Ma Kelemen, Klementina, Kolumbán névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Ausztriában Kickl, a jövendő Orbán nyerte a választást
Európának viszont a szeme nem rebben. Pedig a politikus ellenzi a bevándorlást és nem titkolja, hogy magyarországi viszonyokat kíván kialakítani. De hogy ki hozza létre a kormányt, az még odébb van. Ha Nehammer kancellár megpróbálkozik vele, azzal felháborítja az FPÖ szavazóit és igazolja a populisták állítását, hogy az országban valójában demokrácia-ellenes mélyállam működik. Szó lehet hármas koalícióról a szociáldemokratákkal, illetve vagy a zöldekkel, vagy a NEOS-szal. De ez alighanem törékeny konstrukció lenne. Nem kizárt, hogy a Szabadságpárt elfogadja a másodhegedűs szerepkörét. Ám ettől még Kickl mozgatná a szálakat a háttérből és aligha valószínű, hogy mérséklődne, ellentétben Melonival. Számára Orbán szolgál modellként, aki kvázi autokráciát alakított ki Magyarországon. Az osztrák vezető ellenzi az iszlámot, erősen EU-ellenes és nem hajlandó elítélni az orosz inváziót. Teljesen felszámolná a politikai menedék intézményét. Gyakorta alkalmaz náci utalásokat. Zsigeri stratégaként azonban köztudomásúlag hosszú játszmában gondolkodik. Ha az ÖVP nem hajlandó együttműködni vele, lehet, hogy ellenzékben marad és még inkább megosztja a társadalmat. 5 év múlva is csak 60 éves lesz. Viszont ha mégis kormányra kerül, akkor Ausztria csatlakozik azokhoz az államokhoz, ahol a kemény jobb fújja a passzátszelet. Vagyis Magyarországhoz, Olaszországhoz, Hollandiához és Svédországhoz. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Süddeutsche Zeitung
Senki se higgye, hogy van FPÖ Kickl nélkül – int Bécsből Cathrin Kahlweit, aki egyben azt látja, hogy az osztrákok hiába tekintenek példaként Németországra: náluk, különösen tartományi szinten egyáltalán nem működik a szélsőség ellen emelt tűzfal. Ugyanakkor Ausztriában nem tabu együttműködni a jobboldali populistákkal.
Igaz, azok időközben alaposan radikalizálódtak. Elemzők időről időre azt ismételgetik, hogy Nehammer zseniálisat húzott, amikor elhatárolódott Kickl-től. Mert ha a Szabadságpárt nem áldozza be a vezérét a koalíció érdekében, akkor az ÖVP alakíthat kormányt és jelölheti a kancellárt.
Egy másik variáns, hogy összejöhet a szövetség a Néppárt és a Szabadságpárt között, ehhez azonban Kickl nem lesz partner. És hát főideológusként, illetve első számú uszítóként szilárdan kézben tartja a pártját. Tartományi szárnysegédei meg sem mertek mukkanni, amikor sorra felszólalt az idegenek, az EU, Ukrajna, a szankciók vagy éppen a liberális demokrácia ellen.
Azon kívül nyilvánvaló, hogy a nagy választási siker után nem hajlandó hátralépni és hagyni, hogy más fusson be helyette. A Szabadságpárt mindent elutasít, ami egy értékalapú, liberálkonzervatív, Európa-barát, a szociális igazságosságra törekvő kereszténydemokrácia a magáénak vall. Ezek után összeállni vele, az nem csupán tarthatatlan, hanem elviselhetetlen is lenne.
New York Times
Az idei szuper választási év majd megmutatja, felül tud-e kerekedni a demokrácia a szélsőségesek és a populisták egyre nagyobb befolyásával szemben. A legnagyobb fenyegetés, hogy a liberális demokrácia a tekintélyuralom felé tolódik el, amint arra példa Magyarország, Szlovákia, Törökország, Mexikó, az USA és India – fejti ki Stever Erlanger, a lap fő európai diplomáciai elemzője.
Idézi Shashi Tharoort, az ENSZ korábbi főtitkárhelyettesét, aki azt mondja, hogy lehetnek ugyan tisztességesek a választások, de ha egy kormány hatalomra kerül, akkor már nem köteles tiszteletben tartani azokat a szokásosat, amiktől demokrácia a demokrácia.
Arancha Gonzáles Laya, korábbi spanyol külügyminiszter az illiberális demokráciákat a demokrácia belső ellenségének nevezi, lásd Magyarországot. De idesorol minden pártot, amely fel akarja számolni a fékeket és ellensúlyokat, meggyengíti a demokratikus intézményeket, kézbe kaparintja a médiát. Továbbá mozgósítja a megfelelő eszközöket a dezinformálásra. Ily módon ugyanis a polgárok egyre kevésbé ismerik fel, amikor hazugságokkal etetik őket.
Mint kifejti, a demokrácia áláásása ügyében leginkább Trump jeleskedik, ő pedig imádja Orbánt. És nagy játéktérhez juttatja mindazokat, akik igyekeznek alávágni Európában a demokráciának.
Thomas Carothers a Carnegie békekutatótól a bejáratott demokráciák közül a magyar helyzetet tartja a legrosszabbnak. De vannak rengések Amerikában, valamint a németeknél, briteknél és a franciáknál is.
Die Welt
Az AfD-vel szemben végre politikai eszközökkel kell fellépni, mert veszélyes volna kezdeményezni a betiltását. Arról nem beszélve, hogy a kísérlet kudarcba fulladhat, azt pedig hatalmas sikerként ünnepelnék a szélsőségesek. Inkább az kellene, hogy az ellenfelek komolyan vegyék a párt híveit – írja Thomas Schmid, az újság korábbi kiadója.
A többi párt azonban rendszeresen későn reagál, pedig régóta közismert, hogy az Alternatíva Németországért igencsak nagyvonalúan bánik a szabályokkal és intézményekkel. Sorra bizonyítja, hogy sajátságosan értelmezi a demokráciát. A párt számára azonban ajándék volna, ha megindulna az eljárás a törvényen kívül helyezésére. Nincs is rá semmiféle észszerű ok.
Teljesen eredménytelen maradt az is, hogy a többiek próbálták páriaként kezelni az AfD képviselőit a Bundestagban. A demokrácia ereje egyrészt az érvekben, másrészt abban rejlik, hogy összetett gondokra összetett, ám épkézláb válaszokkal szolgál. A napi politikában kell bizonyítani, hogy a jelszavakkal dobálózó szélsőség a világon semmivel sem járult hozzá a bajok megoldásához.
Politico
Visszavetheti Le Pen elnöki ambícióit, ha elmarasztalják a ma kezdődő perben, amely azért indul ellene, illetve a Nemzeti Tömörülés 26 másik tagja ellen, mert erős a gyanú, hogy jogellenesen pártalkalmazottakat fizettek uniós pénzekből. A kedvezményezetteket a párt
EP-képviselői munkatársként alkalmazták, de az ügyészség szerint valójában pártfeladatokat láttak el, 2004 és 16 között.
A büntetés akár 10 év és egymillió eurós bírság is lehet, továbbá Le Pent akár 10 évre is eltilthatják közhivatal ellátásától. Egy névtelenséget kérő pártilletékes ott látja a gondot, hogy más a szokás Franciaországban és más az EU-ban.
Viszont ha elmarasztalják a politikust, az felbátoríthatja eddigi védencét, Bardella pártelnököt, hogy megpróbáljon előrelépni. De még neki is lehetnek gondjai, mert sajtóhírek szerint szintén belekeveredett a finanszírozási botrányba: állítólag hamisított dokumentumokkal igyekezett bizonyítani, hogy nem sáros az ügyben.
A Nemzeti Tömörülés ugyanakkor azt reméli, hogy épp olyan jól keveredik ki a perből, mint Trump, amikor vádat emeltek ellene. Épp ezért Le Pen el van szánva, hogy kihasználja a nyilvánosságot.
Következő cikk: Naszrallah halála módosítja az erőviszonyokat mind Libanonban, mint a térségben
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A gyűlölet mint hiány
Vajon mitől lesz valaki éppen palesztinpárti a Közel-Kelettől ezer kilométerekre? És ők miért veszik készpénznek az >
Mi van, ha bukik?
Várható-e, hogy a választások eredményétől függetlenül kilenc, tizenkettő, akárhány évre kinevezett pártcselédek és -kreatúrák udvarias meghajlással >
Az EU bővítése és Oroszország
Mindebből az EU számára több következtetés adódik. Az orosz befolyás ellensúlyozása érdekében továbbra is törekednie kell >
Vizsgáznak Európában a liberális értékek, mert erősödik az antiszemitizmus
Az Economist szerint ez a legrégebbi csapás a földrészen. Sajnálatos módon visszatér az a fajta türelmetlenség, >
Elon Musk egyszerre jelent lehetőséget és veszélyt – Trump fő rombolójaként
Ezt rögzíti az Economist szerkesztőségi véleménye. Merthogy a milliárdos az amerikai kormányzatot célozta meg és így >
Hogyan készül Orbán a választásra
Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >
Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége
Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >
Biden döntését Putyin meg fogja torolni
Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >
Rövid út vezethet keletre
Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >
Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek
Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >
A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot
Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >
Magyarországon mocskos trükkök lengik be a közéletet
Magyar Péter Orbán egyetlen kihívójaként azt állítja, hogy titokban lehallgatták, mert le akarják járatni. De még >