2024. szeptember 8. vasárnap
Ma Mária, Adrienn névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Kamala Harris összezavarta a republikánusokat

Kamala Harris összezavarta a republikánusokat

Erős rajtja váratlanul érte a pártot és Trumpot is. Nem számítottak arra, hogy Biden kiszáll, és így most az ellenzéki jelölt akár még veszíthet is –fejti ki véleményét a Wall Street Journal. Az új demokrata jelöltaspiráns igen okosan arra hegyezi ki a kampányt, hogy itt jövő áll szemben a múlttal, miután ő csak 59 éves, Trump ellenben 78. Ráadásul a kihívó rosszul választja meg a támadási felületet. Mert hiába hivatkozik arra, hogy Harris csupán a woke-ság hamis elveinek köszönheti helyzetbe kerülését, ezzel csak a nőket és a kisebbségi szavazókat idegeníti el magától a párt, hiszen a rivális négy éve alelnök. Az is tévedés, hogy most Bidentől a lemondását követelik, hiszen az már csupán fél évig marad a Fehér Házban, nem 4 évig és Harris az, akit le kell győzni. Az a kifogás is visszaüthet, hogy a demokraták favoritjának nincs gyereke, mert ez sokszor nem elhatározás kérdése. Mellesleg a politikus két fogadott gyereket nevel. Ám mindebből nem következik, hogy a győzelme eleve elrendeltetett. Nagy hátránya, hogy kaliforniai progresszív, akinek lépnie kell, hogy magához csábítsa a mérsékelt szavazókat. Bölcs dolog volna tehát a részéről, ha tenne egy-két fontos gesztust a politikai középnek. Trumpnak a politikára kell összpontosítania, ahelyett, hogy Harrist sértegeti. A gazdasági és biztonsági kérdések egyelőre az ő oldalára billentik a mérleget, de a verseny immár nyitott. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Süddeutsche Zeitung

 

Az újság brüsszeli tudósítója úgy értékeli: egyáltalán nem baj, hogy időnként nyomul a Bizottság, mert pl. szóba kell hoznia, ha a tagállamok megsértik a jogállamot. Ám immár drasztikus lépésre van szükség, nehogy Orbánnak újabb követői legyenek. A tét az európai eszme, mert az olyanok, mint a magyar kormányfő a legszívesebben kimazsoláznák az egységes piac előnyeit, valamint a milliárdos támogatásokat, de különben hagyják őket békén.

Csakhogy – teszi hozzá Josef Kelnberger – a szabadság, a demokrácia az emberi jogok összessége, valamint a jogállamiság tartja össze az Uniót. A jogállamisági jelentés pedig eszköz, hogy véleményt cseréljenek ezekről az értékekről. Egyben figyelmeztetés, hogy ha az illető kormány továbbra is így folytatja, akkor jöhet a szerződésszegési eljárás, valamint a pénzek megvonása.

A friss összeállítás lényege egyértelmű: Orbán reménytelen eset, de már van, aki a nyomdokaiban halad: Fico. Mindketten módszeresen lerombolják a jogállamot. Úgy tűnik, hogy a magyar politikusnak immár tetszik a törvényen kívüli szerep. A „békemisszióval” megsértette a szolidaritást és nevetségessé tette az EU-t. Az egyedül helyes reakció a 7-es paragrafus bevetése volna, aminek a vége a szavazati jog felfüggesztése lehet. Mert különben még többen választják az általa tört utat.  

 

Süddeutsche Zeitung

 

Josef Kelnberger azzal is foglalkozik, hogy a vadonatúj jogállami jelentés kapcsán azért felmerül egy-két kritikus kérdés von der Leyennek címezve is. Merthogy az EU lényege az igazságszolgáltatás függetlensége, a korrupció leküzdése, a sajtó sokszínűsége, valamint a hatalmi ágak szétválasztása, ideértve a független civil társadalmat.

Ám a minap az EP-ben sok képviselő részéről csodálkozást és kétkedést váltott ki, amikor megválasztásakor a Bizottság elnöke arról beszélt, hogy a sokfelé szorongatott helyzetben lévő jogállam megsegítése továbbra is az egyik fő célja marad.

Hiszen eleve az az általános nézet róla, hogy túl kegyesen bánik Orbánnal. Olyannyira, hogy a Parlament panaszt emelt ellene az Európai Bíróságnál, miután a múlt év végén 10 milliárd eurót felszabadított Magyarország számára a befagyasztott 30 milliárdból. Továbbá mert az is gyanús, mennyire elnéző Melonival.

Az új jelentésből nem tűnik ki, hogy Olaszország a magyar útra térne rá, a problémás gyerek – Orbán mellett – sokkal inkább Fico. Magyarország egyetlen egy ajánlást sem teljesített tavaly óta. Vagyis kötőfékre veszi az igazságszolgáltatást, elnyomja a szabad sajtót és fojtogatja a civil szférát. Akkor meg milyen alapon kapott pénzt?

Nos, erre Reynders biztos megismételte, hogy a Fidesz elkötelezte magát a bírósági reform mellett, így fel kellett oldani az alapok egy részét. De megjegyezte: ettől még Magyarország rendszerszintű problémát jelent. A jelek szerint ugyanez érvényes Szlovákiára is, amely koppintja az orbáni törvényeket. Jourová alelnök ezért nem zárta ki, hogy Pozsony ellen is szerződésszegési eljárás kezdődik.

 

Politico

 

A bizottsági jelentés ismertetésekor Jourová sajnálattal közölte, hogy a sajtószabadság ügyében egyelőre meg van kötve a kezük, mert a vonatkozó uniós szabályozás ugyan már kész, de csak a jövő nyáron lép életbe. Ezért jelenleg nem sokat tudnak tenni, hogy szétbontsák Orbán médiabirodalmát, meghiúsítsák Fico tervét a közmédia ellenőrzésének átvételére, illetve megállítsák azokat az olasz politikusokat, akik újságírókat próbálnak megfélemlíteni.

A Sajtószabadság Törvény célja, hogy megóvja a szerkesztőségeket a politikai beavatkozástól, lehetetlenné tegye kémszoftverek alkalmazását újságírók ellen, illetve megakadályozza médiamonopóliumok kialakulását. Ám mivel még nem hatályos, ezért Brüsszel csupán korlátozott nyomást képes gyakorolni a vétkes kormányokra – jegyezte meg Jourová.

Kifejtette ugyanakkor, hogy azok számára ketyeg az óra és ezt pontosan tudják is. Ismeretes, hogy Magyarország e hónapban kifogást jelentett be az Európai Bíróságnál a törvény ellen, ám az alelnök szerint a panasz nem odázza el a norma hatályba lépését, és nem is valószínű, hogy sikerrel jár. A politikus megjegyezte, hogy éppen Magyarország van oda, arra ab ovo számított, hiszen az egész szabályozást a magyar helyzet „ihlette”.

 

Die Zeit

 

A német liberálisok egyik EP-képviselője, Moritz Körner úgy értékelte, hogy Magyarország évek óta módszeresen megsérti a jogállami elveket, ezért végre rendre kell utasítani. Azaz meg kell vonni tőle a szavazati jogot. A Bizottság jelentése igen súlyosnak nevezi a magyar állapotokat és egyértelmű bizonyítékokat sürget, hogy a hatalom véget vet a magas szinten jelentkező korrupciónak, beleértve a nyomozást, az ügyészi munkát és a jogerős ítéleteket.

Emellett az Orbán-kormánynak meg kell erősítenie a közmédia függetlenségét, illetve fel kell oldania azokat a jogszabályokat, amelyek gátolják a civil szervezetek munkáját.

 

FAZ

 

Putyin a tenyerét dörzsölheti, mert a franciák le akarnak válni a dúsított uránium előállításában Oroszországról, de még ehhez is kénytelenek igénybe venni a Roszatom közreműködését, márpedig az Moszkva térnyerését szolgálja. Így látja a gazdasági szerkesztő, Katharina Wagner, miután a franciák csak úgy tudnak hasadóanyagot elállítani a kelet-európai atomerőművek számára, hogy ehhez közös céget alapítanak a Roszatommal.

Szóval nem keletkezik jó összkép, hiszen a holding felel azoknak a nukleáris fegyvereknek a fejlesztéséért is, amelyekkel a Kreml a Nyugatot fenyegeti. Viszont fontossága miatt az óriásvállalatot idáig nem érintették a szankciók, így könnyen hozzájuthat a katonai célokat szolgáló termékekhez.

Különösen a 3. világ országait tudja szorosan magához kapcsolni – akár évtizedekre -, mivel igen kedvező feltételekkel épít nekik nukleáris erőműveket. Így azok nemigen csatlakoznak Moszkva elszigeteléséhez.

Ugyanakkor a leendő közös cég azt bizonyítja, hogy az EU nem következetes. A Roszatom idáig főleg az olyan tagok miatt úszta meg a büntető lépéseket, mind Magyarország. De az is felmerül, hogy milyen árat kell fizetniük az európai államoknak, ha be akarják szüntetni az együttműködést Moszkvával. Az ilyen vita zene Putyin füleinek, mert megvan az eszköze, hogy megossza a földrészt.   

 

Project Syndicate

 

Ha a tekintélyelvű politikusok megússzák a felelősségre vonást, az csak gerjeszti a politikai erőszakot, vagyis a liberális demokráciáknak időben lépniük kell a törvény előtt – fejti ki Maciej Kisilowski, a CEU tanársegéde.

Mint rámutat, habár a Fico, illetve a Trump elleni merénylet sok liberálist lecsendesített, de nem ez a jó megoldás, mert az erőszakot nem az autokraták bírálata váltja ki, hanem az, hogy a demokráciák nem állítják sürgősen bíróság elé a bukott populistákat. Példa rá Szlovákia, ahol nem oldották fel a volt kormányfő mentelmi jogát a szervezett bűnözéshez kapcsolódó vádak kapcsán, így a politikus visszatérhetett és folytathatta tekintélyuralmi programját.

De nagyjából ugyanez a helyzet a volt amerikai elnökkel is. Csakhogy társadalmi feszültséget eredményez, ha megfeneklenek a vizsgálatok a súlyos bűnökkel vádolt politikusok ellen. Így azok később felszíthatják a társadalomban az elégedetlenséget és a félelmet. Pedig van ellenpélda: Chirac és Sárközy, továbbá Bolsonaro és manapság főleg Lengyelország.

Tusk beváltja ígéretét, hogy megvédi a demokráciát és kiseprűzi a korrupciót. Az új főügyész nem várt a parlamenti jóváhagyásra, hogy megindítsa az eljárást a PiS kulcsfigurái ellen. A kormányfő hangsúlyozta, hogy célja a megbékélés, de az nem lehetséges elszámoltatás nélkül.

 

Guardian

 

Az ukrán hadsereg új főparancsnoka azt mondja, hogy ők fognak nyerni és tudja is, miként. Szarszkij, aki februári beiktatása óta először nyilatkozott külföldi lapnak, elismerte, hogy pénz, paripa, fegyver az oroszok oldalán van. A támadó alakulatok létszáma az eredeti 100 ezer helyett már csaknem eléri a 700 ezret. Hogy az ukránok hányan vannak, az nem publikus.

A hadfelszerelést tekintve az orosz fél 2-3-szoros fölényt élvez. De így is csak taktikai sikerekre képes, áttörésről szó sincs. A teljes arcvonal 3700 kilométer hosszú, ebből majdnem ezer kilométeren folynak harcok. Viszont az ellenség hihetetlen emberáldozatok árán tud csak előrébb jutni. Háromszor annyi katonát vesztett, mint a védők. Hát, még ha azt nézzük, hogy mennyi a halottjuk

Az orosz parancsnokok nem sajnálják az embereiket, még akkor sem, ha a gyalogság csupán 100-200 méteres sávot képes elfoglalni. Az ukránok viszont nem szeretnék a katonáikat húsdarálóba küldeni.

Jól jönnek a hamarosan érkező F-16-osok, de a tábornok szerint csodát azoktól sem lehet várni. Legalább 40 kilométerre a front mögött kell tartózkodniuk, nehogy leszedjék őket. Az oroszoknak ugyanis szuper légierejük és légvédelmük van. Ezzel szemben az ukránok fokozottan építenek a drónokra és földi robotokra. Ilyenekkel mérnek csapások orosz infrastrukturális célpontokra, mélyen a határ túloldalán.

Fontos terv, hogy megsemmisítsék a kercsi utat, illetve vasúti csomópontot, vagyis a Krímbe vezető összeköttetést. A félszigetet mindenképpen vissza kívánják hódítani, a végső törekvés pedig az 1991 előtti határok visszaállítása. Azonban ehhez is új erőket kell találni, mert a frontharcosok már kimerültek, illetve sokan életüket vesztették, vagy megsebesültek.

 

Wall Street Journal

 

A vezércikk úgy látja, csak az október 7-i mészárlásért felelős Hamásznak jó, hogy Pekingben, kínai közvetítéssel kiegyezett a Palesztin Hatósággal. Utóbbit a Biden-kormányzat kulcsfontosságúnak tartja, hogy Gázában átvegye az irányítást és így le lehessen gyűrni a terrorcsoportot.

Csakhogy a mostani megállapodás egységkormányt irányoz elő Gázában és Ciszjordániában a szélsőségesekkel, ideértve az Iszlám Dzsihádot. Abbasz, a mérsékelt palesztinok vezetője pontosan tudja, hogy saját népének túlnyomó többsége el van ragadta a múlt őszi terrortámadástól.

A Hamász lepelnek akarja használni a Palesztin Hatóságot, és abban bízik, hogy a mostani amerikai vezetés lépre megy. A gerillák a libanoni Heszbollah példáját igyekeznek követni, hogy folytathassák a háborút. Ugyanakkor a pekingi egyezség arra is jó nekik, hogy eladják diplomáciai sikerüket. Mert ugyan a zsidóság ekkora népirtást nem élt át a holokauszt óta, ám ez javította a milíciáról alkotott képet Pekingben, Moszkvában és Pretoriában, ugyanakkor nem veszélyeztette Teherán, Doha és Ankara támogatását.

Kína élvezi, hogy összefoghatja az Amerika ellenes erőket, illetve hogy keresztbe tehet a washingtoni diplomáciának. Miközben Izraelben a Hamász kormánya jönne létre, akár a szavazólapok, akár golyók útján. Aligha tartozik az USA leghőbb vágyai közé, hogy egy dzsihadista, teokrata, Irán-barát vazallus állam alakuljon.

 

Washington Post

 

A szerkesztőség úgy látja, hogy az utóbbi időben perbe fogott amerikai újságírókat valójában túszul ejti Oroszország. Mint ismeretes, Evan Gershkovics, a Wall Street Journal moszkvai tudósítója, valamint Alsu Kurmasheva, a Szabad Európa/Szabadság Rádió prágai központjának munkatársa egyazon napon kapott 16, illetve 6 évi szabadságvesztést.

A vádak azt a rendszert leplezik le, amely perbe fogta őket, megsértve az alapvető emberi jogokat. Titokban, zárt ajtók mögött ítélték el őket, mert az eljárás még a manipulált és korlátozott nyilvánosság próbáját sem állná ki.

Riasztó üzenettel ér fel a szólásszabadság oroszországi állapotáról, ám Putyin célja az alighanem az, hogy a két amerikai állampolgárt kicserélje nyugaton fogvatartott oroszokra, akiket viszont joggal zártak be. Ahogy az a fekete bőrű kosárlabda sztárral, Britney Grinerrel történt. Kétes kábítószervádakkal vették őrizetbe, hogy az Egyesült Államokban kiszabadulhasson a fegyverkereskedelem miatt lecsukott Viktor Bout.

2024. július 25.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Hogyan kezelni a kemény-jobbos fenyegetést

Az Economist kommentárja úgy véli: mivel Európában egyre több helyen győznek a szélsőségesek, mind nehezebb mérsékelt >

Tovább

Putyin bosszúja

A Guardian vezércikke úgy ítéli meg: elején nagy volt a lelkesedés Ukrajnában a kurszki betörés miatt, >

Tovább

Miért gyűlölik a fasiszták az egyetemeket

Orbán Viktor fényképével illusztrálja a Guardian a Yale Egyetem egyik filozófia professzorának cikkét, amely arról szól: >

Tovább

Trump komoly veszélyben van Harris miatt

Ezért azután még többet hazudik, vádaskodik, és hihetetlen szinten megszeg minden szabályt. A dráma az számára, >

Tovább

Orbán 200 millió eurós kudarca

Orbán Viktor bakot lőtt, amikor nem hajtotta végre menekült-ügyben az Európai Bíróság ítéleteit, ezért kormányának most >

Tovább

Szerbia harcolni akar a nyugati sajtó „hazugságai” ellen

Szerbia ellenkampányt kíván indítani, mert úgy ítéli meg, hogy teljesen érdemtelenül rossz a sajtója nyugaton. Vučić >

Tovább

Németország teljesen ismeretlen vizek felé hajózik

Fontos, de nem sorsdöntő választás zajlott Türingiában és Szászországban, ám a kemény jobboldal veszélyes területre sodorja >

Tovább

A kelet-német földrengés

A Wall Street Journal szerkesztőségi cikke politikai földrengésként értékeli a két keletnémet tartományi választás eredményét, kiemelve, >

Tovább

A demokrácia beleütközik a saját korlátaiba

Ezt írja mai, baljós türingiai és szászországi választás előtt Jens Schneider, a Süddeutsche Zeitung hírigazgatója. Ám >

Tovább

A világ jövője attól függ, mit gondol néhány ezer pennsylvaniai választó arról, ki tudja-e fizetni a számlát a zöldségesnél

Timothy Garton Ash oxfordi professzor, aki már jó ideje a tengerentúlon igyekszik kideríteni, milyen eredmény várható >

Tovább

Az ukránok zseniális katonai húzása megváltoztathatja a háború kimenetelét

Az Egyesült Államok európai erőinek korábbi főparancsnoka szerint az ukránok zseniális katonai műveletbe kezdtek Kurszknál, megváltoztatják >

Tovább

Orbánnak az utóbbi idők legszorosabb választási versenyére kell felkészülni

A magyar miniszterelnöknek megint nem sikerül elérnie a növekedési célt, pedig két év múlva várhatóan az >

Tovább