Ma Andrea, Ilma, Apolló, Aladár névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Az izraeli likvidálások ellentmondásos megítélése
Wall Street Journal: A Heszbollah és a Hamász vezetőinek likvidálásával Izrael elrettentő csapást mér az ellenségeire. Teheránban – alig pár órával az új elnök beiktatása után – végzett a gázai terrorszervezet politikai igazgatójával, Iszmail Hanijével, ami azt jelzi, hogy a zsidó állam ellenfelei sehol sincsenek biztonságban. A média mondhat, amit akar, mármint hogy ez nyílt fegyveres konfrontációt jelent, valójában a háború itt van és a tegnapi csapás alighanem kijózanítólag hat Iránra. Két napja Bejrútban a Libanonban működő szélsőséges milícia, a Heszbollah legfőbb katonai parancsnoka vesztette életét célzott támadásban. Hanije volt az éceszgéber, hogy a gerillák vegyék át a gázai övezet ellenőrzését. Hogy most ő és heszbollahos társa is ilyen cudarul végezte, az figyelmeztetés. Izrael pontosan tudta, hol vannak, és végrehajtotta az akciót még az iráni fővárosban is. A bizonyítékok arra utalnak, hogy a Hamász enged, amikor jelentős katonai nyomás alá kerül. Guardian: Izrael már jóformán hadat üzent a Közel-Keleten, jóllehet nem remélheti, hogy megnyerheti a viszályt. Ez a véleménye a lap külpolitikai szemleírójának, miután a Hamász politikai vezetőjének meggyilkolása ismét kiélezte a feszültséget. Ám mint rámutat, csak a gázai tűzszünet hozhatja el a béke bármiféle lehetőségét. Simon Tisdall szerint a térségben azért szabadult el a barbárság, mivel nem sikerült véget vetni a háborúnak Gázában. Viszont a keményvonalas iszlamisták és a militáns csoportok úgy veszik Hanije kiiktatását, hogy az ismét csak azt bizonyítja: a zsidó állam veszélyforrás és bármi áron meg kell semmisíteni. Ezért várhatóan csak még rosszabb lesz a gyűlölet, az erőszak és a szenvedés. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
FAZ
A litván külügyminiszter azt közölte: kormányát kellemetlen meglepetésként érte, hogy Magyarország adminisztratív eszközökkel könnyíti a munkavállalás lehetőségét az orosz és belarusz jelentkezők számára. A magyar vezetés nem adott magyarázatot, hogy miért ennyire fontos a két országból érkező munkaerő utánpótlás.
Landsbergis szerint azonban a lépés igen nagy fenyegetést jelent a schengeni térség és sok európai ország biztonsága szempontjából, ezért uniós szinten kell reagálni rá. Vilnius már fel is kérte a Bizottságot, hogy elemezze a magyar döntés kihatásait.
A jelentés idézi Szijjártó Pétert, aki gyerekes hazugságként utasította vissza a vádakat és azt állította, hogy az orosz és belarusz állampolgárok továbbra is csak vízummal léphetnek be a schengeni övezetbe, és csakis törvényes eljárás után kaphatnak tartózkodási engedélyt.
Süddeutsche Zeitung
Magyarország és Szlovákia fel van háborodva, mert a Barátság-vezetéken keresztül nem kaphat több olajat a Lukoiltól, miközben a magyar kormány havonta 250 millió eurót fizet az orosz energiahordozókért. Az ország – Pozsonnyal együtt – erősen rá van utalva az érkező földgázra és nyersolajra.
A MOL évente 10 millió tonna nyersolajat vesz, ennek nem egészen 70 %-ához Ukrajnán át jut hozzá, ezen belül 30 % a most indexre került orosz holding részesedése. Moszkva kaszál a bolton, erre az évre 120 milliárd dolláros összbevétellel számol. Ugyanakkor főleg az Orbán-kormány a kisujját sem mozgatta, hogy felszámolja a függő viszonyt, pedig a jövő év elején lejár a kivételes elbánás, tehát hogy a szlovákokkal és a csehekkel együtt igénybe veheti a vezetékes olajat.
Sőt közben újabb hosszú távú gázszállítási egyezményeket kötött. A gázszükséglet 80-85 %-át orosz forrásból fedezi, az olaj esetében az arány 80 %. Ám az ukrán bojkott nem fenyegeti az ellátást. Az érkező mennyiség állandó, nem beszélve arról, hogy Budapestnek és Pozsonynak 90 napra elegendő tartaléka van.
Ugyanakkor nem lehet kapásból elvetni azt a magyar gyanút, hogy az ukrán döntés mögött politikai indítékok vannak. Hiszen jól jövedelmez számára a tranzit. Viszont alighanem több európai ország is nyomást gyakorol rá, hogy ne rendeljen el szállítási tilalmat a gázra, miután az év végén lejár a szerződése Oroszországgal.
Yahoo/AP
Magyarország számára a sajtó eszközül szolgál, hogy Orbán elkerülje a vizsgálatokat, egyidejűleg továbbra is sötétben tartsa a lakosságot a visszás ügyek kapcsán. Ezt állapítja meg az az összeállítás, amelyet a budapesti tudósító, Justin Spike készített, miután a hírügynökség cikksorozatot készít az európai demokráciát fenyegető veszélyekről.
Ékes példának nevezi az EP-választást, amelyet a Fidesz úgy állított be, hogy az létkérdés: a béke múlik rajta. Vagy Orbán Viktor nyer, vagy jön az általános instabilitás. A taktika bevált, miután a politikus igénybe vette a kormánybarát médiabirodalmat, amely jó egy évtizede uralja a közbeszédet.
Magyar Péter úgy nyilatkozott, hogy az ország szétesett. Az állam alapvetően nem működik, csak propaganda és hazugság van. A politikus azt ígéri, hogy felszámolja a kormányzati korrupciót és nyíltan bírálja a Fidesz „propaganda gyárát”, mondván, hogy az igencsak árt a jogállamnak.
Krekó Péter úgy ítéli meg, hogy a miniszterelnök csaknem orwelli világot teremtett. A nyilvánosság korlátozása közvetlenül érinti a demokratikus részvételt. Magyar annak tulajdonítja a Tisza Párt sikerét, hogy az országjárás során közvetlen kapcsolatba tudtak kerülni a választókkal, illetve felhasználták a közösségi médiát.
A független sajtó ugyanakkor küszködik, hogy versenyben tudjon maradni – mondja Polyák Gábor. Hadházy Ákos pedig beszélt, hogy a sajtóban tapasztalható mély árok kihat a pénzügyekre is. Ő ugyanis felfedett egy sor visszaélést, amelynek során uniós pénzek tűntek el kézen-közön. Ám a lakosság jelentős része nem értesül ezekről az esetekről, mert csak az állami médiát követi. Ott meg ilyesmiről nem adnak hírt.
Bloomberg
Hogy Hszi az ötnapos pekingi látogatás során keblére ölelte Melonit, valamint szoros viszonyt ápol Orbánnal is, az azt mutatja, hogy Kína használhatja barátait az öreg földrészen. Másfelől az látszik, hogy az együttműködésnek vannak gazdasági előnyei, de potenciális kockázatai is az európai partnerek számára.
Az olasz vendég számára, siker, hogy az elnök leült vele és egy sor megállapodást írtak alá. A vendég azonban egy szóval sem említette, hogy a másik fél támogatja az orosz hadigépezetet, illetve, hogy milyen helyzetet idézett elő kulcságazatokban.
Ugyanakkor a meleg fogadtatás jelzi, hogy az ázsiai nagyhatalom próbálja megosztani az EU-t, ezért egyes országoknak vonzó üzleteket ajánl. A két kiválasztott: Meloni, illetve Orbán, az Unió legnevesebb szélsőjobbos vezetője. Hszi ugyanakkor igyekszik arra is rájátszani, hogy Európában jön fel az új, populista hullám.
És ha olyanokat bátorít, mint Olaszország, akkor nehezebb lesz Brüsszel számára elmarasztalni Kínát az elektromos autók gyártáshoz adott állami kedvezmények és más ügyek miatt. Peking egyébiránt a szegedi gyár építésével is meg akarja kerülni a korlátozásokat. Ez egyben jutalom Orbánnak, aki évek óta udvarol a kínaiaknak.
Wall Street Journal
A demokraták ugyan nagy elánnal támadják a Project 2025-öt, amelyet a Heritage alapítvány a következő, republikánus kormányzat cselekvési programjának szánt, ám Trump temeti a tervet – mutat rá a vezércikk. Azaz az agytröszt kemény leckét kap a trumpizmusból. Ezért szinte sajnálni lehet az intézmény nagyratörő vezetőjét, miután az feladott több régi konzervatív elvet, hogy a volt elnöknek tegye a szépet.
Az egész project felelőse már le is mondott, miután a jelek szerint takaréklángra kerül a jó 900-oldalas elképzelés. De hát Trump úgy tolta félre az egész politikai ajánlást, mintha az valami levélszemét volna. Sőt, a félreértések elkerülése végett kampányának két képviselője közölte: senki nem gondolja azt, hogy befolyással lehet Trumpra.
Igaz, ami igaz, a Heritage első embere alaposan melléfogott, amikor azt hitte, hogy a politikus tekintettel van a sajátján kívül bárki más elképzeléseire. Munkája során a vad ösztön, a taktikai megalkuvás és az vezérli, hogy az adott pillanatban mi tűnik népszerűnek.
Soha nem lesz átfogó kormányzati politikája, arról nem beszélve, hogy a szemében bárki beáldozható, aki politikai teherré válik. A tanulság az a kutató intézetek számára, hogy érdemesebb ragaszkodni az elvekhez, semmint a napi politikai légkörhöz igazodni. Ja, és nem szabad bízni a politikusokban.
Wall Street Journal
A vezércikk azt hangsúlyozza, hogy a Heszbollah és a Hamász vezetőinek likvidálásával Izrael elrettentő csapást mér az ellenségeire. Teheránban – alig pár órával az új elnök beiktatása után – végzett a gázai terrorszervezet politikai igazgatójával, Iszmail Hanijével, ami azt jelzi, hogy a zsidó állam ellenfelei sehol sincsenek biztonságban.
A média mondhat, amit akar, mármint hogy ez nyílt fegyveres konfrontációt jelent, valójában a háború itt van és a tegnapi csapás alighanem kijózanítólag hat Iránra. Két napja Bejrútban a Libanonban működő szélsőséges milícia, a Heszbollah legfőbb katonai parancsnoka vesztette életét célzott támadásban.
Hanije volt az éceszgéber, hogy a gerillák vegyék át a gázai övezet ellenőrzését. Hogy most ő és heszbollahos társa is ilyen cudarul végezte, az figyelmeztetés. Izrael pontosan tudta, hol vannak, és végrehajtotta az akciót még az iráni fővárosban is.
A bizonyítékok arra utalnak, hogy a Hamász enged, amikor jelentős katonai nyomás alá kerül. Katarban élő vezetői immár tudják, hogy életük veszélyben van, ha nem fogadják el az észszerű izraeli feltételeket. Netanjahu nem hallgatott Washingtonra, amely szólt, hogy ne bosszulja meg a golani futballpálya elleni rakétacsapást. De hát nem tekintheti úgy a saját északi területét, hogy oda nem tanácsos belépnie.
Irán ezúttal is megtorlást ígér, csakhogy láthatja, hogy könnyen maga is célponttá válhat. És rá is az a jellemző, hogy meghátrál, ha tudja, hogy veszélyben van. Az USA ugyanakkor úgy segíthet szövetségesének, hogy szilárdan támogatja. Mert Izraelnek nem csak az önvédelemhez, hanem ahhoz is joga van, hogy eltegye láb alól a terroristákat, akik nem hagyják békében élni.
Guardian
Izrael már jóformán hadat üzent a Közel-Keleten, jóllehet nem remélheti, hogy megnyerheti a viszályt. Ez a véleménye a lap külpolitikai szemleírójának, miután a Hamász politikai vezetőjének meggyilkolása ismét kiélezte a feszültséget. Ám mint rámutat, csak a gázai tűzszünet hozhatja el a béke bármiféle lehetőségét.
Simon Tisdall szerint a térségben azért szabadult el a barbárság, mivel nem sikerült véget vetni a háborúnak Gázában. Viszont a keményvonalas iszlamisták és a militáns csoportok úgy veszik Hanije kiiktatását, hogy az ismét csak azt bizonyítja: a zsidó állam veszélyforrás és bármi áron meg kell semmisíteni. Ezért várhatóan csak még rosszabb lesz a gyűlölet, az erőszak és a szenvedés.
A merényletekre Netanjahu ad engedélyt, aki a fő felelős a gázai folyosóban a palesztin civilek elleni népirtó kampányért. Bűneiért a Nemzetközi Bíróság elé kell állítani, de hogy ez sikerülni fog, arra kevés a jel. Valószínű, hogy inkább meg akarják majd ölni. Viszont a helyzet olyan, hogy egyre gyorsul a rombolás spirálja a régióban.
Nem mintha Jeruzsálem nem látná, mi a szerepe ebben a végtelen ördögi körben, de mindenki mást vádol, csak magát nem. A háború azonban már folyik. Izraeli gépek a napokban többször is bombázták az egyik jemeni kikötőt, ami olyan, mintha az ország hadat üzent volna az egész térségnek. Ám minden győzelmi esély nélkül.
Pedig nem olyan nehéz megtalálni a kiutat: be kell fejezni az öldöklést, meg kell menteni a gyerekeket. Be kell szüntetni a harcot és szabadon kell engedni a túszokat. Utána már valamivel könnyebb lehet megoldást találni az összes többi gondra.
Washington Post
Egyre mélyülő düh húzódik meg amögött, hogy Oroszország nincs ott az olimpián, ám amint véget ér a háború, Moszkva megpróbálhatja, hogy bosszút álljon az USA-n, illetve Európában. Így vélekedik Lee Hockstader, aki a lap fő európai hírmagyarázója Párizsban.
Emlékeztet arra, hogy a Kreml nem leplezte, mennyire fel van háborodva, amiért kizárták a játékokból. Ám stratégák szerint 3-5 év múlva várhatóan beleerősít, hogy megtorolja a sérelmeket, de már most szabotázscselekményeket hajt végre a földrészen. Sőt lehet, hogy Amerikát is célba veszi.
Alexandr Gabujev, aki az invázió után menekült el országából, és aki jelenleg Berlinben a Carnegie Oroszország-Eurázsia Központjának az igazgatója, úgy látja, hogy ami két és fél éve kezdődött, az 3 év múlva sokkal inkább lesz Oroszország, semmint Putyin háborúja. Ám ez tragédia.
A szakértő szerint a Kreml mindent elárasztó propagandája, párosulva a szankciókkal, elvágta az oroszokat Európától és még hatékonyabbá tette az elnök nacionalizmusát. Ennélfogva ha odáig jutnak a dolgok, az orosz emberek úgy fogják érezni, hogy az egész NATO ellen harcolnak.
Ily módon kritikus, hogy az Egyesült Államok és az európai vezetők pontosan lássák: az orosz társadalmat egyre jobban feltüzeli az elit, amely esküdt ellenségének tekinti a Nyugatot. Továbbá azt vallja: a háború az amerikai provokációk eredménye, Putyin pedig pótolhatatlan, és teljesen igaza van, amikor bosszút akar állni a Szovjetunió összeomlásáért.
Ez a mérgező keverék előrejelzi, hogy a harc nemzedékeken át fog tartani.
Politico
A szlovák olimpiai küldöttség vezetője nem lesz ott a záróünnepségen, mert így kíván tiltakozni a megnyitón tapasztalt „deviáns dekadencia” ellen. Tomás Taraba, aki miniszterelnök-helyettes, egyben a környezetvédelmi tárca vezetője, a szélsőjobbos Nemzeti Párt tagja.
Szerinte a nyitó ceremónián „haladó politikai színjáték” szemtanúja lehetett a világ, gusztustalan jelképeket mutattak a rendezők, tele LMBT-ideológiával, illetve olyasmivel, ami sérti a kereszténységet.
Francia, amerikai és orosz keresztény szervezetek szintén kifogást emeltek, mert szerintük a pénteki ünnepségen sérelem érte a vallásukat, amikor az egyik jelenet az utolsó vacsorát idézte transznemű szereplőkkel.
Következő cikk: Árpád távozása után úgy érzem, hogy elárvultam
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A liberális nemzetközi rend után
Az Európai Külkapcsolati Tanács elnöke úgy látja, hogy vége a liberális nemzetközi rendnek, de a földrésznek >
A magyaroknak kell megszabadulniuk Orbántól, ha úgy látják jónak, ebbe nem szabad kívülről beavatkozni
Stephan Löwenstein, a Frankfurter Allgemeine Zeitung közép-európai tudósítója gondolja így és megállapítja, hogy a kormányfő folyton >
Európa jelenleg a szabadság szigete
Bármennyire is fura ez, de, ha alaposabban szemügyre vesszük a gondjait, akkor azok nem is annyira >
A szerb elnök mesterséges „népi mozgalommal” igyekszik elfojtani a diákok tiltakozását
Ehhez ösztönzést kap Dodiktól, illetve Orbántól. Utóbbi az EU-ra és a világ liberálisaira utalva azt üzente >
Trump súlyosan megsebesült, ez azonban még jól jöhet Európának és Nagy-Britanniának
Így véli Will Hutton, a Guardian vasárnapi számának volt főszerkesztője. Kiemeli: itt az idő kialakítani az >
A meggyőzhetetlenek
Máris minden tele van azzal a kormányzati reklámmal, amely a párt egyik brüsszeli képviselőjének két kiforgatható >
Te, jó ég, hol élek?
Ezt írja Fareed Zakaria a Washington Postban, aki szerint Trump ugyan befagyasztotta az új vámterhek jó >
Még messze nincs vége a Trump-féle kereskedelmi zűrzavarnak
Az elnök csupán időt kért, ám változatlanul valós a világgazdaságra leselkedő veszély. Ezzel együtt nem szabad >
Túl kockázatos az EU-békefenntartók számára, hogy letartóztassák a boszniai szerbek vezérét
Dodik ugyanis nem hajlandó bevonulni a börtönbe. Hiába kért segítséget a szarajevói kormány Brüsszeltől, túlságosan is >
Sajtószabadság ügyben az uniónak először a sorain belül kell rendet teremtenie
Nem kizárt, hogy a Brüsszel szerződésszegési eljárást kezdeményez, éppen Orbánt és Ficót használva fel elrettentő példaként. >
Senki sem nyer a vámháborúval, de Kína távolabbra tekint
A Guardian vezércikke ítéli így meg. Nagy viharra számít, ám úgy véli, hogy a viszályban az >
Weber büszke, hogy rajta van az Orbán-plakátokon
Az Európai Néppárt elnöke megtiszteltetésnek veszi, hogy az Orbán-kormány óriásplakátokon vele, von der Leyennel, valamint az >