelenleg könnyű préda. Nincs kormánya, gazdaságára rászámoltak, a lakosság dacos, jönnek fel a demagógok. A gond ott van, hogy amikor a világ egyik legbefolyásosabb tényezője szólal meg, akár ilyen radikálisan, annak hírértéke van. A haszonélvezők azonban az AfD jelöltjei, és nem kétséges, hogy ami történt, az beavatkozás a választásba. Tilosnak nem tilos, Musk vállalkozó, nem kormány, és pláne nem titkosszolgálat.

 

FAZ

 

A varsói tudósító azt tanácsolja, hogy a Nyugat tegye félre berögzült előítéleteit és merjen nyitni az Unió keleti tagjai felé, mert a német politika még mindig olyan, mintha Európa továbbra is ketté lenen osztva. Stefan Locke, aki követi a belarusz és a balti fejleményeket is, úgy gondolja, itt az idő, hogy komolyan vegyék Kelet-Közép-Európa országait. Már a múlté az a klisé, hogy a keleti nyitás után, jönnek a lengyel vízvezeték szerelők és a régi tagországokban elveszik a munkát az ottani konkurenciától.

 

Ám Nyugat-Európa számára továbbra is mintha csak saját maga létezne. Pedig a lengyelek, az észtek, lettek, litvánok és csehek lassan meg is előzik. A lengyel növekedés jövőre várhatóan 4%-ot tesz ki, a németeknél a jósolt ütem 0,2%, a franciáknál 0,9. Tusk nemrégiben kiadta, hogy az évtized végéig felül kell múlni a brit bérszínvonalat. Vagyis az ország egyáltalán nem riad vissza a kockázatvállalástól, hanem harap, sikerélményt akar, nem retten vissza attól, hogy megszabaduljon az idejét múlt megszokásoktól.

 

Ugyanez igaz a lakosságra is. Varsó, Bukarest és Tallinn élenjár a mesterséges intelligencia fejlesztésében. Az emberek az eltelt 30 évben megélték, hogy országuk miként húzza ki saját magát a hajánál fogva a mocsárból. Így érthető, hogy ezek a nemzetek miért nem akarnak semmiféle idegen uralmat a saját fejük fölé.

 

De jellemző, hogy októberben Scholz, Macron és Starmer úgy tárgyalt Berlinben Ukrajnáról, hogy sem Kijev, sem a szomszédok képviselőit nem hívta meg. Még mindig azt hiszik, hogy ők adják meg az alaphangot. Pedig fel kellene ismerniük ezeknek az országoknak a hozzáértését.

 

Kurier

 

A bécsi Diplomáciai Akadémia igazgatója arra figyelmeztet, hogy az Európa-tervnek nincs jövője, ha a földrész kizárólag csak a saját jólétét tartja szem előtt és azt hiszi, hogy rá tudja kényszeríteni erkölcsi elveit a világra. Emil Brix, aki volt moszkvai és londoni nagykövet és jövőre, 8 év után távozik tisztségéből, azt hangsúlyozza, hogy a kontinensnek egységes hatalomként kell fellépnie, ám ezt több tagállam képviselői nem hajlandóak tudomásul venni.

 

Egyrészt mindent elural a woke-ság, másrészt pedig ha lezárják a határokat a kultúra védelmében, akkor mi lesz a közös gazdasági tervekkel? Európa belefut Putyin csapdájába, az elnök másról sem beszél, mint a dekadens Nyugatról. Miközben a világ instabil és ezen csakis az elrettentés változtathat.

 

Az nem valószínű, hogy európai csapatokat vezényelnének Ukrajnába ilyen célból, a háború befejezésére viszont éppen elég okot ad a rengeteg halott. Igaz, hogy az áldozatok láthatóan nem izgatják különösebben Putyint. Attól viszont nem kell tartani, hogy atomfegyvert indít, mert tudja, hogy az mit jelentene neki, valamint országának.

 

Ugyanakkor az interjúalany úgy látja: Trump hozhat kedvező hatást Európában, még ha akaratlanul is, mert észszerűségre kényszeríti a földrészt, saját védelme, illetve a világkereskedelem ügyében.

 

Newsweek

 

Az elemzés szerint az idén következett be az, amit Fukuyama a szocialista világrendszer utánra tett, vagyis hogy véget ért a történelem. A szerző, Dan Perry, az AP volt londoni tudósítója ezt azzal támasztja alá, hogy a nyugati demokráciák, közülük is elsősorban az Egyesült Államok, sokkal ingatagabbak, mint ahogy azt hittük.

 

A korszak meghatározó jellemzője a hipermegosztottság, a dezinformáció, elkopnak a valóságról vallott közös nézetek és közönyösség mutatkozik a liberális demokrácia alapeszméi iránt. Az ok részben a digitális forradalom, illetve főként a közösségi média. Ily módon ugyanis megszűnt a hagyományos sajtó mértékadó szerepe. Kiderült, hogy az embereket vonzza az agitáció és kifejezetten fogékonyak a hazugságokra.

 

A liberális rendre a fő csapást az illiberális, jobboldali erők mérik, lásd a Trump körüli személyi kultuszt. Ő olyan nacionalista és önjelölt autokrata, aki gyűlöli a jelenlegi amerikai rendszert. Hasonló jelenségekkel másutt is találkozni, a legvisszataszítóbb az, ami Oroszországban van, de Magyarországon és Törökországban csak kicsivel jobb a helyzet.

 

Egy-két igazi demokrácia is tántorog, mivel a feltörekvő zseniális autokraták az emberek legrosszabb ösztöneire játszanak. Lásd Netanjahut. Hamarosan Franciaország is ebbe az irányba tarthat. Németországban az AfD népszerűsége összefügg azzal, hogy Merkel melléfogott, amikor beengedte a migránsokat, akik helyből illiberálisak.

 

Sok társadalom elutasítja a jogállamot, inkább tekintélyuralmat akar: törvényt és rendet, nem törődik a kisebbségek védelmével. Ez volt az év fő fejleménye, emellett eltörpül, hogy pl. megindult az Irán fémjelezte „ellenállás tengelyének” végleges hanyatlása.

2024. december 29.

Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A lengyel kormányfőnek van a legnagyobb esélye, hogy súgjon Trumpnak Európából

Paul Taylor, az Európai Politikai Központ nevű agytröszt vezető munkatársa ítéli így meg a Guardianben. A >

Tovább

Ukrajnának nem szép szavakra, hanem ágyúkra van szüksége

Ezt hallotta Peter Pomerantsev egy kijevi konferencián, hogy, így a barátoknak és szomszédoknak fel kell futtatniuk >

Tovább

Ez van, ezt kell szeretni!

2024–25 fordulóján a helyzet tehát feltétlenül fokozódik. Az ellentmondás is nyilvánvaló. Bár az ország egy felmérés >

Tovább

A populisták patrónusa

Erősen megosztotta a Die Welt konzervatív lap szerkesztőségét, hogy az újság vezetése lehozta Elon Musk véleményét, >

Tovább

Gyatra a vezetés Európában

Paul Lendvai a Der Standardban úgy ítéli meg, hogy gyatra a vezetés Európában, és a nyugati >

Tovább

Hogyan hódol be egy nemzet szégyenteljesen

A Frankfurter Rundschau publicistája, Bill Kristol szerint olyan, mintha kezdene orbanizálódni az amerikai politika. A magyar >

Tovább

Putyin fegyverei és Isten hozzájárulása

Egy neves német történész úgy látja: radikalizálódik az orosz történelemkép, ezt támasztja alá, hogy a Kreml >

Tovább

Mi történik, ha Trump félreérti a mandátumát

William Galston a Wall Street Journalban óva inti Trumpot attól, hogy túllőjön a célon, mert a >

Tovább

Előre hozott választás Szlovákiában?

Jókora felháborodást váltott ki moszkvai látogatásával odahaza a szlovák kormányfő, hiszen az osztrák kancellár jó két >

Tovább

A halálos őrület

A magdeburgi merénylet halálos őrület eredménye, de nem lehet a hagyományos keretekben értelmezni, mert a tettes >

Tovább

A Georgescu-hadművelet

A Neue Zürcher Zeitung összeállítása időrendbe szedve levezeti, miként szervezték meg a Georgescu-hadműveletet, vagyis a bizonyítékok >

Tovább

Pannon ég alatt

Lehet, hogy Európában alkonyul, de nálunk vaksötét van. A rendszer vezetői a vaksötétben ordítoznak, mert félnek >

Tovább

1990-2009 © Napló. | Impresszum | Tartalomjegyzék | Médiaajánlat | Szerzői jogok | Kapcsolat |