2024. szeptember 16. hétfő
Ma Edit, Ciprián névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Orbán: befellegezhet az EU-nak

Orbán: befellegezhet az EU-nak

Az AP tudósítás azt emeli ki a nacionalistának minősített Orbán Viktor tusványosi beszédéből, hogy a politikus szerint befellegezhet az EU-nak. Egyben Trump mellett foglalt állást és kirohant a Nyugat ellen.

Úgy fogalmazott, hogy az Unió a dicstelen vég felé tart, mert a világ súlypontja Ázsiára tevődik át. A szélsőjobbos kormányfő éppen akkor szólt a nyilvánossághoz, amikor az európai partnerek mind élesebben bírálják a „békemisszió” miatt. Széles körben úgy tekintik, hogy a szervezeten belül őt fűzik a legszorosabb kapcsolatok Putyinhoz. A nyári egyetemet általában arra szokta használni, hogy jelezze, ideológiailag merre tart a kormánya, illetve hogy nevetségessé tegye az uniós normákat. A mostani megnyilvánulásra a budapesti amerikai nagykövet úgy reagált, hogy egyetlen más szövetségesük sem kampányol ennyire nyíltan és fáradhatatlanul az egyik jelölt mellett a tengerentúli választási hadjáratban.

Látszólag meg van győződve, hogy bármi is történik, az csak segít Magyarországnak, illetve ő magának. Pressman egyben azzal vádolta Orbánt, hogy az a Kreml összeesküvés elméletével házal az USA ellen. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Bloomberg

 

Orbán Trump visszatérésére teszi a tétjét, hogy ráerősítsen saját békebontó szerepére az EU-ban. Amit előadott Erdélyben, az egy új világrend víziója volt. Ezen belül ő maga mind inkább renegát lenne Európában Kína, illetve a volt amerikai elnök támogatásával, már ha az nyer novemberben. 

De ugyancsak megpendítette, hogy van élet az Unión kívül is. Ám mindent egybevéve úgy foglalt állást, hogy egyelőre maradjon bent az ország – a nacionalista politika központjaként.

Ezen felül nyomta a szokásos szöveget a gyenge EU-magról, amely az LMBT-jogokat és a bevándorlást favorizálja. Trumpot ezzel szemben követendő példaként állította be, mint aki vissza akarja helyezni jogaiba a nemzetállamot, a liberális rend helyett.

 

FAZ

 

Az EU saját maga alatt vágja a fát Orbán miatt - -írja Brüsszelből Thomas Gutschker, miután úgy véli, hogy a szervezet külpolitikai főmegbízottja meggyengíti a földrészt, amikor vitát robbantott ki arról, hol legyen a soros elnökséghez kapcsolódó külügyminiszteri találkozó.

A tagállamok elvileg teljes súlyukkal fel akartak lépni a kormányfő ellen, mivel az az orrukra koppintott a moszkvai és a pekingi úttal, illetve azt szajkózza, amit az orosz és a kínai propaganda: az Uniós a felelős a háborúért. Ily módon súlyosan megsértette a lojális együttműködés kötelezettségét.

Nem lett volna nehéz megcáfolni, ehelyett azonban a többiek kettészakadtak azon, hogy Budapestről Brüsszelbe helyezzék-e át a tanácsülést. Az egész ügy nem azt bizonyítja, hogy Orbán elszigetelődött, hanem sokkal inkább az derül ki belőle, hogy a 26-ok képtelenek sarokba szorítani. Azaz megint csak öngólt rúgtak, nem tudtak egységesen cselekedni.

Nagyrészt Borrell a felelős érte, mert nyugodtan dönthetett volna eleve saját maga, a vitával azonban csak komplett zavart okozott. Az teljesen rendben lett volna, ha a partnerek Budapesten kérdőre vonják Orbánt, hiszen építi le a jogállamot, valamint a sajtószabadságot. Vagyis odahaza lehetett volna megmutatni, hogy az állítólagos erős ember csupán egy piti végrehajtó, aki megalázkodik a még nagyobb autokraták előtt.

Emellett a demokratákra egyre rosszabb fényt vet, ha visszariadnak az ütközéstől a nyílt társadalom ellenségeivel. Az EP viszont megértette ennek szükségességét, következésképpen Orbán olyan kőkemény vitára készülhet, amikor szeptemberben ismerteti a soros elnökség programját, amilyet még soha nem élt át.

 

Die Presse

 

Az orbáni propaganda meglovagolja a gazdaság legparányibb sikerét is, ellenben hallgat, ha baj van, illetve külső körülményeket, vagy gonosz hatalmakat tesz azokért felelőssé. Ezt fejti ki a lap, amely újabb összeállításban foglalkozik a magyar valósággal. Az „unortodox gazdaságpolitika” elemzése kiemeli: a rekordmértékű inflációért a kormány a háborút okolta, előtte pedig a koronafertőzéssel próbálta elfedni a saját melléfogásait.

A Fidesz egyrészt a bankokat és biztosítókat igyekezett megfejni a hatalomra jutás után, majd a keleti nyitással radikális fordulatot hajtott végre. Jönnek a kínaiak (Szeged, Debrecen, illetve a Budapest-Belgrád-vasútvonal), ezért nem véletlen, hogy a fölöttébb vitatott „békediplomáciaja” során a miniszterelnök pont Putyint és Hszit kereste fel.

Sok magyar fél azonban attól, hogy az új gyárakkal tízezerszámra kínai, illetve ázsiai munkaerő özönlik az országba. Szakértők ugyanakkor „maffiaállamot” emlegetnek, aminek a lényege, hogy Orbán közeli vállalkozók, mint Mészáros és Tiborcz, uralmuk alá vonják a gazdaságot. A keresztapa nem más, mint a keresztapa.

Sok bíráló szemében azonban nem beszélhetünk átgondolt, előremutató gazdasági stratégiáról, hiszen ami folyik, az toldozgatás-foldozgatás. Ezt a megközelítést támasztják alá a takarékossági intézkedések, ideértve a jól bevált különadókat. A megszorítás szó azonban el nem hangzik, mert arra szavazatok mehetnek rá. A hivatalos elnevezés: védelmi hozzájárulás, jelentsen az bármit is.

 

Die Presse

 

Magyarország szorítja ki külföldi cégeket, most éppen a különadóval, emiatt az érintett ágazatokban nagy a félelem, hogy további önkényes politikai korlátozások jönnek. Amikor valami gond van a gazdaságban, a hatalom mindig megtalálja a megfelelő kifogást.

Az energiaárak robbanásáért elsősorban a szankciók tehettek, amikor pedig az élelmiszerek drágultak meg, azért a multik mohósága volt a felelős. De Orbán maga is beleavatkozik a folyamatokba.

Amikor a Spar Brüsszelhez fordult a magyar kormány ellen, ellenőrök hada szállta meg az üzleteit. A bírságok összege az idei első félévben meghaladta az 51 millió forintot. Most az EU-nál van a labda, ám egyelőre nem tudni, indít-e szerződésszegési eljárást. Mellesleg az osztrák társaságnak nincsenek követői. A többiek inkább tartják a szájukat. Örülnek, hogy a salzburgi holding odatartotta a fejét.

A hatalom meg kívánja szerezni a „stratégiailag fontos” ágazatokat, de ott sem merészkedik ki egyetlen érdekelt sem a fedezékből. Legyen szó akár a bankokról, akár az építőanyag iparról. Inkább az érdekképviseleteken keresztül próbálnak politikai ellennyomást kifejteni. Ugyanakkor új külföldi érdekeltségek nemigen kapnak működési engedélyt.

Mivel az EU 20 milliárdnyi támogatást visszatart, Orbánnak kell a pénz, de nem szeretné a lakosságot megfejni. Ezért feljebb tekeri a vállalati adóprést. Ezen kívül főleg a szolgáltatásokban „hazai bajnokokat” igyekszik életre segíteni, megszabadulva az idegen konkurenciától. A termelőszektorban viszont sokkal megengedőbb, friss példa rá a kínai BÍD Szegeden épülő elektromos autógyára.

 

Die Presse

 

Az Orbán közeli szellemi központot, a Mathias Corvinus Collegiumot lebecsülik, pedig annak rendeltetése van Ausztriában. Vitafórumként jelenik meg, de már megszerezte és rövid pórázon tartja a Modul magánegyetemet – jó okkal. Valójában ugyanis agytröszt, amely ügyes befektetésekkel egyre nagyobb befolyásra tesz szert.

Már 25 helyen működik alapítványa, képviselete Magyarországon, Romániában, Ukrajnában és Szlovákiában, de még Brüsszelben is. Hogy közel áll a miniszterelnökhöz, abból következik az őskonzervatív világkép. De Dorit Geva, a Bécsi Egyetem politológusa arra figyelmeztet, hogy nem szabad megfeledkezni a két világháború közti időszakról, amikor is belülről ásták alá a demokráciát, miután összeállt a jobboldal, illetve a szélsőjobb.

Kovács Eszter, szintén az osztrák főváros egyeteméről pedig emlékeztet rá, hogy a Fidesz lassan 10 éve nyomatja a gyűlöletpropagandát. Ellenségképnek számít a migráns, a meleg és az EU. De az MCC ügyesen taktikázik. Ennélfogva vezető nemzetközi tanintézmények munkatársai lépre mennek és a szólásszabadság nevében akaratlanul reklámtáblát jelentenek a gyűlöletbeszéd gyakorlói számára. Emellett az alapítvány fizet, mint a katonatiszt.  

A Modulon átdolgozzák a tananyagot és új erőket vesznek fel, vagy nem. Erről az MCC elvileg nem dönthet, de beülteti a saját embereit a megfelelő helyekre. Azzal is nyomást tud gyakorolni, hogy nem ad elég pénzt, legutóbb az intézmény mérlege 3,2 millió eurós hiányt mutatott. De senki sem jajong, mert nem szeretné kockáztatni az egzisztenciáját. A vak engedelmesség járja.

Az ellenzéki NEOS párt egyik képviselője azt mondja, hogy az alapítvány valójában trójai faló, mert az orosz propagandát terjeszti. Viszont nagyvonalú ösztöndíjakat osztogat pl. Lengyelországban, Szerbiában, Montenegróban vagy Albániában, vagyis az Orbán befolyási övezetének számító helyeken. Ily módon lassan és feltűnés nélkül átalakul a diákság összetétele.

 

Die Presse

 

Magyarország hol figyelmeztetés, hol példakép az osztrák pártok számára, attól függ, hogy éppen melyikről van szó. Nincs olyan külföldi politikusi, aki annyira megosztaná Ausztriát, mint éppen ő. A demokratikus ellenzék az ország „orbanizálódása” ellen emeli fel szavát, a Szabadságpárt ellenben mintának tekinti. De ha osztrák földre lép, biztosan lehet számítani vitára és tiltakozásra.

Főleg a szociáldemokraták nehezményezik, hogy a kormányfő illiberális demokráciává változtatta országát, teli jogállami hiányosságokkal. A koalíció nagyobbik ereje, a Néppárt próbálja fenntartani az államközi együttműködést, de egyre erősebben bírálja Orbánt. Szóvá tette a moszkvai és pekingi utat, a felvetett bojkotthoz azonban nem óhajt csatlakozni.

Az FPÖ és a Fidesz között a közeledés eddigi csúcspontja az volt, amikor közösen alapítottak EP-frakciót. A párt strasbourgi delegációvezetője kijelentette, hogy a magyar vezető az egyetlen az Európának nevezett bolondokházában, aki békét akar.

Ezzel szemben a konzervatívokkal szövetséges zöldek nevében Kogler alkancellár kijelentette, hogy a Szabadságpárt Orbanisztánt akar csinálni Ausztriából.

 

FT

 

A szerkesztőség úgy ítéli meg, hogy Ukrajnában vagy sikerül igazságos békét teremteni, vagy egyáltalán nem lesz béke. De a szövetségeseknek mindenképpen elő kell segíteniük, hogy az ország kedvezőbb helyzetbe kerüljön bármiféle rendezési tárgyalásra.

Trump korábbi tanácsadói sekélyes tűzszüneti terveket gyártanak, Orbán pedig, Európa fő megbékítőjeként, a saját szakállára „békeküldetést” hajtott végre Kijevben, a Kremlben és a Mar-a-Lago-i sáncerődben. Ukrajna szintén fokozta erőfeszítéseit, hogy megszabhassa a tisztességes béke feltételeit.

De mivel a nyugati fegyvereket nem vetheti be oroszországi célpontok ellen, nincs esélye rá, hogy felszabadítsa az összes elvesztett területet. A csömör fokozódik, sok millió emberre vár hideg és sötét tél, miután az oroszok lerombolták az energiahálózat felét. A felmérések alapján a lakosság többsége a párbeszéd, a harcok beszüntetése mellett van. Egyre többen még az ország megcsonkítását is hajlandóak volnának megfontolni.

Ám a megbeszélések időpontját csakis a megtámadott állam határozhatja meg, egyelőre azonban csekélyek az eredményes dialógus kilátásai, mert túlságosan is eltér a két fél álláspontja. Az katasztrófa volna az európai biztonság és az egész Nyugat szempontjából is, ha az országra előnytelen megállapodást kényszerítenének rá, ahogy azt Trump egy-két híve bedobta.

Putyinnak nem területi, hanem birodalmi elképzelései vannak. Véget kíván vetni Ukrajnának független nemzetként. Ismét csak mértéktelen naivitás volna azt hinni, hogy jóhiszeműen tárgyalna vagy betartaná bármiféle ígéretét. Viszont ha jutalmat kapna az agresszióért, az  lovat adna Peking alá. Kijev szövetségeseinek ugyanakkor biztonsági garanciákat kellene adniuk. Putyin kizárólag akkor megy bele a békébe, ha nincs más alternatíva.

 

Guardian

 

A vezércikk szerint a gázai rémségek, valamint Netanjahu tettei és megnyilvánulásai eltolódást okoznak az amerikai politikában. A politikust ugyan többször is állva tapsolták meg, amikor beszédet mondott a washingtoni Kongresszusban, de ezt nem szabad túlértékelnie, mert a demokrata törvényhozók csaknem fele távol maradt.

Mindazonáltal a népszerűtlenséget már megszokta a kormányfő. De a fő felelősség őt terheli, amiért külföldön igencsak változóban van országa, sőt, az ő személyének a megítélése, még a legszilárdabb szövetséges részéről is. Mind inkább megerősödik a meggyőződés, hogy a miniszterelnök nem keresi a kiutat a háborúból.

A Nemzetközi Bíróság a minap történelmi ítéletben mondta ki, hogy a palesztin területek megszállása többediziglen jogsértő.

 

 

2024. július 28.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Az újabb Trump elleni merénylet gyanúsítottja egy volt Trump-szavazó

Trump ellen két hónap alatt már a második merényletet kísérlik meg, de nem biztos, hogy ez >

Tovább

Schengen lassú halála

Lassan haldoklik a Schengeni Egyezmény, pedig az akkori luxemburgi külügyminiszter már a 2015-ös migránsválság során felhívta >

Tovább

Idegen lények közöttünk

Türelem. Magyar eddig is a saját feje után ment, a közel negyven százalék pedig őt igazolja. >

Tovább

Az ukránok attól félnek: hónapokon belül eldől a háború

Fareed Zakaria azt tapasztalta Kijevben az idei Jaltai Európai Stratégiai Konferencia vendégeként, hogy az ukránok attól >

Tovább

Barátok: Trump és Orbán Viktor Donald

Orbán Viktor bizonyosan nem a demokrácia élharcosa és a legtöbb amerikai még csak nem is halott >

Tovább

Trump kiengedte a szorításból Harrist

A Wall Street Journal vezércikke úgy összegzi a két elnökjelölt tévéösszecsapásának lényegét, hogy Trump kiengedte a >

Tovább

Vissza a sorompókhoz

Németország bukásra ítéli a schengeni térséget, mert visszatér a határsorompókhoz, azaz a menedékpolitika sok-sok kudarca után >

Tovább

A semmittevés busás jutalma

A Fidesz „nem hagyja az útszélén” a kipróbált pártkatonákat. Delinek valószínűleg nem akaródzott visszatérni szülőfalujába, Péterrévére, >

Tovább

Kamala Harrisnek el kell kápráztatnia a közönséget a ma esti tévévitában

Gideon Rachman úgy ítéli meg, hogy Kamala Harrisnek el kell kápráztatnia a közönséget a ma esti >

Tovább

A(z uniós) Kelet felemelkedése és a magyar külpolitika

A másfél évvel ezelőtti beszédben tőle szokatlan szkepticizmussal Orbán Viktor kevés mozgásteret látott elképzeléseinek továbbvitelére, a >

Tovább

Nyitott határok mellett azonban nincs stabil közösség

„Nem tűzfalakról kell itt szövegelni, azért kell mindent megtenni, hogy meg lehessen találni a kiutat a >

Tovább

A politikai giccsről

Apropó giccs! Lehet giccs egy szó is. Egy vélemény. Egy politikai kampány. És még mennyi minden! >

Tovább