Ma Buda, Richárd, Hóvirág névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Autógyáraktól rendőrökig: Hogyan terjeszti ki Kína befolyását Magyarországon
Kína egyre növeli befolyását Magyarországon, kezdve a rendőrjárőröktől az autógyárakig. Hogy Peking nyomul, abban nincs semmi új, viszont nem véletlen. A legújabb dobás, hogy kínai rendőrök portyáznak majd a budapesti utcákon, mivel alig egy év alatt megnégyszereződött a kínai turisták száma. Ám sokan attól tartanak, hogy igazából a kínai vezetés a ráhatását igyekszik fokozni ily módon a magyar félre, illetve azon keresztül Európára.
Már két éve kiderült, hogy az ázsiai nagyhatalom Budapesten illegális rendőrőrsöket tart fenn, mert szemmel kívánja tartani a diaszpórát. Vagyis ezek a kirendeltségek a kínai rendőrállam meghosszabbított karjaként működtek. De Kína gazdaságilag is gyökeret vert magyar földön. Lásd a bankszektort, valamint az akkumulátorgyártást. A magyar cégek már külkereskedelmük több mint 4 %-át kínai partnerekkel bonyolítják le. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Süddeutsche Zeitung
Itt az Unió keleti bővítésének 20. évfordulója, ám Orbán Viktor azt jelzi, ő szívesen visszaforgatná az idő kerekét – írja Bécsből keltezett kommentárjában Catherine Kahlweit. Abban bízik, hogy az európai választás és Trump győzelme, valamint a háború révén a kicsiny Magyarország végre ismét fontos szereplő lesz a világban. A Fidesz közeli sajtó alájátszik neki: a Magyar Nemzet részletesen felsorolja, az EU-tagság milyen károkat okozott az országnak, és hogy ezért nem éri meg megalázkodni a „brüsszeli globalisták” előtt.
Kiran Patel, a Müncheni Egyetem történésze meg van győződve arról, hogy a régi és tagok közti feszültség egy része sokkal korábbra vezethető vissza. Főleg a magyaroknál, akik úgy érezték 1989 előtt, hogy ők a legvidámabb barakk a keleti tömbben. Ennek megfelelően nagy volt a várakozás, majd a csalódás körükben a rendszerváltás után. Amit előre lehetett látni.
Budapest abban reménykedett, hogy Kohl kancellár segít előbb bekerülni az Unióba, majd átvészelni a gazdasági nehézségeket. Orbán azonban rájött, miként aknázhatja ki a maga számára a játékszabályokat. Kormánya mindmáig a közösségi támogatások egyik legfőbb kedvezményezettje.
Viszont szívesen kirohan a Bizottság ellen, miközben a magyar kivitel 78 %-a az európai partnerekhez megy és a rendszer fennmaradását nagy mértékben elősegíti a gazdasági összefonódás. Ám a szakértő arra is felhívja a figyelmet, hogy a kormányfő előszeretettel használja ki az Unió kínálta előnyöket saját hatalmának kiépítésére, a normákat a saját érdekében veti be.
The Dispatch
Orbán Viktor megosztó, de nem csupán bal-jobbos felosztásban. Az új amerikai jobboldal nagy kedvence, amiért családbarát, ugyanakkor korlátozza a bevándorlást. A lopakodó tekintélyuralom miatt ugyan bírálatok érték, de módszeresen megszilárdította uralmát a bíróságok, a sajtó és az oktatási intézmények fölött. Ám érvényben vannak az alapvető polgári jogok. Ugyakkor aggályokat vált ki, hogy szoros kapcsolatokat épített ki Iránnal, Kínával és Oroszországgal.
Így összegzi a politikus 14 évének mérlegét az új amerikai, konzervatív hírportál munkatársa, Emma Rogers. Idézi a Freedom House-t, amely szerint Magyarország egészen különleges szereplő a térségben, mivel az eltelt jó egy évtizedben példátlan visszaesésen ment át a demokrácia.
Mike Smeltzer, a nemzetközi civil szervezet kutatója azt emeli ki, hogy a régió más hibrid rendszerei: Ukrajna, Moldova vagy Koszovó végzik a demokratikus intézmények és normák bevezetésének nehéz feladatát, a magyar kormány ellenben egyértelműen illiberális és demokráciaellenes úton halad.
De – teszi hozzá a szakértő – a pedofil botrány, benne Novák Katalin és Varga Judit lemondásával azt támasztja alá, hogy bizonyos mértékig még érvényesülnek a szabadságjogok, ellentétben a teljesen zárt orosz és kínai tekintélyelvű rezsimmel.
Dalibor Rohács, az American Enterprise Institute elemzője jóformán elképzelhetetlennek tartja, hogy Orbánt meg lehessen buktatni az urnáknál. De azért a tiltakozókat nem verik szét, ahogy az a megszilárdult autokráciákban szokás. Azaz még nem zárult le a demokrácia leépülésének folyamata.
Die Presse
Kína egyre növeli befolyását Magyarországon, kezdve a rendőrjárőröktől az autógyárakig. Hogy Peking nyomul, abban nincs semmi új, viszont nem véletlen. A legújabb dobás, hogy kínai rendőrök portyáznak majd a budapesti utcákon, mivel alig egy év alatt megnégyszereződött a kínai turisták száma. Ám sokan attól tartanak, hogy igazából a kínai vezetés a ráhatását igyekszik fokozni ily módon a magyar félre, illetve azon keresztül Európára.
Már két éve kiderült, hogy az ázsiai nagyhatalom Budapesten illegális rendőrőrsöket tart fenn, mert szemmel kívánja tartani a diaszpórát. Vagyis ezek a kirendeltségek a kínai rendőrállam meghosszabbított karjaként működtek. De Kína gazdaságilag is gyökeret vert magyar földön. Lásd a bankszektort, valamint az akkumulátorgyártást. A magyar cégek már külkereskedelmük több mint 4 %-án kínai partnerekkel bonyolítják le.
Guardian
Gordon Brown úgy látja, hogy szélsőjobbos szökőár fenyegeti Európát és az csak tovább súlyosbítja a gazdasági válságot. A nulla növekedés egyébként is visszavágja az életszínvonalat és a populisták karjaiba tereli a tömegeket, ám azoknak nincs megoldásuk a gondokra.
A volt brit munkáspárti miniszterelnök szerint a földrészen éppen a júniusi választásokra erősödik fel a jobboldali hullám. Ultranacionalista demagógok és populista-nacionalisták uralják a felméréseket hat országban, így Magyarországon is. Arra kényszerítik a hagyományos konzervatív pártokat, hogy azok adják be a derekukat a szélsőjobb által képviselt, mind radikálisabb álláspont kapcsán, legyen szó a bevándorlásról vagy a környezetvédelemről.
A Trump 2.0 még agresszívabb protekcionista, illetve nacionalista politikát ígér. Ezért egyre terjed az a szemlélet, hogy a jólét nulla összegű játszma, vagyis hogy mások a hibásak: a migránsok, az idegenek, a kisebbségek, ha neked nem megy jól. Ám ez a felfogás csak ront a gazdaság állapotán, de a kilátásokat az is korlátozza, hogy érvényben van egy sor értelmetlen megkötés, mint a németeknél az adósságfék.
Így nem tudnak eleget költeni új technológiára, tiszta energiára és az egészségügy javítására. Pont akkor, amikor mind többet kellene fordítani beruházásokra. Ezért korlátozni fogják a nemzetközi kereskedelmet, a populista idegengyűlölők kerekednek felül. Ketyeg a nacionalisták időzített bombája. Ha a haladás hívei szembe akarnak szállni ezzel az irányzattal, akkor be kell bizonyítaniuk az együttműködés előnyeit.
Le Monde
Lengyelországban a populista nyomulás módosította a vitát az európai kérdésekben. Pedig az eltelt 20 évet nehéz másként értékelni, mint sikertörténetként. Az ország tökéletesen élt az EU által kínált lehetőségekkel. Visszatért a nyugati közösségbe a „jaltai árulás” után – mutat rá a varsói tudósító, Jakub Iwaniuk.
A gazdasági eredmények látványosak, az egy főre jutó GDP 2004-ben az uniós átlag 49 %-ának felelt meg, most 82 %. Tusk visszatérésével az ország újabb „demokratikus forradalmon” esik át, véget vetve a jobboldali nacionalista, autokrata uralomnak.
Ám az elmúlt 8 év kihatott az egész társadalom hangulatára. A lelkesedés már nem akkora Európa iránt. A populisták túlkapásai mögött alapvető kérdések húzódnak meg, amikor a zöld egyezményről vagy Ukrajna uniós tagságáról van szó. De ezeket tisztázni is kell, nehogy a közvélemény rossz irányba tolódjon el az EU kapcsán.
Piotr Buras, az Európai Külkapcsolati Tanács varsói irodavezetője szerint azonban a tempót a demagógok diktálják. A demokraták félnek a polémiától, mert attól tartanak, hogy az csak a szélsőjobb malmára hajtja a vizet.
Washington Post
Hiába szavazta meg a Kongresszus az Ukrajnának előirányzott segítséget, továbbra is fennáll a veszély, hogy Amerika magára hagyja a megtámadott országot. Így látja Max Boot, az egyik legtekintélyesebb tengerentúli biztonságpolitikai szakértől. Merthogy a program az év végén valószínűleg kifut, ám ha Trump nyer, ő aligha szorgalmaz új csomagot.
Inkább visszavágja a támogatást, hogy Kijev elfogadjon egy egyoldalú szerződést, amelyet azonban a diktátor Putyinnak esze ágában sincs betartani. Vagyis az elnökválasztás kimenetele meghatározhatja az ukránok sorsát, márpedig Trump esélyei jók. De ha nem is győz, a segítség akkor is veszélybe kerül, ha a republikánusok elhódítják az alsó- vagy a felsőházat, netán mind a kettőt.
Ha az előző elnök újra elfoglalja a Fehér Házat, nem is kell kilépnie a NATO-ból, hogy azt működésképtelenné tegye. Elegendő, ha kinyilvánítja, hogy nem védi meg a bajba jutott szövetségeseket. Vagyis a partnereknek szükségterveket kell készíteniük, hogy megerősítsék védelmüket, stratégiai autonómiájukat, mert akkor nem lesznek annyira kiszolgáltatva Washington szeszélyeinek.
A GDP 3-5 %-ára kell emelniük a hadiköltségvetéseket és fokozni kell együttműködésüket mind a védelmi iparban, mind a katonai műveletek területén. Úgy kell tenniük, mintha az USA hátat fordítana a világnak, mert nagyon is elképzelhető, hogy pontosan ez következik be.
Wall Street Journal
A vezércikk szerint Macronnak abszolút igaza van, amikor munkára igyekszik rávenni a franciákat. Túl sokan élnek ugyanis állami apanázsból, a munkanélküli segélyek rendszere egyáltalán nem ösztönöz arra, hogy az érintettek állást keressenek maguknak. Vagyis lehet, hogy az elnök kellemetlen szövetséges a nemzetközi színtéren, de az nagyon is rendjén van, hogy próbálja visszaállítani a gazdaság életképességét.
Minden 10 munkanélküliből négy 35 évesnél fiatalabb, de ez már csak így van, ha túl sok pénzt kapnak, hogy megelégedjenek a kormányzat által nyújtott anyagi támogatással. Hogy jogosultak legyenek a segélyre, ahhoz elég hat hónapig dolgozni az előző két évben. Az állástalanok aránya februárban 7,4 % volt, Németországban, ahol sokkal szigorúbban a szabályok, mindössze 3,2 % - az 50 évesnél fiatalabbak kategóriájában.
Az átlagos járadék 1100 euró, viszont a nemzetközi tapasztalatok arra utalnak, hogy igenis rá lehet szorítani a munkára az embereket, ha nem éri meg nekik állami köldökzsinóron ellenni. Így Franciaország is rákényszerül erre, már ha fenn akarja tartani a nagyvonalú jóléti államot és többet kíván fordítani védelmi célokra.
Der Standard
Paul Lendvai óriási csalódásnak tartja a német kancellárt, mert az tétovázik és nem mutat vezetői kvalitásokat. Semmilyen tekintetben nem jó a róla alkotott kép. Biztonsági kérdésekben a zöldek és a liberálisok sokkal határozottabbak, amiben persze része van annak, hogy a szociáldemokraták Ukrajnában nem hajlandóak szembenézni a valósággal.
A minap lezajlott pekingi látogatás kommunikációs kudarccal végződött. Ugyanakkor, hogy barátságosan fogadta az azeri diktátort, az kiváltotta a jogvédő szervezetek bírálatát. Sokatmondó, hogy a teszetosza, jellegtelen kormányfővel szemben Macron drámai felhívást tett közzé a héten az európai gazdaság és védelem megerősítésére. Ez egyben rávilágított, hogy mélyponton vannak a kétoldalú kapcsolatok.
Hogy Scholznak erős szakmai hiányosságai vannak, megmagyarázza, hogy személyes népszerűsége 15 %-ra esett vissza, akárcsak pártjáé.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Egyesített erővel a nemzetközi jog ellen
Netanjahunak rengeteg dolga lenne otthon, mégis – és a Nemzetközi Büntető Bíróság (ICC) körözése ellenére – >
Orbán Viktor vörös szőnyeget terít Netanjahu lábai elé
Ugyanakkor Maya Sion, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora súlyos hibának tartja a látogatást. Mert azzal mindenekelőtt >
Szerbia katonai unióról álmodik Magyarországgal
A megfigyelők a két ország együttműködését aggodalommal szemlélik. Vučić és Orbán jó kapcsolatokat ápol Moszkvával. A >
Egy szokatlan barátság
A Budapestről, illetve Tel Avivból keltezett összeállítás szokatlan barátságnak nevezi Orbán és Netanjahu viszonyát, bár mint >
Vance grönlandi vendégszereplése erkölcsi szempontból téves, stratégiailag pedig katasztrofális
Timothy Snyder a Guardianben azt gondolja, hogy Vance kurta grönlandi vendégszereplése nem csupán erkölcsi szempontból volt >
Lázadnak a szerb és török fiatalok, a Nyugat sunyi módon hallgat
Paul Lendvai szerint ugyan a tömegek más és más okból fordultak szembe Ergogannal, illetve Vučić-tyal, de >
Netanjahu Budapesten
Szinte az egész világsajtó beszámol arról, hogy a Nemzetközi Büntető Bíróság letartóztatási parancsa ellenére a héten >
Az már fasizmus, ami most van Amerikában
Így értékeli a Die Zeitban a Yale Egyetem filozófusa, Jason Stanley, aki éppen ezért két professzor >
A hazafiság elve és gyakorlata
Aztán jött Magyar Péter. Ő ugyan senkit nem csábít el más pártoktól, sőt épp az ellenkezőjét >
A Signalgate bagatellizálása rosszabb mint maga a botrány
Hogy a Fehér Ház próbálja bagatellizálni a Signalgate-et, az rosszabb, mint az alapbotrány maga, hogy ti. >
Miért hirdeti Orbán a szerb nacionalizmust?
A magyar miniszterelnök igyekszik országát közép- és dél-európai regionális hatalomnak beállítani. Emellett az etno-nacionalista nézetek sem >
12 pontban az orosz–ukrán háborúról
„Még egy ilyen győzelem, és végképp elveszünk” – mondta állítólag az épeiroszi Pürrhosz király több mint >