2024. október 16. Szerda
Ma Gál, Margit, Hedvig névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Magyarország nyélbe ütötte a 500 millió eurós kölcsönszerződést Észak-Macedóniával

Magyarország nyélbe ütötte a 500 millió eurós kölcsönszerződést Észak-Macedóniával

A Bloomberg szerint ez is mutatja, Orbán Viktor mekkora befolyást élvez a Balkánon, miután igyekszik összetrombitálni a nacionalistákat a földrészen. Az állami Export-Import Bank hitele 15 évre szól, a kamat 3,25 %, de csak a 3. évtől kezdve kell fizetni. Hivatalosan regionális fejlesztésre és a gazdaság támogatására fogják használni. A nagyvonalú gesztus azért szokatlan, mert a magyar kormány is pénzzavarral küszködik, annál is inkább, mert a jogállami kifogások miatt az EU visszatart 20 milliárdnyi támogatást. A fő áramlathoz tartozó európai partnerek osztják a miniszterelnököt az oroszbarátságért és a keménykezű kormányzásért. Szövetségeseket Délkelet-Európában talált. Ilyen a szerb Vučić, illetve Észak-Macedónia, miután a nacionalisták visszatértek a hatalomba. A cikk megemlíti, hogy részben állami kézben lévő MBH legutóbb a szélsőséges spanyol Voxot, előtte pedig Le Pent segítette ki pénzzel. Jelenleg mindkét párt az Orbán gyámkodásával létrejött Patrióták frakciójának tagja Strasbourgban. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Die Welt

 

Igen éles kritika előzte meg Orbán Viktor mai, strasbourgi vendégszereplését. Weber, a Néppárt első embere teljes kudarcnak minősítette a soros elnökséget – kormányfő éppen annak a céljairól akar ma beszámolni a képviselők előtt. A bajor politikus úgy fogalmazott, hogy a jobboldali-nacionalista magyar vezető tökéletesen elszigetelte magát Európában – a többi közt az oroszbarát irányvonallal.

A szociáldemokraták frakciófőnöke, a spanyol Iratxe Garcia Pérez azt hangsúlyozta, hogy Orbán az EU ellenségeinek nyújt kezet, Oroszország és Kína érdekeit képviseli. A liberálisok nevében Valérie Hayer azt mondta, hogy a magyar miniszterelnök szellemi gyújtogató, aki kockára teszi az európai gondolatot. Fel akarja égetni a demokratikus, liberális és toleráns földrészt.

Daniel Freund a német zöldekről kijelentette, hogy az Orbán-kormány korrupt és tönkre teszi a gazdaságot.  

 

Le Figaro

 

Az európai szocialisták francia társelnöke úgy nyilatkozott, miután meghallgatta, mit mondott Orbán Viktor tegnap Brüsszelben Ukrajnáról, hogy ha a világ azt az utat követte volna, amit a magyar politikus ajánlott, akkor tényleg nem tartott volna sokáig a háború. Az oroszok már Kijevben lennének, de lehet, hogy Lengyelországban is. Glucksmann szerint Orbán ellenség.

Valérie Hayer, a liberális frakció elnöke úgy látja, hogy a magyar politikus igazi piromán: felperzseli az európai gondolatot. Mint rámutatott, Magyarország problémája nem a be-, hanem a kivándorlás, amely a múlt évben rekordot ért el.

 

Die Presse

 

A tudósítás azt emeli ki Orbán Viktor tegnapi, brüsszeli sajtótájékoztatójából, hogy nyíltan megismételte: ő Trump győzelmére teszi a tétjét. Nem volt viszont már ennyire közlékeny, amikor arról a csaknem 10 millió eurós hitelről faggatták, amelyet az MBH a spanyol jobboldali-populista Voxnak folyósított a tavaly választás céljaira.

Hogy ne legyen kétség a pénzintézet politikai hovatartozása felül, a beszámoló megjegyzi, hogy a bankban a gyerekkori jóbarát, Mészáros Lőrinc csaknem 50 %-ban tulajdonos, 30 % az államé.

Hasonlóképpen defenzíven reagált a politikus, amikor felmerült, hogy a közvetlen környezete, beleértve a családját is, hasznot húzott a kínai kölcsönökből és befektetésekből.

 

Le Figaro  

 

Mozgalmas lesz Orbán számára a mai visszatérés Strasbourgban, ahol összecsap Magyar Péterrel is.  A kormányfő mind a mai napig nem hajlandó kiejteni vetélytársa nevét, pedig a Tisza-jelenség nem kérészéletű. Viszont mostantól kezdve a választás megnyeréséhez nem lesz elég Gyurcsányt ostorozni, ezt a miniszterelnök maga is elismerte - emeli ki budapesti tudósításában Kornél Albert.

A változás első jeleként a kormányfő bejelentette, hogy visszatér a sporthoz és a fogyókúrához. Azon kívül csinált valami elképzelhetetlent: feladta a teljes bojkottot, szóba állt magyar újságírókkal. De hát veszélyes a Fidesz számára, hogy a tempót Magyar diktálja. Amíg Orbán a nemzetközi porondon forgolódott, addig az ellenfél odahaza felszántotta a pályát. Elment kórházakba, hogy megmutassa az ottani állapotokat. Elsőként töltött homokzsákokat a gáton. Ekkor a miniszterelnök még Schwarzeneggerrel kellemkedett.

A kormány most azt ígéri, hogy arccal a gazdaság felé fordul, mivel brutálisan megemelkedtek a megélhetési költségek. Jelentősen meg kívánja emelni a minimálbért és tervezi a családi segély megkétszerezését, ami persze már most is a középosztálynak és attól felfelé kedvező.

A gazdasági szál azért kényes, mert válságban van a német autóipar, továbbá mivel az EU kereskedelmi vitába bonyolódik Kínával. Budapest ugyanakkor nem szeretne engedni az európai és amerikai szövetségeseknek, akik elfordítanák Moszkvától és Pekingtől.

Orbánnak nagy szüksége van pénzre, hogy helyreállítsa megtépázott uralmát. Ám bőven akad viszálya Brüsszellel, pl. a migráció és legutóbb a szuverenitási törvény miatt. Az viszont egészen jelképes, hogy ma – korábbi pártcsaládja, a Néppárt nevében Magyar Péter fogja kérdőre vonni. 

 

Euronews                                          

 

Hiába határozta el a G7-csoportja, hogy 50 milliárd dolláros kölcsönt nyújt Ukrajnának, Varga Mihály megerősítette az uniós pénzügyminiszterek brüsszeli tanácskozásán, hogy kormánya a hozzájárulással meg akarja várni az amerikai választás eredményét. Arról van szó, hogy a fedezetet a nyugaton befagyasztott orosz állami javak haszna jelentené, ám az unió részéről félévente meg kellene erősíteni a szankciót.

Csakhogy Amerika nem szeretné, ha a vétójogok kihasználva bármely tagállam egyszer csak bemondaná az unalmast, ezért biztosabb garanciát kér. Brüsszel azt javasolja, hogy 3 évre adják meg a felhatalmazást, de pontosan ezt blokkolja a magyar kormány. A cikk szerint vitatott engedményekre tart igényt, hogy elálljon a véleményétől.

Az unióra eső 35 milliárd nem okoz gondot, mert ott a többiek már megtalálták a módját, hogy minősített többséggel megkerüljék a magyar vezetést. Varga ugyanakkor arra hivatkozott, hogy Harris és Trump teljesen másként közelít a háborúhoz, ezért tudni kell, hogy melyikük lesz az elnök, mielőtt az EU határoz a kölcsönről.

Gentiloni, az illetékes biztos ugyanakkor azt közölte, hogy a mai nagyköveti egyeztetésen létrejöhet a megállapodás. Az ülést a soros elnök Magyarország vezeti.

 

Bloomberg

 

A legnagyobb európai alapkezelő igazodik a Barclays, a Citigroup, a Morgan Stanley és az Erste ajánlásához, ennek megfelelően szabadul a magyar állampapíroktól és inkább zlotyban jegyzett lengyel kötvényekbe fekteti a pénzt.

Az Amundi, amely összesen 2,3 milliárd dollárt mozgat, azért döntött így, mert úgy gondolja, hogy a lengyel jegybank csak lassabban vág kamatot, tekintettel a vártnál magasabb inflációra. Az MNB-ről viszont azt feltételezi, hogy a jövő 2. negyedévig még háromszor viszi lejjebb az alapkamatot. Ennél fogva lengyel fizetőeszköz árfolyama várhatóan kedvezőbben alakul, mint a forinté.

A magyar kamat jelenleg 0,75 %-kal haladja meg a lengyel szintet, de szakértők a forint további gyengülésére számítanak. Részben a monetáris politika, részben az akadozó gazdaság, részben az EU-val fennálló politikai vita miatt. A magyar papírok hozama 3 %-os, a lengyeleké jelenleg 3,2, míg az uniós átlag 4,4 %. Viszont a zlotyt rekordszinten adják-veszik a forinthoz képest.

A Bank of America elemzői azt tapasztalták a múlt héten a helyszínen, hogy a befektetők kedvezően ítélik meg a lengyel kilátásokat, ellentétben a Magyarországon várható fejleményekkel. 

 

Die Zeit

 

Anne Applebaum teljesen egyértelműnek veszi, hogy Trump modellnek tekinti az orbáni Magyarországot. A kormányfő ugyanis az illiberális vezető ékes példája. Demokratikusan választották meg, ám utána hozzálátott, hogy alávágjon az állami intézményeknek. Fű alatt véget vet a hatalmi ágak szétválasztásának, egyidejűleg átveszi a tömegtájékoztatás ellenőrzését.

Ez az út vezet ma a demokrácia felszámolásához. És nem kérdés, hogy ezen kíván haladni a volt amerikai elnök is, hiszen már közölte, hogy a fontos hivatalokat a saját embereivel tölti majd fel, ahogy azt Orbán is csinálta. Ám alighanem hatalmas káoszt okoz, ha pl. saját céljaira kívánja felhasználni az igazságügyi tárcát vagy a CIA-t.

Az újságíró-történész, aki 11 nap múlva megkapja a Német Könyvkiadók Békedíját, hozzáfűzi, hogy a tekintélyuralmak hálózatot alkotnak a világban. Nem a világnézet köti össze őket, hanem hogy autokrataként korlátlan hatalmat gyakorolnak. Nem áll útjukban sem független bíróság, sem a sajtó, sem az ellenzék. Nincsenek többé fékek és ellensúlyok.

A veszélyt az jelenti számukra, amikor a tömegek elkezdenek emberi jogokról, jogállamról vagy demokráciáról beszélni. Az autoriter tengely olyan, mintha a maffiafőnökök állnának össze. Egyes államok már most úgy működnek, mint a szervezett alvilág. A hatalom gazdája mondja meg a frankót.

A világ a 90-es években naiv módon nem gondolt arra, hogy az autoriter gondolat átterjedhet keletről a nyugatra. És Oroszország az utóbbi 10 évben módszeresen bevetette anyagi eszközeit, hogy ellentéteket szítson a demokratikus államok között.

 

MSNBC

 

Új választóvonal alakul ki a republikánusok soraiban, mert Trump és Vance követendő példának tartja a magyar modellt, ám akadnak olyanok, akik ezt nyíltan ellenzik. A volt elnök a Harris-szal lezajlott tévévitában azzal a különös érvvel igyekezett kivédeni a vádat, miszerint külföldön kikacagják és egyáltalán nem tisztelik, hogy pl. Orbán Viktor mennyire támogatja.

Mondta ezt arról az emberről, aki összebútorzott az oroszokkal és agresszívan leszalámizza országában a demokráciát.   Ám mégsem meglepő, amit kifejtett, hiszen hónapokon át a magyar vezetőtől igyekezett igazolást kapni. Nyilvánosan ünnepelte, még Mar-a-Lagóba is meghívta. És minél nagyobb felháborodást keltett az autoriter rendszer meghonosítása magyar földön, Trump annál inkább kiállt szövetségese mellett.

Csakhogy 5 ellenzéki amerikai szenátor azzal tért haza a múlt héten Budapestről, hogy nagyon nem jó dolgokat láttak, Oroszország, Kína és a háború ügyében. Hasonlóképpen ítéli meg a helyzetet a felsőház republikánus első embere is, aki rendkívül nagy erőfeszítéseket tesz, hogy eltérítse pártját Orbántól. Ugyanakkor minél több bírálat éri a magyar vezetőt a párt részéről, annál inkább felvetődik a kérdés: vajon Trump nem dicséretnek veszi-e a kritikát, legyen szó Oroszországról vagy a demokráciáról.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

A populisták az érzelmekre alapoznak, de tévedés azt hinni, hogy csak a gyűlölet gerjesztése tartozik az eszköztárukba, mert ugyanúgy játszanak a szeretet regiszterein is – fejti ki a lapnak adott interjúban Eva Illouz, az izraeli sztárszociológus.

Azt emeli ki, hogy az emberek mindenekelőtt biztonságra vágynak, azért könnyű őket megvezetni azzal, hogy valamilyen félelmet keltenek bennük, majd jelentkezik ugyanaz a politikai erő, hogy csak nyugi, mi majd jól megvédünk benneteket. A rettegés függő viszonyt alakít ki az adott párttal, politikussal.

Egy sor populista vezér egészen sajátos férfiasságot testesít meg, amit nyugodtan lehet mérgezőnek nevezni, elég csak megnézni Bolsonarót, Orbánt vagy Trumpot. Mind a hárman hagyományos, agresszív, maszkulin típust jelentenek egy olyan érzelmi klímában, amely tartós hátteret képez a mindennapokban.

A liberális demokrácia a józan ész hatalmából indul ki, ezért nehéz elfogadnia, hogy a politikában az érzelmek játsszák a döntő szerepet. Trump tényleg szinte csinálhat bármi rosszat, a hívek szemében mindent felülír az érzelmi kötődés. Ő meg aztán meglovagolja a megvetést. Az utálat a rasszisták legfőbb fegyvere, tehát hogy mindig legyen valaki, akit gusztustalan tulajdonságokkal lehet felruházni, mint pl. a migránsokat. A leginkább fertőző érzés a düh.

De van szerepe a szeretetnek is, pl. hogy az ember büszke arra a csoportra, amelynek részese. Abban talál igazolást a maga számára. Ilyen a Tegyük Újra Naggyá Amerikát-mozgalom. A populizmusban egészen különleges, hogy megerősíti a nemzet és nemzeti jó központi jelentőségét.

 

Die Presse

 

A lap munkatársa azt hallotta az egyik segélyszervezet képviselőjétől a Nyugat-Balkánon, hogy a nyugati határok megerősítése csak tovább növelte az embercsempész bandák hatalmát. A nagyobb kockázatok miatt jelentősen emelték a tarifát, de célba is juttatják a migránsokat, hiába minden ellenőrzés és drótkerítés.

A pénz teljes összegét általában már Törökországban le kell tenni, majd jönnek a részletes utasítások. Az érintetteket minden országban helyi csoportok viszik tovább. A menekültek zöme fiatal szír, afgán és marokkói, de nem engedik őket csellengeni, a cél az, hogy minél gyorsabban átvigyék őket a határokon. Boszniában 2-4 napot tartózkodnak. Nem is jelentkeznek a hatóságoknál.

Akik maradnak, azok a legszegényebbek, akiknek nem telik embercsempészekre. Őket a horvát határőrök sokszor szó szerint visszapofozzák a szomszéd országba. Nem egyszer elveszik a pénzüket és a telefonjukat, egyiküknek még a hátizsákját is elégették. Viszont az általában jellemző, hogy a törvénytelen visszatoloncoláskor jól megverik az illegális határátlépőket. 

 

Guardian

 

Az újság kiküldött munkatársa szomorúan látta a bécsi utcákon, hogy sokan fel vannak háborodva a szélsőjobb nyomulása láttán, de egyben tehetetlenek. Más helyekhez hasonlóan felteszik a kezüket és azt kérdezik, mit csinálhatnának, hogy megakasszák a folyamatot?

Owen Jones szerint bármennyire is elszántak a tömegek, nincs stratégiájuk a jobboldali autoriter hullám ellen, utóbbi azzal fenyeget, hogy belülről rohasztja meg a demokráciát. Ez pedig riasztó, mert beleillik a szélesebb trendbe, még akkor is, ha az FPÖ alapvetően különbözik a többi szélsőséges erőtől, mivel eleve volt fasiszták alapították.

Jellemzője, hogy be akar zárkózni az idegenek elől, felfüggesztené a menedékjogot, gyűlöli a transz neműeket és betiltaná a politikai iszlámot. Véget vetne a szankcióknak és azzal vádolják, hogy bizalmas szálak fűzik Putyinhoz.

Az ihletet leginkább Orbán Viktortól meríti, aki tekintélyuralmat alakított ki. Az illiberális demokrácia harcot vív a civil társadalommal, manipulálja a választási rendszert és a maga javára módosítja az erőviszonyokat a médiában.

Az egyik osztrák civil szervezet vezetője úgy látja, hogy Kickl pártelnök radikálisabb, mint Orbán, de ha átveszi a hatalmat, akkor félő, hogy ugyanaz lesz, mint Magyarországon. A politológus Natascha Strobl, aki már halálos fenyegetéseket kapott a szélsőjobbról írott elemzéseiért, arra emlékszik, hogy amikor találkozott a legyőzött magyar ellenzék megbízottaival, azt hangoztatták, hogy onnan kezdve nem tudnak mit tenni.

Akármennyire is figyelmeztető a múlt, a jelek szerint a tanulságok már nem védenek meg a riasztó jövőtől.

 

Guardian

 

A vezércikk arra figyelmeztet, hogy nem lesz nyertese, ha nyílt háború robban ki Izrael és Irán között. Mert ha a zsidó állam iráni olajlétesítményeket vesz célba, megugrik a nyersolaj ára és visszaesik a gazdaság. Ami megdöbbentette a világot, hogy Biden nem utasította el kerek-perec ezeket a terveket, ellenben azzal a javaslattal, miszerint az Iszlám Köztársaság nukleáris programját kellene szó szerint tűz alá venni.

Ám ha, mondjuk, bombáznák az iráni olajkivitel kulcsának számító Kharg szigetét, azt az árakon keresztül az amerikai fogyasztók is megéreznék, nem egészen 4 héttel a választás előtt. A washingtoni olajszankciók egyébként hasztalannak bizonyultak, mivel Kína felvásárolja Teherántól az olajkivitel 90 %-át. Így ha történik valami az exporttal, abba Peking is belekeveredhet és évekre módosulna az események menete a Közel-Keleten.

Irak az intő példa, hogy destabilizáló akciók gyakran kiváltják külső hatalmak beavatkozását a térségben. Mindazonáltal Kína a kieső mennyiséget tudná pótolni Szaúd-Arábiától, bár Rijad óvatos a potenciális izraeli-iráni viszály láttán.

Viszont lezárhatják a Hormuzi-szorost, ahol a világ minden 4. olajtartályhajója áthalad. Az meg hatalmas csapás volna a világgazdaságnak.

A háború nem bevett és eltűrhető módja a nemzetközi viták megoldásának. Ha ezt minden ország elfogadja, akkor a térség és a világ biztonságosabb és stabilabb lenne.

2024. október 9.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Harris és Trump fej-fej mellett

Akárhonnan is nézzük, három héttel a választás előtt igencsak fej-fej mellett alakul az elnökválasztási harc. Harris >

Tovább

Washington Post: Zelenszkij az ukrán Trump

Mark Thiessen úgy gondolja, hogy Trumpban és Zelenszkijben több a közös vonás, mint ahogyan azt sokan >

Tovább

Atomfegyverek célba juttatására alkalmas amerikai repülőgépek érkezhetnek a kecskeméti repülőtérre

Az USA azt tervezi, hogy az orosz veszély ellensúlyozására alkalmassá teszi a kecskeméti katonai repülőteret atomfegyverek >

Tovább

Orbán Viktor propagandagépezete újabb mélypontra süllyedt

Abszurd módon személyeskedővé vált Magyar Péterrel, amikor az illető lágyékát vette célba: a kormánysajtóban fő téma >

Tovább

Ami a menedékjogot illeti, Európa a radikálisok csapdájában van

Menedék-ügyben Európa besétált a radikálisok csapdájába – írja Stefan Kornelius, a Süddeutsche Zeitung politikai rovatának a vezetője, aki >

Tovább

"Ez meg fogja ölni ezeket az autógyártókat."

Az elektromos autókat gyártó kínai BYD elnök asszonya úgy nyilatkozott, hogy az európai büntetővámok a földrész >

Tovább

Orbán Viktor tönkreteszi a gazdaságot

A jobboldali-nemzeti kormány egyre nagyobb problémákat okoz – az államosítás plafonba ütközik az EU legkorruptabb országában >

Tovább

Az Európai Néppárt elnökét szidják minden irányból, vagyis akkor jól csinálja

Először is Orbán Viktor támadt neki, amikor a héten magyar gyűlölőnek nevezte Strasbourgban. Majd a zöldek >

Tovább

Trump és Putyin romantikus férfibarátsága minden nappal csak veszélyesebb lesz

A korábbi amerikai elnököt persze baljós és egészségtelen kapcsolat fűzi egy sor politikushoz a világban. Elismerte, >

Tovább

Ursula von der Leyen így osztotta ki Orbán Viktort

Sokan attól féltek, hogy Orbán propaganda show-t rendez, és meg is próbálta, de azután igencsak defenzívába >

Tovább

Az egykori Habsburg birtok, az Orbán klán vagyonának titokzatos székhelye

Ugyanakkor a felcsúti futballstadion miatt a kormányfő ellenfelei párhuzamot vonnak Ceausescuval. Az itteni csapat szintén jól >

Tovább

Magyarország nyélbe ütötte a 500 millió eurós kölcsönszerződést Észak-Macedóniával

A Bloomberg szerint ez is mutatja, Orbán Viktor mekkora befolyást élvez a Balkánon, miután igyekszik összetrombitálni >

Tovább