2024. szeptember 16. hétfő
Ma Edit, Ciprián névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Putyin bosszúja

Putyin bosszúja

A Guardian vezércikke úgy ítéli meg: elején nagy volt a lelkesedés Ukrajnában a kurszki betörés miatt, ám az orosz megtorlás láttán már józanabbra vált a hang. Moszkva visszavág a megaláztatásért és közben fokozódik az előrenyomulás a megtámadott ország keleti részén. Több tízezren készülnek elmenekülni a civilek közül, mert ha elesik Pokrovszk, az súlyos csapás volna. Közben pedig hírek szerint hamarosan iráni rakétaerősítést kapnak az oroszok. Zelenszkij a kurszki hadművelettel jól ítélte meg az közhangulatot. Az emberek kimerültek ugyan, de a zászló köré csoportosulnak, bár sokan azt hiszik, hogy az oroszok azért erősítenek bele a harcokba a Donyec-medencében, mivel meg akarják bosszulni Kurszkot. Noha annak jelentősége inkább jelképes, semmint stratégiai. Hogy az ukrán elnök ekkora személyes hatalmat épített ki, az részben érthető, hiszen meg kell küzdeni az oligarchákkal, azon kívül háború idején egyszerűbb egy kis csapatra támaszkodva meghozni a döntéseket. De az emberek azt akarják, hogy az ország vegye igénybe minden tehetségét, amikor létharcot vív. A nyugati szövetségeseknek ugyanakkor folytatniuk kell a támogatást, de az államfő nem tudja elkerülni, hogy fokozottan kézben tartsa a politikát odahaza és a külföldi partnereket is megfelelően kezelje. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Yahoo/Reuters

 

Orbán Viktor azt mondta az észak-olasz Cernobbioban zajló gazdasági konferencia margóján, hogy Meloni az ő keresztény testvére, akivel közösek a kulturális gyökereik. Vagyis nem egyszerűen csak kollégák, hanem igen szoros viszony fűzi őket össze.

Újságírók előtt megismételte, amit előadásában is kifejtett, hogy ti. a kulturális identitás egyre nagyobb szerepet játszik a földrészen. Ők ketten azonosan vélekednek egy sor kérdésről, így arról is, hogy keményebb politika szükséges a bevándorlás visszaszorítására, valamint a hagyományos családi értékek megvédésére az „LMBT-lobbival” szemben.

A politikus a nemzeti kulturális identitás védelmezőjének, illetve a keresztény értékek őrzőjének tekinti magát a muzulmán migrációval, illetve a nyugati liberalizmussal szemben. Meloni ugyanakkor szilárdan kiáll Ukrajna mellett, ezzel szemben az EU-n belül nincs más olyan vezető, aki Orbánnál jobban bírálná a Kijevnek nyújtott támogatást.

 

Bloomberg

 

Az Európai Központi Bank elnöke csupán az eurocsoport tanácskozásán vesz részt a jövő héten Budapesten, az uniós gazdasági miniszterek egyeztetésén azonban már nem. Előzőleg jó néhány tagállam szakminisztere, illetve jegybanki elnöke úgy határozott, hogy elkerüli a magyar fővárost, mert így kíván tiltakozni az ellen, hogy Orbán Viktor júliusban, a soros magyar elnökség legelején, senkivel sem egyeztetve Moszkvában találkozott Putyinnal.

A Bizottság válaszul jelezte, hogy egyetlen biztost sem küld a magyar elnökségi rendezvényekre. Hogy most Lagarde igazodik Brüsszelhez, az már csak azért sem meglepő, mivel az EKB feje támogatásáról biztosította Ukrajnát és elítélte Putyin invázióját.

Mint ismeretes, az MNB a héten lemondott egy magas szintű pénzügyi konferenciát, és bár az okot nem közölte, ott is valószínűleg az játszott szerepet, hogy a meghívottak közül sokan visszamondták a lehetőséget. 

 

Bloomberg

 

Oroszország a hónap elején fokozta az olajszállításokat Magyarországnak és Szlovákiának a Barátság-vezetéken keresztül. Szeptember első négy napján a napi mennyiség elérte a 9300 tonnát, szemben a múlt hónap 5500-as átlagával. A növekedés oka, hogy a Tatnyeft és más termelők az ukránok által tilalmi listára tett Lukoil helyébe léptek.

A fejlemény mögött az lehet, hogy a két ország már pár nap alatt megkapja az egész hónapra kért tételt, így a további napokban jóval kevesebb olaj érkezik majd – közölte egy bennfentes. A Lukoil ugyanakkor jelenleg egyetlen köbcenti nyersolajat sem küld a két országnak.

 

Le Monde

 

Magyarország ugyan egyre jobban profitál a zöld átmenetből, miután egy sor üzem épül elektromos autók és tartozékaik gyártására, még sincs jobb helyzetben gazdaságilag, mint a szomszédai: Ausztria, Csehország vagy Szlovákia, mert Közép-Európában lefullad az ipar motorja. A térséget ugyanis visszafogja, hogy erősen függ a német összeszerelő szalagoktól, valamint alvállalkozóktól.

Ami a magyarokat illeti, a termelés az év középső négy hónapjában 2,4 %-kal esett vissza a tavalyi év azonos időszakához képest. Ezen belül főként a villanyautókhoz szükséges felszerelésekből állítanak elő a korábbinál jóval kevesebbet.   

 

Wall Street Journal

 

Macron centrista miniszterelnököt választott, egy régi bútordarab mellett döntött, ám ezzel figyelmen kívül hagyta, hogy mit akartak a szavazópolgárok – mutat rá a vezércikk. Vagyis az látszik, hogy az elnök inkább Bourbon, mint Bonaparte, azaz semmit sem tanult, viszont semmit sem felejtett az utóbbi időszak politikai megpróbáltatásaiból.

Az emberek előbb a lázadó jobboldalra, majd a tiltakozásul összeálló baloldalra voksoltak, amire az államfő válasza az volt, hogy a nyakukba sóz középről egy újabb figurát. Barnier a lassan haldokló republikánusok veteránja. De még mindig jobb, mint bárki a baloldalról. Utóbbi vezéralakja Jean-Luc Mélenchon, akinek a gazdasági elképzelései szélsőbalosak, a külpolitikája pedig Amerika-ellenes és antiszemita.

De nem fog bejönni, ha az Elysée-palota azt tervezi, hogy Barnier mellett fog kormányozni egy megosztott és ideológiailag ellenséges parlament feje fölött, mert abba a jelölt nem megy bele. Biztosnak látszik a zűrzavar és a tipródás, legalábbis a 3 év múlva esedékes elnökválasztásig. Ami magában foglalja azt a veszélyt, hogy a polgárok még inkább radikálisan populista irányba fordulnak.

 

Daily Telegraph

 

A washingtoni Demokráciavédelmi Alapítvány egyik munkatársa sürgeti, hogy az Egyesült Államok menjen át ellentámadásba, mert különben Putyin megnyeri az új hidegháborút. Ivana Stradner azért tette közzé véleményét, mert a héten az amerikai kormányzat nyilvánosságra hozta: milyen mértékben avatkozik be Oroszország az elnökválasztás befolyásolására.

Az információs hadviselés célja egyrészt, hogy elősegítse Trump győzelmét, másrészt hogy az USA csökkentse Ukrajna támogatását. A kampány központja a korábbi Russia Today, mai nevén az RT közmédia, amely 10 millió dollárt utalt nemrégiben, hogy célba érjen a tengerentúli közönségnél a rejtett orosz politikai üzenet.

A hadjárat elsősorban az ingadozó államok polgárait igyekszik meggyőzni, de már ott tart, hogy az amerikai elhárítás Oroszországot tekinti a legnagyobb fenyegetésnek a választás szempontjából. De az oroszok célba vették Moldovát és Grúziát is. Az Egyesült Államokban olyan témákat lovagolnak meg, mint az abortusz, a fegyvertartás, a migráció és a közel-keleti válság. Kína és más autoriter rendszerek tanulnak tőlük.

A nyugati országoknak válaszul felvilágosító kampányt kell indítaniuk, hogy megtámogassák az ellenzéket Oroszországban és másutt. Fel kell lépniük Moszkva ellen a 3. világban is, ahol az orosz propaganda gyakran igen eredményes. A demokráciák csak akkor képesek felvenni a versenyt a Kremllel, ha az információ területén a saját fegyverével győzik le Putyint.

 

FAZ

 

A trumpizmus még sokáig élni fog – írja Washingtonból Klaus-Dieter Frankenberger, aki sokáig a lap külpolitikai felelős szerkesztője volt, jelenleg pedig az Amerikai Német Intézetnél dolgozik. Emlékeztet arra, hogy Európa Harris győzelmében reménykedik, mivel attól függ a biztonsága és a jóléte.

A volt elnök ugyanakkor mindeddig nem tudott alkalmazkodni ahhoz, hogy új vetélytársa lett. Sértegeti a másikat, és még nem vette tűz alá annak gyenge pontját, a jelenlegi kormányzat gazdaságpolitikáját. Viszont nem szabad szem elől téveszteni, hogy a győzelem néhány ingadozó államban, pár tízezer embertől függ. Azon kívül az nem változott, hogy továbbra is erősen megosztott az ország, az ellenséges táborok élesen elkülönülnek egymástól.

A trumpizmus pedig köszöni, jól van. Virulnak azok az erők, amelyek 8 éve hatalomra segítették a politikust. Sőt talán még erősödtek is. Ma már a polgárháború eshetőségét sem lehet csak úgy lesöpörni az asztalról. Az európaiak és a többi szövetséges számára hatalmas a tét. Ha az USA visszahúzódik a csigaházába, annál jobb nem is történhetne az autokratákkal és diktatúrákkal.

De a partnerek nyugodtan készülhetnek arra, hogy a kapcsolat akkor is meggyengül, ha Harris kerekedik fölül. Már csak azért is, mert Kína fogja leginkább lekötni Washington figyelmét és forrásait. No meg, mivel az amerikai belpolitika kiszámíthatatlansága kihat majd a világra is.

 

Washington Post

 

Fareed Zakaria kevésnek tartja az amerikai populizmus legyűréséhez, hogy a demokraták rendbe tették a gazdaságot. Mert ha nem oldják meg a bevándorlás kérdését, akkor nyakukon marad Trump öröksége. Pedig az USA a jelek szerint megcsinálja, ami szinte lehetetlennek látszott: gyorsan lenyomta az inflációt, de úgy, hogy nem indított be mély visszaesést.

Ám még ez sem juttatta a kormánypártot a remélt előnyhöz. Trump továbbra is vezet a legtöbb felmérésben az ügyben, hogy ő vagy Harris lenne a jobb a gazdaság számára. Vagyis a verseny továbbra is kétesélyes. De a küzdelmet nem a gazdaságpolitika dönti el, amint az Németországban is látszik, ahol az AfD immár nem tűnik kicsinek és többé nem is szorul a partvonalra.

Felemelkedése elsősorban a bevándorlásnak tulajdonítható. De amíg a nagy pártok becsukják a szemüket a migráció láttán, addig fennáll a veszély, hogy leelőzi őket a populista jobboldal. Pedig megvannak az eszközök, hogy csillapítani lehessen a vonzerejüket. A lengyeleknél pl. Tusk a demokrácia és az uniós tagság megőrzésének jelszavával kampányolt.

Az USA-ban azonban nagy az ellenkezés az utóbbi évtizedek gazdasági, politikai és kulturális nyitottságával szemben, és az ellenszenv vonatkozik a városi elitre is. A republikánusoknál immár nincs helye az ifjabb Bushnak, Liz Cheney-nek, de még Mitch McConnellnek sem, akik pedig egykor meghatározták. Trump nyerhet, de ha veszít is, a jobbos populizmus velünk marad.

 

Washington Post

 

A szerkesztőségi állásfoglalás cselekvésre szólítja fel az Egyesült Államokat, mert kiderült, hogy hosszú a kínai rendőrállam karja, egészen az Egyesült Államokig elér. Mert pl. amikor nemrégiben Hszi San Franciscoban járt, kínai diplomaták és a diaszpóra Peking-barát tagjai megverték azokat, akik tüntetésen tiltakoztak a látogatás ellen. Leszaggatták a felvonulók zászlóit és kínai lobogókat tettek a helyükbe.

De a kínai állam erővel, terrorizálással igyekszik elfojtani a bírálatok más formáját is amerikai földön. Ily módon azonban semmibe veszi a tengerentúli jogállamot. Ez pedig fenyegeti a nyitott társadalmat, ám ezt nem lehet annyiban hagyni.

Egy amerikai történész azt mondja, hogy a Kínai Kommunista Párt felbérel embereket, hogy elnémítsa az aktivistákat. Jó néhány városban a rendőrség titkos őrsöket hozott létre az ellenzékiek levadászására. Az Egyesült Államoknak a törvények szigorításával kell visszavernie az ilyen próbálkozásokat. Mert Kínának és a többi despota hatalomnak meg kell értenie: ezt Amerikában nem játszhatják.

2024. szeptember 7.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Az újabb Trump elleni merénylet gyanúsítottja egy volt Trump-szavazó

Trump ellen két hónap alatt már a második merényletet kísérlik meg, de nem biztos, hogy ez >

Tovább

Schengen lassú halála

Lassan haldoklik a Schengeni Egyezmény, pedig az akkori luxemburgi külügyminiszter már a 2015-ös migránsválság során felhívta >

Tovább

Idegen lények közöttünk

Türelem. Magyar eddig is a saját feje után ment, a közel negyven százalék pedig őt igazolja. >

Tovább

Az ukránok attól félnek: hónapokon belül eldől a háború

Fareed Zakaria azt tapasztalta Kijevben az idei Jaltai Európai Stratégiai Konferencia vendégeként, hogy az ukránok attól >

Tovább

Barátok: Trump és Orbán Viktor Donald

Orbán Viktor bizonyosan nem a demokrácia élharcosa és a legtöbb amerikai még csak nem is halott >

Tovább

Trump kiengedte a szorításból Harrist

A Wall Street Journal vezércikke úgy összegzi a két elnökjelölt tévéösszecsapásának lényegét, hogy Trump kiengedte a >

Tovább

Vissza a sorompókhoz

Németország bukásra ítéli a schengeni térséget, mert visszatér a határsorompókhoz, azaz a menedékpolitika sok-sok kudarca után >

Tovább

A semmittevés busás jutalma

A Fidesz „nem hagyja az útszélén” a kipróbált pártkatonákat. Delinek valószínűleg nem akaródzott visszatérni szülőfalujába, Péterrévére, >

Tovább

Kamala Harrisnek el kell kápráztatnia a közönséget a ma esti tévévitában

Gideon Rachman úgy ítéli meg, hogy Kamala Harrisnek el kell kápráztatnia a közönséget a ma esti >

Tovább

A(z uniós) Kelet felemelkedése és a magyar külpolitika

A másfél évvel ezelőtti beszédben tőle szokatlan szkepticizmussal Orbán Viktor kevés mozgásteret látott elképzeléseinek továbbvitelére, a >

Tovább

Nyitott határok mellett azonban nincs stabil közösség

„Nem tűzfalakról kell itt szövegelni, azért kell mindent megtenni, hogy meg lehessen találni a kiutat a >

Tovább

A politikai giccsről

Apropó giccs! Lehet giccs egy szó is. Egy vélemény. Egy politikai kampány. És még mennyi minden! >

Tovább