2024. december 22. vasárnap
Ma Zénó, Flórián névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Az Orbánt váltó lengyelek vissza tudnak-e térni a normális állapotokhoz

Az Orbánt váltó lengyelek vissza tudnak-e térni a normális állapotokhoz

Sokak szerint Magyarország minden idők legrosszabb uniós elnökségét produkálta a most véget érő félévben, de az a kérdés, hogy az Orbánt váltó lengyelek vissza tudnak-e térni a normális állapotokhoz. A bizonytalanság oka a háború, Trump elnöksége, a populizmus megerősödése, így nem mondhatjuk, hogy a szokásos ügymenetre készülhetünk. Az azonban egyértelmű, hogy Tusk teljesen másként fogja ellátni a tisztséget, mint magyar kollégája, aki szélsőjobbos. Von der Leyen nyilvánosan megrótta, a többi kormány pedig megdöbbent, amikor Orbán a nyáron kezet rázott Putyinnal és úgy tett, mintha az EU nevében járna el. Magyarország az első tag, amely soros elnök lehetett, miközben jogállami eljárás folyik ellene. De sokat nem tudott tenni az eltelt hat hónapban, béna kacsának bizonyult, mivel az uniós intézmények a választás után saját vezetőik kijelölésével voltak elfoglalva. Egy brüsszeli diplomata ezzel együtt azt mondja: a magyar elnökség nem volt más, mint egyetlen visszaélés a joggal.

A varsói Nemzetközi Politikai Intézet egyik szakértője úgy véli, hogy a lengyelek ennél csak jobbat nyújthatnak jövőre, a magyarok esetében annyira alacsonyan volt a léc. Mindazonáltal drámai időszakra kell készülni, mivel az oroszok törnek előre a fronton. Tusk úgy fogalmazott  a héten, hogy áttörés jöhet a háború vagy béke kérdésében. Ám Varsó mellől ezúttal hiányozni fognak a német és francia partnerek, hogy keresztül tudja vinni programját. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Kurier

 

Mészáros Lőrinc arról tárgyal az Austria Wiennel, hogy anyagilag beszáll a futballcsapathoz. Jól értesült körök szerint Orbán bizalmasa, aki 8 éve megszerezte a horvátországi Eszék klubját, már több megbeszélést is folytatott ez ügyben. A nehéz anyagi helyzetben lévő osztrák egyesületnek sietnie kell, mert ha nem szerzi vissza a részvényeket az egyik kisebbségi tulajdonostól jövő szombatig, akkor az ár 20 %-kal megemelkedik.

 

Hogy legyen pénze, Nyilasi Tibor egykori klubja eladná a stadionját, 45-50 millió euróért. Mészáros, akit a sajtóban csupán a magyar kormányfő strómanjaként emlegetnek, az ország leggazdagabb embereként (vagyonát a Forbes két éve 1,3 milliárd euróra becsülte) már hónapokkal ezelőtt jelezte, hogy érdekli a lehetőség, de elsősorban az egyesület és nem a stadion.

 

A jelek szerint azonban még messze van a megállapodás. Az Austria Wien, amely a jogi előírások miatt nem adhatja el a többségi jogot, egyszer már futott egy balul sikerült kört. Akkor grúz befektetők jelentkeztek és arról regéltek, hogy cél a BL-győzelem, ám ez csupán sok hűhó volt semmiért. Ezért az osztrák fél jelenleg igen óvatos és előbb a stadion ügyét igyekszik megoldani, ha lehetséges, hazai befektetővel.

 

Bloomberg

 

Tanácsadóhoz fordult a péti Nitrogénművek több hitelezője, mert nem biztos, hogy vissza tudják kapni a pénzüket a műtrágya gyártó cég jövő májusban lejáró, 200 millió eurós kötvénye után. A Hogan Lovells ügyvédi irodát kérték fel, mivel a kölcsönfelvevő nehéz helyzetben van, részben a földgáz megdrágulása, részben az olcsó orosz konkurencia folytán. Emellett meg kell küzdenie a széndioxid kibocsátásra kivetett adóval is.

 

Hitelminősítők egyre valószínűbbnek tartják, hogy átütemezik a tartozást, mivel a társaságnak készpénzgondjai vannak, ugyanakkor nincs terve az adósság visszafizetésére. A Standard and Poor’s azt jelentette a héten, hogy a Nitrogénműveknek nincs elegendő forrása a kölcsön kiegyenlítésére.

 

Bige Zoltán stratégiai igazgató, a tulajdonos fia azt közölte, hogy új hitelt kívánnak felvenni, erről hamarosan tájékoztatják az érintetteket. A törlesztés elhalasztásában viszont nem gondolkodnak.   

 

Frankfurter Rundschau

 

Az egészségpolitika a példa rá, hogy az EU nem mindig áll feladata magaslatán, hiszen Várhelyi Olivér személyében olyasvalaki lett a terület felelőse a Bizottságban, akinek semmi köze sincs hozzá. Azaz nem árt időnként Európa körmére nézni, fejti ki Bernd Hontschik, aki sebész, de rendszeresen publikál.

 

Emlékeztet arra, hogy egyedül a magyar jelölt akadt fenn az EP szűrőjén és csak több nekifutásra vette a gátat. De a képviselők már jól ismerték, hiszen egy alkalommal leidiótázta őket. De nem csupán azért volt gyanús pofa, mivel feltétlenül lojális Orbán Viktorhoz. Hanem mert fogalma sincs az egészségügyről, és amikor az LMBT-jogokról, vagy az abortuszról van szó, azt szajkózza, amit magyar főnöke szokott.

 

Ám hirtelen mégis megnyílt előtte az út, ami botrányos, ha azt vesszük, hogy egészségügyi adatainkat egy olyan biztosra kell rábíznunk, akinek lila gőze sincs az ágazatról, viszont Orbán vazallusa, márpedig a kormányfő az EU feloszlatásán dolgozik. Vagyis a kinevezés túlmegy a megengedett határon. Hogy ennek tiltakozás lesz a vége, az tuti, mert be van programozva.

 

The Times

 

A brit elhárítás első embere azt közölte, hogy forrásaik végesek, ezért át kell fókuszálniuk a tevékenységüket. Ennek megfelelően a fő hangsúly a jövőben az orosz veszély lesz, azaz valamelyest háttérbe kerül a terrorizmus elleni küzdelem. Ken McCallum ezt azzal indokolta, hogy nagyobb fenyegetést jelentenek az agresszív államok, mert azok már eddig is jó néhány szabotázst, gyújtogatást és orgyilkosságot követtek el.

 

A lap hozzájutott az MI5 vezérigazgatójának bizalmas jelentéséhez, amely azt tartalmazza, hogy külföldi szolgálatok brit földön idáig 14 embert öltek meg. Ilyen volt Litvinyenko egykori orosz ügynök, akik radioaktív polóniummal segítettek át a másvilágra. De végezni akartak Szkripallal is, ő kettős ügynökként működött, de túlélte a merényletet.

 

Az ilyen esetek megbízói között ott volt Irán és Kína is. Korábban az észak-ír terroristák, majd az al-Kaida, illetve az Iszlám Állam adta a legtöbb feladatot a szigetországi elhárításnak.

 

Spiegel

 

„Világ autokratái, egyesüljetek!” – szólít fel Brüsszelből a tudósító Michael Sauga. Úgy véli, hogy Trump győzelme jól jön a diktátorok szövetségének, Oroszországtól Kínáig. Mert ha az USA kiesik a demokrácia példaképeként, akkor eljön a despoták ideje.

 

Putyin és Hszi többpólusú világrendet akar, mert szerintük a Nyugat hegemóniára törekszik, illetve az USA a feltartóztatási politikáját alkalmazza. Mindez ellen mozgósítanák Észak-Koreát, Iránt és Venezuelát, sőt Magyarországot és Törökországot is. Amióta Biden kikapott, minden eddiginél közelebb kerültek a cél eléréséhez. Merthogy ők egyesülnek, viszont a nyugati összefogás megosztottabb, mint valaha. Már amikor az emberi jogokért, az átfogó szabályokért és a hatalmi ágak szétválasztásáért kell fellépni.

 

Az biztos, hogy Trumpnak ami a szívén, az a száján, továbbá, hogy a tervei életveszélyesek. Ha csak a felét eléri annak, amit akar, példátlan terhelési próbának tenné ki az amerikai demokráciát. Erősítené Peking nemzetközi tekintélyét, viszont gyengítené a Nyugatot. Mert a politikája utóbbi ellen irányul, ez nem kétséges. No, meg szembe megy a józan ésszel. Bezárkózása légüres teret eredményez és abba szívesen benyomul Oroszország és Kína.

 

A demokrácia híveinek most azt kell megélniük, hogy Washington összeáll a demokrácia ellenségeivel, akik közül Trump minden lehetséges alkalommal piedesztálra emeli pl. az illiberális Orbánt, akinek példátlan vazallusrendszerével szemben legutóbb meglepő sikert ért el az új ellenzéki mozgalom.

 

Bloomberg

Andreas Kluth Nietsche után szabadon úgy gondolja, hogy ami nem öli meg a demokráciát, az megerősíti, és hogy ez igaz Dél-Koreától az Egyesült Államokig. Függetlenül attól, hogy a Freedom House szerint a demokrácia már 18 év óta világszerte esik vissza. A folyamat felgyorsulóban van, még nyugaton is:

 

Orbán Viktor az eltelt 14 évben módszeresen aláásta a fékeket és ellensúlyokat, felborította az egyensúlyi viszonyokat a médiában, a bíróságoknál, az oktatásban, a törvényhozásban és a gazdaságban, így gyakorlatilag autokráciát épített ki. Az pedig modellül szolgál Trumpnak.

 

Az erős emberek egyébként is koppintják egymás módszereit. Kezükre játszik, hogy a demokráciák gyatra paródiának bizonyulnak. Az emberek mind inkább csalódottak, de emögött sokszor a jogállam ellenségeinek dezinformációját találni, élen Putyinnal. További ok, hogy úgy tűnik: a demokrácia ritkán foglalkozik olyan alapkérdésekkel, mint az egyenlőtlenség, az abból következő elidegenedés, valamint egész rétegek kiábrándulása.

 

Fontos továbbá, hogy beleunhatsz, ha sokáig élsz demokráciában, akkor pedig vonzó lehet egy karizmatikus és radikális autokrata. Ám ha a demokráciák túljutnak a mostani vizsgán, akkor az jót tehet nekik. A lengyelek pl. utánozták Orbánt, ám a végén kitették a populisták szűrét. Ugyanez állt Izraelre is, még október 7. előtt. Trump viszont követheti a dél-koreai példát.

 

Bloomberg

 

Grúzia átkelt az orosz Rubiconon, az ellenzéknél végrehajtott razziák és az uniós belépési tárgyalások felfüggesztése mutatja, hogy itt immár csupán látszatdemokráciáról van szó – fejti ki Marc Champion, a hírügynökség szemleírója. Az ország éppen most tér rá a törvénytelenség és a tekintélyuralom útjára.

 

Az átmenetet nem lehet tetten érni valós időben, mert sok minden elfedi. Nem úgy van, mint Dél-Koreában, ahol az elnök nyílt alkotmányos puccsal próbálkozott ám ezért felelnie kell. A grúz fejlemények inkább egy hibridhadviselésre emlékeztetnek, ahol alattomosan forgatják fel az intézményeket és a jogokat.

 

A csúcs az volt, amikor a hatalom a héten Tbilisziben maszkos rendőrökkel vitetett el iratokat több ellenzéki párt székházából és letartóztatott egy politikust, aki volt olyan vakmerő, hogy tiltakozott. De elvitettek egy sor aktivistát is. Mindez egy rendőrállamra jellemző.

 

Az eddigi elnök újraindulna, ám mivel a posztról most először nem a nép, hanem egy megbízott testület dönt és a tagok fele parlamenti képviselő, sok esélye nincsen. Hogy a parlamenti választás mennyire volt csalás, azt független vizsgálatnak kellene kiderítenie, de ilyen aligha lesz. Ordít, hogy itt egy Potemkin-demokráciáról van szó.

 

https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2024-12-06/in-putin-s-neighborhood-georgian-regime-crosses-a-russian-rubicon?srnd=homepage-europe  

 

Der Standard

 

A brüsszeli tudósító azt állapítja meg, hogy a német és francia politikai válság megbénítja Európát, pont a legrosszabbkor, és hogy ezt a gyengeséget Trump ki fogja használni. Thomas Mayer szerint a francia elnök a legcsekélyebb jelét sem adta, hogy bármilyen felelősséget érezne az országában előállt súlyos helyzetért. De hasonló nehéz időszakot él át Németország is.

 

Ám az eddigi motor nélkül nem mennek a dolgok Brüsszelben sem. Ráadásul jön Trump, aki bizonyosan fanfárszó közepette gyorsan le fogja verni nemzetek feletti politikája első cölöpjeit. Ez pedig ki fog hatni Ukrajnára, a Közel-Keletre, de még Grúziára is. Az európai külpolitika sosem volt sétagalopp, ám amikor ilyen mértékben gyengélkedik a német-francia duó, jóformán lehetetlen közös döntéseket hozni.

 

És Trump, valamint Putyin várhatóan csak fokozza a földrészre nehezedő nyomást.

 

New York Times

 

A szélsőjobb éppen most buktatta meg a francia kormányt és senki sem tudja, mi lesz ezután – jelenti Párizsból Marlon Ettinger. Csak az bizonyos, hogy igen erős immár a Nemzeti Tömörülés, ő szabja meg, hogy mi történik a politikában. Túszul ejtette az országot, és nem látszik, mikor lesz vége. A válság már azóta érlelődött, hogy Macron a nyáron idő előtti választást írt ki.

 

Le Penék azt elégelték meg, hogy Barnier nem volt hajlandó teljesíteni az összes követelésüket, ideértve, hogy Párizs csökkentse uniós hozzájárulását, illetve jelentősen fogja vissza a közkiadásokat. Ám az is belejátszhatott, hogy a párt erős embere úgy gondolta: ha Marcon lemond és új választást írnak ki, akkor ő megússza az ítéletet márciusban az uniós pénzek körüli visszaélések ügyében. Jelenleg ugyanis úgy áll, hogy akár 5 évre eltilthatják a közélettől.

 

Mellesleg a közvélemény 62 %-a azon a véleményen van, hogy a kabinet bukása esetén az államfőnek távoznia kell. A politikus most megpróbálkozhat azzal, hogy összeeszkábál egy új kormányt, vagy ügyvezető testületet nevez ki és az elvegetál a nyárig, amikor is újra az urnákhoz lehet hívni a polgárokat.

 

Ám a bizonytalanság súlyos következményekkel járhat, mivel súlyosak az ország gazdasági bajai, illetve könnyen kirobbanhat társadalmi elégedetlenség. Le Pen viszont már nem elégszik meg azzal, hogy jobbra tolja a politikát, most már a hatalom kell neki és az már nincs is olyan távol számára.

2024. december 7.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Pannon ég alatt

Lehet, hogy Európában alkonyul, de nálunk vaksötét van. A rendszer vezetői a vaksötétben ordítoznak, mert félnek >

Tovább

Mi van, ha az oroszok győznek Ukrajnában?

Timothy Garton Ash rettentő nagy bajnak gondolja, ha az oroszok kerekednének felül a háborúban, miközben már >

Tovább

Roncspártderbi

Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >

Tovább

Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot

A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >

Tovább

Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat

A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >

Tovább

Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában

A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >

Tovább

A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?

Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >

Tovább

A kancellár beszéde pontosan mutatja, miért bukott meg

A német kancellár ugyan elvesztette a bizalmi szavazást, ahogy várta, ám az ez alkalomból mondott beszéde >

Tovább

A világ nem tudta megmenteni Szíriát, most hagynia kell megválasztania a jövőjét

Simon Tisdal véli így a Guardianben. A külpolitikai szakíró sajnálattal állapítja meg, hogy a beavatkozás Izrael >

Tovább

Raszputyin Romániában

Mint ahogy az erdélyi magyar politika, vagy legalábbis számos itteni magyar értelmiségi is most ébredhetett rá, >

Tovább

Amikor a diktatúrák összeomlanak

Hans Rauscher úgy látja Asszad csúfos vége után, hogy a diktatúrák nem tartanak örökké, egy csapásra >

Tovább

Maradjon inkább Orbán Viktor?

Találgatás helyett inkább kérdezek: csak nem Magyar Péternek van igaza, és a régi ellenzék összejátszik a >

Tovább