2024. szeptember 8. vasárnap
Ma Mária, Adrienn névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Európa túl sokáig túl keveset áldozott a saját védelmére

Európa túl sokáig túl keveset áldozott a saját védelmére

Paul Lendvai látja így a Der Standardban. Pedig a Nyugat, a liberális demokrácia jövője azon múlik, hogy az országok miként viszonyulnak az Ukrajna elleni háborúhoz. Az alap a nyílt társadalom a demokrácia, a jogállam, az emberi jogok, a tolerancia, a sokszínűség és a piacgazdaság. Továbbá, hogy a hatalmat szabad választások útján ellenőrzik, azon kívül védelem illeti meg az ellenzéket, a kisebbségeket, a szólás szabadságát, a hatalmi ágak megosztását és a kisebbségi jogokat. Ez mind pont az ellenkezője annak, amit a látszólag feljövő autokráciák képviselnek. Akárki is győz a tengerentúlon, a megosztott amerikai társadalom számára nem lesz elsődleges cél Európa megvédése. Ezért demokratikus kontinens túlélése érdekében igen-igen fontos, hogy felszámolják a katonai gyengeségét. Akkor ugyanis képes felfegyverezni Kijevet, hogy az meg tudja védeni magát. Amikor megválasztásakor von der Leyen kiállt az EP-ben az Unió katonai erejének megerősítése mellett,továbbá elítélte Orbánnak, Putyin rosszban sántikáló szócsövének „megbékítési misszióját”, akkor a strasbourgi törvényhozók többségének a véleményét fejezte ki. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Yahoo/DPA

 

A német diplomácia vezetőjének az a véleménye a magyar elnökség alatt rendezendő nem hivatalos külügyminiszteri tanácsülés bojkottjáról, hogy ez nem az az idő, amikor kicsinyes játszmákat lehet folytatni. Baerbock a holland kollégájával lezajlott tárgyalás után kiemelte az európai egység fontosságát. Mint mondta, nem szabad kisded játékokba belemerülni, elveszni a meghiúsított fórum részleteiben.

Ugyanakkor közölte, hogy eleget tesz Borrel meghívásának. Megerősítette, hogy a külügyi főmegbízott képviseli a világban az EU-t, nem pedig Orbán. Nem tartja meglepőnek ezek után, hogy a magyar politikus „békeküldetése” zavart okozott a földrész sok partnerénél.

A holland vendég szintén elítélte a közvetítési próbálkozást. Közölte, hogy Oroszország az agresszor, de Ukrajna nélkül nem lehet megvitatni a háború befejezését. Jelezte, hogy örömmel elfogadja a felkérést, de hogy ott lesz-e a brüsszeli fórumon, azt a konkrét körülmények ismeretében dönti el.  

 

Handelsblatt

 

Lyukra fut az EU a Budapesten rendezendő külügy tanácsülés bojkottjával, hiába akar ily módon üzenni. Ahhoz, hogy Orbán értsen a szóból, valami más kell – írja Brüsszelből a tudósító, Carsten Volkery. Habár egy kicsiny ország vezetőjéről van szó, szinte hihetetlen mértékben foglalkoztatja a földrészt. Legutóbb a külügyminiszterek órákon át azon vitatkoznak, miként viszonyuljanak Magyarországhoz. Az ok még mindig a hónap eleji moszkvai út volt.

A düh még mindig nem párolgott el. De hogy Budapest helyett a belga fővárosba hívják össze a jövő hónapban a 27-ek külügyminisztereit, az sokat nem oszt és nem szoroz. Az pedig, hogy a többi rendezvényre a partnerek csupán alacsonyabb rangú megbízottakat küldenek, annak még a jelentősége is jelképes csupán.

 

Pedig több mint jogos a felháborodás. Szijjártó elferdíti a tényeket, amikor azt állítja, hogy az Unió a felelős a háborúért és a kijelentés nem is maradhat annyiban. De a büntetésről folyó vita megosztja a földrészt és túl sok energiát visz el. Ezért egy sor állam inkább visszatérne a szakkérdésekhez. A német diplomácia vezetője közölte: hogy Orbán „egotripjéről” már mindent elmondtak. Hasonlóképpen vélekednek a franciák, az olaszok, a spanyolok és a hollandok.

A miniszterelnökre csak az hat, ha uniós pénzeket tartanak vissza. Cserében Orbán beveti az utolsó ütőkártyáját: gátolja, hogy megkapják az ellenértéket azok az országok, amelyek hadfelszereléseket vásároltak az ukránoknak. A helyzet egyik fél számára sem jó, a megoldás azonban nem látszik. Amíg fennáll az egyhangú döntéshozatal eleve, addig bármikor megszabhatják a napirendet az Orbánhoz hasonló bajkeverők.

 

Der Standard

 

A kommentár úgy ítéli meg, hogy az EU-nak nem kell mozgósítania a nehézfegyverzetet Orbán ellen. Az csupán kicsi és jelképes lépés, hogy nem Budapestre hívják össze jó egy hónap múlva a külügyminisztereket, de van sok más, hasonló eszköz is.

A magyar vezető dilemma elé állítja az európai partnereket, mint mindig, amikor az a kérdés, miként bánjanak a provokatőrökkel és botránykeltőkkel. Ha rájuk hagyják, akkor azok fokozzák akcióikat és feszegetik annak a határát, ami politikailag még elfogadhatónak számít.

Ha helyrerakják őket, akkor gondosan ügyelni kell arra, hogy ne sérüljenek a játékszabályok, mert különben megint az első opcióhoz jutunk. Különösen áll ez egy olyan dörzsölt taktikusra, mint Orbán. Hosszú évek alatt kitapasztalta, meddig ingerelheti a többieket. A jogállami eljárást nem kell azonban forszírozni.

Sokkal többet ér a sok, kicsiny lépés, pl. hogy az Európai Bíróság elé citálják, pénzbüntetést szabnak ki rá, támogatásokat függesztenek fel. Vagy mint most: a magándiplomácia miatt Brüsszelbe helyezik át a tanácsülést.

 

Politico

 

Meloni idáig a legjobb arcát mutatta a nemzetközi porondon, de kezd lehullni az álarc – figyelmeztet Nathalie Tocci, a római Külügyi Intézet igazgatónője. Hiszen a kormányfő már az európai választási kampányban meghirdette, hogy belülről kívánja átalakítani az EU-t, ami azt jelenti, hogy igényt tart a tagság előnyeire, ám közben kiüresítené az egységet.

Két éve viszonylag felelős költségvetési politikával indított, békés hangot ütött meg és állást foglalt Ukrajna, valamint a transz-atlanti együttműködés mellett. A taktikát Orbántól vette át, de ők ketten el akarják sekélyesíteni az integrációt. Budapest (és Pozsony) persze sokat nem tud tenni, de változik a kép, ha besorol melléjük Olaszország, valamint Hollandia.

A jobboldali populistáknak jól jön a Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés, illetve a baloldali demagóg, Mélenchon sikere. No, meg e pillanatban Trumpnak áll az zászló, ily módon Meloni kezdi kimutatni a foga fehérjét.  Lásd, hogy tartózkodott von der Leyen megválasztásánál, ugyanakkor a Tanács elnöke, illetve a külügyi főmegbízott ellen voksolt.

Ha Amerikában a volt elnök nyer, akkor az olasz vezető minden korlátot ledob magáról. Erre nagyon oda kell figyelni, mert a lassú víz partot mos-hozzáállás sokkal veszélyesebb lehet, mintha egy keményvonalas radikális ajtóstul ront a házba.

 

Die Welt

 

A német hadsereg főfelügyelője arra számít, hogy az orosz fegyveres erők 5-8 éven belül a Nyugat ellen sorakoznak fel. Carsten Breuer, a Bundeswehr legmagasabb rangú katonája figyelemre méltónak nevezi, amilyen mértékben Moszkva fegyverkezik. Ezért idővel alkalmassá válik a támadásra. Ezt éppen elég elemzés, titkosszolgálati jelentés támasztja alá, de Putyin kijelentéseiből is erre lehet következtetni

Az orosz haderők évente 1000-1500 páncélost állítanak hadrendbe, az öt legnagyobb európai NATO-tag ennek összesen a felét tudja felmutatni. Azaz készülni kell, mert csak úgy lehet az orosz elnököt elrettenteni. Ám ezt nem minden kormány fogja fel. A tábornok ugyanakkor nem gondolja, hogy győzelme esetén Trump elfordul Európától, szerinte rá fog jönni a NATO fontosságára. De azt már megmutatta, hogy az öreg földrésznek sokat kell tennie saját biztonságáért. Efelől a háború óta nincs is kétség.

Ukrajnában az interjúalany nem számít semmiféle lényeges fordulatra, az ország továbbra is rászorul a külső segítségre.

 

 

 

 

2024. július 24.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Hogyan kezelni a kemény-jobbos fenyegetést

Az Economist kommentárja úgy véli: mivel Európában egyre több helyen győznek a szélsőségesek, mind nehezebb mérsékelt >

Tovább

Putyin bosszúja

A Guardian vezércikke úgy ítéli meg: elején nagy volt a lelkesedés Ukrajnában a kurszki betörés miatt, >

Tovább

Miért gyűlölik a fasiszták az egyetemeket

Orbán Viktor fényképével illusztrálja a Guardian a Yale Egyetem egyik filozófia professzorának cikkét, amely arról szól: >

Tovább

Trump komoly veszélyben van Harris miatt

Ezért azután még többet hazudik, vádaskodik, és hihetetlen szinten megszeg minden szabályt. A dráma az számára, >

Tovább

Orbán 200 millió eurós kudarca

Orbán Viktor bakot lőtt, amikor nem hajtotta végre menekült-ügyben az Európai Bíróság ítéleteit, ezért kormányának most >

Tovább

Szerbia harcolni akar a nyugati sajtó „hazugságai” ellen

Szerbia ellenkampányt kíván indítani, mert úgy ítéli meg, hogy teljesen érdemtelenül rossz a sajtója nyugaton. Vučić >

Tovább

Németország teljesen ismeretlen vizek felé hajózik

Fontos, de nem sorsdöntő választás zajlott Türingiában és Szászországban, ám a kemény jobboldal veszélyes területre sodorja >

Tovább

A kelet-német földrengés

A Wall Street Journal szerkesztőségi cikke politikai földrengésként értékeli a két keletnémet tartományi választás eredményét, kiemelve, >

Tovább

A demokrácia beleütközik a saját korlátaiba

Ezt írja mai, baljós türingiai és szászországi választás előtt Jens Schneider, a Süddeutsche Zeitung hírigazgatója. Ám >

Tovább

A világ jövője attól függ, mit gondol néhány ezer pennsylvaniai választó arról, ki tudja-e fizetni a számlát a zöldségesnél

Timothy Garton Ash oxfordi professzor, aki már jó ideje a tengerentúlon igyekszik kideríteni, milyen eredmény várható >

Tovább

Az ukránok zseniális katonai húzása megváltoztathatja a háború kimenetelét

Az Egyesült Államok európai erőinek korábbi főparancsnoka szerint az ukránok zseniális katonai műveletbe kezdtek Kurszknál, megváltoztatják >

Tovább

Orbánnak az utóbbi idők legszorosabb választási versenyére kell felkészülni

A magyar miniszterelnöknek megint nem sikerül elérnie a növekedési célt, pedig két év múlva várhatóan az >

Tovább