Ma Izidor névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Az orosz atomfenyegetés miatt nem jönnek a német cirkálórakéták
Kijevben, egy titkos helyen nyilatkozott a német jobboldali Die Welt munkatársának, miközben országa az invázió kezdete óta nem volt ennyire nehéz helyzetben. Nagy reményeket fűz ugyanakkor az amerikai segélycsomaghoz, habár az elakadt a Képviselőházban. A politikus azonban az előrelépés érdekében már felvettette a kapcsolatot Trumppal. Meghívták Ukrajnába és az elnök kész találkozni vele. Arra azonban nem hajlandó, bármennyire is szorgalmazza az amerikai politikus, hogy a fegyverszünetért cserében területeket engedjen át, ideértve a Krímet. Putyinnal ugyanakkor semmiképpen sem ülne le egy asztalhoz, mert cseppet sem bízik benne.
Az ukrán elnök elárulta, hogy a német kancellár kerek-perec megmondta neki: az orosz atomfenyegetés miatt hiába is várja a német cirkálórakétákat, nem fog ilyeneket kapni. Zelenszkij
Úgy véli, hogy Putyin mindenképpen el akarja foglalni Harkivot, mert a város igencsak jelképes számára számára. Ugyanakkor elismeri, hogy komoly károkat okoztak az energiahálózat elleni támadások. Hiányos a légvédelem, és ez csak további akciókra sarkallja az orosz diktátort, mert az csak az erőt ismeri. Ha látja, hogy gyenge vagy, még inkább rád ront. Célja, hogy az egész országot bekebelezze.
Félő azonban, hogy ily módon még nagyobb lesz a rombolás és további százezrek vesztik életüket. Ezért az államfő sürgősen fegyvereket kér, a Taurusokon kívül amerikai ATACMS cirkálórakétákat, valamint F-16-osokat. Hogy Scholz pont az ilyen eszközöket tagadja meg tőle, az szerinte nem védi meg a világot az orosz nukleáris veszélytől.
A tudósító megjegyzi, hogy a német érv új, mert a kormányfő idáig arra hivatkozott, hogy nem szeretne belekeveredni a háborúba. Zelenszkij szerint ugyanakkor értelmetlen befagyasztani a viszályt, mert azt a Kreml csak arra használná ki, hogy újabb hadműveletet készítsen elő.
Nagy reményeket fűz ugyanakkor az amerikai segélycsomaghoz, habár az elakadt a Képviselőházban. A politikus azonban az előrelépés érdekében már felvettette a kapcsolatot Trumppal. Meghívták Ukrajnába és az elnök kész találkozni vele. Arra azonban nem hajlandó, bármennyire is szorgalmazza az amerikai politikus, hogy a fegyverszünetért cserében területeket engedjen át, ideértve a Krímet. Putyinnal ugyanakkor semmiképpen sem ülne le egy asztalhoz, mert cseppet sem bízik benne.
Viszont biztos abban, hogy a végén az ukránok győznek, mert nincs más választásuk.
Washington Post
A szerkesztőségi állásfoglalás arra figyelmeztet, hogy Ukrajnára siklóbombák tömkelege hull, miközben a washingtoni képviselőház egyre csak tipródik. Lakóházak és erőművek omlanak össze, a fronton pedig egyre fogyatkoznak az ukrán egységek, amelyek mind sebezhetőbbek. Sok minden esküdött össze az ország ellen, az egyik ilyen a republikánus házelnök, illetve az ellenzéki többség, amely fél éve, minden elfogadható indok nélkül késlelteti a mentőövet.
Oroszország féltonna robbanóanyagot szerel a szárnyas siklóbombákra, amelyeket irányítórendszerrel lát el. Ily módon a repülőgépek a légvédelem hatótávolságán kívül indíthatják azokat útnak, és nagyjából célba is találnak. A városok ellen megállás nélkül zajlanak a légicsapások.
Az ukránoknak Patriot rakéták, F-16-osok és tüzérségi lövedékek kellenek, miközben katonáik már egyre kimerültebbek és mind nagyobb veszteségeket szenvednek. Súlyosak a belső gondok is, ezeket nem lehet amerikai pénzzel orvosolni. Ideértve, hogy a frontharcosok átlagéletkora 40 év.
De a helyzet nem teljesen reménytelen, mert a drónok pl. komoly károkat okoznak a határtól több száz kilométerre lévő orosz olajfinomítókban. Azon kívül sikerült fenntartani a gabonaexport számára a folyosókat a Fekete-tengeren. De az oroszok az idén áttörhetnek. Putyin bizonyosan ezt tervezi, és egyben bízik Trump visszatérésében.
A washingtoni alsóház minden napnyi késedelemmel megnehezíti az ukrán fél dolgát és csökkenti az esélyét, hogy a harcok kedvező eredménnyel záruljanak. Jó lenne, ha a republikánusok szembenéznének a valósággal, különben nem marad más számukra, csak a szégyen.
Die Zeit
Egy svéd orosz szakértő azt mondja, hogy nem szabad habozni: fel kell használni a nyugaton lefoglalt orosz állami javakat. Anders Aslund, aki közgazdászként a 90-es években a Jelcin-kormányzat tanácsadója volt, gyávának tartja az EU-t, különösen Németországot. Hiszen a Világbank csaknem 500 milliárd dollárra becsüli az ukrán veszteségeket és ezt Moszkvának meg kell térítenie. Ehhez pedig fel kell használni a befagyasztott számlákat.
Őrületesnek tartja, hogy az EKP főnökasszonya, Lagarde szerint azonban ezt nem lehet megtenni, mert az szerinte destabilizálná a világgazdaságot. Ez teljes zagyvaság és csak Scholz hiszi el. Miközben Moszkva simán lefoglal idegen tulajdonokat.
Azt kedvező első lépésnek nevezi a szakember, hogy az EU legalább a kamatokból katonai segélyt kíván nyújtani Kijevnek, ami évente 4 milliárd eurót jelentene. De ezzel az erővel nyugodtan az egész összegre rátehetné a kezét. Viszont a szankciókat hatékonynak tartja, mivel az orosz gazdaság 10 éve nem növekszik. És Moszkva nem tud kölcsönt felvenni külföldön. Továbbá nem jut hozzá a tartalékaihoz sem.
Ellenben amíg meg tudja adóztatni a cégeket és polgárokat, addig képes finanszírozni a háborút. Hogy ez ne így legyen, ahhoz a Nyugatnak 50 %-os vámot kellene kivetnie az orosz exportra. Ez sokkal egyszerűbb, mint az olajra elrendelt ársapka. Ám idáig nem lett belőle semmi, mert a politikusok félnek a megélhetési költségek drágulásától. Pedig az orosz hányad már elhanyagolható a világkereskedelemben.
Úgy véli, hogy Oroszországban csak akkor lehetséges a változás, ha az elit rászánja magát. Ha csúcson azt mondják, hogy ami sok, az sok. Csak éppen erről a világ nem értesül, mert ha tudna róla, akkor Putyin számára sem lenne titok és ő leállítaná a folyamatot.
Die Zeit
Németországban ugyan első ránézésre jócskán megemelkedett a külföldiek által végrehajtott bűncselekmények száma, de ha az adatok mögé nézünk, akkor már árnyaltabb a kép. A statisztikában ugyanis benne vannak olyan bűntettek, amelyeket csakis idegenek követhetnek el. Pl. hogy engedély nélkül lépnek be az országba, a megengedettnél tovább maradnak, stb. Ha ezt leszámítjuk, akkor a növekedés 2019 óta nem 35, hanem csupán 23 %.
Ám a döntő az, hogy az utóbbi években rengetegen vándoroltak be, pl. Ukrajnából és Afganisztánból. Márpedig a több emberrel együtt jár a több bűn. Viszont a külföldi származású lakossághoz képest a gyanúsítottak aránya stabil, sőt valamelyest visszaesett. Vagyis a helyzet nem lett rosszabb, csak azért tartanak nyilván több bűntettet, mivel erős a bevándorlás.
Azon kívül ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a bíróságok sokszor nem ugyanarra az eredményre jutnak, mint a rendőrség. Számításba kell venni azt is, hogy ha bármi történik a közösségi szállásokon, a személyzet már rutinosan hívja a hatóságokat, és ez szintén lenyomja a mérleget.
Az is lényeges, hogy az idegenek sűrűbben szegények, mint a németek, viszont gyakrabban megtapasztalták az erőszakot. Pl. háborúban, vagy a menekülés során. Ezek mind-mind kockázati tényezőt jelentenek – közölte a Szövetségi Bűnügyi Hivatal elnöke. A gazdasági válság és az áremelkedés szintén gerjeszti az erőszakot.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Tolnai Ottó
Nem, Tolnai Ottó nem kozmopolita lokálpatrióta, ez nem kozmopolitizmus és nem lokálpatriotizmus – bármennyire kedves volna >
Egyesített erővel a nemzetközi jog ellen
Netanjahunak rengeteg dolga lenne otthon, mégis – és a Nemzetközi Büntető Bíróság (ICC) körözése ellenére – >
Orbán Viktor vörös szőnyeget terít Netanjahu lábai elé
Ugyanakkor Maya Sion, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora súlyos hibának tartja a látogatást. Mert azzal mindenekelőtt >
Szerbia katonai unióról álmodik Magyarországgal
A megfigyelők a két ország együttműködését aggodalommal szemlélik. Vučić és Orbán jó kapcsolatokat ápol Moszkvával. A >
Egy szokatlan barátság
A Budapestről, illetve Tel Avivból keltezett összeállítás szokatlan barátságnak nevezi Orbán és Netanjahu viszonyát, bár mint >
Vance grönlandi vendégszereplése erkölcsi szempontból téves, stratégiailag pedig katasztrofális
Timothy Snyder a Guardianben azt gondolja, hogy Vance kurta grönlandi vendégszereplése nem csupán erkölcsi szempontból volt >
Lázadnak a szerb és török fiatalok, a Nyugat sunyi módon hallgat
Paul Lendvai szerint ugyan a tömegek más és más okból fordultak szembe Ergogannal, illetve Vučić-tyal, de >
Netanjahu Budapesten
Szinte az egész világsajtó beszámol arról, hogy a Nemzetközi Büntető Bíróság letartóztatási parancsa ellenére a héten >
Az már fasizmus, ami most van Amerikában
Így értékeli a Die Zeitban a Yale Egyetem filozófusa, Jason Stanley, aki éppen ezért két professzor >
A hazafiság elve és gyakorlata
Aztán jött Magyar Péter. Ő ugyan senkit nem csábít el más pártoktól, sőt épp az ellenkezőjét >
A Signalgate bagatellizálása rosszabb mint maga a botrány
Hogy a Fehér Ház próbálja bagatellizálni a Signalgate-et, az rosszabb, mint az alapbotrány maga, hogy ti. >
Miért hirdeti Orbán a szerb nacionalizmust?
A magyar miniszterelnök igyekszik országát közép- és dél-európai regionális hatalomnak beállítani. Emellett az etno-nacionalista nézetek sem >