2024. december 21. szombat
Ma Tamás, Péter névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Amnesztia és furkósbot

Amnesztia és furkósbot

Gumibotból és az embercsempészeknek adott kegyelemből áll a magyar kormány menedékpolitikája – foglal össze a helyzetet Thomas Roser Belgrádból a Frankfurter Rundschauban, kiemelve, hogy az Orbán kormány gyakorlatilag eltörölte a menedékjogot, ám ezzel évek óta megszegi az uniós szabályozást. A miniszterelnök nem csinált titkot belőle, mennyire tetszik neki, hogy Németország lényegesen szigorítja a határok felügyeletét. A magyar nemzeti önzés politikája azonban semmiképpen sem szolgálhat mintaként. Mert amit a magyar fél csinál, az az uniós partnerek, a szomszédok és a menekültek, valamint a saját adófizetőinek a rovására megy. Menedékjogot magyar földön gyakorlatilag nem lehet kérni. Tavaly öt beadványt bíráltak el kedvezően. És teljesen minden, hogy a határsértőket visszapofozzák-e Szerbiába, vagy netán sikerül eljutniuk Ausztriába, a hadjárat levét a környező államok isszák meg. Akit a magyar hatóságok elkapnak – bárhol az ország területén – azt haladéktalanul visszatoloncolják Szerbiába. Még akkor is, ha Románia felől érkezett. Az ország ugyanakkor továbbra is fontos útvonal az embercsempészek számára. Radoš Đurović, a menedékkérők védelmével foglalkozó belgrádi központ vezetője azt tapasztalja, hogy a határkerítés megdrágította a bűnözők szolgáltatását. Tavaly 108 ezer menekültet regisztráltak a szerb szervek, nagy részük Magyarországon át került be Nyugatra, habár az biztos, hogy létrejött egy új kerülő út is a Balkánon keresztül. A szakértő szerint csupán mítosz, hogy a magyar dél határon az acél szögesdrót feltartóztatja a migrációt. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Guardian

 

Ha Európa nem növeli a kiadásokat, megnézheti magát – azaz joggal sürgeti Mario Draghi, hogy az EU léptessen életbe a Marshall-tervhez hasonló csomagot a versenyképesség javítására, a növekedés erősítésére. Ezt fejti ki a vezércikk, amely megállapítja, hogy az olasz politikus nem finomkodott. Kijelentette, hogy máskülönben a földrészre lassú agónia vár, mert képtelen tartani a lépést Kínával vagy az Egyesült Államokkal.

Von der Leyennek és új csapatának ajánlatos megfogadnia az erőteljes intést, mert sötét viharfellegek gyülekeznek. Az Unió mind politikailag, mind gazdaságilag útelágazáshoz ért: lendületesen jön fel a nacionalista jobboldal, mivel haldoklik a gazdasági növekedés, drámai módon drágul a megélhetés, és tartósan rossz a közérzet az elszegényedett ipari és mezőgazdasági körzetekben.

Emellett a háború miatt többet kell költeni a védelemre, ami még jobban kifeszíti a költségvetést. Ébresztőnek kell tekinteni, hogy a VW, amely egykor a világ legnagyobb autógyártója volt, több üzemét bezárni készül.

Draghi legfőbb javaslata, hogy jelentős kölcsönt kell felvenni az iparszerkezet átalakítására. Mert ha a bajban lévő körzetek rovására igyekeznek megoldani a gondokat, az csak a bevándorlás-ellenes nacionalizmusnak segít, ezt jól érzékelni. Viszont hogy meg lehet csinálni, azt bizonyítja a járvány utáni újjáépítést szolgáló alap. Már ha van hozzá politikai akarat.

Ám a német pénzügyminiszter azon nyomban visszautasította a jelentést és az új Bizottság is vissza kíván térni a szigorúbb adósság- és deficitkorlátokhoz. Ez azonban további stagnálást és alacsonyabb növekedést eredményez. Azaz nő a pálya a szélsőjobb számára, hogy megfúrja a zöld politikát és uszítson a bevándorlók ellen. Draghinak von der Leyen adta a megbízást a munkához, ezért ajánlatos, ha megfogadja, amit a volt olasz kormányfő tanácsol.

 

FT

 

A szerkesztőség véleménye az, hogy túlfeszített az EU egész menedékrendszere és ha Brüsszel szorgalmazza a legális bevándorlást, ahhoz előbb ellenőrzése alá kell vonni a törvénytelen migrációt. Mindenesetre a rendszer ismét töréspontig jutott. A schengeni övezetre már a 2. egymást követő évben több mint egymillió kérelmező zúdult, ennyien nem érteztek 2015-16 óta.

Márpedig ez szálka az elégedetlenkedő választók szemében, egyben pedig növeli a szélsőséges pártok népszerűségét. Csakhogy a munkaerőhiány, valamint az elöregedő lakosság miatt nagy-nagy szükség van külső utánpótlásra. 2021-ig, 10 év alatt 5 millióval csökkent a munkaképes korú népesség száma.

Megszületett ugyan tavasszal a menedékreform, de azt Magyarország és Lengyelország nem fogadta el a befogadott kérelmezők kötelező elosztása miatt. Sőt azóta már más államok is próbálnak szemezgetni a szabályozásból. De a sikeres politika alapja csak az lehet, hogy megfékezik az illegális bevándorlást.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy az emberek toleránsabbak a jelenséggel szemben, ha azt érzékelik, hogy megfelelő a határvédelem. Következésképpen az EU-nak több pénzt kell fordítania ilyen célokra. Továbbá visszafogadási egyezményt kell kötnie az érintett államokkal. De miután több esetben azt látni, hogy ott rosszul bánnak a visszaküldött szerencsétlenekkel, fokozni kell az európai, illetve nemzetközi felügyeletet.

Nem szabad alkalmazni viszont az azonnali kitoloncolást, mivel az durva, hatástalan és sokszor törvénytelen. Ugyanakkor meg kell szervezni a legális bevándorlás lehetőségét. A politikusoknak őszintébbnek kell lenniük, amikor azt kell elmagyarázniuk a választóknak, hogy gazdasági okok miatt mindenképpen szükség van külföldi munkáskezekre. Nem lesz sem olcsó, sem könnyű, de megéri, ha ily módon nő a politikai hajlandóság a bevándorlás elfogadására, és elhallgatnak a szélsőségesek szirénhangjai.

 

FAZ

 

Nem helyesli a német határellenőrzés visszaállítását Christian Dustmann, a University College London közgazdász professzora, aki a bevándorlás gazdasági következményeit kutatja. Szerinte nem szerencsés átabotában elhatározott intézkedést tenni, amikor jövőre életbe lép az új uniós menedékpolitika.

Ráadásul a német intézkedés nem túl hatékony. Ugyanakkor a migráció még jó sokáig velünk marad és még brit szigetország sem tudja igazából megvédeni a határait. Az embercsempészek meg fogják a találni a rést, hogy bejuttassák megbízóikat német földre.

Ráadásul Berlin a többiek nélkül szánta rá magát a cselekvésre. Ám a népességszám csökkenése folytán a jólét megőrzéséhez elengedhetetlen a munkaerő utánpótlás megszervezése külföldről. Egyébiránt Németországban leginkább a szírek és afgánok kérnek menedéket és tőlük nemigen lehet megtagadni.

Nem segít az sem, ha csökkentik a migránsoknak szánt társadalmi juttatásokat. Ugyanakkor nagyon oda kell figyelni a beilleszkedés támogatására. Pont itt tapasztalni hiányosságokat a német politikában. A szakértő arra is kitért, hogy a bevándorlás általában nem ront a bűnözési statisztikán.

Kimutatta továbbá, hogy az idegenellenesség nem függ attól, hány migráns van egy országban, lásd a magyarokat.

 

Wall Street Journal

 

A vezércikk szerint a Hezbollah vezetői nem mondhatják, hogy nem kaptak üzenetet, miután a szervezet tagjai közül 11-en meghaltak, több mint 4 ezren pedig megsebesültek egy fondorlatosan kiötölt merénylet következtében. A terroristák nemrégiben kaptak egy rakomány pagert, amelyet szétosztottak a milícisták között, mondván, hogy a ketyeréket nem tudják lehallgatni az izraeli elhárítás emberei.

Csakhogy a készülékek valószínűleg időzített bombaként szolgáltak, habár a zsidó állam nem nyilatkozott arról, hogy bármi köze lenne a történtekhez. Viszont az utóbbi időben több akcióval is bizonyította, hogy képes hatékony csapást mérni a hírszerzés, illetve a technológia segítségével az ellenséges vonalak mögött.

Mindenesetre a siíta szervezet parancsnokai most rájöhettek, hogy nagyon is sebezhetőek az Izraellel vívott háborúban, és hogy megfizetik az árát, ha tovább lövik a szomszédos ország északi részét. Október 7. óta több mint 8 ezer rakétát lőttek ki, ezért hozzávetőleg 60 ezer izraeli kénytelen volt elhagyni lakóhelyét. De már további városok is célpontba kerültek.

Ezt egyetlen szuverén állam sem tűrheti el és erősödött a nyomás az izraeli kormányra, hogy vágjon vissza,. Mert azt nem lehet megengedni, hogy egy Irán által pénzelt terrorcsoport büntetlenül támadja a területét. Az ellencsapás célzott volt, a pagerek a Hezbollah harcosainak kezében robbantak fel. Szerencsés esetben a szervezet vezetői belátják, hogy az ő életük is veszélyben van, ha kitör a nyílt háború.

 

The Times

 

Kínának jó oka van rá, hogy féljen saját népe haragjától. Most éppen azért lehet tele a nadrágja, mivel emelni kívánja a nyugdíjkorhatárt, ez pedig árulással ér fel egy kommunista országban – állapítja meg a kommentátor, Roges Boyes. Mint kiemeli, az egymást váltó pekingi rezsimek rettegnek a lakosságuktól, az esetleges forradalomtól.

A nyugtalanság jól kiütközött, amikor a hatalom észveszejtő módon eltitkolta a Covid halálozási adatait (az áldozatok száma 1,5-2 millió között lehetett). Voltak tiltakozások a járvány miatt elrendelt óriási lezárások miatt, korábban pedig a többi közt azért, mert a családokban csupán egy gyermek születhetett, továbbá mivel gyárakat zártak be. De sokan az utcára vonultak az ingatlanlufi kipukkanása és a helyi bürokrácia elburjánzása miatt is.

Leginkább a növekedés lelassulása viseli meg az idegeket. Távoznak a multik, emiatt sokan kerülnek utcára. A takarékosság jegyében csökkentik a közalkalmazottak számát, valamint a lányok csak nehezen jutnak álláshoz, ha fiú jelentkező is van. A fiatalok körében rekordot dönt a munkanélküliség.

Most pedig 46 éve óta először hozzá akarnak nyúlni ahhoz, mikor lehet nyugállományba vonulni. A férfiaknál 60-ról 63-ra, a nőknél 50-ról 55-re nőne a határ. Miközben egyre korosabb a lakosság és a születések aránya szinte páratlanul alacsony a világban.

Az persze nem ördögtől való, hogy tovább dolgozzanak az emberek.  De a hatalom nem tudja teljesíteni mind a három nagy törekvését, hogy ti. nyereséges legyen a termelés, jól érezzék magukat a bőrükben a munkások és fennmaradjon a jelenlegi nyugdíjrendszer. Olyan azonban már nincs, hogy majd a nagyszülők az unokák gondját viselik boldogan, miközben a jól képzett papa-mama a városban nagy pénzért robotol. És sokan kétlik, hogy a kormány képes betartani a nyugdíj ügyben tett ígéreteit.

2024. szeptember 18.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Roncspártderbi

Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >

Tovább

Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot

A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >

Tovább

Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat

A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >

Tovább

Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában

A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >

Tovább

A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?

Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >

Tovább

A kancellár beszéde pontosan mutatja, miért bukott meg

A német kancellár ugyan elvesztette a bizalmi szavazást, ahogy várta, ám az ez alkalomból mondott beszéde >

Tovább

A világ nem tudta megmenteni Szíriát, most hagynia kell megválasztania a jövőjét

Simon Tisdal véli így a Guardianben. A külpolitikai szakíró sajnálattal állapítja meg, hogy a beavatkozás Izrael >

Tovább

Raszputyin Romániában

Mint ahogy az erdélyi magyar politika, vagy legalábbis számos itteni magyar értelmiségi is most ébredhetett rá, >

Tovább

Amikor a diktatúrák összeomlanak

Hans Rauscher úgy látja Asszad csúfos vége után, hogy a diktatúrák nem tartanak örökké, egy csapásra >

Tovább

Maradjon inkább Orbán Viktor?

Találgatás helyett inkább kérdezek: csak nem Magyar Péternek van igaza, és a régi ellenzék összejátszik a >

Tovább

Oroszország gyengébb, mint ahogy gondolnánk

Fareed Zakaria úgy véli így a Washington Postban, hiszen Asszad Putyin értékes vazallusa volt, az orosz >

Tovább

Fennáll a veszély, hogy Közép-Európa gazdasága megsínyli Trump politikáját

Erre figyelmeztet a Standard & Poor’s jelentése, amely a térség keleti felének szuverén adósság besorolásával foglalkozik. >

Tovább