Ma Dezső, Vilmos, Renáta névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
A vigyorgással körített önelégült rasszizmus szintén igen veszélyes
Ezt állapítja meg a Guardian szerkesztőségi állásfoglalás, miután Trump most éppen a haiti bevándorlók ellen uszít. Utóbbiak azért menekültek el otthonról, nehogy az erőszak áldozatai legyenek, de most nagy veszély leselkedik rájuk – a szélsőjobb és a republikánus választási kampány miatt. A volt elnök azzal vádolta meg őket a Harris-szel lezajlott tévévitában, hogy Ohióban háziállatokat esznek meg. Az állítást először szélsőséges, illetve neonáci csoportok fogalmazták meg, ezek után kórházak, iskolák, kormányzati épületek kaptak bombafenyegetést, így kénytelenek voltak bezárni. De a legnagyobb beszélyben a haitiak vannak. Olyannyira, hogy a republikánus kormányzó kénytelen volt rendkívüli állapotot elrendelni Springfieldben. Egyben szólt Trumpnak, hogy jobb volna, ha feladná tervét és nem látogatna el a városba. A politikus és alelnökjelöltje azonban tovább hazudik, mivel így fókuszban tarthatja a bevándorlást, ami gusztustalan. A haiti migránsok úgy kerültek bele ebbe az egész történetbe, hogy a könnyű célpontot jelentenek a szélsőjobb számára. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Washington Post
A vezércikk szóvá teszi, hogy a Biden-kormányzat még mindig akadékoskodik az Ukrajnának szállított fegyverek felhasználása ügyében, pedig Kijev már bizonyította, hogy csodás dolgokra képes, ha rendelkezésére állnak a megfelelő harceszközök. Leginkább nagy hatótávolságú rakétákra van szüksége, illetve hogy azokat megindíthassa Oroszországban mélységi katonai célpontok ellen is.
Sokáig azonban már nem szabad totojázni, mert különben Putyin további súlyos károkat okoz a megtámadott országnak. Az engedélynek ki kell terjednie a levegőből indított brit Storm Shadow-kra, illetve az amerikai ATACMS-ekre, de az elnök a jelek szerint még mindig habozik, pedig ezeket a rakétákat be kell vetni az agresszió elhárítására.
A Kreml közben „vörös vonalakat” jelöl ki, fokozva ezzel a félelmeket – közvetve nukleáris háborúval fenyegetőzik. Ám a szavakat még sosem követték tettek, és aligha lehet feltételezni, hogy ujjat húzna a NATO-val, amikor hadseregét ennyire megtépázták.
Kurszk megbosszulásaként Moszkva válogatás nélkül civil célpontokat támadott, de meg kell akadályozni, hogy még jobban szétrombolja az ukrán áramhálózatot. Több hatékony rakétával sokkal több orosz fegyverraktárat, repülőteret és katonai bázist ki lehet iktatni. Ez talán rábírhatja az elnököt, hogy még inkább visszavonja a határtól a gyilkos eszközöket.
A tét hatalmas: a demokrácia, a határok sérthetetlensége, az EU jövője és az USA szavahihetősége. Bidennek íziben meg kell adnia a zöld jelzést Kijev számára.
Washington Post
Bajban van Putyin, mert ugyan megjelölte a vörös vonalakat, csak éppen aligha valószínű, hogy él az atomcsapás lehetőségével – írja közös cikkében Catherin Belton, aki 6 évig volt Moszkvában a Financial Times tudósítója, illetve Robyn Dixon, aki a Washington Post tudósítói irodáját vezeti az orosz fővárosban.
Úgy érzékelik, hogy a Kreml egyre inkább rájön: a Nyugat nem veszi be a nukleáris fenyegetést, ezért az elnök most más eszközöket keres, hogy betartassa a tilalomfákat. Orosz elemzők és illetékesek szerint a politikus az vizsgálja, miként reagálhat árnyaltabb és korlátozottabb formában arra, ha az ukránok megkapják a beleegyezést, hogy oroszországi célpontokat lőjenek a szövetségesek által küldött rakétákkal.
Csak éppen – mondja egy névtelenséget kérő orosz személyiség – a nyugati hatalmak már immunisak az ilyen fenyegetésekkel szemben. Egy tudós pedig arra emlékeztet, hogy a 3. világban alaposan megcsappanna az oroszok ázsiója, ha a nukleáris opció mellett döntenének, miközben az katonailag nem is túl hatékony.
Tatjána Sztanovaja, a Franciaországba emigrált elemző szerint az atomfegyvernél rosszabb lehetőség nincs és ez vonatkozik Putyinra is. Arra a politikus csak akkor szánná rá magát, ha úgy vélné, hogy Oroszország léte kerül veszélybe. Ez esetben még azt sem lehet kizárni, hogy megtámadja valamelyik NATO-tagot.
Viszont az államfő minőségi eltolódásként éli meg, hogy az ukrán fél egyre nagyobb területekre terjesztheti ki a hadműveleteket.
The Times
Ukrajnának ugyan van terve a győzelem kivívására, de mi jelenti a győzelmet – kérdi Mark Galeotti, neves brit orosz-szakértő. Zelenszkij a héten jelenti be elképzelését amerikai látogatása során, ám kérdés, hogy a szövetségesek úgy gondolják-e: ki lehet űzni az ellenséget a megszállt területekről.
Kijev persze elsősorban a nyugati támogatást igyekszik fenntartani, illetve próbálja kivédeni, hogy a partnerek területi engedményekre kényszerítsék rá. A színfalak mögött ugyanis – főleg Európában – nagyfokú Ukrajna-fáradtságot tapasztalni. Azaz terjed a meggyőződés, hogy itt az idő véget vetni a háborúnak, akár még „ronda béke” árán is.
Ennek részben az az oka, hogy a nyugati hatalmak sosem tisztázták kellőképpen, mi is volna a győzelem. Viszont még a legelszántabb támogatók is elterjedt borúlátás, mármint hogy az ukránok nem lesznek képesek visszaszerezni az elvesztett földek akárcsak egy kicsiny darabkáját is.
Ha nem sikerül tárgyalásos megegyezést tető alá hozni, Moszkva képes volna az ideiglenes határvonal mögött újjászervezni erőit és újra meg újra támadni. Kijev ugyanakkor joggal vár hathatós biztonsági garanciákat. Ebből a szempontból csakis a NATO híres 5-ös paragrafusa jön szóba, ám a tagok nemigen lelkesednek azért, hogy felvegyék Ukrajnát.
Ebben a háborúban az nyer, aki tovább bírja. Egyik oldal sem képes térdre kényszeríteni a másikat, az öldöklés befejezéséhez az első lépés mindenképpen a fegyvernyugvás. Egyelőre azonban semmi jele annak, hogy Zelenszkij belemenne a délkeleti területek elvesztésébe – a nacionalisták nagy nyomás alatt tartják odahaza.
Nagyon úgy néz ki, hogy Kurszk azért kellett, mivel ily módon a tűzszünet kevésbé elfogadható Putyin számára. Az ár ugyanis az volna, hogy orosz övezetek maradnának ukrán kézen.
Project Syndicate
A dolgok jelen állása szerint az ukránok nemigen képesek visszahódítani az összes területet az oroszoktól, utóbbiak viszont nem tudják elérni Putyin célját a háborúban. De lehetséges a béke úgy, hogy egyik fél sem arat győzelmet – mutat rá optimista cikkében Carl Bildt volt svéd miniszterelnök.
Ahhoz hogy Moszkvának a legcsekélyebb esélye legyen nyerni, a Nyugatnak teljes egészében le kellene állítania Kijev katonai-pénzügyi támogatását. Az ukrán népnek pedig fel kellene adnia az ellenállást. Mivel egyik sincs meg, megalapozatlan a Kreml minden reménye.
A tartós békének ugyanakkor két feltétele van: Putyinnak el kellene búcsúznia a hatalomtól, miután vaskézzel ellenőrzi a vezetést, illetve a társadalmat. És túlságosan megszállott ahhoz, hogy elfogadjon egy valós békét.
A másik kikötés az, hogy Ukrajna jövőjét az uniós tagsággal, illetve megbízható nyugati biztonsági garanciákkal kell szavatolni. Ez nem csupán az ország, hanem Moszkva számára is győzelmet jelentene, mert megszabadulna az önpusztító imperialista tervtől és így hozzáláthatna, hogy normális, jólétben élő, 21. századi nemzetállam legyen.
FAZ
Oroszországnak esze ágában sincs tárgyalni és ez így van a háború első napja óta. Számára csak akkor elképzelhető a párbeszéd, ha az gyakorlatilag Ukrajna kapitulációval egyenlő – mutat rá Reinhard Veser, felelős külpolitikai szerkesztő.
Kijev ugyanakkor bejelentette, hogy amint nyilvánosságra hozza a béketervet, kész bármilyen formában asztalhoz ülni Moszkva képviselőivel. Természetesen ez elsősorban politikai sakkhúzás Zelenszkij részéről, mert próbálja fenntartani a nemzetközi támogatást, illetve jó pontokat kíván szerezni a globális délen.
Igencsak érthető, hogy mielőbb pontot igyekszik tenni a háború végére, ám a kilátások egyáltalán nem rózsásak. Ennek pedig kizárólag az orosz rezsim az oka, mint ahogy a vérontásnak is. Veszélyes illúzió azt hinni, hogy engedményekkel Putyint a dialógus, illetve a szörnyűségek befejezése felé lehet terelni. Pont az ellenkezője az igaz. Számára a nyugati elszántság bármiféle enyhülése bátorítás volna, hogy folytassa az erőszakot. Uralmának elixírjét jelenti a háború.
Guardian
A szerkesztőség úgy értékeli, hogy Gáza jelenti Biden legnagyobb kudarcát, még súlyosabb, mint Ukrajna, és a nyílt háborút segíti elő. Mivel nem látni, hol a viszály vége, nincs egyértelmű kiút, ezért nő a parttalan eszkalálódás veszélye. A félelem, a düh, a politikai megalkuvás, valamint a puszta kétségbeesés legyűri a nyugodt, elfogulatlan gondolkodást, vagyis végigvenni, hogy mit is kellene tenni és mik lennének a következmények.
A csipogós akcióval Netanjahu csak felgyorsította, hogy a régió nyílt fegyveres viszályba sodródjon, miközben Gázában már jó 40 ezer civil halt meg. A kormányfő azt választotta, hogy Libanon szolgál új frontként a véget nem érő háborúban. Abban persze teljesen igaza van, hogy be akarja biztosítani az északi határokat a Hezbollah rakétáival szemben.
Viszont tény, hogy meg kell hosszabbítania a konfliktust, ha szeretné féken tartani szélsőjobbos szövetségeseit, illetve kivédeni az amerikai nyomásgyakorlást. Fennáll a veszély, hogy Libanonból új Gáza lesz. Pedig a korábbi intervenciók során ott már megégette az ujját. Emellett hadserege jelenleg kimerült a Hamász elleni küzdelemben.
A tűzszünet fejében el kell érni a túszok elengedését, csakis így lehet megelőzni a nagyobb háborút. Biden naiv módon biankó csekket adott izraeli partnerének október 7. után, de az eredmény szörnyű lett. Rá kell vennie az egyezségre a kormányfőt. Az amerikai politika azonban jelenleg csupán a feltartóztatásra korlátozódik. Azaz, hogy a viszály ne súlyosbodjon a novemberi választás előtt, mert az ártana Harris-nek. Így viszont zöld jelzést kapnak minden oldalon a szélsőségesek. Ezért a Közel-Kelet minden eddiginél közelebb került a szakadék széléhez.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Orbán miatt nem tudnak komolyabban fellépni Dodik ellen
Magyarország miatt a német és a francia diplomácia rákényszerült, hogy nemzeti alapon dolgozzon ki alternatívákat a >
Hol voltál apám, mit tettél apám, miért hallgattál apám, kit szolgáltál apám?
És mit válaszol a nagyapa, aki tudja, hogy ezek a jelenetek a YouTube-on fennmaradnak és az >
Veszélybe kerül a Putyin-ellenes európai egység, ha Trump enyhít a szankciókon
És még Magyarország képes inkább rontani a helyzeten. Amerika miatt szertefoszlott az EU reménye, hogy fokozni >
Az EU-t felszólították a magyar sajtószabadság betiltására irányuló tervek ügyében
Több mint 90 főszerkesztő és kiadó írt alá egy nyilatkozatot Európa-szerte, amelyben felszólítják az EU-t, hogy >
Magyarország veszélyben van
A számára kedvezőtlen közvélemény-kutatási arra arra csábíthatja Orbán Viktort, a hibrid autokráciáját alig leplezett diktatúrává alakítsa. >
Trump visszavitte a kiindulópontra az ukrán-orosz béketárgyalásokat, de Putyin pont ezt akarta
Ezt hangsúlyozza kommentárjában a Guardianben Olga Csizs, a Torontói Egyetem Politológia Tanszékének tanársegédje. Elismeri, hogy az >
Ki védi meg majd Magyar Pétert?
Mi pedig az adósai vagyunk azért a lehetőségért, amit az elmúlt egy évben egy szál maga >
Drágán add az életed!
Trump folytatja a támadást a sajtószabadság ellen – a példakép nyilvánvalóan Orbán és Putyin. Ezt mondta >
A diadal másnapja: nem az RMDSZ győzött, hanem a közösség mentette meg önmagát
Rákapcsoltak ugyan a Nicușor Dant támogató kampányra, de egyetlen szóval sem nevezték nevén Orbán árulását. A >
AFP: Tízezrek tiltakoztak az Országgyűlés előtt
A médiát és a civileket sújtó „tekintélyuralmi” törvényjavaslat ellen tartottak tüntetést. A jogszabály lehetővé tenné, hogy >
Az izraeli kormányfőnek megvan minden oka, hogy megrémüljön
Erre elég volt, ha csak végignézte, hogy mit csinált Trump a héten a térségben. A három >
Orbán Viktor meglepő módon besorolt a szélsőséges román elnökjelölt mögé
George Simion nacionalista és oroszpárti, így minden adottsága megvan, hogy elnyerje a magyar kormányfő tetszését. Csakhogy >