2024. szeptember 8. vasárnap
Ma Mária, Adrienn névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A Biden utáni időszak bizonytalanságot hoz a demokratáknak, de kétségbeejtő lesz Trumpnak

A Biden utáni időszak bizonytalanságot hoz a demokratáknak, de kétségbeejtő lesz Trumpnak

Így vélekedik a Guardian szemleírója, Simon Tisdall. Kiemeli, hogy bárki is lesz az elnök utódja jelöltként, az friss húsnak számít és minden körülmények között messze jobbnak ígérkezik, mint ha két zsémbes öregember dühből meccsezne egymással. Az elnök idős és beteg, igen bátran jó döntést hozott, tisztelet illeti meg érte. Viszont hatalmas harc várható, messzire ható kihatásokkal. Harrisnak nagy előnye, hogy ismerik, fekete, illetve ázsiai gyökerekkel rendelkezik és ő az első női alelnök. No, meg a kora is mellette szól.  Már szenátorként kiállt a nők jogai, az oktatás és a klímavédelem érdekében. Emellett megörökli Biden 100 millió dolláros hadi kasszáját.

Az új elnök az amerikai értékek hirdetője lehet, ellenpont a volt elnökhöz és a trumpizmushoz képest. A republikánus jelölt tudja, hogy az új rivális sokkal jobban szemére hányhatja a bűneit, a hazudozásait. Kis szerencsével teljesen beleőrülhet. Ám ez egyben a megújulás, az újjászületés reményének a pillanata. Trump és a megosztó, egocentrikus tekintélyelvűség visszatérése már nem elkerülhetetlen. A megkönnyebbülés kézzel fogható. Köszönet érte, Joe. Nagyszerű munkát végeztél, habár Gáza és Afganisztán ügyében tévedtél, Ukrajna kapcsán pedig túl óvatosnak bizonyultál. De tisztességes ember és túlnyomórészt jó elnök voltál. Az USA és a világ számára is. Ezért hálával fognak emlékezni rád. De hogy mész, az a legjobb. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Guardian

 

A lengyel külügyminiszter úgy foglalt állást, hogy a soros elnöknek az egyeztetett közös véleményt kell képviselnie, nem pedig a nemzeti érdeket. Mert ha mindenki így viselkedett volna, akkor az EU létre sem jön, illetve már rég lehúzta volna a rolót Sikorski hozzáfűzte a brüsszeli szakminiszteri fórum után: miután a magyar fél megtorpedózta, hogy Ukrajnában legyen a következő külügyi tanácsülés, a többiek most azon tépelődnek, vajon mi lesz a következő magyar lépés.

Borrel ugyanakkor gyakorlatilag bojkottnak minősítette, hogy Budapestről Brüsszelbe viszik át az augusztusi tanácskozást, az elszabadult magyar diplomáciára adandó válaszul.  

 

Yahoo/Reuters

 

Az uniós külügyi tanácskozás részvevői közül a német diplomácia vezetője úgy nyilatkozott, hogy Orbán egotripje nagy felzúdulást váltott ki. Luxembourgi kollégája nem értett egyet a bojkottal. Azzal érvelt, hogy a vége macska-egér-harc lenne, és a többiek az indokot keresnék, hogy miért nem mennek el Budapestre. Ehelyett azt javasolta, hogy üljenek le egymással, hogy mondják meg szemtől szembe, mobiltelefonok, tanácsadók nélkül, mit gondolnak a másikról.

A spanyol miniszter azzal utasította el a budapesti ülés megtorpedózását, hogy az EU-ban nincs helye a bojkottnak. Szlovén kolléganője azt közölte, hogy ők igazodnak, ha kollektív határozat születik.

 

Reuters

 

A portugál külügyminiszter elárulta a zárt ajtók mögött tartó ülés után, hogy a többiek igen keményen megfogalmazták véleményüket a magyar diplomácia vezetőjének, kétség nem férhetett hozzá, hogy miként gondolkodnak. Azaz erősen elítélték a budapesti hozzáállást. Utána Borrell kijelentette: jelzést kell küldeni, még ha az csupán jelképes is. 

 

Süddeutsche Zeitung

 

Nem könnyű elkapni Orbán frakkját, habár az EU-országok közül jóformán mindenki odavan az „egotrip” miatt – írja Brüsszelből a két tudósító. Borrell, akinek a mandátuma lejár, úgy tűnik, jelzés kíván küldeni, illetve megbüntetné a magyar politikust, amiért az folyton megfúrja a szolidaritást Ukrajna iránt.

Teljesen elfogadhatatlannak nevezte a tegnapi tanácskozáson a moszkvai és pekingi látogatást, azt meg külön nehezményezte, hogy Szijjártó a BT-ben a háború szításával vádolta meg az Uniót.

Csakhogy a kedélyek megoszlanak a lehetséges megtorlás ügyében. A luxembourgi külügyminiszter elővezette, hogy a dolgot a humoros oldaláról kell megfogni: meg kell kérdezni Orbánt, miért nem az észak-koreai diktátorhoz megy, hogy megkérje, ne adjon több fegyvert Moszkvának. Ám ebben az ügyben a viccet lehet a legkevésbé feltételezni a magyar politikusról.

Azt brüsszeli diplomáciai körökben nem hiszik el neki, hogy a közvetítési kísérlet véletlenül esett egybe a soros elnökség kezdetével. Az EU azonban a nyilvánvaló provokáció ellenére nemigen tud dűlőre jutni a következményeket illetően. Nem beszélve igazi büntetésről, aminek főleg jogi okai vannak.

Az eddigi lépések nagyon nem fájnak Orbánnak, ám egy uniós diplomata szerint legalább az látszik, hogy ez így nem mehet tovább. Ahhoz túl sok vörös vonalat áthágott a politikus.

 

Frankfurter Rundschau

 

Megy a totojázás Orbán ellen, habár az uniós diplomaták közt erősödik a felzúdulás a magyar populista magánkezdeményezése miatt. Brüsszelben ugyan Szijjártó védte a mundér becsületét, de mindenki tudta az asztalnál, hogy mindent a kormányfő határoz el, senkinek sem enged beleszólást. A vita tárgya tegnap az volt, hogy Budapesten legyen-e a külügyminiszteri találkozó, ami újabb propagandashow-ra nyújtana lehetőséget a magyar vezetésnek.

A kommentár úgy értékeli, hogy politikai lidércnyomással érne fel a Fidesz szemszögéből, ha elvennék tőle a tanácskozást. De közben egyre többen kétségbe vonják, hogy a kormányfők elmennek-e a budapesti nem hivatalos összejövetelre. Orbánnak persze mindez sokat nem számítana, mert őt egyedül csak a pénzzel lehet megfogni.

 

Die Welt/DPA

 

Borrell számára az a súlyos dilemma, hogy ha Brüsszelbe viszi át a külügyminiszteri értekezletet, akkor fennáll a veszély, hogy bojkottálják azok az országok, amelyek nem értenek vele egyet. Ha jobb meggyőződése ellenére Budapesten lesz a rendezvény, akkor meg az Orbán-kormány tűnik győztesnek. Az pedig sok állam számára dühítő volna, főleg, miután Magyarország teljesen elszigetelődött a „békediplomáciával”.

Hogy mit lehetne csinálni, arról már napok óta folyik a vita. Félő ugyanis, hogy külföldön az lesz a benyomás: a magyar miniszterelnök az EU nevében beszél. Főként a moszkvai utat éri kifogás, mert azt úgy lehet értékelni, hogy azzal szívességet tett Putyinnak.

 

Die Presse

 

Orbán túlfeszíti a húrt a békemisszióval, teljesen lesre fut az oroszbarát irányvonallal. A Tanács a szőnyeg szélére állította Szijjártót, de előzőleg az összes stábtagot kiküldték a teremből. De Magyarországnak már az nagy pofon, hogy tegnap csupán 9 tagállam képviseltette magát a tárca vezetőjével vagy államtitkárával Budapesten a belügyminiszterek konferenciáján: Luxembourg, Belgium, Szlovákia, Hollandia, Olaszország, Románia, Szlovénia és Ausztria.

 

Politico

 

Magyarország az EU közbenjárását kérte, mert attól tart, hogy energiaszűke lép fel, miután Ukrajna részlegesen leállította területén keresztül az orosz olaj továbbítását. A magyar fél a nyersolajszükséglet 70 %-át Oroszországtól szerzi be, ennek a felét a Lukoiltól veszi, amelyre az ukrán tilalom vonatkozik.

Kijev arra hivatkozik, hogy el kell zárni az orosz hadi kassza fő bevételi forrását, amely tavaly kb. 180 milliárd dollárt hozott. Ugyanakkor az egyik nyugati agytröszt képviselője arra hívja fel a figyelmet, hogy Magyarország nem nézett új források után. Az Orbán-kormány ugyan mentességet kapott az EU-tól, hogy ne állítsa le azonnal az orosz vásárlásokat, de azóta jó 50 százalékkal növelte a Barátság-vezetéken érkező mennyiséget.

Pedig számítani lehetett arra, hogy az Unió egy idő után véget vet a kivételes elbánásnak, így fel lehetett volna készülni rá, mert itt aztán tényleg az energiabiztonság forog kockán.   

 

Bloomberg

 

Szijjártó Péter azt közölte, hogy Magyarország ún. konzultációt kér, ami azt jelenti, hogy a Bizottságnak három napon belül megoldást kell találnia az olajvitában, azaz hogy Ukrajna nyissa meg újra a vezetéket. Ha nem sikerül, akkor a magyar fél, Szlovákiával együtt nemzetközi döntőbírósághoz fordul.

A hírügynökség megkereste Pletser Tamást az Erstétől, aki úgy gondolja, hogy egyik országban sem várható üzemanyaghiány, de az árak előreláthatólag még jobban felmennek. Az pedig azért gond a kormány számára, mert veszélybe kerül a MOL részéről a különadó, márpedig az tekintélyes összeg. Arról nem beszélve, hogy nem lehet a benzinárat lenyomni a regionális átlag alá.

 

Euronews

 

Több tagállam is bojkottálja az uniós bel- és igazságügyi miniszterek tegnap kezdődött budapesti ülését. Litvánia, ahogy már előre jelezte, csupán a tárca egyik helyettes államtitkárát küldte el, aki úgy vélte, hogy a többiek csupán reagálnak, miután a magyar diplomáciai tevékenység időnként nem igazodik az egyeztetett európai vonalhoz.

Ezzel együtt nem mondaná, hogy itt bojkottról van szó, de mindenesetre a kormányok tudatták a véleményüket a magyar féllel. A jelentés megjegyzi: ha ez még sűrűn előfordul tehát, hogy a tagok lefokozzák részvételi szintjüket, az alighanem aláássa a magyar elnökség tekintélyét.

 

FT

 

Elkerülhetetlennek, de helyesnek nevezi a szerkesztőségi vélemény, hogy későn ugyan, de kivált a küzdelemből Biden. Így méltósággal és jelentős teljesítménnyel a háta mögött vonulhat vissza. Egyben megoldódik sok millió szavazó dilemmája, miután mély és jogos kifogásaik vannak Trumppal szemben, ám nehezen voksoltak volna egy olyan elnökre, akinek szellemi képességei nyilvánvalóan hanyatlanak.

Ugyanakkor megvan a kockázata annak, hogy hirtelen előrelép az alelnök. Amikor öt éve próbálkozott a jelöltség megszerzésével, csúfosan leszerepelt. Jó volna a szemszögéből, ha érdemben meg kellene mérettetnie magát, mert akkor olyasvalakit lehetne választani az indulók közül, aki sokak számára vonzó és képes felvenni a kesztyűt Trumppal szemben.

De már kevés az idő, így sok pártvezető és adományozó beáll az alelnök mögé, ezért aligha lesz előválasztás. Viszont egy nyílt konvenció legitimitást tudna adni a befutónak. Ugyanakkor tény, hogy nincs tülekedés a lehetőségért.

Biden számára viszont ajánlatos volna orvosi papírt szereznie arról, hogy képes ellátni a hivatalát a következő pár hónapban. Ezzel együtt az USA és a világ jobb helyzetben van, mint a múlt héten. Trump alkalmatlan elnöknek. Hogy meg akarta változtatni a 2020-as választás eredményét, az rávilágít, hogy egy diktátor ösztönei és erkölcsei dolgoznak benne.

Olyan kül- és gazdaságpolitikát akar, ami veszélyes és összefüggéstelen. Amerika és a világ számára létfontosságú, hogy alulmaradjon novemberben. Biden már nem volt képes vezetni a harcot a rivális ellen. Jól tette, hogy félreállt.

 

Washington Post

 

A vezércikk szerint Harrisnek jelenleg egyetlen dolga van: az, hogy nyerjen. Ehhez meg kellene magyaráznia, hogy hol és miért más az elképzelése, mint az elnöknek. A demokraták gyorsan köré csoportosulnak, vélhetően túl gyorsan. Jobb lenne neki és az országnak is, átmenne a jelölési folyamaton és bizonyságot adna képességeiről. Ideértve, hogy a párt következő vezető nemzedéke merre haladjon. Nagy hiba volna azonban, ha szakítana a bidenizmussal.

Hiszen az segített kétpárti támogatást szerezni egy sor fontos programhoz, lásd az infrastruktúra fejlesztését, vagy a félvezetők gyártását.

De nagyon úgy néz ki, hogy a kocka el van vetve, ezért most a nemzet van soron. Mindenesetre Harrisnek el kell kerülnie, hogy aktivisták balra tolják. Hogy kit választ alelnökjelöltnek, az sokat elárul majd. Az lenne a legjobb – az ország érdekében is – ha olyasvalakit talál, aki hatni tud a medián szavazóra.

 

Wall Street Journal

 

A szerkesztőség arra számít, hogy Kamala Harris közfelkiáltással lesz a demokraták elnökjelöltje, mert az látszik, hogy megszerezte a szükséges támogatást. Egy nap sem kellett hozzá, hogy a párt felsorakozzon mögötte, a jobboldali újság csak azt nem érti, mire ez a nagy sietség?

Mert az nem lehet, hogy nincs semmiféle kétség a képességei dolgában. Hiszen a népszerűsége olyan mélyen van, mint Bidené vagy Trumpé. Kaliforniai demokrataként aligha ideális választás az ingadozó államok szempontjából.

A válasz az lehet, hogy a demokraták kétségbeesetten igyekeznek elterelni magukról a sajtó figyelmét, hogy az ismét a volt elnökre irányuljon. Ez azonban szégyen, mert azt jelenti, hogy az ország nem lehet tanúja igazi jelölési vitának.

Harris persze alighanem mindenképpen elnyeri a támogatást, ideértve a mögötte álló pénzembereket. A jó hír csak az, hogy ha ismét Biden lett volna az elnök, akkor a helyettese egy idő után bizonyosan átvette volna tőle a tisztséget. Így legalább az amerikaiak képesek lesznek a saját jogán rá szavazni. 

 

FT

 

Gideon Rachman azt jósolja, hogy a félelem határozza meg Amerikában a kampány hátralévő részét és az eredmény azon múlik, melyik jelölt tudja a legjobban megijeszteni a szavazókat. A lap vezető külpolitikai elemzője szerint ha Harris lép Biden helyébe, tökéletes célpont lesz a Tegyük Újra Naggyá Amerikát-mozgalom számára.

Merthogy szerintük a felemelkedését nem a személyes képességeinek köszönheti, hanem a másság, az egyenlőség és a befogadás hamis elvének. Trump azt hirdeti, hogy a bevándorlás, az infláció és a woke-ság halásos veszélyt jelent az amerikai álom szemszögéből. Amivel még riogat, az a háború. Többször is kijelentette, hogy küszöbön áll a 3. világégés.

A demokraták arra építenek, hogy veszélyben az abortusz és jön a tekintélyelvűség, Trump az átlagember alapvető szabadságjogait fenyegeti. További fontos téma, hogy a volt elnök megpróbálta megfordítani a legutóbbi választás eredményét. A másik oldal viszont szabadulna ettől a kérdéstől, mert tudják, hogy a „feltörekvő diktátor” az ellenfél legfőbb aduja.

Vagyis szó sincs arról, hogy a választási hadjárat reményt és derűlátást sugározna.

 

Bloomberg

 

A szlovák védelmi miniszter kijelentette, hogy országának fel kell futtatnia a lőszergyártást, mert az segíti a gazdasági növekedést, és bár fenntartja, hogy több katonai segélyt nem ad Kijevnek, de azt nem vizsgálja, hogy a tüzérségi lövedékek a végén nem mégis Ukrajnában kötnek-e ki. A támogatás elutasításával Szlovákia ugyanazt mondja, mint Magyarország, amely kilóg a NATO keleti szárnyán a többiek közül. Az érv az, hogy a segítség meghosszabbítja a háborút.

Kalinák szerint a nagy kaliberű ágyúkhoz készülő muníció termelését jövőre csaknem a kétszeresére kívánják növelni. Kitért arra is, hogy csaknem végzetes merénylet után Fico már másként látja a világot. Tudja, hogy minden egyes szavának tízszer akkora a súlya, mint bármikor korábban.

A tárca korábbi gazdája, Jaroslav Nad ugyanakkor kifejtette, hogy a 155 milliméteres lőszerek túlnyomó többsége az ukrán hadsereghez kerül. Kijev vagy közvetlenül, vagy más országokon keresztül tavaly a következő három évre lekötötte a teljes kapacitást.

2024. július 23.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Hogyan kezelni a kemény-jobbos fenyegetést

Az Economist kommentárja úgy véli: mivel Európában egyre több helyen győznek a szélsőségesek, mind nehezebb mérsékelt >

Tovább

Putyin bosszúja

A Guardian vezércikke úgy ítéli meg: elején nagy volt a lelkesedés Ukrajnában a kurszki betörés miatt, >

Tovább

Miért gyűlölik a fasiszták az egyetemeket

Orbán Viktor fényképével illusztrálja a Guardian a Yale Egyetem egyik filozófia professzorának cikkét, amely arról szól: >

Tovább

Trump komoly veszélyben van Harris miatt

Ezért azután még többet hazudik, vádaskodik, és hihetetlen szinten megszeg minden szabályt. A dráma az számára, >

Tovább

Orbán 200 millió eurós kudarca

Orbán Viktor bakot lőtt, amikor nem hajtotta végre menekült-ügyben az Európai Bíróság ítéleteit, ezért kormányának most >

Tovább

Szerbia harcolni akar a nyugati sajtó „hazugságai” ellen

Szerbia ellenkampányt kíván indítani, mert úgy ítéli meg, hogy teljesen érdemtelenül rossz a sajtója nyugaton. Vučić >

Tovább

Németország teljesen ismeretlen vizek felé hajózik

Fontos, de nem sorsdöntő választás zajlott Türingiában és Szászországban, ám a kemény jobboldal veszélyes területre sodorja >

Tovább

A kelet-német földrengés

A Wall Street Journal szerkesztőségi cikke politikai földrengésként értékeli a két keletnémet tartományi választás eredményét, kiemelve, >

Tovább

A demokrácia beleütközik a saját korlátaiba

Ezt írja mai, baljós türingiai és szászországi választás előtt Jens Schneider, a Süddeutsche Zeitung hírigazgatója. Ám >

Tovább

A világ jövője attól függ, mit gondol néhány ezer pennsylvaniai választó arról, ki tudja-e fizetni a számlát a zöldségesnél

Timothy Garton Ash oxfordi professzor, aki már jó ideje a tengerentúlon igyekszik kideríteni, milyen eredmény várható >

Tovább

Az ukránok zseniális katonai húzása megváltoztathatja a háború kimenetelét

Az Egyesült Államok európai erőinek korábbi főparancsnoka szerint az ukránok zseniális katonai műveletbe kezdtek Kurszknál, megváltoztatják >

Tovább

Orbánnak az utóbbi idők legszorosabb választási versenyére kell felkészülni

A magyar miniszterelnöknek megint nem sikerül elérnie a növekedési célt, pedig két év múlva várhatóan az >

Tovább