Ma Zénó, Flórián névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Putyin álma
Így konferálja fel Brüsszelben keltezett elemzését Thomas Gutschker a Frankfurter Allgemeine Zeitungban a magyar, osztrák és cseh autoriter párt próbálkozásáról. Úgy látja: ennél jobban a Kreml ura sem találhatta volna ki. Idáig Orbán Viktor bejelentései, hogy új felállás lesz az Európai Parlamentben, nem mentek túl a retorikán. Sem Le Pen, sem Meloni nem volt hajlandó összeboltolni vele. Úgyhogy most Kickllel és Babišsal fut neki, miután mindannyian tekintélyuralmi alapon politizálnak és szerkezetileg hajlanak a korrupcióra. Ebből azonban nem lesz erős politikai program. A strasbourgi folyosókon ténfereg jelenleg egy sor politikailag hontalan képviselő, aki az FPÖ ízlésének megfelelően antiszemita és jobboldali radikális. Az AfD viszont feltehetőleg ezúttal sem rúg labdába, mint legutóbb Orbán egyik bizalmasa jelezte. A PiS-t ellenben foglalkoztatja a lehetőség. Tekintve, hogy milyen a viszonya a jogállamhoz, ez érthető is. Csak éppen a párt idáig nem tartozott az orosz elnök csodálói közé. Sőt, a háború szétverte a Visegrádi Csoportot. Rossz vicc lenne a történelem részéről, ha pont az egykori Vasfüggöny mentén olyan erő alakulna ki, amelyről Putyin csak álmodhat. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Neue Kronen Zeitung
Az Osztrák Szabadságpárt elnöke Orbanisztánt akar csinálni Ausztriából – így értékelte Kogler alkancellár Kickl, Orbán és Babis tegnapi bécsi fellépését. A zöldpárti politikus szerint hogy az FPÖ vezére vendégül látta a folyamatosan korrupciós vádakkal küszködő egykori cseh miniszterelnököt, valamint magyar kollégáját, a Putyin-szövetséges Orbánt, nos, az: egyértelművé teszi, hogy a magyar úton kíván haladni. Azaz eltávolodna Európától, az orosz államfő kezébe lökné az osztrákokat és ily módon szétverné a demokráciát, illetve a jogállamot.
A parlament néppárti elnöke, Szobotka kijelentette: a szélsőjobb mindig más formában szervezi meg saját magát. Ez a taktikája. Az ellenzéki szociáldemokraták főnöke, Babler pedig azt hangsúlyozta, hogy a most bejelentett szövetség arról árulkodik, mi vár Ausztriára, ha az FPÖ az ősszel netán hatalomra kerül. Kickl utánozza Orbánt, ő is liberális demokráciát igyekszik kiépíteni. Ám a magyar vezető politikája falakat és bezárkózást jelent, éspedig egy olyan Európában, amely bojkottálja a menedékjogot.
Neue Zürcher Zeitung
Kit tud villámgyorsan becserkészni Orbán, hogy ütőképes szélsőjobbos erőt legyen képes kreálni az EP-ben? – kérdezi Bécsből Meret Baumann. A politikus mindenesetre úgy tálalta, hogy új korszak nyílik az európai politikában, ám ez pillanatnyilag túlzásnak tűnik. Leginkább valamelyik nagy tagállamból kellene sürgősen beszervezni egy pártot, hogy alapvetően átrendeződjenek a EP-ben a sorok.
A magyar kormányfő az utóbbi hónapokban mindenekelőtt Melonit akarta megdolgozni, ám az lepattintotta a választás után, Merthogy a frakció több más tagja kilépéssel fenyegette meg, ha beveszi a Fideszt, annak oroszbarát álláspontja miatt. Elképzelhető, hogy a PiS kilép a pártcsaládból, bár azt nem látni, hogy miként tud kiegyezni Orbánnal Ukrajna ügyében.
Az ID-ben ilyen szempontból nem annyira gázos a helyzet. Nem volna meglepetés, ha a Liga becsatlakozna Orbánhoz. Mindenesetre a nyomulással a bécsi hármas új lendületet adott az átrendeződésnek. Csak még az nem látszik, hogy lesz bármi is a nagy jobbos egyesülésből. Orbánnak három napja van, hogy jobb belátásra bírjon valamilyen jelentős pártot. Mert különben pont az ellenkezőjét éri el annak, mint amit szeretne: még inkább széttagolódik a szélsőjobb.
FAZ
Nagy szavakkal jelentette be ugyan Orbán, Kickl és Babiš, hogy saját frakciót akar az Európai Parlamentben, ám kérdéses, hogy találnak-e hozzá elegendő szövetségest és így tényleg létre tudják-e hozni a legnagyobb tömörülést a (szélső)jobboldalon. De az idő is szorítja őket, mert csütörtökig kell bejelenteniük, hogy meg tudták-e csinálni. Egyébiránt a sajtóértekezlet valójában monológ volt, mert kérdéseket nem lehetett feltenni nekik.
A lehetséges partnerek közt jön szóba a szlovén Janša pártja, valamint a Fico vezette Smer. Hogy a tervből lehessen bármi is, ahhoz kellenek legalább még két ország képviselői, ám a feltételezés az, hogy őket összeszedik kisebb pártoktól.
Die Presse
A Fidesz és az ANO idáig légüres térben mozgott, az FPÖ viszont az ID tagja volt, ám most mégis átment offenzívába, Kickl persze soha nem titkolta, mennyire csodálja Orbánt. Azt azonban tegnap egy szóval sem említette, hogy az illegális migránsok tömegesen lépnek Magyarországról Ausztria területére, mert a magyar hatóságok nem állják útjukat. Továbbá az orbáni rendszer korrupciós hajlamait sem hánytorgatta fel.
Paul Schmidt, az Osztrák Európa-politikai Társaság főtitkára nem gondolja, hogy a kezdeményezésből bármiféle nagy dobás lenne. Inkább hórukk-akciónak tekinti, hogy valami mozgásba jöjjön. Ám kétli, hogy Le Pen 30 európai képviselője minden további nélkül beállna egy ilyen, viszonylag kicsi politikai start-up mögé. A francia nacionalisták ugyanis mostanság nagyon szeretnének mérsékeltnek látszani.
Az sem valószínű, hogy az Olaszország Fivérei vagy a Jog és Igazságosság betagozódna.
Der Standard
Csak részben meglepő a hármas szövetség, mert a Fidesz már jó ideje nem tartozik egyik frakcióhoz sem, Babišék pedig csak az EP-választás után hagyták ott a liberálisokat. Így mind a két párt kereste, hogy hová szállhatna be Strasbourgban. A házigazda Kickl ugyanakkor igyekezett mindenkit biztosítani, hogy akad éppen elég jelentkező, így nem lesz akadálya az új pártcsalád létrejöttének.
A közös alap a korlátozó migrációs politika, a Brüsszel-ellenes retorika. Az FPÖ-elnök különben dicsőítette Orbánt, mondván, hogy ő az egyetlen az Unióban, aki sikeresen vette fel a küzdelmet törvénysértő bevándorlás, illetve a szervezet túlzott központosítási törekvései ellen.
Salvininak tetszik a kezdeményezés. Az álom az, hogy egyetlen frakció legyen a szélsőjobbon, mert akkor sikerülhet az Unió átalakítása. Ha ugyanis összefogna az összes érintett párt, akkor csak az EPP lenne náluk erősebb. De hogy ebből idáig nem lett semmi, az abból fakad, hogy a jobboldali populisták, illetve a szélsőjobbosok a nemzeti érdekeket követik elsősorban, és ez gátolja a nemzetközi együttműködésüket. Így most a további szétaprózódás fenyeget.
Az FPÖ ugyanakkor főleg a menekültpolitikában követendő példának tekinti a Fideszt.
Kurier
Orbánnak nyilvánvalóan az a célja, hogy leelőzze a legnagyobb szélsőjobbos frakciót, a Konzervatívokat és Reformereket, amely pillanatnyilag a 3. helyen áll a strasbourgi erősorrendben. Nem világos ugyanakkor, hogy az FPÖ eddigi szövetségesei az ID-ben miként viszonyulnak az új szerveződéshez. Így Le Pen, Salvini és Willders.
Reuters
Újrarendezheti a sorokat az európai szélsőjobbon, hogy összeállt a szélsőséges Osztrák Szabadságpárt, valamint Orbán Viktor, de lehet, hogy csak még jobban megosztják a nacionalista erőket, már ha találnak még négy pártot, amely beszáll hozzájuk.
A zászló az FPÖ-nek áll a szeptember végi parlamenti választáson, ellenben a Fideszt egyre jobban szorongatja a Tisza Párt, amely a Néppárthoz csatlakozik.
FT
A lapnak adott nyilatkozatban a német AfD vezetője kizárta, hogy szövetkezzen Le Pennel (miután az kizáratta a pártot az ID-frakcióból a német listavezető SS-barát kijelentése miatt – a szerk. megj). Alice Weidel közölte, hogy ő ugyan nem haragszik a történtek miatt, de nem sok esély van a két tömörülés közti viszony megjavítására, ám reméli, hogy találnak más szövetségest és így kitörnek az elszigeteltségből.
A politikust a hétvégi kongresszuson újjáválasztották, miközben odakint vagy 70 ezren tüntettek a szélsőjobb ellen. Az elnök ugyanakkor elárulta: neki az volna a jó, ha Nemzeti Tömörülés otthagyná jelenlegi pártcsaládját és összeállna, mondjuk, Orbánnal és Salvinivel. Akkor ugyanis az Alternatíva fel tudná újítani az együttműködést az Identitás és Demokráciával.
De a feltétel, hogy a többiek is fogadják el: nem lehet elosztogatni az adófizetők pénzét az eladósodott államoknak, és a von der Leyenek, valamint Melonik ne szórják ki a nemzetek vagyonát az ablakon. Továbbá hogy Ukrajna nem tartozik Európához, valamint az EU-hoz.
Frankfurter Rundschau A
Az AfD nyitva tartja a lehetőséget, hogy betársuljon az alakulóban lévő új szélsőjobbos pártcsaládhoz. Ezt Weidel elnök szóvivője jelentette be. A lap a hírhez hozzáteszi, hogy Orbán a békebontó az EU-ban. Sorra akaszt tengelyt más kormányokkal, fontos határozatokat torpedóz meg. Nemrégiben azonban az Európai Bíróság 200 millió eurós büntetéssel sújtotta, mivel semmibe veszi a közösségi menedékjogot. A Bizottság évek óta azt vágja a fejéhez, hogy figyelmen kívül hagyja a normákat, illetve alapértékeket.
Ő viszont a többi közt a magas választási részvételi arány miatt azt hangoztatja, hogy a lakosság visszaigazolja a politikáját.
Guardian
Sok uniós diplomata fél, hogy hathónapos kudarcot hoz a magyar elnökség. Le vannak sújtva, de belenyugodtak, noha 2010 óta Magyarországon sok vihart éltek át a demokratikus értékek, ideértve a jogállamot és a sajtószabadságot. És az Orbán-kormány csak még nehezebb partner lett az Ukrajna elleni háború óta.
Gwendoline Delbos-Corfield, az EP eddigi magyar jelentéstevője visszásnak nevezi, hogy a mostani félévben a magyar vezetés kaphatta meg a tisztséget, mert ez idő alatt várhatóan még ellenségesebb lesz a légkör az LMBT-közösséggel szemben, és nem kizárt, hogy a hatalom visszalép a megállapodástól, amelyet a jogi reformok ügyében kötött az EU-val. Gondot jelent a Szuverenitásvédelmi Hivatal is.
Bennfentesek szerint Orbán azért köti az ebet a karóhoz Ukrajna megsegítése ügyében, mert próbálja megzsarolni az Uniót, hogy megkapja a visszatartott milliárdokat. Az egyik forrás elárulta, hogy mielőtt erről a kérdésről tárgyalna, nyugtatót szokott bevenni, mert már tényleg nevetséges az egész história.
De hogy ne legyen újabb galiba, Brüsszel kitalálta, miként akadályozza meg a magyar vétót: amikor csak lehet, többségi alapon hoz döntéseket. Viszont egy illetékes hibának nevezi, ha elvették volna a Fidesztől az elnökséget, mert az csak ráerősített volna a mantrára, hogy ti. üldözik a magyarokat. Közben azok csak ugrálnak, de végzetes károkat még nem okoztak.
Kim Lane Scheppele Princetonból ügyes jelképnek tartja a bűvös kockát, de mivel ahhoz Trump jelszavát társították, ez rávilágít, hogy Orbán kettős taktikát folytat: nem ellenez semmit sem határozottan, de azért repkedni fognak a szikrák külügyi kérdésekben.
Az pedig a szakértő félelmeit igazolja, hogy vizsgálat indult a Transparency International és a 444.hu ellen, mert a magyar elnökség egybeesik az uniós interregnummal. Ezért attól kell tartani, hogy Orbán újabb elnyomó intézkedéseket léptet életbe.
Ezt már kétszer is megcsinálta hasonló helyzetben az autokrácia megerősítésére: először 2011-ben, amikor szintén soros elnökként egy sor intézményt hozott létre az új rend megtámogatására. Majd 5 éve, az uniós választások idején szépen leszalámizta a munkavállalók jogait – írja Jennifer Rankin Brüsszelből.
AP
Sok minden függőben van, miközben a populista Orbán átveszi a soros elnökséget, aminek kapcsán jó néhány brüsszeli politikus azt mérlegeli: vajon a tisztségben a kormányfő ráerősít-e hírnevére, mármint hogy nála nagyobb kerékkötő az egész EU-ban nincsen – jelenti Budapestről Justin Spike.
Az utóbbi években úgy tűnt, hogy élvezettel blokkol, vizez fel vagy késleltet alapvető közösségi döntéseket, rutinszerűen megy szembe a legtöbb kollégájával olyan kérdésekben, mint az Oroszországhoz és Kínához fűződő kapcsolat, valamint a demokrácia védelme, illetve a jogállam.
Nyilvános szembeállása jó ideje idegesíti a szövetségeseket és a margóra nyomta a politikai fő áramlatban. Régóta azzal vádolják, hogy lebontja a demokratikus intézményeket, azon kívül megsérti a jogállami normákat. Ő maga az uniós tagságot a szovjet uralomhoz hasonlítja, ezért nehezen tudja visszaszerezni a többi tag jóindulatát.
Reuters
Mivel a mostani félévben állnak fel az uniós intézmények, ez kihúzza a magyar elnökség méregfogát. Ezzel együtt európai törvényhozók megkérdőjelezték, hogy szabad-e rábízni a Fideszre a tisztséget. Elsősorban azért kérdezik ezt, mert Orbán a demokratikus szabályok egy sor kérdésében összetűzött Brüsszellel.
Mindenesetre most hónapokig fog tartani, amíg megkezdi az érdemi munkát a Bizottság, illetve az EP. Ennélfogva hiába törtek elő több országban is a szélsőjobbosok, a magyar vezetés akadályokba ütközik, amikor nyomatni igyekszik ezt a politikát. Egyébiránt bírálók kifogásolták, hogy az elnökségi célok között nem szerepel Ukrajna felvétele.
Susi Dennison az Európai Külkapcsolati Tanácstól ugyanakkor azon a véleményen van, hogy az Orbán-kormány meglehetősen „tökösen” indított, ezért lehet, hogy nagyon is a nacionalista vonalat erőlteti. Erős szélsőjobbos hangot vár Budapestről az év végéig Johannes Greubel, az Európai Politikai Központ vezető elemzője is.
Neue Zürcher Zeitung
Cohn-Bendit azt ajánlja, hogy csak óvatosan Melonival, mert az hosszú távon ugyanazt akarja megcsinálni, mint Orbán: letenni az illiberális demokrácia alapjait. A német-francia kettős állampolgárságú politikus, aki évtizedeken át felváltva képviselte Strasbourgban a két ország zöldjeit, úgy véli, hogy az olasz kormányfő egyelőre azért nem dob kesztyűt Brüsszelnek, mert szüksége van annak a pénzére.
Le Pen is ezt fogja csinálni, ha három év múlva elnökké választják, de ő is a többség diktatúráját igyekszik megteremteni. Aláássa a jogállamot, mást sem tesz, mint az idegenek jelentette veszélyre figyelmeztet. Azt a délibábot adja el a franciáknak, hogy végre rendbe hozza az országot, nem jönnek illegális migránsok, és ismét legfeljebb 62 év lesz a nyugdíjkorhatár.
A lakosság meg elhiszi, hogy megússza a megszorításokat, mert a franciák olyanok, mint a kisgyerekek: becsukják a szemüket a bajok láttán. Macronnal ugyanakkor az a gond, hogy olyan, mintha dinamittal játszana és választás meghirdetésével már be is indította a lavinát. Őrület, hogy feloszlatta a Nemzetgyűlést. Olyan döntés elé állítja az országot, ami az 5. köztársaság alapjait rendíti meg.
Ráadásul a többségi választás elvét azért találták ki, hogy a szélsőjobbot távol tartsák a hatalomtól, ám most a rendszer Le Penék kezére játszik. Megfordulnak az erőviszonyok. Az elnök ugyanakkor nem gondolhatja, hogy a szélsőség majd jól lejáratja magát kormányon. Ez nem játék!
Cohn-Bendit, aki korábban bejáratos volt az államfőhöz, úgy jellemzi Macront, hogy az azt hiszi, mindent jobban tud és az a helyes, amit ő annak gondol. Ám pont ezért magára maradt az utóbbi években. Nincs benne semmi empátia. A sokkterápiával próbálkozott, amit modern politikának hív.
De nem jobb a kihívó Bardella sem, ő leginkább egy üres kókuszdióra hasonlít. Látnivaló: őrült társadalomban élünk, ahol az objektivitás már nem számít. De lehet, hogy a következő fordulóra megmozdul a lakosság szíve és visszariad attól, hogy egy olyan párt jusson többségre, amelyet a Waffen-SS egyik volt tagja alapított. Charles de Courson személyében volna olyan, aki el tudná navigálni az országot és kellőképpen hiteles.
Következő cikk: Zsákutcába jutott a macronizmus
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Roncspártderbi
Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >
Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot
A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >
Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat
A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >
Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában
A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >
A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?
Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >
A kancellár beszéde pontosan mutatja, miért bukott meg
A német kancellár ugyan elvesztette a bizalmi szavazást, ahogy várta, ám az ez alkalomból mondott beszéde >
A világ nem tudta megmenteni Szíriát, most hagynia kell megválasztania a jövőjét
Simon Tisdal véli így a Guardianben. A külpolitikai szakíró sajnálattal állapítja meg, hogy a beavatkozás Izrael >
Raszputyin Romániában
Mint ahogy az erdélyi magyar politika, vagy legalábbis számos itteni magyar értelmiségi is most ébredhetett rá, >
Amikor a diktatúrák összeomlanak
Hans Rauscher úgy látja Asszad csúfos vége után, hogy a diktatúrák nem tartanak örökké, egy csapásra >
Maradjon inkább Orbán Viktor?
Találgatás helyett inkább kérdezek: csak nem Magyar Péternek van igaza, és a régi ellenzék összejátszik a >
Oroszország gyengébb, mint ahogy gondolnánk
Fareed Zakaria úgy véli így a Washington Postban, hiszen Asszad Putyin értékes vazallusa volt, az orosz >
Fennáll a veszély, hogy Közép-Európa gazdasága megsínyli Trump politikáját
Erre figyelmeztet a Standard & Poor’s jelentése, amely a térség keleti felének szuverén adósság besorolásával foglalkozik. >