2025. április 19. szombat
Ma Emma, Malvin, Zseraldina névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Ausztriában Kickl, a jövendő Orbán nyerte a választást

Ausztriában Kickl, a jövendő Orbán nyerte a választást

Európának viszont a szeme nem rebben. Pedig a politikus ellenzi a bevándorlást és nem titkolja, hogy magyarországi viszonyokat kíván kialakítani. De hogy ki hozza létre a kormányt, az még odébb van. Ha Nehammer kancellár megpróbálkozik vele, azzal felháborítja az FPÖ szavazóit és igazolja a populisták állítását, hogy az országban valójában demokrácia-ellenes mélyállam működik. Szó lehet hármas koalícióról a szociáldemokratákkal, illetve vagy a zöldekkel, vagy a NEOS-szal. De ez alighanem törékeny konstrukció lenne. Nem kizárt, hogy a Szabadságpárt elfogadja a másodhegedűs szerepkörét. Ám ettől még Kickl mozgatná a szálakat a háttérből és aligha valószínű, hogy mérséklődne, ellentétben Melonival. Számára Orbán szolgál modellként, aki kvázi autokráciát alakított ki Magyarországon. Az osztrák vezető ellenzi az iszlámot, erősen EU-ellenes és nem hajlandó elítélni az orosz inváziót. Teljesen felszámolná a politikai menedék intézményét. Gyakorta alkalmaz náci utalásokat. Zsigeri stratégaként azonban köztudomásúlag hosszú játszmában gondolkodik. Ha az ÖVP nem hajlandó együttműködni vele, lehet, hogy ellenzékben marad és még inkább megosztja a társadalmat. 5 év múlva is csak 60 éves lesz. Viszont ha mégis kormányra kerül, akkor Ausztria csatlakozik azokhoz az államokhoz, ahol a kemény jobb fújja a passzátszelet. Vagyis Magyarországhoz, Olaszországhoz, Hollandiához és Svédországhoz. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Süddeutsche Zeitung

 

Senki se higgye, hogy van FPÖ Kickl nélkül – int Bécsből Cathrin Kahlweit, aki egyben azt látja, hogy az osztrákok hiába tekintenek példaként Németországra: náluk, különösen tartományi szinten egyáltalán nem működik a szélsőség ellen emelt tűzfal. Ugyanakkor Ausztriában nem tabu együttműködni a jobboldali populistákkal.

Igaz, azok időközben alaposan radikalizálódtak. Elemzők időről időre azt ismételgetik, hogy Nehammer zseniálisat húzott, amikor elhatárolódott Kickl-től. Mert ha a Szabadságpárt nem áldozza be a vezérét a koalíció érdekében, akkor az ÖVP alakíthat kormányt és jelölheti a kancellárt.

Egy másik variáns, hogy összejöhet a szövetség a Néppárt és a Szabadságpárt között, ehhez azonban Kickl nem lesz partner. És hát főideológusként, illetve első számú uszítóként szilárdan kézben tartja a pártját.   Tartományi szárnysegédei meg sem mertek mukkanni, amikor  sorra felszólalt az idegenek, az EU, Ukrajna, a szankciók vagy éppen a liberális demokrácia ellen.

Azon kívül nyilvánvaló, hogy a nagy választási siker után nem hajlandó hátralépni és hagyni, hogy más fusson be helyette. A Szabadságpárt mindent elutasít, ami egy értékalapú, liberálkonzervatív, Európa-barát, a szociális igazságosságra törekvő kereszténydemokrácia a magáénak vall. Ezek után összeállni vele, az nem csupán tarthatatlan, hanem elviselhetetlen is lenne. 

 

New York Times 

 

Az idei szuper választási év majd megmutatja, felül tud-e kerekedni a demokrácia a szélsőségesek és a populisták egyre nagyobb befolyásával szemben. A legnagyobb fenyegetés, hogy a liberális demokrácia a tekintélyuralom felé tolódik el, amint arra példa Magyarország, Szlovákia, Törökország, Mexikó, az USA és India – fejti ki Stever Erlanger, a lap fő európai diplomáciai elemzője.

Idézi Shashi Tharoort, az ENSZ korábbi főtitkárhelyettesét, aki azt mondja, hogy lehetnek ugyan tisztességesek a választások, de ha egy kormány hatalomra kerül, akkor már nem köteles tiszteletben tartani azokat a szokásosat, amiktől demokrácia a demokrácia.

Arancha Gonzáles Laya, korábbi spanyol külügyminiszter az illiberális demokráciákat a demokrácia belső ellenségének nevezi, lásd Magyarországot. De idesorol minden pártot, amely fel akarja számolni a fékeket és ellensúlyokat, meggyengíti a demokratikus intézményeket, kézbe kaparintja a médiát. Továbbá mozgósítja a megfelelő eszközöket a dezinformálásra. Ily módon ugyanis a polgárok egyre kevésbé ismerik fel, amikor hazugságokkal etetik őket.

Mint kifejti, a demokrácia áláásása ügyében leginkább Trump jeleskedik, ő pedig imádja Orbánt. És nagy játéktérhez juttatja mindazokat, akik igyekeznek alávágni Európában a demokráciának.

Thomas Carothers a Carnegie békekutatótól a bejáratott demokráciák közül a magyar helyzetet tartja a legrosszabbnak. De vannak rengések Amerikában, valamint a németeknél, briteknél és a franciáknál is.

 

Die Welt

 

Az AfD-vel szemben végre politikai eszközökkel kell fellépni, mert veszélyes volna kezdeményezni a betiltását. Arról nem beszélve, hogy a kísérlet kudarcba fulladhat, azt pedig hatalmas sikerként ünnepelnék a szélsőségesek. Inkább az kellene, hogy az ellenfelek komolyan vegyék a párt híveit – írja Thomas Schmid, az újság korábbi kiadója.

A többi párt azonban rendszeresen későn reagál, pedig régóta közismert, hogy az Alternatíva Németországért igencsak nagyvonalúan bánik a szabályokkal és intézményekkel. Sorra bizonyítja, hogy sajátságosan értelmezi a demokráciát. A párt számára azonban ajándék volna, ha megindulna az eljárás a törvényen kívül helyezésére. Nincs is rá semmiféle észszerű ok.  

Teljesen eredménytelen maradt az is, hogy a többiek próbálták páriaként kezelni az AfD képviselőit a Bundestagban. A demokrácia ereje egyrészt az érvekben, másrészt abban rejlik, hogy összetett gondokra összetett, ám épkézláb válaszokkal szolgál. A napi politikában kell bizonyítani, hogy a jelszavakkal dobálózó szélsőség a világon semmivel sem járult hozzá a bajok megoldásához.

 

Politico

 

Visszavetheti Le Pen elnöki ambícióit, ha elmarasztalják a ma kezdődő perben, amely azért indul ellene, illetve a Nemzeti Tömörülés 26 másik tagja ellen, mert erős a gyanú, hogy jogellenesen pártalkalmazottakat fizettek uniós pénzekből. A kedvezményezetteket a párt

EP-képviselői munkatársként alkalmazták, de az ügyészség szerint valójában pártfeladatokat láttak el, 2004 és 16 között.

A büntetés akár 10 év és egymillió eurós bírság is lehet, továbbá Le Pent akár 10 évre is eltilthatják közhivatal ellátásától. Egy névtelenséget kérő pártilletékes ott látja a gondot, hogy más a szokás Franciaországban és más az EU-ban.

Viszont ha elmarasztalják a politikust, az felbátoríthatja eddigi védencét, Bardella pártelnököt, hogy megpróbáljon előrelépni. De még neki is lehetnek gondjai, mert sajtóhírek szerint szintén belekeveredett a finanszírozási botrányba: állítólag hamisított dokumentumokkal igyekezett bizonyítani, hogy nem sáros az ügyben.

A Nemzeti Tömörülés ugyanakkor azt reméli, hogy épp olyan jól keveredik ki a perből, mint Trump, amikor vádat emeltek ellene. Épp ezért Le Pen el van szánva, hogy kihasználja a nyilvánosságot.  

2024. szeptember 30.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Mit kockáztat Meloni Európa szolgálatában

A Die Welt főkommentátora arra buzdítja az európai szövetségeseket, hogy támogassák az olasz kormányfőt, amikor az >

Tovább

Tiltakozó hullám söpör végig Közép- és Kelet-Európán

Magyarországról és Szlovákiáról indul, áthalad Szerbián és más nyugat-balkáni államokon és elér egész Törökországig, illetve Grúziáig. >

Tovább

A liberális nemzetközi rend után

Az Európai Külkapcsolati Tanács elnöke úgy látja, hogy vége a liberális nemzetközi rendnek, de a földrésznek >

Tovább

A magyaroknak kell megszabadulniuk Orbántól, ha úgy látják jónak, ebbe nem szabad kívülről beavatkozni

Stephan Löwenstein, a Frankfurter Allgemeine Zeitung közép-európai tudósítója gondolja így és megállapítja, hogy a kormányfő folyton >

Tovább

Európa jelenleg a szabadság szigete

Bármennyire is fura ez, de, ha alaposabban szemügyre vesszük a gondjait, akkor azok nem is annyira >

Tovább

A szerb elnök mesterséges „népi mozgalommal” igyekszik elfojtani a diákok tiltakozását

Ehhez ösztönzést kap Dodiktól, illetve Orbántól. Utóbbi az EU-ra és a világ liberálisaira utalva azt üzente >

Tovább

Trump súlyosan megsebesült, ez azonban még jól jöhet Európának és Nagy-Britanniának

Így véli Will Hutton, a Guardian vasárnapi számának volt főszerkesztője. Kiemeli: itt az idő kialakítani az >

Tovább

A meggyőzhetetlenek

Máris minden tele van azzal a kormányzati reklámmal, amely a párt egyik brüsszeli képviselőjének két kiforgatható >

Tovább

Te, jó ég, hol élek?

Ezt írja Fareed Zakaria a Washington Postban, aki szerint Trump ugyan befagyasztotta az új vámterhek jó >

Tovább

Még messze nincs vége a Trump-féle kereskedelmi zűrzavarnak

Az elnök csupán időt kért, ám változatlanul valós a világgazdaságra leselkedő veszély. Ezzel együtt nem szabad >

Tovább

Túl kockázatos az EU-békefenntartók számára, hogy letartóztassák a boszniai szerbek vezérét

Dodik ugyanis nem hajlandó bevonulni a börtönbe. Hiába kért segítséget a szarajevói kormány Brüsszeltől, túlságosan is >

Tovább

Sajtószabadság ügyben az uniónak először a sorain belül kell rendet teremtenie

Nem kizárt, hogy a Brüsszel szerződésszegési eljárást kezdeményez, éppen Orbánt és Ficót használva fel elrettentő példaként. >

Tovább