2024. november 23. szombat
Ma Kelemen, Klementina, Kolumbán névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Az ukránok attól félnek: hónapokon belül eldől a háború

Az ukránok attól félnek: hónapokon belül eldől a háború

Fareed Zakaria azt tapasztalta Kijevben az idei Jaltai Európai Stratégiai Konferencia vendégeként, hogy az ukránok attól félnek: hónapokon belül eldől a háború. Mivel nem kizárt, hogy Trump nyeri a választást, ez sürgetővé teszi a dolgot. De a város már korántsem olyan nyugodt, mint az előző két alkalommal. Sokkal inkább feszültség van a levegőben, az egész országban kritikus a helyzet. Kijevben is megtették hatásukat az állandó légiakciók, még akkor is, ha kevés rakéta jut át a pajzson.  De mindennaposak az áramszünetek. Emiatt újabb kivándorlási hullám kezdődött. A kurszki betörés nem változtatta meg lényegesen a háború menetét. Ugyanakkor sokan kérdezik, volt-e értelme a legjobb erőket elvonni a frontról, hiszen az oroszok nyomulnak előre Pokrovszknál és ha a város elesik, az oroszok közelebb kerülnek az egész Donyec-medence elfoglalásához. Az pedig alapvetően módosítaná az általános harci helyzetet. Két napja az orosz hadiflotta nemzetközi vizeken eltalált egy szállítóhajót, amely gabonát vitt Egyiptomba. Pedig Ukrajnának minden fillér bevételre szüksége van, ám ez veszélybe kerül, ha elmaradnak a kereskedelmi hajók. A félelmet leginkább a Nyugat elszántsága ügyében érezni. Az ukránoknak minden fronton segítséget kell nyújtani, mégpedig most. A Biden-kormányzatnak fel kell ismernie, hogy vagy lép a következő négy hónapban, vagy utána lehet, hogy sokáig nem érkezik jelentős amerikai támogatás az országba. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FT

 

Már megint Orbán Viktortól függ Ukrajna megsegítése. Az EU és az USA 20-20 milliárdot ajánlott fel kölcsön formájában, de amerikai részről a feltétel az, hogy az Unió vállalja: addig nem oldja fel a befagyasztott orosz állami javakat, amíg Moszkva nem fizet Kijevnek kártérítést.

Csakhogy a magyar nagykövet jelezte, hogy ezt a kérdést legfelső szinten kell eldönteni, vagyis a kormányfő újabb ütőkártyához jut, noha már többször megvétózta az ukránok megsegítését. Lehet, hogy von der Leyen revolverezésére használja ki az alkalmat, mármint hogy a magyar jelölt a megfelelő posztot kapja meg a Bizottságban.

Az idő szorít, mert az év végéig dönteni kell a hitelről. Úgyhogy most a többiek győzködik a magyar minisztert az Ecofin jelenlegi, budapesti ülésén.  Vagyis a megoldás kulcsa Orbánnál van és ő ezt nagyon szereti. 

 

Bloomberg

 

Sopánkodnak a magyar házigazdák, mert egy sor tagállam bojkottálja az uniós pénzügyminiszterek mostani találkozóját Budapesten. Varga Mihály ugyan azzal büszkélkedett, hogy a tanácskozáson jelen van a Valutaalap és az OECD főnöke, azt viszont nem említette, hogy egyetlen biztos sem vesz részt az eseményen, továbbá távol maradt több mint egy tucat tagállam pénzügyi főnöke, ideértve Németországot és Franciaországot.

 

Politico

 

9 európai ország erősen nehezményezi, hogy a Valutaalap hamarosan küldöttséget meneszt Moszkvába. A levél, amelyet a 3 balti állam, az öt északi kormány, valamint Lengyelország írt alá, az IMF elnök asszonyának szól és arra hívja fel a figyelmet, hogy a szervezet a saját hitelét teszi kockára. Azt üzeni ily módon ugyanis, hogy a háború ellenére rendeződnek a kapcsolatok Oroszországgal.

A Valutaalap először külső helyszínt akart, de azután elfogadta a Kreml követelését – árulták el beavatott források. Viszont a 9 ország szerint az oroszoknak tett engedmény arra ösztökélheti az Ukrajnát támogató országokat, hogy a segélyeket ne a nemzetközi szervezeten keresztül juttassák célba. A panasszal alighanem szembesítik Georgievát az Ecofin ma záruló budapesti ülésén.

Az IMF arra hivatkozik, hogy kötelessége tartani a kapcsolatokat a tagállamokkal.

 

Economist

 

A ragyogóan tiszta Európa korruptabb, mint ahogy azt sokan gondolják, Egymást követik a botrányok és a csalások, nem elég gyors a megtisztulás. Persze, hogy milyen szintet érnek el a visszaélések, azt nehéz mérni, mivel a dolog - természeténél fogva titkos.

Az EU azon van, hogy a jelentkezők javítsák a kormányzást, majd már a belépés után is maradjanak tisztességesek. Ez a balti köztársaságoknál be is jött, de pl. a lengyeleknél nagyon visszavetette a dolgokat a populista PiS uralma. Romániában sok ezer megkenhető közhivatalnokot ültettek le, a bolgároknál, cseheknél és a szlovákoknál viszont az oligarchák tovább bírták, mint az ügyészek.

Orbán illiberális irányítása alatt Magyarország olyan korrupt lett, hogy az egynémely afrikai, illetve közel-keleti állammal vetekszik.

De bajok vannak a spanyoloknál, olaszoknál is, hát még a görögöknél. Ám még ennél is rosszabb, hogy uniós intézmények is besározódtak. Lást, hogy Katar EP-képviselőket kent meg. Akkora összeget oszt el az EU, hogy az önmagában gerjeszti a korrupciót. Sokszor pedig közösségi pénzeket sikkasztanak el: Magyarországon a brüsszeli támogatással megvalósuló fejlesztések következetesen olyan üzletembereknek jutnak, akik Orbánhoz kötődnek.

Ám a tét nem csupán gazdasági. Amerika és az Unió egyben biztonsági kérdésnek tekinti, mivel Oroszország és más autokráciák a készpénzt és a vazallusok hálózatát eszköznek tekintik a demokrácia kiüresítésére.

 

Die Welt

 

A finn elnök úgy ítéli meg, hogy befellegzett Putyinnak, immár a hattyúdalát figyeljük. Stubb a Gazeta Wyborczának nyilatkozott, de véleményét a német konzervatív lap annyira fontosnak tartotta, hogy az egész beszélgetést lehozta. Szerinte az elnök csupán azért nem látja be: kilátástalan a helyzete, mert nem kapja meg a valós információkat.

Egyébiránt Oroszország csupán az erő nyelvén ért. Viszont világossá kell tenni számára, hogy igazságos béke csakis az ukrán feltételek alapján jöhet létre. Ez jelzés volna a világ számára, hogy nem fizetődik ki az imperializmus és az agresszió. Putyinnak nagy árat kell fizetnie a háborúért, muszáj vesztenie.

Ugyanakkor értelmetlen az orosz vörös vonalakról vitázni. A Kreml semmilyen szabályhoz nem tartja magát. Ártatlan embereket, nőket, gyerekeket öl meg, kórházakat, óvodákat bombáz, iskolákat, színházakat és lakóépületeket rombol le. Nap mint nap. Nincs olyan határ, amit ne lépne át.

A kurszki hadművelet ugyanakkor okos húzás volt az ukránok részéről, mert növeli az árat, amit az oroszok kénytelenek fizetni. Katonailag azonban változatlanul kritikus a helyzet.  Finnország amúgy abból indul ki, hogy az orosz fél a következő öt évben újjászervezi hadseregét, vagyis tovább erősödik.

Jelenleg hibrid háborút folytat az egész világ ellen. Fel kell készülni a dezinformációs és kíber támadások, valamint a szabotázsakciók újabb hullámára.

 

FT

 

Ivan Krasztev arra hívja fel a figyelmet, hogy egyre több az olyan, befagyott demokrácia, mint saját országa, Bulgária, és ez rossz Európa számára. Még akkor is, ha a jelenség első ránézésre messze nem olyan súlyos, mint a tekintélyelvűség felemelkedése.

Ám valójában úgy áll, hogy az ilyen országokban az emberek leszoknak a demokráciáról. A bolgároknál azt lehet mondani, hogy a tartós politikai Covid következményeit érezni: szerény a gazdasági növekedés, kevesen mennek el szavazni. Viszont ugrásszerűen megerősödött a cinizmus, új proteszt pártok bukkantak fel, megbénult az államigazgatás és az ország a perifériára szorult az EU-ban.

De a szélsőjobbot egyelőre sikerül távol tartani a hatalomtól, nem úgy, mint Magyarországon és Szlovákiában. Viszont gyanítható, hogy a bolgár pártok azért nem tudnak kormányozni, mert nem is akarnak. És ez fertőző a nemzetközi politikában. Látni ezt a franciáknál és alighanem hasonló viszonyok állnak elő jövőre Németországban is.

A baj az, hogy a polgárok kiábrándulnak a politikából. A megosztott demokráciákban, mint amilyen a lengyel, a populista jobboldal sikere mozgósította a civileket. A bolgároknál viszont az apátia uralkodott el. Csakhogy így az az érzet keletkezik, hogy a politikai közép tartja magát. Ugyanakkor nehéz tetten érni, amikor egy ország lassan, de biztosan elsodródik a demokráciától, főleg, ha az a földrész hátsó udvarában történik.

 

Die Welt

 

A hivatalos osztrák statisztikákban annyira visszaesett a menedékkérők száma, hogy Németországban sokan már követendő példaként ajánlják Ausztriát, de azért nem árt a számok mögé nézni. Az igaz, hogy az első félévben csupán 15 ezren folyamodtak menedékért, míg tavaly összesen 59 ezren.

De a kitoloncoltak többsége pl. nem szír vagy iraki, illetve afgán volt, hanem magyar és szlovák, illetve olyan migráns, akinek az ügyében más tagállam az illetékes.

A belügyminiszter sikerről beszél, az okát abban látja, hogy főként a magyar határon megerősítették az ellenőrzést. Az egyik segélyszervezet szerint azonban a valós magyarázat az, hogy az embercsempészek elkerülik Ausztriát. Éspedig azért, mivel a szerb hatóságok keményen lépnek fel a magyar határon. Ily módon az új útvonal Bosznián, Horvátországon, Szlovénián és Olaszországon át vezet.

2024. szeptember 14.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Putyin nem csak a Nyugatot próbálja figyelmeztetni

Az hangsebességnél gyorsabb rakéta kilövésével Putyin nem csupán a Nyugatot próbálta figyelmeztetni, hanem saját népének is >

Tovább

A gyűlölet mint hiány

Vajon mitől lesz valaki éppen palesztinpárti a Közel-Kelettől ezer kilométerekre? És ők miért veszik készpénznek az >

Tovább

Mi van, ha bukik?

Várható-e, hogy a választások eredményétől függetlenül kilenc, tizenkettő, akárhány évre kinevezett pártcselédek és -kreatúrák udvarias meghajlással >

Tovább

Az EU bővítése és Oroszország

Mindebből az EU számára több következtetés adódik. Az orosz befolyás ellensúlyozása érdekében továbbra is törekednie kell >

Tovább

Vizsgáznak Európában a liberális értékek, mert erősödik az antiszemitizmus

Az Economist szerint ez a legrégebbi csapás a földrészen. Sajnálatos módon visszatér az a fajta türelmetlenség, >

Tovább

Elon Musk egyszerre jelent lehetőséget és veszélyt – Trump fő rombolójaként

Ezt rögzíti az Economist szerkesztőségi véleménye. Merthogy a milliárdos az amerikai kormányzatot célozta meg és így >

Tovább

Hogyan készül Orbán a választásra

Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >

Tovább

Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége

Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >

Tovább

Biden döntését Putyin meg fogja torolni

Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >

Tovább

Rövid út vezethet keletre

Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >

Tovább

Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek

Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >

Tovább

A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot

Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >

Tovább