2024. szeptember 19. csütörtök
Ma Vilhelmina, Januáriusz, Dorián névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A választás győztesét e pillanatban Trumpnak hívják

 A választás győztesét e pillanatban Trumpnak hívják

A kampánynak innentől kezdve valószínűleg végig kísérője lesz az erőszak, minden észszerűség dacára.  A véletlen nagy mértékben képes befolyásolni a történelem menetét, ezúttal pár centiméteren múlt. Viszont a volt elnök alig úszta meg a halált, fenomenális PR-ösztönnel azt üzente az országnak, hogy ő erős és legyőzhetetlen. Még golyóval sem lehet leteríteni. A hét vége után még kevésbé lehet elképzelni, hogy Biden helyt tud állni vele szemben. De hol lesz mindennek a vége, hiszen fényes nappal próbálták meg meggyilkolni Trumpt és ismét van áldozat? A mindkét oldal által feltüzelt politikai hangulat aligha csitul. Nem teljesen alaptalan azt állítani, hogy kiélezésében szerepet játszottak a demokraták, hiszen úgy tüntették fel, hogy a kihívó egy jövőbeli diktátor, aki veszélyes a demokráciára nézve. Másfelől viszont a korábbi elnök számtalan nyilatkozatban mondott olyasmit, amit nyugodtan lehet úgy venni: erőszakra hívott fel. Úgyhogy most sürgősen enyhíteni kellene a retorikán, ám stratégiai okokból ez aligha valószínű. A republikánus kampány arra épít, hogy meg kell védeni az országot a „mély államtól”. Trumpnak kell az ellenségkép. Ezzel szemben a demokraták azt hangoztatják, hogy meg kell védeni a jogállamot, meg kell akadályozni az önkényuralmat. De feltehetőleg Biden sem mond búcsút a radikális nyelvezetnek. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Politico

 

Az EU-t egyre jobban felháborítja, hogy Orbán Viktor folyamatosan keresztbe tesz a közös külpolitikának, ezért a szervezet azt fontolgatja, hogy bojkottálja a jövő hónap végére tervezett külügyminiszteri értekezletet. Három beavatott forrás is elárulta a portálnak: a módszer az volna a példátlan lépéshez, hogy az Unió külügyi főmegbízottja ugyanakkorra hívná össze a saját csúcsértekezletét, amikor a budapesti ülés lenne.

Ez azért fontos, mert Orbán várhatóan a hazai pályán megtartott fórumot arra használná fel, hogy befolyásolja a közös külpolitikát, Szijjártó pedig reflektorfénybe kerülne. De miután a miniszterelnök megakadályozza Ukrajna megsegítését, továbbá a saját szakállára „békemissziót” tett Putyinnál és Hszinél, sok kormány szakminisztere szeretné elkerülni, hogy biodíszlet legyen a magyar vezetés számára a következő propaganda showban.

Az elképzelést nem hivatalosan már megvitatták a többi közt Franciaországgal és Németországgal. A javaslatot elvileg holnapután mutatják be a 27-ek állandó nagyköveteinek.

Egyben az remélik, hogy ily módon korlátozzák Orbán trollkodását. Továbbá hogy erős jelzést küldenek, mármint hogy Magyarország nem az EU nevében beszél. Mint ismeretes, más államok csupán alacsonyabb rangú képviselőkkel kívánnak részt venni a magyar elnökség eseményein.  

 

Daily Telegraph

 

Az Orbán és Le Pen fémjelezte Hazafiak Európáért várhatóan évi csaknem 51 millió eurót fog zsebre vágni Brüsszeltől, ami 5 év alatt összesen több mint 250 milliós támogatást jelent. A pénzt a frakció céljaira kell fordítani - a képviselők fizetésére, irodák és munkatársak finanszírozására, miközben a pártcsalád célja, hogy visszaszorítsa az EU vélt túlhatalmát.

Az Európai Parlament 3. legerősebb tömörülése azonban várhatóan nem kaphat fontos posztokat, mert működik a demokratikus többség által emelt tűzfal. Mellesleg a francia politikus szeptemberben bíróság elé áll, mivel felmerült a gyanú, hogy az előző időszakban saját pártjára költötte a szubvenciók egy részét.

Daniel Freund német zöld képviselő szerint ha van valami, amit a magyar kormányfő és Le Pen szeret az Unióban, akkor az az, hogy a zsebükben köt ki a brüsszeli apanázs. Most további öt évig az európai adófizetők pénzelik a demokrácia korrupt ellenségeit. Miközben biztos, hogy ők ketten az integráció-ellenes propagandára költik a szubvenció egy részét, ami szégyen.  

 

Washington Post

 

Minden amerikainak meg kell vizsgálnia a lelkiismeretét, hogy enyhüljön a politikai feszültség és a fény behatoljon a sötétségbe – mutat rá a vezércikk, miután hajszál híján merénylet áldozata lett Trump.

Azt dicséretesnek tartja az elemzés, ahogyan a volt elnök reagált, miután a halál elfütyült a feje mellett. Elismerését fejezte ki a titkosszolgálatnak, pedig minden oka meglenne, hogy kiakadjon annak hanyagsága láttán. De még lényegesebb, hogy egységre szólította fel a nemzetet, azaz inkább oltotta, semmint szította a tüzet.

Itt a páratlan alkalom számára, hogy segítsen lenyomni a lázas politikai hangulatot és új irányt jelöljön ki. Hogy megmutassa: van konstruktívabb ösvény is. De a felelősség mindenkié, mert olyan országról van szó, ahol a tiltakozók törvényhozókat, bírákat, újságírókat és üzletembereket zaklatnak. Több egyetem csatatérré vált. A fizikai erőszak kézzelfogható kockázat lett.

Trumpnak, de a Demokrata Pártnak is része van abban, hogy ennyire eldurvult a közbeszéd. Az eheti elnökjelölő Konvención a republikánusok számára adott a lehetőség, hogy azokhoz forduljon, akik nem értenek egyet a korábbi elnök indításával. A mérséklet roppant fontos.

De lehet, hogy a gondviselés vezette a merénylő kezét, mert ha megöli a politikust, az iszonyatos politikai sötétségbe taszította volna az Egyesült Államokat, ám most adott az eshetőség, hogy az amerikaiak a fény felé forduljanak.  

 

New York Times

 

A vezércikk szerint az amerikaiak két napja kijózanító leckét kaptak abból, mekkora veszélyt jelent a demokrácia számára a politikai erőszak. Ami történt, az méltatlan Amerikához, bár sok mindent nem tudni még az egész ügy körülményeiről. Ám az egyértelmű, hogy iszonyatos bármiféle próbálkozás, amely erővel akarná eldönteni a választás kimenetelét. A lakosságnak a szavazócédulákkal és nem golyókkal kell túljutnia az ellentétein.

Az most a két párt vezetőin, valamint az amerikaiakon múlik, hogy képesek-e ellenállni az újabb erőszaknak és annak a szélsőséges nyelvnek, ami gerjeszti azt. A szombati merényletet semmiképpen sem szabad provokációnak, illetve igazolásnak tekinteni. De nem is lehet eltévelyedésnek minősíteni, mert áthatja a politikát.

Trump programját nem lehet és nem is szabad erőszakkal feltartóztatni, de ugyanez vonatkozik azokra is, akik érvényt kívánnak szerezni neki. A feladat az, meg kell gátolni, nehogy a szombati tragédiából még nagyobb dráma legyen.

 

Wall Street Journal

 

A szerkesztőségi állásfoglalás szerint csoda, hogy Trump megúszta, de ez megváltó pillanat lehet az amerikai politikában. Hogy megtörtént, az persze nem teljesen meglepő, mert egyre hangosabb lesz a politikai ellenségeskedés és a gyűlöletbeszéd, noha az már a múltban is sokszor eredményezett erőszakot.

Az persze nagy kérdés, hogy a tettes miként férkőzhetett a nagygyűlés emelvényének közelébe, hiszen a titkosszolgálatnak évek álltak rendelkezésére, hogy tudja, miként kell megvédeni a politikust. Az fontos, hogy a vizsgálat átlátható legyen, mert különben összeesküvés elméletek kapnak lábra.

Az indulatok lehiggasztásához az kell, hogy egyik párt vezetői se úgy állítsák be, mintha a világ vége múlna a választáson. Nem a fasizmus jut hatalomra, ha Trump nyer, és nem ér véget a demokrácia, ha a másik jelölt lesz a befutó.

Nagy veszély, hogy lehetnek olyanok a republikánus oldalon, akik bosszút forralnak. Ennél  a pontnál lép be a képbe Trump felelőssége. Hatalmas személyes bátorságot árult el a helyszínen, de itt az alkalom, hogy úgy jelenjen meg, mint aki felül tud emelkedni a történteken és egyesíti az országot. Hibázik, ha a demokratákat okolja az orgyilkossági kísérletért.

De az is belefér, hogy az eset további gyűlölethez, még rosszabb erőszakhoz vezet. Ha így alakul, az Isten irgalmazzon Amerikának. De van esély, hogy megszakadjon a pártos halálspirál. A nemzet olyan vezetést akar, amely képes rá.

 

Economist

 

És akkor most hogyan tovább? – kérdezi a vezércikk, majd rögtön meg is válaszolja: a politikusoknak meg kell próbálniuk lehűteni a túlfűtött politikai hangulatot. Mindenesetre azt gusztustalannak lett volna, ha egy golyó dönt az amúgy is kiélezett választási küzdelemben. Egy szellemileg kiegyensúlyozatlan ember vétózta volna meg tízmilliók döntését, ami gyalázatos lett volna.

És bár Trump szerencsésen túlélte, sok jóra nem lehet számítani a kampány hátralévő részében. Amerikában mindig is kockázatosnak számított magas hivatalra pályázni. Orgyilkosok 4 hivatalban lévő elnököt tettek el láb alól, és a titkosszolgálat számtalan merényletkísérletet hiúsított meg.

További erőszakcselekmények jöhetnek. Trumpnak egyértelművé kell tennie, hogy senki sem állhat bosszút a nevében. A legjobb az lenne, hogy a borzasztó merénylet hozzásegítene a választás feltételeinek átszabásához. Nem érdekes, mennyire szétszakadt az ország, mindenkinek el kell fogadnia, hogy az erőszaknak semmi helye a demokráciában.

 

Wall Street Journal

 

Trump méltó utódja a 1828-ban hatalomra jutott Jackson elnöknek, a mostani merénylettel pedig még inkább visszakanyarodik az előd irányzatához – véli Walter Russel Mead, a Hudson Intézet vezető munkatársa, a new yorki Bard College professzora.

A régi-új jacksonisták nem gondolják, hogy Amerikának terjesztenie kell a demokráciát a világban. Mivel az országot sok külső veszély nem fenyegeti, nemigen érdeklődnek a külpolitika iránt. Ám ha az USA-t támadja meg valaki, akkor minden eszközt bevethetőnek tartanak ellene.

Jogos továbbá a szakadatlan harc a terroristák ellen, valamint egyetértenek a gázai hadművelettel.Szeretik az erős vezetőket, utóbbiaknak ez azért jó, mert a táboruk vakon követi őket, akármerre viszik is a nemzetet.

Szombat után Trump még keményebben kézbe kaparintja a jacksoni Amerikát. Hiszen megerősödött az érzés, hogy az ország támadás alatt áll. Fokozódni fog a gyűlölet az elit ellen. A demokraták viszont súlyos tehernek és veszélynek érzik az ilyesfajta felfogást. Ám minél inkább jacksonira vált az Egyesült Államok, annál nehezebben tudnak győzni a választásokon, illetve kormányozni.

Nem jött be, hogy a bideni politika eredményei láttán a talpas seregek leteszik a kiegyenesített kaszákat. Hiszen az infláció letörésére magasak a kamatok és ez felháborította a szavazópolgárokat. Mint ahogy a bevándorlásról, a genderről, a bűnözésről és a klímaváltozásról vallott hivatalos vélemény is.

De az is visszafelé sült el, hogy a demokrata propaganda Hitlerhez hasonlította Trumpot, azon kívül árulónak és létveszélynek nevezte a demokráciával szemben. Ám az ország hirtelen erősen jacksonista lett, a vitathatatlan utód a figyelem középpontjában áll.

 

FT

 

Amerika a szakadékkal néz farkasszemet, bár azt senki sem vonhatja kétségbe, hogy az erőszak elharapózásában Trumpnak kulcsszerepe volt. Ezt fejti ki kommentárjában a szemleíró, Edward Luce. Idézi az angol kifejezést, miszerint az elnöknek piszok mázlija volt (szó szerint: elkerülte a golyót!), mert egy fél centi és mártír lett volna belőle. Azt nem lehet leírni, hogy az mit váltott volna ki.

Mindenesetre, ami történt, az alaposan végig fog gyűrűzni az amerikai demokrácián. Amerikára már cseppet sem jellemző a társadalmi bizalom, sőt inkább a szél felé tart, ezért azonnal a legszélsőségesebb nézetek láttak napvilágot. Bár az figyelemre méltó, ahogy ilyesmihez demokrata vezetők nem adták a nevüket.

A nagy kérdés, hogy mit tesz most Trump. Hogy mennyire lesz tartós a hirtelen megugrott rokonszenv iránta, azt majd meglátjuk. Viszont Biden egyelőre felszabadul a hatalmas nyomás alól, hogy kiszálljon-e a versenyből, mert mindenki a vetélytársra összpontosít. De az biztos, hogy egy létfontosságú választás még kiélezettebb lesz, mint eddig.

A helyzet egészen rendkívüli, mivel egy lövedék csaknem végzett azzal az emberrel, aki bosszút forral, ha ismét beköltözik a Fehér Házba. A megtorlás szelleme kísérti Amerikát.

 

BBC

 

A megrázó eset fenekestül felforgatja az elnökválasztást, túl azon, hogy be fog vonulni a kép a történelembe, amikor testőrök biztonságba viszik az összevérzett arcú volt elnököt és az a magasba emeli az öklét. Nem véletlenül írta azonnal Donald Trump jr. a közösségi hálón, hogy ilyen harcosra van szüksége Amerikának.

A demokraták, amilyen gyorsan csak lehet, igyekeznek lefújni az összes tévéreklámot, mert most arra összpontosítanak, hogy elítéljék a történteket. A politikai paletta mindkét oldaláról jönnek a felhívások, hogy az erőszaknak semmi keresnivalója a demokráciában. Trump legközelebbi munkatársai közül egyesek azonban máris Bident teszik felelőssé a merényletért.

Kirajzolódik a frontvonal, amelynek mentén igen gusztustalan harc alakulhat ki a megrázó incidens után. 

 

Die Welt

 

Trumpnál nagyobb ösztönpolitikus nincs, amikor éppen csak elkerülte a halál, azt valószínűleg úgy jegyzik fel a történelemírók, hogy megnyerte vele a választást. Abban a pillanatban a politikai érzéke még a túlélés vágyánál is erősebbnek bizonyult. Megmutatta, hogy milyen zseniális a politikus, amikor magát kell előtérbe tolnia.

Az akcióhős Schwarzenegger, Bruce Willis, Stallone eltörpül a korábbi elnök hívei szemében, hiszen ő a valóságban maradt életben. Hogy sikerrel kerülte el a golyót, az egész eddigi életét végigkísérte. Nem indítottak ellene alkotmánysértési eljárást, nem ítélték el a hallgatási pénz fizetése miatt indult perben, nem számított, hogy támadást intézett a demokrácia ellen. A népszerűségének semmi sem árt, minden lepattan róla.

Az teljesen paradox, hogy pont ő profitál a politikai kultúra tüzéből, miközben évek óta olajat locsol arra. Az uszításokkal, a számtalan hazugsággal nagyban elősegítette a kiélezett közhangulatot. Most meg hősként és áldozatként jelenhet meg.

A demokraták számára viszont keményen megbosszulja magát, hogy ragaszkodnak aggastyán választottjukhoz.   

 

Süddeutsche Zeitung

 

Amerika belecsúszik az erőszakba, a merénylet jelzés – konstatálja Stefan Cornelius. A külpolitikai rovat vezetője úgy látja, hogy az ország ezek után radikalizálódik, nő a fegyveres összecsapás veszélye. A politikus tudja, miként használja ki az agresszív hangulatot.  A lövések csak felerősítik a folyamatot és a vége az lehet, hogy már nemigen lehet megálljt parancsolni neki.

Innentől kezdve nem csupán Trump fanatikus követői élik meg bizonyosságként, hogy élet-halálról van szó. Biden ugyanakkor tisztességesen és arányosan reagált, emlékeztetett arra, hogy a megbékélésre kell törekedni, nem a megosztásra. Ellenfelének pont az ellenkezője jár az eszében, hiszen harcra hívott fel.

Ha mégis veszít, akkor tartani lehet akár polgárháborús állapotoktól. Megindulhat a menet Washington ellen. Már nem annyira Biden kora az érdekes, hanem az, hogy demokrácia marad-e az USA, vagy jön felülről a puccs, azaz indul-e támadás az igazságszolgáltatás ellen. Biztosra lehet venni, hogy Trump nem fogja vissza magát, éppen ellenkezőleg.

Képtelen felismerni a veszélyt az ország szemszögéből. Ahhoz van ösztöne, hogy felhasználja a merényletet. A pártkonvención messiásként fogják pajzsra emelni.

 

Politico

 

Hogy meg akarták ölni a vezérüket, az felháborította, feltüzelte és felbátorította a republikánusokat, akik egyrészt ujjongtak Trump felemelt ökle láttán, másrészt gyorsan el kezdték vádolni a demokratákat, noha azok már így is tartottak a politikai erőszaktól, és nem dobták fel őket a választási kilátások sem.

Az események megerősítették az ellenzéki hívők véleményét, hogy üldözik a politikust, illetve megmutatták, miként lehet azonnal felhasználni még a legrosszabb hírt is. Az interneten késedelem nélkül megjelennek a vélemények, nem gondolják végig azok hatását.

A választási hadjárat során persze a feltételezésekből gyorsan lehet valóság, a jelkép gyakran többet számít, mint a lényeg. Butler minden bizonnyal tartósan befolyásolja a kampányt és Trump egész további sorsát. Ő eleve úgy állította be, hogy erős figura a gyenge és korosodó elnökkel szemben. A republikánus jelölő gyűlés alighanem hősnek kijáró fogadtatásban részesíti.

Azt már kevésbé lehet felmérni, hogy ezek után a demokratáknál megszaporodnak-e a felhívások, hogy lépjen vissza Biden. Illetve az igazi kérdést David Axelrod, a párt stratégája fogalmazta meg: nem lesz-e még megosztottabb az ország, nem terjed-e el még jobban az erőszak.

 

FAZ

 

Alex Soros eljegyezte a jövőbelijét, aki muzulmán származású és 20 éven át volt Hillary Clinton közeli munkatársa. A 38 éves vőlegény tavaly vette át apjától az üzleti birodalom vezetését, a 9 évvel idősebb ara, Huma Abedin pedig 8 éve a demokrata elnökjelölt asszony kampánystábjának helyettes főnökeként dolgozott.

Közben 7 éven át házas volt, az ex-férj a demokrata párti képviselő, Anthony Weiner, de elváltak, mert a férfit elítélték, miután kiskorúval létesített nemi kapcsolatot. Vagy egy közös fiúk, Jordan, aki most 13 éves.

Alex és Huma tavaly ősszel, egy közös barátjuk születésnapi buliján találkoztak és hamar felfedezték, hogy érdeklődési területükben sok a kozös, ideértve a politikát és a köz szolgálatát.  

2024. július 15.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A Csipogó Hadművelet ellentmondásos nemzetközi fogadtatása

A Guardian szerkesztőségnek az a meglátása, hogy a csipogóba rejtett robbanószerkezet törvénytelen és elfogadhatatlan. Netanjahu azonban >

Tovább

EU és Orbán ütközőpályán: büntetés Magyarországnak

Soros elnökként Orbán Viktornak hat hónapon át a semleges közvetítő szerepét kellene betöltenie az EU-ban, de >

Tovább

„Khm… éppen ő?”

Ez  volt az állatvédők első reakciója, amikor meghallották, hogy Várhelyi Olivér lesz a terület új gazdája a >

Tovább

Amnesztia és furkósbot

Gumibotból és az embercsempészeknek adott kegyelemből áll a magyar kormány menedékpolitikája – foglal össze a helyzetet >

Tovább

Magyarország még az unióhoz tartozik?

A magyar soros elnökség december 31-i befejeződése után elő kell venni az uniós szerződések 7. cikkelye >

Tovább

Mindenképpen távol kell tartani Oroszországot és Kínát a Balkántól

James Stavridis szerint a Balkán egyre inkább a nagyhatalmi versengés középpontjába kerül, ám a Nyugat magához >

Tovább

Az újabb Trump elleni merénylet gyanúsítottja egy volt Trump-szavazó

Trump ellen két hónap alatt már a második merényletet kísérlik meg, de nem biztos, hogy ez >

Tovább

Schengen lassú halála

Lassan haldoklik a Schengeni Egyezmény, pedig az akkori luxemburgi külügyminiszter már a 2015-ös migránsválság során felhívta >

Tovább

Idegen lények közöttünk

Türelem. Magyar eddig is a saját feje után ment, a közel negyven százalék pedig őt igazolja. >

Tovább

Az ukránok attól félnek: hónapokon belül eldől a háború

Fareed Zakaria azt tapasztalta Kijevben az idei Jaltai Európai Stratégiai Konferencia vendégeként, hogy az ukránok attól >

Tovább

Barátok: Trump és Orbán Viktor Donald

Orbán Viktor bizonyosan nem a demokrácia élharcosa és a legtöbb amerikai még csak nem is halott >

Tovább

Trump kiengedte a szorításból Harrist

A Wall Street Journal vezércikke úgy összegzi a két elnökjelölt tévéösszecsapásának lényegét, hogy Trump kiengedte a >

Tovább