2025. április 5. szombat
Ma Vince, Irén, Teodóra névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A Magyar Péter-féle hangfelvétel Orbánt fenyegeti

A Magyar Péter-féle hangfelvétel Orbánt fenyegeti

Pedofil, illetve korrupciós botrány rázza meg az országot. Ezrek követelik a kormányfő visszalépését, a rendszer egyik korábbi bennfentesével az élen, miután kiderült, miféle összefonódások vannak a hatalom legfelső szintjein. Varga Judit volt férje, akit idáig jóformán senki sem ismert, hirtelen az ellenzék reménységévé lépett elő. Nyilvánvalóan a korábbi igazságügyi miniszter távozása után határozta el magát, hogy szakít fideszes harcostársaival. Azzal vádolja a kormányt, hogy az maffiaállamot hozott létre. Ehhez képest a korábbi nej narcisztikus pszichopatának minősítette. Magyar egyre növekvő táboráról azonban az ilyen mocskolódások leperegnek. Ők a jogászban félelem nélküli embert látnak, aki kihívja a rezsimet és meg tudja buktatni az autokratát. Ám egyelőre aligha vet véget Orbán uralmának. Hiszen annak szövetségesei teljesen ellenőrzésük alá vonták az országot, a közigazgatást és a sajtót.

De nem ez lenne az első eset, hogy egy titokban készült felvétel egy kormánypárt bukását eredményezi, gondoljunk csak az őszödi beszédre. Akkoriban Gyurcsány legélesebb vetélytársa betegesen hazug dilettánsoknak minősítette a szocialistákat. Az illetőt úgy hívták: Orbán Viktor. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje: 

Libération

 

Mérséklődik az EU-ban a szélsőjobb. A populisták és a szélsőségesek belátták, hogy eurófóbiájuk üvegplafonba ütközhet, ezért benn akarnak maradni a szervezetben, de úgy, hogy belülről alakítsák azt át – ez pontosan az, amire Orbán Viktor vágyik.

Meloni a várakozásokkal ellentétben nem bajkeverő lett az Unióban, éppen a magyar kormányfővel ellentétes úton halad. Brüsszelben jó tanuló módjára viselkedik. De már a Le Pen vezette Nemzeti Tömörülés sem lázít nyíltan az integráció ellen a francia kilépés érdekében. A távozást már csak az AfD, illetve a belga Vlaams Belang szorgalmazza.

Ez azonban egyáltalán nem jelenti azt, hogy a radikálisok egységesek lennének. Ám megerősödésük jelentős probléma az EP-nek, amely cordon sanitaire-t vont a legszélsőségesebb frakció, az ID köré. Ám mivel a tagpártok közül egyre többen a hatalom felé tartanak odahaza, rá lehet kérdezni, hogy mennyire indokolt még a tűzfal? Annál is inkább mivel nem vonatkozik a másik ilyen pártcsaládra, az ECR-re, amelyben valószínűleg hamarosan helyet kap a Fidesz is.

Egyelőre azonban nincs szó az elszigetelés felszámolásáról, mert a négy nagy csoport nem hajlandó azt feladni. Viszont lehetséges alkalmi együttműködés pl. a Néppárt és a szélsőjobbos körök között,  a többi közt a zöld egyezmény felvizezésére, vagy a bővítés lelassítására, amint azt Manfred Weber nyíltan elismeri.

 

FT

 

Csaknem 40 év statisztikája azt bizonyítja, hogy a családbarát intézkedések egyáltalán nem ösztönzik a gyerekvállalást, ahogy azt Magyarország példája is alátámasztja. Az Orbán-kormány hatalmas pénzeket költ, hogy megálljon a lélekszám csökkenése, ám tavaly kevesebb gyerek született, mint korábban bármikor, amióta csak feljegyzik, hogy hányan látták meg a napvilágot az adott évben.

A legfejlettebb államokban 1980 és 2019 között 1,85-ről 1,53-ra esett vissza az egy nőre jutó újszülöttek száma. (A népességszám fenntartásához 2,1 kellene - a szerk. megj.) Az elemzések azt igazolják, hogy pénzzel gyakorlatilag nem lehet elérni a nagyobb gyerekvállalási hajlandóságot. A kultúra sokkal inkább meghatározó ezen a területen.

Egyrészt mivel a szülők a korábbinál sokkal odaadóbbak az utódok iránt, és ez sokakat elriaszt, hiszen pl. elvonja őket sajt szakmai pályafutásuktól. Azon felül azt látni, hogy a gyerek már nem annyira fontos életcél. De a legfőbb szempont alighanem az, hogy egyre kevesebb fiatal él párkapcsolatban. A nők fokozottan képesek megélni a saját keresetükből, ezért közülük mind többen döntenek úgy, hogy nem csak férj/élettárs, de utód sem kell nekik.

Vagyis nincs azzal semmi baj, ha állam egyéb okokból nyomatja a családbarát programokat, de ha ily módon a társadalom elöregedését és a lakosságszám csökkenését óhajtja feltartóztatni, akkor más megoldást kell találnia.

 

Yahoo/AP

 

A brazil legfelsőbb bíróság helyt adott az ügyészség vélemények és postafordultával visszautasította, hogy visszaadja a volt elnök útlevelét és így az májusban eleget tudjon tenni Netanjahu meghívásának. Az indoklás szerint egy ilyen lépés abszolút elsietett volna, hiszen a korábbi államfő azért nem mehet külföldre, mivel bűnügyi vizsgálatok folynak ellene, ideértve, hogy két éve puccsot szervezett, miután vereséget szenvedett a választáson.

Az ügyvédei pont most hétfőn nyújtották be a kérelmet, vagyis aznap, amikor a New Yorkt Times a brazíliavárosi magyar nagykövetség biztonsági kameráinak felvételével leleplezte, hogy Bolsonaro februárban két éjszakát töltött a képviseleten. Márpedig ez felvetette, hogy szándékában állt kibújni a felelősségre vonás alól. 

 

The Times

 

Az egyik legkitűnőbb orosz kortársi író kijelentette berlini emigrációjában, hogy nem ő hagyta el Oroszországot, hanem az hagyta el őt. Viktor Jerofejev néhány nappal az agresszió megkezdése után szépen áthajtott a finn határon, majd Tallinnon keresztül a német fővárosban kötött ki.

Hogy miért, arról azt mondja, hogy ismeri Putyin, és tudja róla, hogy tele van gyerekes komplexusokkal, ám ezekből ihletet merít. Európa azonban nem érti, hogy ami a politikusban megnyilvánul, az nem az orosz politika átmeneti torzulása, hanem ország történelmi lényege.

Az alkotó viszont úgy tekint magára, mint aki hatalommal szemben álló irodalom hosszú hagyományát folytatja, Gogoltól Bulgakovig, mert fel akarja rázni a lidércnyomásból a társadalmat. Azt gondolja, hogy az országnak szüksége van olyanokra, mint a pszichiáter és filozófus Karl Jaspers, aki feltárja, milyen mély lett az erkölcsi korrupció. Ám ő maga nem hajlandó arra, hogy borúlátó legyen az oroszok jövőjét illetően, mert a kultúra mindig is körhintát jelentett.

Azon felül remélhetőleg a kultúra megtalálja a módját, hogy leírja és így alaposan megértesse, mekkora tragédiát jelent a mostani háború.

 

Bloomberg

 

Putyin összeesküvés elméletei ártanak az oroszok biztonságának, de az elnök vádaskodásai csak arra jók, hogy leplezzék a biztonsági szolgálatok hihetetlen melléfogását a krasznogorszki merénylet kapcsán – írja a hírügynökség elemzője, Marc Champion. Felidézi, hogy még mindig milliók hiszik azt: a CIA emberei vagy a zsidók felelősek az ikertornyok elleni támadásért, ezért nem csoda, hogy az ilyen elméletek a Moszkvai környéki robbantás ügyében is előkerültek.

Ám az különleges, hogy ezeket a nézeteket az orosz állam terjeszti, mert próbálja elterelni a figyelmet a súlyos hozzá nem értésről, ami párosul a legfelső körökben uralkodó romboló paranoiával.

Az biztos, hogy a rendőrök csak akkor érkeztek a helyszínre, amikor a tettesek az öldöklés után már távoztak. De hát az FSZB, a KGB utódja inkább a társadalom ellenőrzésére, nem pedig a megvédésére összpontosít. És Putyin többre becsüli a biztonsági főnökök hűségét, mint szakmai tudását, sőt eredményeit.

Az amerikaiak szeptember 11. után levonták a következtetéseket és átszervezték a terrorelhárítást. Ezt kellene az oroszoknál is tenni, ám ahhoz szembe kellene nézni azzal, milyen hibák miatt történhetett meg a dráma. Ily módon tehát nemigen lesz érdemi változás a biztonsági szolgálatnál. Ez pedig nem jó az orosz átlagembernek, mert az iszlám szélsőségesek nagyon is valós veszélyt jelentenek, Ukrajnát viszont csupán a hatalom tüntette úgy fel, hogy az Oroszországot fenyegeti.

 

Politico

 

Az iszlám rajtaütés ébresztőként szolgálhatott volna az oroszok számára, de jelek szerint nem lesz az. Maga a helyszín, a Crocus City bevásárló- és szórakozó központ olyan volt, mintha Putyin ígéretét, a jólétet és a stabilitást teljesítette volna meg. Az elszenesedett szerkezet azonban a külföldről ihletett szélsőség és a hazai nemtörődömség végrendelete lett.

Két évtizede nem volt ilyen súlyos merénylet orosz földön és pont akkor érte az elnököt, amikor az tiszteletkörét rótta a választás után. Mindenkinek azt üzente, hogy az ország történelmi háborút vív és a győzelem érdekében elsődleges a teljes egység. 19 órával később a fegyveresek legalább 140 embert lemészároltak.

Egy másik galaxison, egy ilyen alávaló rajtaütés ráébresztette volna az oroszokat a valóságra, ám ehelyett nagyon úgy néz ki, hogy a legújabb orosz idők első főautokratája a maga céljaira tudja kiaknázni. Miközben a Golosz független megfigyelő szervezet szerint az elnökválasztás puszta utánzat volt és így minőségi ugrást képvisel a tekintélyuralom felé.

A 87 %-os siker arra utal, hogy teljesen megszűnt az ellenzék. Moszkovszkij Komszomolec ezt úgy fogalmazta meg a címoldalán, hogy Oroszország = Putyin. Azaz most már a Kreml még arra sem ügyel, hogy fennmaradjon a demokrácia látszata. Hogy a hatalom a terrorakcióért Ukrajnát, Nagy-Britanniát és az USA-t okolja, az arra jó, nehogy előtérbe kerüljenek a rendfenntartó erők balfogásai.

Putyin a háború kezdete óta mást sem mondogat, mint hogy fenntartja a normális állapotokat. Ám nem csökkenteni igyekszik az ország gyenge pontjainak számát. Az apparátus minden eddiginél inkább arra törekszik, hogy megmutassa: kezében a teljes ellenőrzés. Csakhogy ezért az oroszok még magas árat fognak fizetni, nem beszélve a környező államokról.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

Niall Ferguson úgy gondolja, hogy hiába vetélytárs egymás számára az Egyesült Államok és Kína, az időszerű veszélyek miatt elő kell venniük a sifonérből az enyhülés Kissinger alkotta fogalmát. A Hoover Intézet munkatársa, a Harvard volt történész professzora azon a véleményen van, hogy a geopolitikai törésvonalak napjainkban nagyjából ugyanott húzódnak, mint a hidegháború idején. Csak éppen a főszereplők felcserélték a szerepet.

De Washington és Peking rákényszerül a békés egymás mellett élésre, a nukleáris fegyverek,  a klímaváltozás és a mesterséges intelligencia miatt. Csak most nem az van, mint a kubai válság idején, mivel a kommunista Kína zárná le a Tajvanra vezető folyosókat, és az USA törné át a blokádot, annak minden kockázatával együtt.

Az enyhülés 2.0 nem volna egyenlő azzal, hogy Amerika engedne, azt meg végképp nem lehetne elvárni, hogy az ázsiai nagyhatalom megváltozzon. De tárgyalni kell a haderők korlátozásáról, a kereskedelemről, a technológia átadásáról, az éghajlatváltozás hatásainak leküzdéséről, a mesterséget intelligencia szabályozásáról és a világűr hasznosításáról.

A párbeszéd hosszúnak és nehéznek ígérkezik. Lehet, hogy semmilyen használható eredménnyel nem is szolgál. Ám hiába nem csodaszer, de közvetlen és tartós érintkezést jelentene a két fél között.

2024. március 30.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Tolnai Ottó

Nem, Tolnai Ottó nem kozmopolita lokálpatrióta, ez nem kozmopolitizmus és nem lokálpatriotizmus – bármennyire kedves volna >

Tovább

Egyesített erővel a nemzetközi jog ellen

Netanjahunak rengeteg dolga lenne otthon, mégis – és a Nemzetközi Büntető Bíróság (ICC) körözése ellenére – >

Tovább

Orbán Viktor vörös szőnyeget terít Netanjahu lábai elé

Ugyanakkor Maya Sion, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora súlyos hibának tartja a látogatást. Mert azzal mindenekelőtt >

Tovább

Szerbia katonai unióról álmodik Magyarországgal

A megfigyelők a két ország együttműködését aggodalommal szemlélik. Vučić és Orbán jó kapcsolatokat ápol Moszkvával. A >

Tovább

Egy szokatlan barátság

A Budapestről, illetve Tel Avivból keltezett összeállítás szokatlan barátságnak nevezi Orbán és Netanjahu viszonyát, bár mint >

Tovább

Vance grönlandi vendégszereplése erkölcsi szempontból téves, stratégiailag pedig katasztrofális

Timothy Snyder a Guardianben azt gondolja, hogy Vance kurta grönlandi vendégszereplése nem csupán erkölcsi szempontból volt >

Tovább

Lázadnak a szerb és török fiatalok, a Nyugat sunyi módon hallgat

Paul Lendvai szerint ugyan a tömegek más és más okból fordultak szembe Ergogannal, illetve Vučić-tyal, de >

Tovább

Netanjahu Budapesten

Szinte az egész világsajtó beszámol arról, hogy a Nemzetközi Büntető Bíróság letartóztatási parancsa ellenére a héten >

Tovább

Az már fasizmus, ami most van Amerikában

Így értékeli a Die Zeitban a Yale Egyetem filozófusa, Jason Stanley, aki éppen ezért két professzor >

Tovább

A hazafiság elve és gyakorlata

Aztán jött Magyar Péter. Ő ugyan senkit nem csábít el más pártoktól, sőt épp az ellenkezőjét >

Tovább

A Signalgate bagatellizálása rosszabb mint maga a botrány

Hogy a Fehér Ház próbálja bagatellizálni a Signalgate-et, az rosszabb, mint az alapbotrány maga, hogy ti. >

Tovább

Miért hirdeti Orbán a szerb nacionalizmust?

A magyar miniszterelnök igyekszik országát közép- és dél-európai regionális hatalomnak beállítani. Emellett az etno-nacionalista nézetek sem >

Tovább