Ma Buda, Richárd, Hóvirág névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Izrael elszigetelődött a világban, odahaza kettészakadt és megalakulhat a palesztin állam is
Október 7. után különösen a Közel-Keleten erős a benyomás, hogy beállt a törvénytelenség. Az amerikai-izraeli kapcsolat töréspontig jutott. Biden és Netanjahu alig-alig beszél egymással. Utóbbi ott akadályozza az elnök politikáját, ahol csak tudja. Izraelben a belső viszály életveszélyessé válik a kormányfő számára, mert lázadnak szélsőséges szövetségesei, valamint a szélsőjobbos telepesek. Ha a politikus tényleg azért húzza el a háborút, hogy hatalmon maradhasson, akkor összecsapások várhatóak Ciszjordániában és Libanonban is. Az USA megkésve ugyan, de azért fordult partnere ellen, mert otthon Biden egyre kevésbé népszerű, és úgy érzi, hogy a másik megalázza. Washington közel-keleti politikája romokban van. A végig nem gondolt agresszió politikailag a Hamásznak előnyös. Ugyanakkor megnövelte a független palesztin állam támogatottságát. Ez a mérsékelt palesztinok legnagyobb esélye. Egyben a legjobb és egyetlen módja annak, hogy Izrael megmeneküljön saját magától. Továbbá a kizárólagos útja annak, hogy a nemzetek közössége ne süllyedjen még jobban bele a törvénytelen állapotba. A világnak iszonyúan kell, hogy nyerjen.
Washington Post
Abból csak a Hamász kerülhet ki győztesként, ha Izrael és az Egyesült Államok nem tud egyetérteni abban, mi történjen a következőkben Gázában, miként enyhítsék az ott élők szenvedéseit és állítsák félre a terrorcsoportot – állapítja meg a vezércikk. Majd azt is gyorsan megjegyzi, hogy ha nincs megegyezés, akkor az nem csupán a zsidó állam, hanem az egész régió stabilitását fenyegeti.
A feszültségbe belejátszik, hogy odahaza sem Biden, sem Netanjahu nem népszerű. Mindkettő félti az állását. Az elnökre nyomást gyakorol a demokraták balszárnya, amelynek egyre kevésbé tetszik, ahogyan Izrael ezt a háborút vívja, de így van ezzel a választók mind nagyobb része is. A kormányfőt ugyanakkor túszként tartja fogva a jobboldal, ám a nagy többség a Hamász felszámolása érdekében kész végigvinni a háborút.
Az is tény, hogy a milíciát ugyan megtizedelte az izraeli hadsereg, de a parancsnoksága sértetlen, mint ahogy 4 zászlóalja is. Ugyanakkor a két millió gázai rettenetes körülmények között él. Hogy Izrael megkímélje őket, az stratégiailag és erkölcsileg egyaránt kötelessége.
Látni jeleket, hogy Washington és Jeruzsálem kezd az államférfiúi bölcsesség felé fordulni. A kiindulópont az lehetne, hogy hat hétre tűzszünetet hirdetnek a Hamásszal, közben kiszabadul a túszok egy része és biztonságosabban jutnának célba a segélyszállítmányok.
A Rafah elleni támadáshoz legalább még egy hónapnyi előkészület szükséges, de az izraeli társadalom tagjai, a nélkülöző civilek és az október 7-én ejtett foglyok sem engedhetik meg, hogy patthelyzet álljon elő. Az ország jövője múlhat azon, hogy megértse: érdemes meghallgatni, ha valaki olyan ad tanácsot, mint Biden, aki továbbra is nagy barátja Izraelnek.
Guardian
Izrael elszigetelődött a világban, odahaza kettészakadt, ezért szembe kell néznie azzal, hogy az fog bekövetkezni, amitől a legjobban retteg: megalakul a palesztin állam. Ezt hangsúlyozza kommentárjában Simon Tisdall, a Guardian külpolitikai szemleírója. Ám jelenleg Netanjahu még ott tart, hogy a saját politikai túléléséért küzd, kihasználva az amerikai és brit külpolitika gyengeségét, illetve dilettantizmusát.
Az egész 45 utáni nemzetközi rend szabadesésbe ment át, mert megszűnt a hagyományos támogatottsága. Az ENSZ alapokmánya csak arra jó, hogy megkerüljék. Ukrajnában, Myanmarban és Szudánban háborús bűncselekményeket, illetve népirtást követnek el, ám ezek az esetek büntetlenek maradnak, jórészt fény sem derül rájuk. Oroszország, Irán és India bérgyilkosokkal teteti el láb alól külföldön a politikai ellenfeleket. A kíber hadviselés nem ismer határokat.
Október 7. után különösen a Közel-Keleten erős a benyomás, hogy beállt a törvénytelenség. Az amerikai-izraeli kapcsolat töréspontig jutott. Biden és Netanjahu alig-alig beszél egymással. Utóbbi ott akadályozza az elnök politikáját, ahol csak tudja. Izraelben a belső viszály életveszélyessé válik a kormányfő számára, mert lázadnak szélsőséges szövetségesei, valamint a szélsőjobbos telepesek. Ha a politikus tényleg azért húzza el a háborút, hogy hatalmon maradhasson, akkor összecsapások várhatóak Ciszjordániában és Libanonban is.
Az USA megkésve ugyan, de azért fordult partnere ellen, mert otthon Biden egyre kevésbé népszerű, és úgy érzi, hogy a másik megalázza. Washington közel-keleti politikája romokban van. A végig nem gondolt agresszió politikailag a Hamásznak előnyös. Ugyanakkor megnövelte a független palesztin állam támogatottságát.
Ez a mérsékelt palesztinok legnagyobb esélye. Egyben a legjobb és egyetlen módja annak, hogy Izrael megmeneküljön saját magától. Továbbá a kizárólagos útja annak, hogy a nemzetek közössége ne süllyedjen még jobban bele a törvénytelen állapotba. A világnak iszonyúan kell, hogy nyerjen.
Szelestey Lajos
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Orbán Viktor vörös szőnyeget terít Netanjahu lábai elé
Ugyanakkor Maya Sion, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora súlyos hibának tartja a látogatást. Mert azzal mindenekelőtt >
Szerbia katonai unióról álmodik Magyarországgal
A megfigyelők a két ország együttműködését aggodalommal szemlélik. Vučić és Orbán jó kapcsolatokat ápol Moszkvával. A >
Egy szokatlan barátság
A Budapestről, illetve Tel Avivból keltezett összeállítás szokatlan barátságnak nevezi Orbán és Netanjahu viszonyát, bár mint >
Vance grönlandi vendégszereplése erkölcsi szempontból téves, stratégiailag pedig katasztrofális
Timothy Snyder a Guardianben azt gondolja, hogy Vance kurta grönlandi vendégszereplése nem csupán erkölcsi szempontból volt >
Lázadnak a szerb és török fiatalok, a Nyugat sunyi módon hallgat
Paul Lendvai szerint ugyan a tömegek más és más okból fordultak szembe Ergogannal, illetve Vučić-tyal, de >
Netanjahu Budapesten
Szinte az egész világsajtó beszámol arról, hogy a Nemzetközi Büntető Bíróság letartóztatási parancsa ellenére a héten >
Az már fasizmus, ami most van Amerikában
Így értékeli a Die Zeitban a Yale Egyetem filozófusa, Jason Stanley, aki éppen ezért két professzor >
A hazafiság elve és gyakorlata
Aztán jött Magyar Péter. Ő ugyan senkit nem csábít el más pártoktól, sőt épp az ellenkezőjét >
A Signalgate bagatellizálása rosszabb mint maga a botrány
Hogy a Fehér Ház próbálja bagatellizálni a Signalgate-et, az rosszabb, mint az alapbotrány maga, hogy ti. >
Miért hirdeti Orbán a szerb nacionalizmust?
A magyar miniszterelnök igyekszik országát közép- és dél-európai regionális hatalomnak beállítani. Emellett az etno-nacionalista nézetek sem >
12 pontban az orosz–ukrán háborúról
„Még egy ilyen győzelem, és végképp elveszünk” – mondta állítólag az épeiroszi Pürrhosz király több mint >
Trump a végén sírni fog, de nem csak ő
Chris Patten azt jósolja, hogy Trump politikája nagy szenvedést hoz az egész világra, megtépázza Amerika tekintélyét. >