2024. szeptember 28. szombat
Ma Vencel, Salamon névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Meg kell buktatni Netanjahut, mert különben Libanon lesz az újabb Gáza

Meg kell buktatni Netanjahut, mert különben Libanon lesz az újabb Gáza

A Guardian külpolitikai elemzője, Simon Tisdall írja ezt. Merthogy a miniszterelnök csak úgy maradhat hatalmon, ha folyamatosan a háborúzik és az ártatlan életek nem számítanak neki. De meg kell állítani, mert a szomszéd ország bombázása csak gyarapítja háború bűntetteinek számát. Egyedül hétfőn majdnem 500 ember halt meg libanoni földön, köztük sok gyerek. Több tízezren menekültek el. Hány ártatlan embert öl meg ez az ember, mielőtt elveszíti tisztségét? Ám jelezte, hogy egyre több légitámadás következik, ami után bevonulhatnak a szárazföldi erők. Pedig az már 2006-ban sem vált be. A Hezbollah minden eddiginél több rakétát lő ki és növeli a célba vett területet. Az erőszak erőszakot szül, nem biztonságot eredményez, hanem csak még több gyűlöletet és bosszút. De mivel a miniszterelnök nem tudta felszámolni a Hamászt, új frontot nyit. Irán azzal vádolja, hogy szándékosan új háborúra törekszik. A Hezbollah bejelentette, hogy csakis akkor áll le, ha Gázában létrejön a tűzszünet. Ám hírek szerint azt már számtalanszor meggátolta Netanjahu. Biden reménytelenül félrekezelte a válságot, mert attól fél, hogy a helyzet súlyosbodása rontja Harris esélyeit. Netanjahu veszedelmes, nem erőszakos eszközökkel megálljt kell parancsolni neki. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Guardian

 

Daniel Freund továbbra sem érti, miként láthatja el Magyarország az Unió soros elnöki tisztségét, amikor a demokratikus normák megszegése miatt vizsgálat zajlik ellene. Merthogy „rendszerszintű fenyegetést” jelent a demokrácia és a jogállam szempontjából. A Bizottság nagyjából 19 milliárd eurónyi támogatást függesztett fel az igazságszolgáltatás függetlenségének és az oktatás szabadságának megsértése, valamint a korrupció miatt.

A német zöld EP-képviselő abból az alkalomból nyilatkozott, hogy az uniós ügyekben illetékes miniszterek Brüsszelben megvitatták a legújabb jelentést arról, miként áll a jogállam ügye a 27 tagországban. A dokumentum továbbra is súlyosnak minősíti, hogy a magyar hatóságok nem lépnek fel kellő eréllyel a közpénzek lenyúlása ellen. Emellett nehezményezi, hogy a hatalom rátelepedett a közmédiára, továbbá támadja a civil szférát.

A német politikus azt mondta: nem lett volna szabad, hogy éppen Magyarország vezesse azt az ülést, ahol a téma a jogállam. Hogy ez mégis lehetséges volt, az gyalázatos. Reynders, az igazságügyért felelős biztos jelezte, hogy Brüsszel kész megvitatni az eljárást, amely a 7-es paragrafus alapján folyik a magyar kormány ellen, de ezt a soros elnöknek kell megszerveznie.

Mint emlékezetes, a tanácskozás előtt a svéd és a finn miniszter javasolta: a többi közt agrártámogatások folyósítását is tegyék függővé a jogállam állapotától.

 

Euractiv

 

Az EU-miniszterek brüsszeli tanácskozáson a belga külügyek vezetője azt mondta, hogy habár a magyar elnökség nem tűzte napirendre az uniós támogatások felfüggesztését, de jó volna, ha az Orbán-kormány tenne a jogállami aggályok elhárításáért, mert akkor előre lehetne lépni ebben a kérdésben.

Lahbib azután beszélt, hogy Bóka János előterjesztette az elnökségi programot, amelynek kapcsán a fő kifogás az volt, hogy nem foglalkozik kellő mértékben Ukrajnával. A belga politikus külön kiemelte, hogy végre folyósítani kellene pénzt a Kijevnek szánt különalapból, amit a magyar fél blokkol.

Hogy Ukrajna elsikkad a magyar elnökségi elképzelésekben, azt szóvá tette a svéd, a finn, a lengyel, a cseh és a litván képviselő is.

 

Frankfurter Rundschau

 

Magyarország az elektromos autógyártás sikerének a biztosítékává lép elő, Orbán Viktor támogatja az ágazat kiépítését. Pénzzel és adókedvezményekkel serkenti az ilyen üzemek építését, ezen felül sokat költenek a töltőhálózat gyarapítására.

Kínát sok helyütt veszélynek tekintik, a magyar kormány ellenben nagy lehetőséget lát az együttműködésben, hogy növelje gazdasági teljesítményét és javítsa versenyképességét. Igyekszik kulcsszerepet betölteni a kínai autóipar európai terjeszkedésében. Hét év alatt nagyjából 20 millió dollárt fordított ilyen célokra.

Az akkuk közben már az ország legfontosabb exportcikkei lettek. Ugyanakkor a terveket veszélyezteti az EU és Peking közti kereskedelmi vita, valamint az, hogy visszaesett az elektromos járművek eladása. Ez megmutatkozik abban, hogy csökken az ipari termelés. A kormányfő ugyanakkor ellenzi, hogy az Unió magasabb vámokkal sújtsa a kínai villanyautók importját.

Viszont a gazdasági függésnek vannak kockázatai. Hiszen a gyártók sokszor hozzák magukkal az alvállalkozókat, akkor pedig az érték jó része nem magyar földön keletkezik. Nem beszélve a munkaerőhiányról, ami felhajtja a béreket.

 

EUobserver

 

Dalibor Rohac szerint a szlovák politikában egy sor olyan fejlemény zajlik, amely nem kedvező az ország számára, ám a vezetés esküszik, hogy egyáltalán nem arról van szó, mint Magyarországon. És van is abban valami, hogy Fico, az erős ember, nem esik a nemzeti nagyság igézetébe, és nem gondolja, hogy az EU, illetve a nyugati szövetség átalakításának élharcosa.

Ám vannak változások – állapítja meg az American Enterprize Institute vezető kutatója. Merthogy a kormányfő kulturkampfot vív a városi liberális elittel. Rátette a kezét a közmédiára, aminek eredményeként tömegesen távoznak onnan a független gondolkodású újságírók.

A legnagyobb magántévét, a Markízát megszerette a néhai milliárdos, az ellentmondásos Petr Kellner pénzügyi csoportja, amelyet kapcsolatok fűznek Oroszországhoz és Kínához. A szlovák titkosszolgálat új elnöke ellen korábban nyomozás folyt az újságíró gyilkosság miatt. Akkora vagyona van, hogy azt aligha szerezhette a keresetéből.

A legnagyobb kárt azonban az okozza, hogy a hatalom teljes mértékben átveszi az orosz propagandát és azt szajkózza. Így a lakosság fele Ukrajnát, illetve a Nyugatot okolja a háborúért. A szomszédok azonban értik, mi zajlik Pozsonyban. Itt az idő, hogy a nyugati partnerek és az USA komolyan vegyék a Fico jelentette veszélyt, és szankciókat hozzanak a politikus ellen, aki nem titkolja szándékait.

 

Le Monde

 

Az biztos, hogy rendkívül precíz szervezést és abszolút diszkréciót igényelt a csipogós merénylet végrehajtása, és hogy a felelősség Izraelt terheli a robbantás sorozat, ahhoz nem fér kétség. Csak éppen szinte lehetetlen kibogozni a szálakat, olyan cégdzsungellel fedik el azokat, Magyarországtól Norvégiáig.

Az álcázáshoz felhasználták a magyar BAC Consultingot, valamint a bolgár Norta Global Kft-t. Utóbbit 2022-ben a norvég Rinson J. alapította és ő is vezette. Odahaza szintén volt két társasága, de hogy azok mivel foglalkoztak, azt nehéz megállapítani.  

A 39 éves, indiai származású férfi egyben az egyik legnagyobb norvég médiacsoport marketingrészlegénél is dolgozik, de régi kollégái szerint a libanoni merénylethez valakik kölcsönvették a személyazonosságát.

Főnöke ugyanakkor azt közölte, hogy Rinson éppen az első akció napján a tengerentúlra ment üzleti útra és azóta nem jelentkezett.

 

Washington Post

 

Az ukrajnai fronton ugyan változik a hadiszerencse, ám Kijev azt látja, hogy csökkenhet a nyugati támogatás. Zelenszkij pont azért van az Egyesült Államokban, hogy segítséget kérjen. Az ország sorsa különösen rosszra fordulhat, ha Trump lesz az elnök. De azért nem reménytelen a helyzet, mert az ukránok többsége addig akar harcolni, amíg nem hódítják vissza az összes elfoglalt területet – állapítja meg Max Boot, a Külkapcsolati Tanács szakértője.

Az is jó, hogy havonta 30 ezer újoncot sikerül toborozni. És az azért kedvező fordulat lenne, ha Harris győzne a választáson. Putyin azonnal rákényszerülhet, hogy komolyan megfontolja a tárgyalásokat.

Kijev barátainak arra kell összpontosítaniuk, hogy az ukránok túléljék ezt a telet. Ehhez meg kell erősíteni a légvédelmet, az infrastruktúrát és a nagyvárosokat. Sürgősen berendezéseket kell küldeni a lerombolt energiahálózat megjavítására, továbbá az erősítési munkálatokhoz.

Az ukrán elnök legvitatottabb kérése, hogy bevethesse a nyugati rakétákat mélyen Oroszországban. Itt aligha kell tartani orosz nukleáris ellencsapástól. Viszont célba lehet venni légitámaszpontokat, laktanyákat, lőszerraktárakat, utánpótlási központokat. Meg kell mutatni, hogy nem ingott meg a nyugati elszántság. Az ukránok bizonyosan nem gyávultak el.

 

Die Welt

 

Európa nem értette meg, hogy Putyin megszállottan igyekszik korlátozni a Nyugat befolyását, noha nem kell attól tartani, hogy megtámadja a NATO-t. Egyébiránt utóbbit is felelősség terheli a viszály súlyosbodásáért. Erről beszélt a lapnak adott interjúban Jörg Baberowski, aki a kelet-európai történelem professzora a berlini Humboldt Egyetemen.

Az elnök a mindenható orosz államot, illetve a birodalmat próbálja visszaállítani. Stratégiája az, hogy kijátssza egymás ellen a vazallusait, bűnbakokat sorakoztat fel, hogy leplezze saját balfogásait, bünteti, ha valaki ellenszegül.

De a nyilvános elmarasztalás a gyengeség jele. A politikus paranoiás, üldözési mániában szenved. Viszont aki beindítja az erőszak spirálját, annak magának is félnie kell, mármint hogy szintén áldozatul esik.

Az orosz hadsereg vérszegény, a parancsnokokat nem képezték ki rendesen. Az orosz egységek képtelenek lennének felvenni a küzdelmet a NATO-katonákkal. Lehet, hogy megnyerik az ukrajnai háborút, de csak nagy áldozatok árán. Putyin közben azon van, hogy az ex-szovjet köztársaságokat kivonja az EU és az Észak-Atlanti Szövetség érdekövezetéből.

Ugyanakkor a Nyugat nem mérte fel kellőképpen, milyen következményekkel jár, ha Kijev közeledik az észak-atlanti integrációhoz. Viszont ha nem dolgoz ki megfelelő Oroszország-stratégiát, akkor nem lesz béke a kontinensen.  Sőt, kiszélesedhet a konfliktus, ha Putyin végképp a falnak szorul. Ezért érdemes elgondolkodni azon, van-e értelme újabb fegyvereket, illetve rakétákat adni Zelenszkijnek.

Az államfőt ugyanakkor aligha űzik el az udvaroncai, mert nélküle ők is elbuknának. De ha veszélybe kerülne a rendszer, a keményvonalasok visszaállítanák a tekintélyuralmat. Változásra csak akkor van remény, ha az állam belülről megreformálja magát.  

 

Der Standard

 

Történelme legsúlyosabb energiaválsága előtt áll Ukrajna és jön a tél. Az oroszok szétrombolták az energiarendszer felét, benne a hőerőművek 80, illetve a vízi erőművek 33 %-ával. Lehet, hogy az ellátási válság egyik következménye politikai nyugtalanság lesz, illetve fennáll egy újabb menekülthullám veszélye – írja Paul Lendvai.

Az EU-ban már 4 millió ukrán él, számuk csak Németországban meghaladja az egymilliót. Ugyanakkor a német szélsőségesek felfutása, a francia kormányválság és az amerikai választás bizonytalan kilátása folytán egyáltalán nem 100 %, hogy Zelenszkij áttörést tud elérni az oly sürgős nyugati fegyverszállítások ügyében.  

 

Guardian

 

A vezércikk úgy ítéli meg, hogy gyakorlatilag már folyik a háború Libanonban, és a térségben csak fokozódik a veszély a Hezbollahra mért újabb és újabb csapások miatt. Hiszen már több mint 550-en vesztették életüket a légitámadások következtében, köztük 50 gyerek és 94 asszony, és mi ez, ha nem háború, bármit is mond az izraeli hadsereg. Ám csupán vágyálom, hogy Izrael ily módon akarja elérni a megbékélést.

A kormányfő és szövetségesei minden idők legszélsőjobboldalibb izraeli kormányában kénytelenek azzal a váddal szembenézni, hogy ily módon igyekeznek megőrizni a korrupcióval gyanúsított Netanjahu uralmát.

Biden béna kacsa, és nem tudta jobb belátásra téríteni izraeli kollégáját, aki valószínűleg Trump sikerében bízik. Ugyanakkor a Hezbollah és Teherán nem szeretne nyílt háborút, a milícia a túlélésre játszik. De lehet, hogy egy ponton – minden mindegy-alapon – megindul. Akkor pedig bajba kerül az izraeli légvédelem. Ha pedig Jeruzsálem beveti a szárazföldi csapatokat, az szintén kockázatos, mert erői jelentős részben le vannak kötve Gázában és Ciszjordániában.

A csipogós robbantás sorozat és a többi merénylet megalázta a gerillákat, ezért csak nehezen hátrálhatnak meg, már ha nem akarják elveszteni a hitelüket. Közben Netanjahu arra készül, hogy több százezer palesztin civilt űzzön el Gáza északi részéről, majd megrohamozza a Hamászt a túszok kiszabadítására.

Ám amíg nincs megállapodás az övezetben, addig nem lesz megoldás északon sem. Ez jól jön a miniszterelnöknek, viszont súlyos következményekkel fenyegeti a polgárokat a határ mindkét oldalán, sőt az egész régiót.

 

Washington Post

 

Bevallottan vérzik a szíve a lap biztonságpolitikai szemleírójának, David Ignatiusnak, mert bár majdnem 45 éve foglalkozik a Közel-Kelettel és ezalatt sok mindent megért, de azt látja, hogy a térség ismét feltartóztathatatlanul rohan a háborúba – ezúttal Libanonban. Gyűlöli ezeket a háborúkat és az általuk az araboknak és zsidóknak okozott szenvedéseket.

Szomorúság és rettenet tölti el, miközben mindkét fél igyekezett elkerülni a nyílt fegyveres konfliktust. Csak éppen a Hezbollah nem állítja le a rakétatámadásokat, Izrael ugyanakkor ragaszkodik a megtorláshoz. Az USA pedig képtelen volt őket megállítani.

A Hamász uralma tragédia a gázai palesztinok számára és tűrhetetlen veszély a zsidó állam szemszögéből. A Hezbollah ugyanakkor terrorcsoport, amely kézbe kaparintotta Libanont.  Amerikaiak százainak a vére tapad a kezéhez. Ugyanakkor Izrael szintén időről időre ugyanazokat a hibákat követi el. Úgy száll bele a viszályokba, hogy nem tudja, hol a kiút. A teljes győzelem illúzió, viszont a biztonság alapvető.

2024. szeptember 25.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Már szex sincs

És ha már a tudomány környékén ólálkodunk, Nyugaton egyre kevesebb a szex, ezt Schmidt Máriától, a >

Tovább

Putyin már most kiterjeszti a háborút a Nyugat ellen

Szabotázsakciókat hajt végre és segíti a terroristákat a Közel-Keleten, ezért Bidennek nem szabad haboznia az Ukrajna >

Tovább

A legveszélyesebb magyar prédikátor

Magyarországon ma nincsenek diktatúra-stílusú gyilkosságok, nincsenek letartóztatások, vagy eltűnések. Ehelyett a kormány csupán bürokráciával dühítővé és >

Tovább

Orbán terve vagy álhír? Rejtély, hogy az osztrák határon menekülttábor épül-e

A Der Standard két kiküldött munkatársa a Vitnyéden tett látogatás után sem lett bölcsebb, hogy ti. >

Tovább

Meg kell buktatni Netanjahut, mert különben Libanon lesz az újabb Gáza

A Guardian külpolitikai elemzője, Simon Tisdall írja ezt. Merthogy a miniszterelnök csak úgy maradhat hatalmon, ha >

Tovább

A Biden-kormányzat türelme Magyarországgal szemben talán már teljesen elfogyott

Legalábbis ha komolyan vesszük David Pressmant, az Egyesült Államok budapesti nagykövetét – mutatott rá a republikánus, >

Tovább

Scholz fut ki az időből

A Guardian vezércikke úgy gondolja, hogy a Scholz-koalíció küszködik, miközben fut ki az időből. A szociáldemokraták >

Tovább

Az erdő mindig elindul

„Mi zokog mint malom a pokolban” (Vörösmarty Mihály: A vén cigány)   Egy vagy tíz vagy száz ember >

Tovább

A vigyorgással körített önelégült rasszizmus szintén igen veszélyes

Ezt állapítja meg a Guardian szerkesztőségi állásfoglalás, miután Trump most éppen a haiti bevándorlók ellen uszít. >

Tovább

Zelenszki mindent megváltoztató terve, amelyet Bidennek gyorsan támogatnia kell

Kijev újabban arról beszél, hogy az erő pozíciójából szeretne tárgyalni, azaz már nincs szó az elvesztett >

Tovább

Magyarországon manipulálták a csipogókat?

A szakértő szerint mindazonáltal titkosszolgálati csúcsteljesítmény, ami történt. Szerinte Magyarországon fogták el a szállítmányt, és nagyon >

Tovább

A robbanó csipogók az egész világon riadalmat keltettek

Veszélybe kerültek a kereskedelmi szállítási útvonalak. Vagyis a kormányok még inkább rákényszerülnek, hogy csökkentsék a technológiai >

Tovább