2025. április 19. szombat
Ma Emma, Malvin, Zseraldina névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Le Monde: Szerbia erőszakot alkalmaz a migránsok ellen

Le Monde: Szerbia erőszakot alkalmaz a migránsok ellen

Az uniós tagságra pályázó Szerbia egyre jobban bekeményített a migránsok ellen, és ma már szinte mindennapos, hogy rövid úton kipenderíti mindazokat, akik Észak-Macedónia felől illegális lépik át a határt. A túloldalon emberi jogi szervezetek olyan videókat készítenek, amelyeken visszatoloncoltak láthatóak, miközben menetelnek – egy szál alsónadrágban a kemény télben - miután a szerb hatóságok elvették a ruhájukat, valamint a mobiljukat.

Nem egészen egy hónap alatt kb. 70-en jártak így. A macedón hatóságok megerősítik, hogy találtak olyanokat, akiknek a testén sérülések voltak. Szerb oldalról minden felelősséget elhárítanak. Az ország sokáig bizonyos türelmet tanúsított a főleg szír és afgán menekültekkel szemben, akik a lehető leggyorsabban át akartak jutni az országon. Ám egy idő után Belgrád keményebb intézkedéseket vezetett be, részben Brüsszel nyomására, részben mert több szomszédos állam is szigorú ellenőrzést vezetett be a határon. Egyébiránt magyar és osztrák csendőrök rendszeresen járőröznek Szerbia és Észak-Macedónia között.

Vučić elnök közölte, hogy országa nem szeretne parkoló lenni a nyugatra tartó migránsok számára. Tavaly 10 hónap alatt csaknem 90 ezer embert regisztráltak, a többségük Magyarországon át Ausztriába és Németországba igyekezett eljutni. A nacionalista Orbán Viktor határkerítése messze nem hermetikus ugyan, de lassítja az utazást.  És akkor még nem beszéltünk arról, hogy Magyarország is bőven alkalmazza az erőszakos visszatoloncolást.

Jogvédő szervezetek szerint a szerbek azért folyamodnak ehhez a megoldáshoz, hogy elrettentsenek minden illegálist a belépéstől, abban a reményben, hogy azok Macedóniában vagy Bulgáriában maradnak – jelenti szemleútjáról Jean-Baptiste Chastand, a Le Monde közép-európai tudósítója. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Economist

 

A lap kilátástalannak nevezi azokat a reményeket, hogy szögesdróttal fel lehet tartóztatni a migránsokat, ám a politikusok úgy érzik, ez a legjobb módszer a szavazópolgárok aggodalmának eloszlatására. 10 éve alatt csaknem 2 200 kilométernyi kerítés épült a földrészen és csak az idén még 245 kilométernyi jön hozzá.

A Frontex tavaly 380 ezer illegális határátlépőt vett jegyzékbe, 2016 óta nem volt ilyen magas a szám. A költségek hatalmasak, a lengyeleknek 80 millió eurót költöttek csak arra, hogy a határzárat korszerű kamerákkal és mozgásérzékelőkkel szereljék fel. Ám a beruházáshoz képest a hatásfok igencsak gyatra. Az EU Határőrizeti Ügynökség egyik képviselője azt mondja, a fizikai akadályok csak arra jók, hogy a bevándorlási hullám máshová tevődjön át.

Miközben a nagy tömegek nem is a Balkánon vagy kelet felől, hanem a Földközi-tengeren át érkeznek. Az Európai Politikai Tanulmányok Intézetének egyik munkatársa azt mondja, a kerítés a migrációs politika fiaskóját bizonyítja. A kontinens a menedékkérők távoltartásával igyekszik elhárítani magától a felelősséget.

 

FAZ

 

A kommentár azt latolgatja, vajon nem alkalmaz-e kettős mércét az EU a Tusk-kormánnyal szemben, hiszen korábban jogszabály-változtatásokhoz kötötte a támogatás felújítását, most viszont már ígéretek, illetve egyszeri intézkedések fejében is hajlandónak mutatkozik a visszatartott 137 milliárd euró túlnyomó részének folyósítására.

A fő gond azzal a 60 milliárddal van, amely egyelőre a járványalapban parkol, mert azt elvileg csak akkor lehetne utalni, ha konkrét lépesek történnek a normál viszonyok visszaállítására az igazságszolgáltatásban. Ám az idevágó jogszabály még nem lépett életbe.

Jogállami szempontból az is aggályos, hogy az új kormány nem hajlandó követni az Alkotmánybíróság ítéleteit, ám ebben a Bizottság nem lát semmi kivetnivalót, mivel a testület tele van a PiS kinevezettjeivel és így Brüsszel már korábban panasszal fordult az Európai Bírósághoz. Ezzel együtt az a benyomás, hogy az EU politikai szempontok alapján dönt.

Tavaly év végén lehetővé tette, hogy Magyarország 10 milliárdot kapjon a felzárkózási alapból, habár az EP szerint az Orbán-kabinet nem teljesítette a feltételeket. Viszont a következő nap Orbán Viktor feladta az ellenállását, hogy megkezdődhessenek a tárgyalások Ukrajna uniós belépéséről.

 

Die Welt

 

Nem éppen a legjobb bizonyítványt állítja ki a francia elnökről a konzervatív lap fő elemzője, mert úgy látja, hogy Macron ugyan Európáról beszél, de csak magára és Franciaországra gondol. Jacques Schuster szerint a politikus nem tartja magát a megállapodásokhoz, amikor a saját jelentőségét kívánja kiemelni. Pont ilyen okokból közölte egymaga a világgal, hogy mégiscsak elképzelhető, hogy nyugati csapatok menjenek Ukrajnába, bármit is akarjon a NATO.

Az államfő imádja, amikor nagy a felhajtás körülötte. Ilyenkor nem számít, miben egyezett meg a szövetségesekkel, vagy mik a stratégiai alapvetések. Így az sem érdekes, hogy a katonai szövetség nem szeretne belekeveredni a háborúba, mert annak világégés lehet a vége. Ellenben az valahogy nem annyira fontos a számára, hogy betartsa a Kijevnek tett ígéreteit. Pedig már mennyi fegyvert kilátásba helyezett!

Nagyon úgy néz ki, hogy nála a látványosság és a pátosz helyettesíti a komolyságot. Nem lehet szabadulni attól az érzéstől, hogy nem gondolja végig a dolgokat, és a szava sokat nem ér. Egy aranyszájú narcisztikus az Elysée-palota lakója. Számára csak az az érdekes, hogy minek gondolja magát. Csak éppen az ilyen mentalitáshoz túl komoly a helyzet a világban.

A háború veszélye jó 50 éve nem volt ekkora. És nem tudni, hogy az USA a választás után is védő ernyőt tart-e Európa fölé. Azaz itt volna az idő, hogy a francia vezető felnőttként viselkedjen. Merthogy a földrész védelmében kulcsszerep jut neki.

 

FAZ

 

A lap egyik kiadója arra figyelmeztet Putyin tegnapi beszéde után, hogy az elnökben nem szabad egy szemernyi kétséget sem hagyni afelől: ha tényleg annyira őrült, és netán elsőként nyomja meg az atomfegyver indítógombját, akkor ő másodikként fog meghalni. Berthold Kohler emlékeztet arra, hogy a politikus sokáig az alattvalóira hagyta a nukleáris fenyegetőzést. Azok meg azzal kérkedtek, hogy Moszkva pillanatok alatt le tudná radírozni a térképről Berlint vagy Varsót.

Ám a Kínaiak értésre adták, hogy nem helyeslik a kardcsörtetést. Csakhogy most maga a nagy ember folyamodik ehhez a módszerhez, ami egyrészt a választással függ össze, mivel a Kreml ura próbál az ellenségektől körülvett Oroszország erős és bátor védelmezőjének mutatkozni.

Másfelől arra törekszik, hogy eltanácsolja a Nyugatot Ukrajna támogatásától, mert különben Moszkva aligha lesz képes térdre kényszeríteni az ukránokat. És nem is eredménytelen a taktika, mivel Scholz kancellár folyamatosan azt bizonygatja: semmi olyat nem tesz, ami miatt eszkalálódna a viszály. Ám nem szabad tartósan azt jelezni, hogy a másik oldal sokkal jobban fél a háború kiszélesedésétől, mint Putyin. 

 

Le Monde

 

Putyin támogatói mind inkább a Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés körül gyülekeznek az Európai Parlamentben. Az Identitás és Demokrácia-frakció már bejelentette, hogy csatlakozik hozzá egy bolgár és egy szlovák párt – mindkettő Moszkva meghosszabbított karjának számít, a tagok közül pedig a német AfD és az osztrák FPÖ pedig továbbra is szoros kapcsolatokat tart fenn a Kremllel.

Le Pen igyekszik elhárítani a vádat, hogy pártja az orosz elnök élcsapata Franciaországban, ám közben nem tagadhatja, hogy tetszik neki, amit a Kreml csinál és olyanokat választ szövetségesnek, akik Moszkva hídfőállásának számítanak a kontinensen. Az Identitás és Demokrácia tagjai között pedig a legfőbb összetartó erő a migráció és az EU elutasításán kívül éppen az orosz agresszor iránt tanúsított megértés.

A Nemzeti Tömörülés egyik EP-képviselője, Jean-Paul Garraud bensőséges viszonyt ápol a Fidesszel. Ugyanakkor egy sor régi strasbourgi szövetséges – Le Pen-től eltérően – a háború óta sem határolódik el az orosz vezetéstől. Ilyen pl. az Osztrák Szabadságpárt. Amikor erről kérdezték a francia politikust, azt válaszolta, hogy akadnak ellentétek a pártcsaládon belül, de ez már csak így van a Néppárt soraiban is.

 

Die Presse

 

Milánóban tegnapelőtt este fáklyás felvonulás volt a város központjában annak az antifasiszta tanárnőnek az érdekében, akit jó egy éve Budapesten azzal a váddal tartóztattak le, hogy a „Kitörés napján” többedmagával megsebesített egy újfasisztát. Az eseményen egy parlamenti képviselő, aki felkereste a börtönben a vádlottat, elmondta a mintegy 100 részvevőnek: az asszony abban bízik, hogy házi őrizetbe helyezik.

Utána Olaszország kérelmezheti a kiadatását. Meloni azonban próbálja elérni, hogy helyezzék szabadlábra. A következő tárgyalás május 24-én lesz, és a bíróság akár 11 évet is kiszabhat. Tajani külügyminiszter az utóbbi napokban azt követelte magyar kollégájától, hogy engedjék el a 39 éves nőt. Ennék érdekében berendelték a tárcához a római magyar nagykövetet.

 

 

2024. március 1.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Mit kockáztat Meloni Európa szolgálatában

A Die Welt főkommentátora arra buzdítja az európai szövetségeseket, hogy támogassák az olasz kormányfőt, amikor az >

Tovább

Tiltakozó hullám söpör végig Közép- és Kelet-Európán

Magyarországról és Szlovákiáról indul, áthalad Szerbián és más nyugat-balkáni államokon és elér egész Törökországig, illetve Grúziáig. >

Tovább

A liberális nemzetközi rend után

Az Európai Külkapcsolati Tanács elnöke úgy látja, hogy vége a liberális nemzetközi rendnek, de a földrésznek >

Tovább

A magyaroknak kell megszabadulniuk Orbántól, ha úgy látják jónak, ebbe nem szabad kívülről beavatkozni

Stephan Löwenstein, a Frankfurter Allgemeine Zeitung közép-európai tudósítója gondolja így és megállapítja, hogy a kormányfő folyton >

Tovább

Európa jelenleg a szabadság szigete

Bármennyire is fura ez, de, ha alaposabban szemügyre vesszük a gondjait, akkor azok nem is annyira >

Tovább

A szerb elnök mesterséges „népi mozgalommal” igyekszik elfojtani a diákok tiltakozását

Ehhez ösztönzést kap Dodiktól, illetve Orbántól. Utóbbi az EU-ra és a világ liberálisaira utalva azt üzente >

Tovább

Trump súlyosan megsebesült, ez azonban még jól jöhet Európának és Nagy-Britanniának

Így véli Will Hutton, a Guardian vasárnapi számának volt főszerkesztője. Kiemeli: itt az idő kialakítani az >

Tovább

A meggyőzhetetlenek

Máris minden tele van azzal a kormányzati reklámmal, amely a párt egyik brüsszeli képviselőjének két kiforgatható >

Tovább

Te, jó ég, hol élek?

Ezt írja Fareed Zakaria a Washington Postban, aki szerint Trump ugyan befagyasztotta az új vámterhek jó >

Tovább

Még messze nincs vége a Trump-féle kereskedelmi zűrzavarnak

Az elnök csupán időt kért, ám változatlanul valós a világgazdaságra leselkedő veszély. Ezzel együtt nem szabad >

Tovább

Túl kockázatos az EU-békefenntartók számára, hogy letartóztassák a boszniai szerbek vezérét

Dodik ugyanis nem hajlandó bevonulni a börtönbe. Hiába kért segítséget a szarajevói kormány Brüsszeltől, túlságosan is >

Tovább

Sajtószabadság ügyben az uniónak először a sorain belül kell rendet teremtenie

Nem kizárt, hogy a Brüsszel szerződésszegési eljárást kezdeményez, éppen Orbánt és Ficót használva fel elrettentő példaként. >

Tovább