2025. április 19. szombat
Ma Emma, Malvin, Zseraldina névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Rutte a NATO élén?

Rutte a NATO élén?

A Frankfurter Allgemeine Zeitung lap úgy tudja: a NATO négy vezető hatalma azért erősítette meg, hogy támogatja, hogy az ügyvezető holland miniszterelnök megválasztását a katonai szervezet főtitkári tisztségébe, mert így kíván nyomást gyakorolni Magyarországra és Törökországra. A tagállamok többsége már jelezte: elfogadja Rutte személyét. A mostani összehangolt akcióval Biden, Scholz, Sunak és Macron a döntéshozatalt igyekszik meggyorsítani. A balti államoknak vannak még fenntartásaik, de még nagyobb ellenállás várható Orbán, valamint Erdogan részéről. Mindkettőjüknek személyes baja van a holland politikussal. A magyar vezető azt nem tudja megbocsátani, hogy holland kollégája 3 éve közölte: lépjen ki az EU-ból, ha nem képes megbékélni a nemi kisebbségek jogaival. A török elnöknek az a baja, hogy 7 éve nem engedték be Hollandiába az akkor török külügyminisztert, aki Erdogan jogkörének bővítéséhez szerette volna megnyerni az ottani török kisebbséget. Úgy hírlik egyébként, hogy Rutte kész elmenni Ankarába az ellentétek elsimítására. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Die Zeit

 

A széles közvéleménynek idáig nemigen volt tudomása az Alkotmánybíróság elnökéről, aki minden bizonnyal követi Novák Katalint az államfői székben, ám a főbíró mindenképpen a jobboldali-populista Orbán szoros bizalmasának számít. Kinevezése a kétharmad birtokában formalitás.

Az előd is a kormányfő hűséges embere volt, ám a kegyelmi botrány miatt Orbán Viktor elfordult tőle. A háttérhez a tudósítás megjegyzi, hogy a Fidesz alatt erősen meggyengült az igazságszolgáltatás függetlensége. Emiatt az ország vitában áll a Bizottsággal. 

 

Süddeutsche Zeitung

 

Orbán Viktornak bejött a póker a svéd NATO-tagság ügyében: Kristersson ma kénytelen ellátogatni Budapestre, hogy a vadászgépek eladásáról tárgyaljon és ez mindenképpen diplomáciai vereség a számára. Vagyis még a belépés utolsó méterei is igen rögösek Stockholm számára, habár ha minden jól megy, a magyar Országgyűlés hétfőn szabadra állítja a jelzőt.

Pedig a svéd fél még a közelmúltban is igen magabiztosnak mutatkozott. A miniszterelnök pl. pikírten úgy reagált magyar kollégája meghívására, hogy majd a ratifikálás után utazik. Ám most kénytelen asztalhoz ülni Orbánnal, már csak azért is, mert két év múlva lejár a  Magyarország által lízingelt 14 Gripen szerződése.

A Fidesz-kormány az egész vita során a törökök farvizén haladt. Soha nem mondta meg pontosan, mi a baja a svédekkel, csak nem tűzte napirendre a felvétel jóváhagyását. Azt mindenesetre nehezményezte hogy az előző stockholmi kabinet szóvá tette a magyar korrupciót, az urambátyán-rendszert és a jogállam leépítését. Svédország viszont biztos volt abban, hogy meglesz a beleegyezés. Ám úgy tűnik, az ellentét immár a múlté.

 

Yahoo/AP

 

Svédország és Magyarország igyekszik fátylat borítani a feszültségekre Stockholm NATO-tagsága ügyében. Egyik kormány sem árulta el, miért ejtette fenntartásait a magyar fél, ám bizonyos jelek arra utalnak, hogy a Fidesz-kabinet svéd harci technikát kíván vásárolni.

Jens Wenzel, a Nordic Defence Analysis nevű agytröszt szakértője úgy látja, hogy a beleegyezés késleltetésével Orbán nyomást igyekezett gyakorolni, mert arra utazott, hogy a végén leessen némi hadfelszerelés a magyar hadsereg számára. Sőt, próbálja a lehető legtöbbet kihozni a dologból, még hétfő előtt.

Magyar részről már egy éve jelzik, hogy vennének négy új Gripen vadászgépet. Kristersson hétfőn Varsóban elismerte, hogy erről valóban szót fog váltani Budapesten magyar partnerével. A Fidesz uniós ellenfelei korábban azt hangoztatták, hogy Magyarország azért áll ellent, mivel ily módon kíván hozzájutni a felfüggesztett milliárdokhoz.

 

FAZ

 

A német konzervatív lap úgy tudja: a NATO négy vezető hatalma azért erősítette meg, hogy támogatja, hogy az ügyvezető holland miniszterelnök megválasztását a katonai szervezet főtitkári tisztségébe, mert így kíván nyomást gyakorolni Magyarországra és Törökországra.  

A tagállamok többsége már jelezte: elfogadja Rutte személyét. A mostani összehangolt akcióval Biden, Scholz, Sunak és Macron a döntéshozatalt igyekszik meggyorsítani. A balti államoknak vannak még fenntartásaik, de még nagyobb ellenállás várható Orbán, valamint Erdogan részéről.

Mindkettőjüknek személyes baja van a holland politikussal. A magyar vezető azt nem tudja megbocsátani, hogy holland kollégája 3 éve közölte: lépjen ki az EU-ból, ha nem képes megbékélni a nemi kisebbségek jogaival. A török elnöknek az a baja, hogy 7 éve nem engedték be Hollandiába az akkor török külügyminisztert, aki Erdogan jogkörének bővítéséhez szerette volna megnyerni az ottani török kisebbséget. Úgy hírlik egyébként, hogy Rutte kész elmenni Ankarába az ellentétek elsimítására.

2024. február 23.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Mit kockáztat Meloni Európa szolgálatában

A Die Welt főkommentátora arra buzdítja az európai szövetségeseket, hogy támogassák az olasz kormányfőt, amikor az >

Tovább

Tiltakozó hullám söpör végig Közép- és Kelet-Európán

Magyarországról és Szlovákiáról indul, áthalad Szerbián és más nyugat-balkáni államokon és elér egész Törökországig, illetve Grúziáig. >

Tovább

A liberális nemzetközi rend után

Az Európai Külkapcsolati Tanács elnöke úgy látja, hogy vége a liberális nemzetközi rendnek, de a földrésznek >

Tovább

A magyaroknak kell megszabadulniuk Orbántól, ha úgy látják jónak, ebbe nem szabad kívülről beavatkozni

Stephan Löwenstein, a Frankfurter Allgemeine Zeitung közép-európai tudósítója gondolja így és megállapítja, hogy a kormányfő folyton >

Tovább

Európa jelenleg a szabadság szigete

Bármennyire is fura ez, de, ha alaposabban szemügyre vesszük a gondjait, akkor azok nem is annyira >

Tovább

A szerb elnök mesterséges „népi mozgalommal” igyekszik elfojtani a diákok tiltakozását

Ehhez ösztönzést kap Dodiktól, illetve Orbántól. Utóbbi az EU-ra és a világ liberálisaira utalva azt üzente >

Tovább

Trump súlyosan megsebesült, ez azonban még jól jöhet Európának és Nagy-Britanniának

Így véli Will Hutton, a Guardian vasárnapi számának volt főszerkesztője. Kiemeli: itt az idő kialakítani az >

Tovább

A meggyőzhetetlenek

Máris minden tele van azzal a kormányzati reklámmal, amely a párt egyik brüsszeli képviselőjének két kiforgatható >

Tovább

Te, jó ég, hol élek?

Ezt írja Fareed Zakaria a Washington Postban, aki szerint Trump ugyan befagyasztotta az új vámterhek jó >

Tovább

Még messze nincs vége a Trump-féle kereskedelmi zűrzavarnak

Az elnök csupán időt kért, ám változatlanul valós a világgazdaságra leselkedő veszély. Ezzel együtt nem szabad >

Tovább

Túl kockázatos az EU-békefenntartók számára, hogy letartóztassák a boszniai szerbek vezérét

Dodik ugyanis nem hajlandó bevonulni a börtönbe. Hiába kért segítséget a szarajevói kormány Brüsszeltől, túlságosan is >

Tovább

Sajtószabadság ügyben az uniónak először a sorain belül kell rendet teremtenie

Nem kizárt, hogy a Brüsszel szerződésszegési eljárást kezdeményez, éppen Orbánt és Ficót használva fel elrettentő példaként. >

Tovább