2024. szeptember 8. vasárnap
Ma Mária, Adrienn névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Biden visszavonul. Most káosz vár a demokratákra – és valószínűleg remek lehetőség

Biden visszavonul. Most káosz vár a demokratákra – és valószínűleg remek lehetőség

Így véli a Süddeutsche Zeitung kommentátora, Stefan Kornelius, aki úgy gondolja, hogy az elnök levonta a szükséges következtetést, miután gyengesége láthatóvá vált. Nem tudott ellenállni pártja és a nyilvánosság jelentős részéről jelentkező nyomásnak. A Demokrata Párt történelmileg egyedülálló helyzetbe került, amely veszélyeket is rejt és esélyeket is kínál. Egy új jelölt felvillanyozhatja az országot és megszabadítja a nemzetet attól, hogy két nem kedvelt politikus közül kelljen választania. De a demokraták szétszakadhatnak, az pedig megnyitná az utat az erősebbnek vélt induló, Trump előtt.

Az amerikai választási rendszer sajátossága, hogy karizmatikus vezérfigurák a maguk képére formálják pártjukat, és az előválasztásokon keresztül hűségre kényszerítik híveiket, sőt a pártot is. Utóbbi nem erőltet rá a jelöltre semmiféle programot. Trump karizmával és pénzzel személyi kultuszt alakított ki maga körül. Ily módon jogosnak látszik a félelem, hogy ha ő nyer, a rezsim tekintélyelvű és antidemokratikus lesz. Biden is kézben tartotta a demokratákat, amíg kezdetét nem vette a dráma. De Amerikában még sosem volt a mostanihoz hasonló politikai dialízis. Egyáltalán nem biztos, hogy a beteg túléli a beavatkozást. Csodaszámba menne, ha ebben a hatalmi űrben nem robbannának ki heves viszályok a demokratáknál. De ha sikerülne elhitetniük, hogy velük felfelé vezet az út, akkor Trumpot talán gyorsan elfelejtenék, mint a tegnap emberét. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Kurier

 

A jelek szerint Ausztriában az érintett miniszterek pártállásától függ, részt vesznek-e Budapesten a soros magyar uniós elnökség rájuk vonatkozó rendezvényén. A Bizottság elnöke ugyan meg akarta büntetni Orbán Viktort, amiért az minden egyeztetés nélkül a háborúról tárgyalt Moszkvában és Pekingben, az osztrák belügyminiszter, Karner azonban ott lesz ma a szakminiszterek nem hivatalos egyeztetésén a magyar fővárosban.

Nehammer kancellár már egy hete jelezte, hogy a konzervatív kormánytagok eleget tesznek a meghívásnak. Ez azért meglepő, mert az ÖVP az Európai Néppárt tagja, akárcsak von der Leyen.

Ugyanakkor a zöld párti helyettes kormányfő azt közölte, hogy a környezetvédő tárcavezetők távol  maradnak a budapesti eseményektől, így holnap Alma Zadicsot alacsonyabb rangú tisztségviselő helyettesíti az igazságüggyel foglalkozó tanácsban.  

 

Wall Street Journal

 

A vezércikk úgy ítéli meg, hogy a végén a szavazópolgárok legyűrték Biden, aki ugyan csak kelletlenül, de a nemzet érdekében kiszállt az elnökségért zajló versenyből. Azaz meghajolt az elkerülhetetlen előtt, mert egyértelmű, hogy nem képes ellátni még négy évig az elnöki teendőket,  viszont ha makacskodik, hatalmas vereségbe fut bele Trumppal szemben.

A demokrata vezetés mindaddig kitartott a politikus mellett, ameddig úgy látszott, hogy az nyerhet. Az ellenfelek most megpróbálhatják, hogy kihasználják meggyengült pozícióját, azt, hogy immár béna kacsa. De jobban tennék mind az ország, mind a saját pártjuk szemszögéből, ha beállnának a politikus mögé, ha az a következő időszakban kénytelen volna katonai erővel megvédeni Amerika érdekeit.

A demokraták el akarják feledtetni a nemzettel a Biden-drámát és próbálnak gyorsan új jelöltet találni. Ám bölcsebb volna, ha nem Harrist favorizálnák, hanem a jelölő gyűlésen nyílt versenyben mások is megmérettethetnék magukat. Ez rövidtávon bizonytalanságot vált ki, ellenben szavatolja a média figyelmét.

Harris 59 éves, vagyis innentől kezdve Trump számára lesz kínos kérdés a kora. Viszont a jelenlegi alelnök számára teher, hogy ránehezedik a jelenlegi kormányzat politikai öröksége. És meg fogják kérdezni tőle, hogy milyen szerepe volt Biden hanyatló szellemi képességeinek eltitkolásában.

De akár ő, akár más jelölt képes lesz versenyképes víziót vázolni és kihasználni a rivális jelentős gyengeségeit. Éspedig oly módon, ahogy arra Biden képtelen lett volna. Úgyhogy Trumpnak szintén rá kell tennie egy lapáttal.  

 

FT

 

A szemleíró, Edward Luce úgy látja, hogy Biden történelmi döntése ismeretlen vizekre navigálja Kamala Harrist. 1968 óta nem fordult elő, hogy egy hivatalban lévő elnök magától átadja a hatalmat. Ily módon a demokraták előreláthatólag az ország első nem fehér, női jelöltjét állítják csatasorba. Ha elnyeri a megbízatást a következő hónapban, nagyjából ugyanannyi esélye lesz a sikerre, mint Trumpnak.

Biden hagyott elég időt, hogy pártja egyesüljön az általa javasolt utód, vagy valaki más körül. Ám Harris nem számít erős jelöltnek. Viszont sokan gondolják, hogy a sajtó és a közvélemény lebecsüli a képességeit. De meglehetősen vakmerő volna már most megjósolni, mi lesz a kimenetele ennek a politikai drámának.

A lehetséges vetélytársaknak mérlegelniük kell: emberemlékezet óta nem fordult elő, hogy egy párt el tudta volna hódítani a Fehér Házat, ha heves volt a vita a jelöltségért. Harrisnek ugyanakkor azt kell megfontolnia, mekkora hátulütőt jelent számára, ha az a vélemény alakul ki róla, hogy nem demokratikus módon koronázták meg a jelölő konvenció küldöttei. De bármi is lesz, az történelmet ír.  

 

Der Standard

 

A külpolitikai kommentátor, Eric Frey úgy ítéli meg, hogy Bidennek, úgy, ahogy van, az egész elnökséget is át kellene ruháznia Harrisra. Akkor ugyanis nőnének az alelnök győzelmi esélyei. Hogy a Fehér Ház jelenlegi gazdája az utolsó pillanatban kiválik a versenyből, azzal sokat tett, hogy mentse megtépázott tekintélyét. Egyben pedig hatalmas szolgálatokat tett pártjának, valamint az egész országnak.

Mert lehet, hogy Harrisnak vannak gyenge pontjai, ám igazi esélyekkel veszi fel a harcot Trump ellen. Főleg ha a párt egységesen beáll mögé, és jók a kilátások, hogy így  lesz. Azon felül a politikusnő kénytelen védeni a kormányzat munkáját, de anélkül, hogy elnök volna. Továbbá válaszolnia kell arra a kérdésre, hogy Biden miként képes ellátni a hivatalát, ha már nem tud versenyben maradni.

Világos, hogy az elnök számára nem könnyű mindent feladni. Ám ha bejön a számítás és Trump alulmarad Harris-szal szemben, akkor a gesztus visszamenőleg még inkább javít Biden összmegítélésén.

 

The Times

 

A kommentár szerint alighanem igen elégedett lehetett a múlt héten Peter Thiel, a PayPal alapítója, amikor Trump bejelentette, hogy ki lesz az alelnökjelöltje, mert a német származású milliárdos volt Vance szálláscsinálója a közéletben. A rejtélyes üzletember, a jobboldal egyik atyamestere azon van, hogy Amerika az ő szélsőségesen libertárius, intézményellenes világnézetének megfelelően alakuljon át.

Ehhez fiatalembereket emel ki, nagy pénzeket költ rájuk és útnak indítja őket, kemény küldetéstudattal felvértezve. Vance-nek pl. másfél éve 15 millió dollárt adott, hogy az szenátor lehessen. A neofita politikus éppen vesztésre állt, de a tőkeinjekció megfordította a verseny sorsát.

Thiel akkor is segített, amikor össze kellett békíteni Trumpot, valamint a feltörekvő ifjú csillagot, aki előzőleg az USA Hitlerjének nevezte a korábbi elnököt. A befektető meleg, de házasságban él, két kisgyereke van. Meggyőződéses keresztény, akiben mérhetetlen sértettség dolgozik. Az az elve, hogy szét kell robbantani a jelenlegi rendszert, technológiával, anyagiakkal és eszmékkel.

Azt hirdeti, hogy a vállalkozói tőkének támogatnia kell a reménybeli tehetségeket, mert ha csak egy is befut közülük, akkor már megérte a befektetés. Vagyonát 8 milliárd dollárra becsülik. Az egyik ilyen favoritja Zuckerberg volt, de 8 éve azonnal beállt Trump mögé is. Aki azt ígéri, hogy győzelme esetén rendet vág az államigazgatásban. Ebben készséges társa lesz Vance, Thiel embere.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Az eddigi szankciók nem hoztak átütő sikert: folyamatosan cseng Putyin kasszája. A háború kezdete óta az olaj, gáz és szén kivitele 707 milliárd eurót hozott az elnök konyhájára, ami a sokszorosa annak, mint amennyit a Kreml a hadműveletekre költött.  Az idén minden eddiginél többet, 100 milliárdot fordított ilyen célokra, ám simán futja a bevételből.

A szerző, Florian Hassel szerint, aki Belgrádból tudósít a térség eseményeiről, a gond egyrészt abból fakad, hogy lyukas a szankciós mechanizmus, másrészt csak fél szívvel hajtják végre a korlátozásokat. A cseppfolyósított gáz éppen úgy eljut Európába, mint a földgáz, utóbbi a Török Áramlaton vagy az Ukrajnán át kígyózó vezetéken keresztül.

Olyannyira, hogy az első félévben jó egynegyedével emelkedett a szállított mennyiség, és csak ez a tétel 9 milliárd euróval gyarapította a számlát. Ugyanakkor az oroszok közvetítőkön keresztül hozzájutnak a tilalmi listákon szereplő árukhoz. Finn szakértők azt mondják, a mostani hordónként 60 dollárról csak 30 dollárt szabadna fizetni az orosz olajért. Akkor kétharmaddal kevesebb lenne a jövedelem.

Továbbá teljesen le kellene állítani a nyersolaj, illetve a feldolgozott termékek, valamint a folyékony gáz szállítását. Fel kellene mondani a hosszú távú szerződéseket a Gazprommal, és ügyelni kellene arra, hogy az ne játszhassa ki az embargót megbízottak útján. Ezen felül sokkal szigorúbban kellene fellépni az olyan szállítmányozók és biztosítók ellen, akik megszegik a megkötéseket.

2024. július 22.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Hogyan kezelni a kemény-jobbos fenyegetést

Az Economist kommentárja úgy véli: mivel Európában egyre több helyen győznek a szélsőségesek, mind nehezebb mérsékelt >

Tovább

Putyin bosszúja

A Guardian vezércikke úgy ítéli meg: elején nagy volt a lelkesedés Ukrajnában a kurszki betörés miatt, >

Tovább

Miért gyűlölik a fasiszták az egyetemeket

Orbán Viktor fényképével illusztrálja a Guardian a Yale Egyetem egyik filozófia professzorának cikkét, amely arról szól: >

Tovább

Trump komoly veszélyben van Harris miatt

Ezért azután még többet hazudik, vádaskodik, és hihetetlen szinten megszeg minden szabályt. A dráma az számára, >

Tovább

Orbán 200 millió eurós kudarca

Orbán Viktor bakot lőtt, amikor nem hajtotta végre menekült-ügyben az Európai Bíróság ítéleteit, ezért kormányának most >

Tovább

Szerbia harcolni akar a nyugati sajtó „hazugságai” ellen

Szerbia ellenkampányt kíván indítani, mert úgy ítéli meg, hogy teljesen érdemtelenül rossz a sajtója nyugaton. Vučić >

Tovább

Németország teljesen ismeretlen vizek felé hajózik

Fontos, de nem sorsdöntő választás zajlott Türingiában és Szászországban, ám a kemény jobboldal veszélyes területre sodorja >

Tovább

A kelet-német földrengés

A Wall Street Journal szerkesztőségi cikke politikai földrengésként értékeli a két keletnémet tartományi választás eredményét, kiemelve, >

Tovább

A demokrácia beleütközik a saját korlátaiba

Ezt írja mai, baljós türingiai és szászországi választás előtt Jens Schneider, a Süddeutsche Zeitung hírigazgatója. Ám >

Tovább

A világ jövője attól függ, mit gondol néhány ezer pennsylvaniai választó arról, ki tudja-e fizetni a számlát a zöldségesnél

Timothy Garton Ash oxfordi professzor, aki már jó ideje a tengerentúlon igyekszik kideríteni, milyen eredmény várható >

Tovább

Az ukránok zseniális katonai húzása megváltoztathatja a háború kimenetelét

Az Egyesült Államok európai erőinek korábbi főparancsnoka szerint az ukránok zseniális katonai műveletbe kezdtek Kurszknál, megváltoztatják >

Tovább

Orbánnak az utóbbi idők legszorosabb választási versenyére kell felkészülni

A magyar miniszterelnöknek megint nem sikerül elérnie a növekedési célt, pedig két év múlva várhatóan az >

Tovább