2024. december 23. hétfő
Ma Viktória, János névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A halálos őrület

A halálos őrület

A magdeburgi merénylet halálos őrület eredménye, de nem lehet a hagyományos keretekben értelmezni, mert a tettes ugyan szaúdi származású, ám nem iszlám terrorakcióról van szó. Sőt, az elkövetőt a jelek szerint az iszlám elleni gyűlölet vezérelte. Ez pedig egy másik veszélyes irányzatot jelez, miközben az amúgy is mélyen elbizonytalanodott Németországot felkavarta, hogy a férfi belehajtott a karácsonyi vásáron lévő tömegbe. A politikai középre ezek után csak még nagyobb nyomás fog nehezedni. Mert minél nagyobb a bizonytalanság, annál inkább felvirágzik azoknak, akik a félelemmel kufárkodnak. Alighanem csak még tovább erősödik az Alternatíva Németországért. Az állam nem képes tökéletes védelmet nyújtani, de Magdeburg tanulsága az, hogy a polarizálás öl. Nem csupán a kormánynak kell fellépnie ellene, hanem a közösségi platformoknak is, mert ott megy végbe a radikalizálódás. Nem véletlen, hogy ezek most sorra tiltakoznak, a szólásszabadságra hivatkozva. Nehogy rájuk is kiterjesszék a másutt már érvényes szabályokat. Különösen dicstelen szerepet tölt itt be Elon Musk, aki módszeresen beleavatkozik a német választási kampányba az AfD oldalán. Még a mostani tömeggyilkosságot is képes kampánycélokra kiaknázni. Így az olyanok is veszélyt jelentenek, mint ő, méghozzá egyre nagyobb mértékben. Üzleti modelljük a megosztás, a gyűlölet gerjesztése, ami erőszakot szül és belülről szétszakítja a társadalmat. Németországban még sosem volt ennyire fontos, hogy a demokrácia védekezni tudjon. És idáig egyszer sem volt ennyire kétséges, hogy képes rá. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Yahoo/AP

 

A hírügynökség azt írja Fico moszkvai tárgyalásai kapcsán, hogy az uniós vezetők a háború óta nemigen szoktak ellátogatni Moszkvába. 3 éve az osztrák kancellár járt ott, legutóbb, a nyáron pedig Orbán Viktor.

 

A szlovák kormányfő közölte, hogy az útról előre tájékoztatta az uniós vezetőket, és azért döntött a látogatás mellett, mert Zelenszkij azt mondta neki, hogy leállítja a gáz továbbítását Szlovákiának. Továbbá Kijev szorgalmazza a szankciókat az orosz nukleáris program ellen, noha ez a szlovák energiabiztonságot érinti.

 

Pozsony a múlt hónapban rövid lélegzetű gázegyezményt kötött Azerbajdzsánnal, de kaphatna földgázt Ausztrián, Magyarországon és Csehországon keresztül is. Ugyanakkor Fico teljesen másként ítéli meg a háborút, mint a legtöbb európai vezető. Jövőre ott lesz Moszkvában a Győzelem napi katonai parádén.

 

Az EU-ban általános a vélemény, hogy a közösségen belül Orbánt fűzik a legbensőségesebb kapcsolatok a Kremlhez. Rutinszerűen blokkolja, késlelteti vagy vizezi fel, hogy az EU segítse Ukrajnát, illetve szankciókat hozzon Oroszország ellen. Régóta azt hangoztatja, hogy véget kell vetni az ellenségeskedésnek, ám azzal adós marad, hogy ez mit jelentene a megtámadott ország területi épsége, illetve jövőbeli biztonsága szempontjából.

 

Handelsblatt

 

A magdeburgi merénylet halálos őrület eredménye, de nem lehet a hagyományos keretekben értelmezni, mert a tettes ugyan szaúdi származású, ám nem iszlám terrorakcióról van szó. Sőt, az elkövetőt a jelek szerint az iszlám elleni gyűlölet vezérelte. Ez pedig egy másik veszélyes irányzatot jelez, miközben az amúgy is mélyen elbizonytalanodott Németországot felkavarta, hogy a férfi belehajtott a karácsonyi vásáron lévő tömegbe.

 

Ezt fejti ki a brüsszeli tudósító, Moritz Koch, kiemelve, hogy sok minden arra utal: az őrizetbe vett 50 éves orvos nem normális. Üzenetei alapján azért akart bosszút állni, mert szerinte új hazája, Németország iszlamizálni kívánja Európát. Kiderült az is, hogy az AfD-vel rokonszenvez.

 

A politikai középre ezek után csak még nagyobb nyomás fog nehezedni. Mert minél nagyobb a bizonytalanság, annál inkább felvirágzik azoknak, akik a félelemmel kufárkodnak. Alighanem csak még tovább erősödik az Alternatíva Németországért.

 

Az állam nem képes tökéletes védelmet nyújtani, de Magdeburg tanulsága az, hogy a polarizálás öl. Nem csupán a kormánynak kell fellépnie ellene, hanem a közösségi platformoknak is, mert ott megy végbe a radikalizálódás. Nem véletlen, hogy ezek most sorra tiltakoznak, a szólásszabadságra hivatkozva. Nehogy rájuk is kiterjesszék a másutt már érvényes szabályokat.

 

Különösen dicstelen szerepet tölt itt be Elon Musk, aki módszeresen beleavatkozik a német választási kampányba az AfD oldalán. Még a mostani tömeggyilkosságot is képes kampánycélokra kiaknázni. Így az olyanok is veszélyt jelentenek, mint ő, méghozzá egyre nagyobb mértékben. Üzleti modelljük a megosztás, a gyűlölet gerjesztése, ami erőszakot szül és belülről szétszakítja a társadalmat. Németországban még sosem volt ennyire fontos, hogy a demokrácia védekezni tudjon. És idáig egyszer sem volt ennyire kétséges, hogy képes rá.

 

New York Times

 

Európának rettenetes éve volt az idei, ám a továbbiak valószínűleg csak még rosszabbat hoznak – állítja Anton Jäger, az Oxfordi Egyetem előadója, illetve Dries Daniels, Brüsszelben élő író. Merthogy az eltelt 12 hónapot alapvetően a politikai káosz jellemezte. 3 hónap után megbukott a francia kormány, majd a német koalíció következett. Így az Unió két vezető hatalma sodródik jelenleg.

 

A szélsőjobb ezzel szemben erősödik és még jobban kiépítette pozícióit. A hollandoknál, az olaszoknál, a németeknél. Immár nincs abban jóformán semmi meglepő, ha helyet kap a hatalomban. A felelősség leginkább azokat a politikusokat, illetve illetékeseket terheli érte, akik a 10-es évek elején kormányozták a földrészt.

 

Most üt vissza, hogy undorodtak a változtatástól, miközben szinte teljesen leállt a gazdasági növekedés. A Draghi-jelentés megkésve ugyan, de riadót fújt: nincs innováció, akadozik a termelékenység javulása, a gazdaságok rosszul teljesítenek. A jövő lehetetlenül sivárnak tűnik.

 

A németek inkább a déli perifériát csuklóztatták és nem törődtek a saját gazdasági modelljükkel. Az előállt helyzetet az FT volt szemleírója, Wolfgang Münchau egyetlen zsóval jellemezte: Kaputt. A merkeli közmegegyezés elvetette a stagnálás magvait. Politikailag felszámolta az ellenállást a baloldalon, viszont lehetővé tette a jobboldal számára, hogy virágozzon. Az emberek úgy érzik, hogy nem tudják befolyásolni a politikát.

 

Ilyen körülmények között felvirradt a szélsőjobb napja. 7 országban tagjai a kormánynak, a Bizottságban Meloni egyik legszorosabb munkatársa megkapta az alelnöki posztot. Az EU nem védekezik, ezért a jelek a szélsőjobbos Unió irányába mutatnak.  

 

Külpolitikai, katonai értelemben, illetve az energiafüggőséget tekintve a földrész mind inkább irányíthatatlanul hánykolódni látszik a viharban. És mivel Trump már a saroknál jár, a kemény idők alighanem csak most kezdődnek.

 

FAZ

 

Németország a Kreml fókuszába került, mert az orosz rendszer számára hatalmas siker volna, ha megerősödnének ottani propaganda szócsövei, az AfD és Wagenknecht mozgalma. Így értékeli a politikai szerkesztő, Reinhard Veser. Emlékeztet arra, hogy Moszkva szerint nem csupán Ukrajna, hanem a Nyugat ellen folyik a háború.

 

A német politika jelentős része azonban még mindig nem fogta fel, hogy miről van szó. Nem készíti fel az országot a nagyon is valószínű konfrontációra, sőt a nagykoalíció csak tovább fokozta az energiafüggőséget.

 

A közelmúlt bizonyítja, mennyire igaza van a védelmi miniszternek, amikor arra figyelmeztet, hogy még tovább fog erősödni az orosz fenyegetés, ha nem veszik figyelembe. Saját pártját, a szociáldemokratákat leszámítva, a társadalom széles rétegei még mindig nem észlelik a bajt. Viszont a jobb- és baloldali szélsőség felerősíti Moszkva mondandóját, erre építhet Putyin.

 

Így Németország nyugodtan számíthat arra: a választási kampány során az orosz fél fokozottan befolyásolni igyekszik. 

 

Neue Zürcher Zeitung

 

Az összeállítás időrendbe szedve levezeti, miként szervezték meg a Georgescu-hadműveletet, vagyis a bizonyítékok szerint hogyan segítette cégek és véleményvezérek sora, hogy egy politikai senki nyerje meg a román elnökválasztások első fordulóját. A beavatkozás egész példátlan méreteket öltött, még soha nem zajlott ennyire összehangolt akció a szavazópolgárok manipulálására. Az irányított propaganda 579 millió embert ért el a világban.

 

A történet 2016-ban kezdődött, akkor írta az orosz Szputnyik, hogy Georgescu lesz a román kormányfő. Pedig akkor még a kutya nem ismerte, minisztériumoknál dolgozott, de még nem tett oroszbarát kijelentéseket, ám hamar felvette a kapcsolatot egy nyugatellenes ortodox szervezettel, amely közel áll a titkosszolgálatokhoz. Többre hivatottnak érezte magát.

 

Akkoriban legalább 2 millió eurót kapott egy Bulgáriában bejegyzett cégtől, amelyet kapcsolatok fűztek a Kremlhez.

 

Az idén júniusban megjelent a Telegramon a Propagator nevű csatorna, amely a politikus választási hadjáratának parancsnoki központja lett. 41 csoportot hozott létre vidéken, a választásnál ezek adták Georgescu fő bázisát. De megindult a hadjárat a francia, spanyol és olasz földön élő románok megnyerésére is.

 

Maga politikus egyre gyakrabban jelzi, hogy világképe reakciós, pl. a nők princípiuma az, hogy gyereket szüljenek. De október elején még csupán 1%-os támogatottságot mutatnak ki nála. Alig három héttel később viszont a programozó Bogdan Peschir alkalmaz a Tiktokon egy sor közvetítőt. A költség csaknem egymillió euró. A múlt hónaptól azután ugrásszerűen megnő az érdeklődés Georgescu felhasználói fiókja iránt. A brit Külpolitikai Központ szerint automatizált kampányról van szó, üstökösszerűen megszaporodtak a politikus reklámjai.

 

Összesen 614 hálózat segíti szerte a világban, mindenféle nyelven. Akik mögötte állnak, azok túlnyomórészt orosz származásúak. November 11-én több mint 25 fiók jelenik meg összehangoltan a Tiktokon. Georgescu már 6%-on áll. Influenszerek 1000 dollárt kapnak, hogy népszerűsítsék. A módszer a román titkosszolgálat szerint nagyon hasonlít arra, ami az orosz közösségi médiában zajlott Ukrajna kapcsán.

 

November 2. felében egy hét alatt 85 ezer támadás éri a román választási hatóság számítógépes rendszerét, 33 országban. A végén az Alkotmánybíróság megsemmisíti a politikus győzelmét, de annak már nincs szüksége orosz közreműködésre, mivel Romániában immár százezrek követik a hálón.

 

Guardian

 

Simon Tisdall azon morfondírozik, vajon mennyi idő kell még Iránnak, hogy atomfegyverhez jusson, miután külföldi ellenségek fenyegetik, otthon pedig lázadás készül. A politikai elemző szerint Szíria után éppen Izrael és az USA ez irányú félelmei segíthetik elő, hogy Teherán hamar nukleáris hatalom legyen.

 

Nem valószínű persze, hogy a teokratikus rendszer egyhamar összeomlik. Netanjahu viszont kedvező szelet érez ahhoz, hogy az egész térséget a maga javára alakítsa át. Ennek megfelelően kilövési engedélyt adott a régióban a hadsereg számára és abban bízik, hogy ebben Trump támogatja. Utóbbi ki is jelentette: bármi megtörténhet.

 

Izraeli illetékesek elárulták, hogy a légierő már az újabb nagy csapásra készül, ezúttal az iráni atomlétesítmények ellen. Lehet, hogy ez csupán blöff, de Khamenei nem mehet biztosra. Ezt jelzi, hogy az ENSZ szerint drámai módon felgyorsult az uránium dúsítása.

 

Itt a mullahok sorsdöntő választásra kényszerülnek: vagy követik az észak-koreai példát, vagyis, hogy az ország az atomfegyver miatt kitaszított lett a világban, gazdasága lepusztult. Vagy pedig inkább az ukrán út mellett határoznak, azaz feladják a nukleáris programot, biztonsági garanciákért cserében. (Habár Kijevben már vannak, akik nagyon megbánták a 30 évvel ezelőtti döntést.)

 

Asszad sorsa elgondolkodtatja az iráni elitet, ráadásul odahaza egyre nagyobb az elégedetlenség. A reformra hajló elnök, Pezsekian annyira fél a tömegtiltakozásoktól, hogy rávette a nemzetbiztonsági tanácsot, egyelőre függesszék fel a hijab viselésére vonatkozó szabályok megszigorítását. Ám Khamenei, a legfőbb vallási vezető nem akarja látni az írást a falon. Amíg ő uralmon van, addig Irán rossz döntéseket hoz.  

 

FT

 

A szerkesztő, John Burn-Murdoch szerint az év szava az: hivatalban lévő. Úgy véli ugyanis, ma már nem segít egy kormánynak, hogy egyszer már megválasztották, ha hatalmon kíván maradni, sőt, amit elvégzett az sokszor csak arra jó, hogy kipaterolják. Azaz jó egy évszázad után alaposat változott a kép, a politológia egyik alaptétele dőlt meg.

 

Az okok sokrétűek, mert ugyan sok előnye van annak, ha te ülsz a kormányrúdnál: megismernek, adományozókat találsz, kapcsolatot építesz ki a sajtóval, ismerik az eredményeidet. Csakhogy az idei szuper választási évben olyan helyeken bukott meg a kormány, mint az Egyesült Államok és Nagy-Britannia.

 

Pedig nem volt gazdasági megrázkódtatás, nem követtek el nagy hibákat, még sikereik is voltak. Ám mivel a stagnálás jelenti az új normát, minden a feje tetejére állt. Azzal lehetett nyerni, ha valaki arra hivatkozott: ha újabb négy évig úgy megy tovább, mint idáig, akkor csak még rosszabbra fordulnak a dolgok, változatlanul esik az életszínvonal.

 

Elon Musk mutatta meg, hogy a politikai újoncok meg tudják szólítani a választókat, ma már nem számít, be vagy-e kötve a média fő áramlatához. A jelek szerint olyan korszakhoz értünk, amikor még a hivatalban lévő politikusoknak is érdemes populista jövevényként gyors győzelmet és radikális reformokat ígérniük.

2024. december 23.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A halálos őrület

A magdeburgi merénylet halálos őrület eredménye, de nem lehet a hagyományos keretekben értelmezni, mert a tettes >

Tovább

A Georgescu-hadművelet

A Neue Zürcher Zeitung összeállítása időrendbe szedve levezeti, miként szervezték meg a Georgescu-hadműveletet, vagyis a bizonyítékok >

Tovább

Pannon ég alatt

Lehet, hogy Európában alkonyul, de nálunk vaksötét van. A rendszer vezetői a vaksötétben ordítoznak, mert félnek >

Tovább

Mi van, ha az oroszok győznek Ukrajnában?

Timothy Garton Ash rettentő nagy bajnak gondolja, ha az oroszok kerekednének felül a háborúban, miközben már >

Tovább

Roncspártderbi

Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >

Tovább

Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot

A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >

Tovább

Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat

A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >

Tovább

Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában

A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >

Tovább

A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?

Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >

Tovább

A kancellár beszéde pontosan mutatja, miért bukott meg

A német kancellár ugyan elvesztette a bizalmi szavazást, ahogy várta, ám az ez alkalomból mondott beszéde >

Tovább

A világ nem tudta megmenteni Szíriát, most hagynia kell megválasztania a jövőjét

Simon Tisdal véli így a Guardianben. A külpolitikai szakíró sajnálattal állapítja meg, hogy a beavatkozás Izrael >

Tovább

Raszputyin Romániában

Mint ahogy az erdélyi magyar politika, vagy legalábbis számos itteni magyar értelmiségi is most ébredhetett rá, >

Tovább