Ma Tamás, Péter névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Ritkán volt ennyire kedvező a pillanat, hogy bevigyék a döntő ütést Iránnak
Erre mutat rá Jacques Schuster, a konzervatív Die Welt szerkesztő bizottsági tagja, főkommentátor. Úgy értékeli: Izraelnek válaszolnia kell a teheráni rakétatámadásra és célszerű volta odapörkölni, ahol a pénz folyik, vagyis az olajforrásokra. Ha Netanjahu nem csinál semmit, azt az Iszlám Köztársaság a gyengeség jelének venné. Azt meg nem engedheti meg magának a zsidó állam ebben a régióban. Nyugati megfigyelők most futótűztől félnek. A Közel-Kelet ismét közelebb kerül a szakadékhoz – hallani a berlini Külügyben. Ám Izrael valójában már a megalakulása óta a szakadék szélén áll. Hogy még nem zuhant bele, az kizárólag az elrettentő erejének és a lakosság bátorságának köszönhető. A stratégák tudják, mekkora veszélyt jelentene, ha háborút kezdeményeznének Iránnal. De ha mégis a csapásmérés mellett határoznának, akkor itt az alkalom. Teheránnak még nincs atombombája, viszont a gazdasága padlóra került. A Hamászból csupán egy maroknyi gerillacsapat maradt, a Hezbollah lényegesen meggyengült. Irán szegény, az olajkivitelből pénzeli a szélsőséges szervezeteket. Ezért érdemes volt a Perzsa-öbölben Charg szigetén rajtaütni. Onnan indul ugyanis az iráni nyersolaj 98 %-a a világba. Ha sikerülne eltorlaszolni a pénz útját, a Közel-Kelet valamivel biztonságosabb válna. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
FT
A spanyol Talgo vonatgyártóra pályázó magyar konzorcium vezetője megismételte, hogy bírósághoz kívánnak fordulni, mert szerintük a spanyol kormány politikai okok miatt utasította el ajánlatukat, az meg jogsértő. Bacsa György szerint ők mindenképpen kitartanak a tervezett ügylet mellett, mert alaptalan az az állítás, hogy a vételi szándék mögött Moszkva húzódik meg.
Először a spanyol Legfelsőbb Bíróságnál adnak be keresetet, de mód van arra is, hogy az Európai Bíróságnál próbálkozzanak jogorvoslattal. Madrid titkosította a döntés indoklását, ám egy magas rangú illetékes elárulta: attól féltek, hogy a Kreml-barát, keményen jobbos Orbán-kormány megszerzi a technológia hasznosítását, pedig annak nagy szerepet szánnak az ukrajnai újjáépítés során.
Az ilyen vasúti kocsiknak ugyanis nem számít, hogy éppen milyen a tengelyszélesség. Bacsa ugyanakkor arra hivatkozik, hogy a spanyol cég a meglévő piacok mellett új lehetőségekhez jutna Kelet-Európában és Ázsiában, Magyarország hídfőállásként szolgálna. Ennek megfelelő profi üzleti tervet tettek le az asztalra.
A spanyol gazdasági miniszter ugyanakkor két napja kijelentette: azért vetették el a magyar kezdeményezést, mert az leküzdhetetlen kockázatot jelentett volna a nemzetbiztonság és a közrend szempontjából.
Az egyik ilyen kifogás, hogy kik a MáVag tulajdonosait, kilétüket a vezérigazgató sem árulta el, de megjegyezte, hogy a teljes listát elküldték Madridba. Így azután ott is látni kell, hogy nincs semmiféle orosz szál. Azt ugyanakkor elismerte, hogy volt egy orosz partnerük, de még a háború előtt.
Buda Péter, Svájcban dolgozó biztonsági szakértő kifejtette, hogy az orosz fél stratégiai ágazatnak tekinti a vasutat, mivel az elsőrendű fontosságú a katonai utánpótlás célba juttatásához. A nyugati titkosszolgálatok ugyanakkor egyre inkább úgy érzik, hogy a magyarok az orosz stratégiai érdekeket szolgálják ki az ilyen vállalatokkal. Bizonyára a spanyol vezetés is látott ilyen jelentéseket.
New York Times
Serge Schmemann nem sok esélyt lát, hogy Európában meg lehessen állítani a tömeges bevándorlást. A szerkesztő bizottság tagja, aki korábban bonni tudósító volt, emlékeztet arra, hogy a migráció nagymértékben elősegítette a szélsőjobb felemelkedését. Erősen táplálja a félelmeket – bár gyakran alaptalanul –, hogy idegen törzsek árasztják el a földrészt, elveszik a munkát, valamint a társadalmi juttatásokat az ott élőktől, terjesztik a terrorizmust és a bűnt, felvizezik a nemzeti kultúrát, illetve identitást.
Németországban már 3,48 millió menedékkérő él, ebben benne vannak az ukránok is. A hatalmas számra reagált a közvélemény: 44 % a bevándorlást tartja az ország legsúlyosabb problémájának. 77 % pedig változást sürget.
Ezért azután a német kormány lezárta a határokat, ám a szomszédok egyáltalán nem gondolják indokoltnak a lépést. Inkább azt látják, hogy egy szorongatott helyzetben lévő, ingatag kormány igyekszik átvenni a szélsőjobb bizonyos politikai égzengését. Meg hogy egy nagy ország mind kevésbé tartja tiszteletben a magasztos közös elveket. Ugyanakkor az intézkedés tényleges hatása aligha jelentős, de a szélsőjobb kárörömmel figyeli a fejleményeket.
A német helyzet azonban cseppet sem mindegy, egyrészt mert a kontinens legnépesebb államáról van szó, másrészt a náci múlt miatt. A németeknél sokkal nagyobb izgalmat vált ki, mint másutt, ha egy helyi szélsőjobbos főmufti, Höcke, betiltott fasiszta retorikát alkalmaz.
Németország valóban az EU motorja, de ha csak a saját érdekeit nézi, azzal idegesíti a környező államokat és nem oldja meg a migránskérdést. Hiszen jönnek az illegálisok, ám közben nagy-nagy szükség van képzett külföldi munkaerőre. A hívatlan vendégek számának csökkenésére aligha lehet számítani mindaddig, amíg a gazdag demokráciák az ígéret földjének számítanak a szenvedő emberek számára.
Washington Post
A vezércikk már azt nagy eredménynek nevezi, hogy érdemi vita zajlott a két amerikai alelnökjelölt között, méghozzá úgy, hogy elmaradt a sárdobálás. A közvélemény esélyt kapott, hogy felmérje a két páros programját, miután Trump ezúttal nem szerepelt a részvevők között.
Walz és Vance visszafogott volt és a politikára összpontosított. Olyan típusok álltak a kamerák elé, akik az utóbbi időben sajnálatos eltűntek a közéletből. Így azután van némi remény a nemzet politikai jövőjét illetően. A republikánus politikus kedvezőnek láttatta a Trump-féle populizmust és ellenfele csupán alkalmanként jegyezte meg, hogy azért nem ennyire szép a menyasszony.
Vance azt ígérte, hogy ismét elérhetővé válik az amerikai álom, ha lecsapnak az illegális migrációra és vámokat vezetnek be. Ám ily módon megdrágulna a zöld átmenet, mint ahogy egy csomó más áru is. Sajnos, Walz nem hangsúlyozta eléggé, hogy a klímaváltozást világméretű együttműködéssel kell visszaszorítani.
A legjobb pillanat az volt, amikor Harris kiszemeltje felszólította ellenfelét, hogy ismerje el: Trump négy éve elvesztette a választást. Vance elmismásolta a választ. Szerinte a volt elnök békésen adta át a hatalmat - a január 6-i lázadás kirobbantása után!
Wall Street Journal
Vance nagyobb szolgálatot tett Trumpnak, mint a volt elnök maga – ez a véleménye a szerkesztőségnek, hozzátéve, hogy mindkét alelnökjelölt tartalmasabb vitát folytatott, mint korábban Harris és republikánus kihívója.
De az amerikaiak legalább jobban láthatták, mik a választási lehetőségek. Az ohiói szenátor tiszteletteljes, jól felkészült volt és szüntelenül emlékeztette a közönséget a Harris-kormányzat által elkövetett hibákra.
A sajtó persze most azt fogja kivesézni, hogy a politikus nem volt hajlandó válaszolni arra, elvesztette-e Trump a választást 2020-ban. Pedig jó lett volna, ha mond valamit, mert ez sok szavazó számára perdöntő.
Egyik részvevő sem tündökölt, amikor a gazdaságról esett szó, az viszont kiábrándító volt, hogy a műsorvezetők csupán egyetlen kérdést tettek fel a külpolitikából. Teljesen elsikkadt Kína, Ukrajna, valamint az amerikai katonai erő hanyatlása, pedig egy nap a két politikus közül valamelyik a hadsereg főparancsnoka lehet.
Csupán az vetődött fel, hogy támogatnák-e, ha Izrael iráni nukleáris létesítményeket bombázna. Walz hasalt ennél a pontnál, Vance viszont ügyesebb volt: kifejtette, hogy ez Izrael döntésén múlik, de Amerika segítene a zsidó államnak, ha az elrendeli a támadást. A válasz nagyobb visszhangot vált ki Teheránban és másutt, mint a demokratikus rivális köntörfalazása.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Roncspártderbi
Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >
Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot
A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >
Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat
A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >
Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában
A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >
A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?
Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >
A kancellár beszéde pontosan mutatja, miért bukott meg
A német kancellár ugyan elvesztette a bizalmi szavazást, ahogy várta, ám az ez alkalomból mondott beszéde >
A világ nem tudta megmenteni Szíriát, most hagynia kell megválasztania a jövőjét
Simon Tisdal véli így a Guardianben. A külpolitikai szakíró sajnálattal állapítja meg, hogy a beavatkozás Izrael >
Raszputyin Romániában
Mint ahogy az erdélyi magyar politika, vagy legalábbis számos itteni magyar értelmiségi is most ébredhetett rá, >
Amikor a diktatúrák összeomlanak
Hans Rauscher úgy látja Asszad csúfos vége után, hogy a diktatúrák nem tartanak örökké, egy csapásra >
Maradjon inkább Orbán Viktor?
Találgatás helyett inkább kérdezek: csak nem Magyar Péternek van igaza, és a régi ellenzék összejátszik a >
Oroszország gyengébb, mint ahogy gondolnánk
Fareed Zakaria úgy véli így a Washington Postban, hiszen Asszad Putyin értékes vazallusa volt, az orosz >
Fennáll a veszély, hogy Közép-Európa gazdasága megsínyli Trump politikáját
Erre figyelmeztet a Standard & Poor’s jelentése, amely a térség keleti felének szuverén adósság besorolásával foglalkozik. >