Ma Zénó, Flórián névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
A magyar ellenzék vezetője szerint kontraproduktívak az uniós pénzmegvonások
Magyar Péter fenntartja azt a véleményét, hogy kár az EU-nak befagyasztania a Magyarországnak szánt támogatásokat, mert az csak az eredeti szándékkal ellentétes hatást vált ki. A politikustól a Die Presse osztrák lap brüsszeli tudósítója kért interjút, miután az újság külön összeállítást készített az orbáni rendszerről a tusványosi beszéd elé időzítve. A cikk úgy mutatja be a Tisza Párt vezetőjét, mint aki jó egy évtizede a legnagyobb fenyegetést jelenti a Nemzeti Együttműködés Rendszerére nézve. Magyar elmondta: szinte teljesen biztosan benne, hogy két év múlva legyőzik a Fideszt, az országban politikai, jogi és erkölcsi válság van. Ugyanakkor az nem jó taktika, hogy az EP sorozatban hoz határozatokat Orbán ellen, mert azt a politikus kihasználja odahaza. Olyan propagandát alkalmaz, amely stílusában Oroszországot, sőt majdnem Észak-Koreát idézi. Az pedig különösen hátrányos, hogy Brüsszel a korrupció és a jogállami normák megszegése miatt milliárdokat zárol. Ő éppen a korrupció elleni küzdelemhez várna több segítséget az Uniótól, mert nehéz úgy harcolni, hogy a gazdaság már az oligarchák kezében van. Arra a kérdésre, hogy járt-e a damaszkuszi úton, azt válaszolta, hogy nem tudja. De amikor Varga Judittal együtt 5 éve hazatértek Brüsszelből, közelről láthatták a gondokat. Kitért arra, hogy amióta kiállt a nyilvánosság elé, szüntelenül támadja a Fidesz médiagépezete, a barátaival, a családjával, a gyerekeivel együtt. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Die Presse
Az illiberális demokrácia működési módját vázolja az újság olvasóinak a budapesti tudósító, Bognár Péter, kiemelve, hogy Orbán és hívei teljesen átalakították az országot. Kézben tartják a közmédiát és a gazdaság legfőbb ágazatait. Ellenségképet gyártanak és ez így megy 2010 óta.
Nem egyszerűen átírták az alaptörvényt a maguk szájízének megfelelően, hanem embereiken keresztül megszállták az államapparátust, illetve az igazságszolgáltatást. A közrádiót és tévét, valamint a hatalom közeli sajtó egyetlen központból irányítják. A rendszer elsősorban arra épít, hogy negatív érzelmeket keltsen, a célpont általában az EU, az LMBT-közösség és a migráció.
A populizmus mára a rezsim államalkotó alapját alkotja. Segítségével sikerült párhuzamos valóságot kiépíteni a gyűlölt liberális fő áramlattal szemben. Utóbbi a kormányfő szerint olyasmit foglal magában, mint a woke-ság, a politikai korrektség és a multikulti. Valóságos hatalomgyár működik.
A politikus menet közben a jobboldali populisták és nacionalisták szemében egyfajta, csodált márka lett. Példakép, akire felnéz az FPÖ és az AfD, valamint a francia Nemzeti Tömörülés is. De Trump szintén oda van érte.
Orbán pár év alatt mesés vagyonhoz juttatta az oligarcháit, ám ezzel párhuzamosan milliók élnek nyomorban. Emellett cudar állapotban van az egészségügy és az oktatás. Az ellenzék reménytelenül megosztott, de ami még rosszabb: teljesen kiesett a szavazópolgárok kegyeiből. Ebbe a légüres térbe lépett be Magyar Péter, és úgy néz ki, hogy 2026-ban a választás közte és Orbán között dől el.
Die Presse
A kommentár trójai falónak minősíti Orbán Viktort Európában, kiemelve, hogy a politikus autokratáknak udvarol szerte a világban és a gazdaságban is borsot tör az EU orra alá, ám Brüsszel kihasználhatja ezt a kettős játékot. A szerző, David Freudenthaler egyértelműnek tartja, hogy nincs vitatottabb miniszterelnök a földrészen. A jobboldali populisták a lábaihoz omlanak, pl a szigorú migrációs politika miatt, ám a neve hallatán egyre nagyobb a viszolygás az Unióban.
Már milliárdokat vontak meg tőle, ám erre válaszul különadókat vetett ki, főleg külföldi cégek rovására. Próbálja őket kiszorítani a piacról, illetve állam közeli vállalatoknak átjátszani. Amióta a Spar panaszt emelt az EU-nál az ilyen praktikák miatt, folyamatosan ellenőrzik a revizorok. Úgy hogy más osztrák társaságok már meg sem mernek nyikkanni nyilvánosan.
Viszont visszafogna betervezett beruházásokat és abban bíznak, hogy segít rajtuk a bécsi diplomácia közbenjárása.
Orbán ugyanakkor keleti despotáknak teszi a szépet. Kínának, Putyinnak – ez utóbbi tesztoszteronnal átitatott férfi barátság. Arra viszont mindezidáig nem volt gondja, hogy kiszálljon az orosz energiafüggőségből. Sőt az csak fokozódik Paks miatt. A politikus nem határolódik el autokrata társaitól, Brüsszelről viszont már rég levált.
Meg kell próbálni Magyarországot a demokratikus Európában belül tartani, mert még jól jöhet, ha sikerül megszelídíteni a politikust.
Euractiv
Az európai nemzeti parlamentek általában nemigen tudnak véleményt nyilvánítani a soros magyar elnökségről, ám most itt a lehetőség: Budapesten ülésezik vasárnap a COSAC, az európai kérdésekben illetékes parlamenti bizottságok vezetőinek konferenciája, így bőven lesz mód kifejezni az elégedetlenséget, amiért Orbán Viktor a hónap elején olyan páriákkal ült le tárgyalni, mint Putyin.
Anton Hofreiter, a Bundestag illetékes testületének vezetője szerint a fórum egyik legfőbb üzenete az lesz: erősen rajta tartják a szemüket azon, hogy a magyar politikus mit művel orosz kollégájával. Egyben már eddig is igen kemény álláspontot foglaltak el a magyarországi jogállam megsértése miatt. Úgy fogalmazott, hogy az orbáni politika az ő köreikben teljesen elszigetelődött.
Ugyanakkor a tiltakozás jeleként a svéd és a lett illetékes ott sem lesz a tanácskozáson.
Frankfurter Rundschau
A német zöldek egyértelműnek tartják, hogy a „békeküldetéssel” Orbán Putyinnak igyekezett segíteni. Egyik képviselőjük, Anton Hofreiter, luxemburgi, finn és balti törvényhozókkal együtt, az uniós ügyekkel foglalkozó nemzeti parlamenti bizottságok vezetőiként levelet írtak magyar kollégájuknak Tessely Zoltánnak, azt hányva a kormányfő szemére, hogy az gyengíti az EU helyzetét és veszélyezteti a békét Ukrajnában.
Egyben sürgetik, hogy a tagállamok közösen parancsoljanak megálljt Moszkva hibrid műveleteinek. Ezzel párhuzamosan a német Európa-ügyi államminiszter, a zöld Lührmann felszólította Magyarországot, hogy az sürgősen kezdje meg a reformokat, mert a Bizottság legújabb jogállamisági jelentése masszív jogsértéseket mutat ki.
Die Zeit
Németország azért kíván biztosítékokat beépíteni az alaptörvénybe az Alkotmánybíróság függetlenségének védelmében, mert látja, mi történt Magyarországon és Lengyelországban. Erről Buschmann igazságügyi minisztere nyilatkozott, hozzátéve, hogy német földön is megtörténhet az, ami már bekövetkezett Kelet-Európában.
Jelenleg ugyan nincs akut vészhelyzet, de azt tapasztalni a szomszédságban, hogy a dolgok igen gyorsan megváltozhatnak. A térség több államában aláaknázták az alkotmánybíróságot, támadják a taláros testület önállóságát. Ezért kívánja a német kormány megakadályozni, de legalábbis lényegesen megnehezíteni, hogy ha úgy alakul a törvényhozás összetétele, akkor a Bundestag szabotálni tudja a legfőbb ítélőszék döntéseit.
Vagy pl. megcsinálja azt, ami Magyarországon történt, hogy ti. további, a hatalommal iránt kezes legfelső bírákat neveztek ki, így azután az erőviszonyok a Fidesz javára módosultak.
Reuters
A szlovák kormányfő műszaki megoldást ajánlott ukrán kollégájának, hogy mielőbb lezáruljon a vita, miután Kijev nem hajlandó a Lukoil olaját továbbítani Magyarországnak, illetve Szlovákiának a Barátság-vezetéken. Hogy pontosan miben áll a javaslat, azt nem tudni, de az biztos, hogy több országot is érint. A pozsonyi miniszterelnöki hivatal szerint az alternatív útvonalak drágábbak és lehet, hogy az azokon keresztül szállítható nyersolajat a Slovnaft finomítjai nem is tudja feldolgozni.
Ha nem rendeződik a kérdés, akkor már szeptemberben üzemanyag ellátási gondok jelentkezhetnek. A vita egyben rávilágít, hogy két és fél évvel a háború megindítása után egyes uniós államok még mindig függnek az orosz energiahordozóktól. Mindenesetre most igen intenzív tárgyalások kezdődnek az ellentétek áthidalására.
Wall Street Journal
Trump két közeli munkatársa cáfolja, hogy győzelme esetén Ukrajna ügyében a politikus befeküdne Putyinnak, sőt éppen az ellenkezője várható. Azaz a béke érdekében egyáltalán nem vágná el a segítséget Kijev számára, és nem kényszerítene rá méltatlan békét az ukránokra.
Ezt fejti ki a korábbi elnök tanácsadója, David Urban, valamint a volt külügyminiszter, Mike Pompeo. Hangsúlyozzák, hogy az ellenkező értelmű állításokra semmiféle bizonyíték nincs, sőt, Trump volt az, aki nemrégiben segített, hogy a Képviselőház elnöke pótlólagos segélycsomagot tudjon tető alá hozni a megtámadott ország számára.
Ugyanakkor a jelenlegi kormányzat bizonytalan és gyenge volt, ezért folyik még mindig teljes erővel a háború, ezért haltak meg több százezren és váltak milliók földönfutókká. A trumpi béketerv ezzel szemben az erőre épül:
- igazi szankciókkal sújtaná Oroszországot
- felfuttatná az amerikai hadiipart
- új életet öntene a NATO-ba
- 500 milliárd dolláros kölcsönbérleti keretet nyitna Kijev számára, amerikai fegyverek vásárlására
- Ukrajna mindenféle fegyvert megkaphatna és használhatna
Ily módon a harcok azonnal befejeződnének, az ukránok úgy megerősíthetnék a hadseregüket, hogy az oroszoknak örökre elmenne a kedvük minden további agressziótól. Senki sem ismerné el az orosz területrablásokat. Ukrajna a befagyasztott orosz állami javakból épülne újjá.
Washington Post
Catherine Belton azt érzékeli, hogy Oroszországot aggasztják a francia és amerikai választási fejlemények, főleg a Biden-Harris-csere. A lap tudósítója, aki a világ egyik legjobb orosz-szakértőjének számít, úgy látja, hogy Moszkva már akkor igen nagyot csalódott, amikor szövetségese, a Nemzeti Tömörülés kikapott az urnáknál Franciaországban.
Harris-szel meg az a Kreml baja, hogy a mély állam túszának tekinti, így csak fokozza az Amerikával kapcsolatos bizonytalanságot. De nem jobb Trump sem, mert mint a Párizsban élő neves orosz elemző, Sztanovaja mondja: kiszámíthatatlan és nem lehet tudni, hogy képes-e tető alá hozni egy egyezséget.
Amit persze Putyin akar, hogy ti. a következő elnök vigye keresztül a Kongresszusban a vele kötendő megállapodást, az lehetetlen. Ezért a káosz felel meg neki leginkább Washingtonban.
Washington Post
Az idén urnákhoz járul a világ lakosságának fele, ám a szerkesztőség szerint az eddigi eredmények azt mutatják, hogy tartja magát a demokrácia. A polgárok elutasítják a erőszakot és a dezinformációt, a politikusok felelősségre vonását követelik, változásokat sürgetnek.
A lap már évek óta figyelmeztet az erősödő tekintélyelvűség, a jogállam visszaszorulásának veszélyeire. A világban sokfelé csúszik vissza a szabadság, ellenben egyre többen élnek autoriter, illetve katonai rezsimekben. De azért azt látni, hogy a demokrácia még jó ideig nincs vesztésre ítélve.
A választásokat erőszak kísérte Mexikóban, Indiában, Dél-Afrikában, Trumpot megpróbálták megölni. Az ilyen jelenségek szöges ellentétben állnak a nyílt vitával és a hatalom békés átadásával. Sok helyütt egyáltalán nem volt szabad és tisztességes a választás, mégis egyértelmű, hogy még az autokráciák sem tudnak meglenni a demokrácia homlokzata nélkül. Máskülönben képtelenek politikai legitimitást szerezni
Ahol nem manipulálták a választást, vagy nem nyomták el az ellenzéket, ott többfelé is meglepő eredmény született. Így Indiában, Törökországban és Iránban. A demokráciára persze továbbra is nyomást gyakorol a feltörekvő illiberalizmus és tekintélyelvűség. De látnivaló, hogy a jogállam milliók számára továbbra is a követendő utat jelenti, minden más alternatívával szemben.
Következő cikk: Elakad az orosz offenzíva, jöhet a hibrid háború a nyugat ellen, Orbán segítségével
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Mi van, ha az oroszok győznek Ukrajnában?
Timothy Garton Ash rettentő nagy bajnak gondolja, ha az oroszok kerekednének felül a háborúban, miközben már >
Roncspártderbi
Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >
Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot
A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >
Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat
A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >
Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában
A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >
A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?
Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >
A kancellár beszéde pontosan mutatja, miért bukott meg
A német kancellár ugyan elvesztette a bizalmi szavazást, ahogy várta, ám az ez alkalomból mondott beszéde >
A világ nem tudta megmenteni Szíriát, most hagynia kell megválasztania a jövőjét
Simon Tisdal véli így a Guardianben. A külpolitikai szakíró sajnálattal állapítja meg, hogy a beavatkozás Izrael >
Raszputyin Romániában
Mint ahogy az erdélyi magyar politika, vagy legalábbis számos itteni magyar értelmiségi is most ébredhetett rá, >
Amikor a diktatúrák összeomlanak
Hans Rauscher úgy látja Asszad csúfos vége után, hogy a diktatúrák nem tartanak örökké, egy csapásra >
Maradjon inkább Orbán Viktor?
Találgatás helyett inkább kérdezek: csak nem Magyar Péternek van igaza, és a régi ellenzék összejátszik a >
Oroszország gyengébb, mint ahogy gondolnánk
Fareed Zakaria úgy véli így a Washington Postban, hiszen Asszad Putyin értékes vazallusa volt, az orosz >