Ma Emma, Malvin, Zseraldina névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Dodik hajbókolása Putyin előtt
A boszniai szerbek vezére azt közölte, hogy a Nyugat jóformán bele akarja ráncigálni a Republika Srpskát a Moszkva-ellenes szankciókba, de ők próbálnak ellenállni, és ebből a szempontból különleges szerencse, hogy olyan barátaik vannak, mint Orbán Viktor és Alekszander Vučić. Dodik ezt személyesen az orosz elnöknek fejtette ki, akivel a háború kirobbanása óta már negyedszer találkozott. A helyszín ezúttal Tatárföld fővárosa, Kazány volt, ahol a Jövő Játéka nevű különleges sport- és szellemi verseny világpremierje zajlik. A vendég, aki két napja tárgyalt a belarusz államfővel is, azt hangsúlyozta, hogy országa cseppet sincs könnyű helyzetben, mivel gyakorlatilag a Nyugat protektorátusa. Ám örvendetes, hogy Oroszország megérti, milyen gondok nyomasztják őket. A házigazda átadta az Alekszander Nyevszkij-rendet Dodiknak az államközi partnerség erősítéséért. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
FT
A kommentár azt emeli ki, hogy nem kell félni a nacionalista jobboldal felemelkedésétől az európai választások után, mivel ezek a pártok erősen megosztottak – alapvető kérdésekben. Jonathan Derbyshire, a Vélemény-rovat vezetője szerint ily módon hiába jósolnak a felmérések akár 25 %-os előretörést a szélsőjobb számára, ezt a tömböt egyáltalán nem lehet egységesnek tekinteni. Így aligha fogja szétrobbantani a megszokott ügymenetet az EU-ban.
Az irányzat egyik pillérét a Konzervatívok és Reformerek frakciója (ECR) jelenti, amely a családot tekinti a társadalom alapjának, ellenőrzött migrációt szorgalmaz, illetve sürgeti, hogy senki se élhessen vissza a menedékjoggal. Fontosnak tartja a nemzetállamok szuverenitását, ám euroszkeptikusságban sehol sincs pl. az igencsak szélsőséges Identitás és Demokrácia csoporthoz tartozó, Le Pen-féle Nemzeti Tömörüléshez képest.
Az irányzat a külpolitikában teljesen atlantista, és hangosan oroszellenes, itt van a legnagyobb különbség az ECR és a radikális jobb között. Egyúttal talán itt a legelmosódottabb a határ a nacionalista jobboldaliság, illetve a kereszténydemokrácia között, és ezt lehetne a leginkább kihasználni az európai politika befolyásolására.
Az Oroszországhoz fűződő viszony, valamint a háború szintén jelentősen akadályozza a nacionalista összefogást Strasbourgban. Mindezt nem árt figyelembe venniük mindazoknak, akik nem kevesen jó okkal félnek a szélsőjobb megerősödésétől.
Politico
A boszniai szerbek vezére azt közölte, hogy a Nyugat jóformán bele akarja ráncigálni a Republika Srpskát a Moszkva-ellenes szankciókba, de ők próbálnak ellenállni, és ebből a szempontból különleges szerencse, hogy olyan barátaik vannak, mint Orbán Viktor és Alekszander Vucsics. Dodik ezt személyesen az orosz elnöknek fejtette ki, akivel a háború kirobbanása óta már negyedszer találkozott. A helyszín ezúttal Tatárföld fővárosa, Kazány volt, ahol a Jövő Játéka nevű különleges sport- és szellemi verseny világpremierje zajlik.
A vendég, aki két napja tárgyalt a belarusz államfővel is, azt hangsúlyozta, hogy országa cseppet sincs könnyű helyzetben, mivel gyakorlatilag a Nyugat protektorátusa. Ám örvendetes, hogy Oroszország megérti, milyen gondok nyomasztják őket. A házigazda átadta az Alekszander Nyevszkij-rendet Dodiknak az államközi partnerség erősítéséért.
Wall Street Journal
Ukrajna sorsa az amerikai Képviselőház republikánus elnökének a kezében van. Ha Mike Johnson felteszi szavazásra a 60 milliárd dolláros katonai segély kérdését, akkor átmegy a javaslat, ám ezzel a politikus saját politikai pályafutását sodorhatja veszélybe – mutat rá William Galston, a több mint 100 éves non-profit washingtoni agytröszt, a Brookings Intézet vezető munkatára.
A konzervatív lapban közölt kommentárban rámutat, hogy Navalnij meggyilkolása jobb időkben észhez térítené a republikánusokat. Ám azok közül sokakat egyáltalán nem érdekli, mi lesz Ukrajnával és félő, hogy Európa sem fér fel a radarképernyőjükre. Trumpról mostanság látott napvilágot, hogy 7 éve őrültségnek nevezte, hogy a NATO 5. paragrafusa értelmében az USA köteles volna segíteni Litvániának, ha azt megtámadnák az oroszok.
Valójában az a borzasztó, ha valakinek nincs erkölcsi iránytűje, nem törődik vele, hogy mi a különbség demokrácia és önkényuralom között, továbbá hajlandó elfogadni, hogy Európa adott esetben Moszkva uralma alá kerüljön. Az USA 75 éven át segített, hogy a földrész biztonságos és szabad legyen.
Ám most egy tudatlan, amorális demagóg rábeszélte pártjának többségét, hogy tévedés ez a hozzáállás. Nagy tragédia készül, hacsak a két párt vezetői nem találják meg a módját, hogy elejét vegyék. Ez pedig Ukrajna megsegítésével kezdődik. A megtámadott ország veszedelmesen kifogyott lőszerből és fegyverből.
A kérdés az, hogy Johnson úgy akar-e bevonulni a történelembe, mint aki helyesen cselekedett. Ha igen, akkor a demokratáknak segíteniük kell neki. A politikusnak vállalnia kell a kockázatot, hogy szembefordul pártja többségével, ám nem szükséges, hogy ezt politikai öngyilkosság árán tegye meg.
Bloomberg
A szerkesztőségnek az a véleménye, hogy meg kell hallani Navalnij üzenetét, hogy ti. nem szabad félni, mert így lehet megfosztani hatalmától egy zsarnoki rendszert. Ha az embereknek egyetlen tanulságot kell levonniuk a politikus áldozatvállalásából, akkor legyen ez az. Az általa tanúsított bátorságra bőven lesz szükség, hogy folytatódjon a küldetés, amiért életét adta.
Csaknem egy évtizeden át végezte a földkerekség egyik legveszélyesebb feladatát: vezette Putyin mind despotikusabb rendszerének az ellenzékét. Sosem lankadt, hogy újabb és újabb oldalról mutassa be a rezsim disznóságait. A hatalom nem tudta megfélemlíteni, és ez csak növelte ismertségét.
Ontotta magából a derűlátást, mármint hogy Oroszország lehet másmilyen, hogy elég bátorságot tud plántálni az emberekbe, így azok képesek megbuktatni Putyint. E cél érdekében hajlandó volt még a nacionalistákkal is kokettálni. Elviselte, hogy a hatóságok tönkretették szülei üzleti vállalkozását, a fivérét pedig bebörtönözték. Hajlandó volt a megmérgezés után hazatérni, pedig tudta, hogy bizonyosan bebörtönzik, sőt még rosszabb is várhat rá.
Haláláért a teljes felelősség az orosz kormányt és értelemszerűen az elnököt terheli. Figyelemre méltó az időzítés, hiszen Moszkva a jövő havi államfőválasztásra készül.
Nehéz megmondani, ki léphet Navalnij helyére. Amikor 3 éve visszatért a németországi gyógykezelésről, amely megmentette az életét, azt mondta, hogy nem szabad félni. El kell foglalni az utcát, a jövő érdekében. Olyan üzenet ez manapság, amikor nyomul a tekintélyelvűség, hogy e kell hallatszania messze az orosz fővároson túlra is.
Washington Post
A vezércikk kiemeli, hogy Hszi meggyengíti a kínai gazdaságot, ám ez egyáltalán nem jó az USA szemszögéből. Az eltelt évtizedben az amerikaiak mind inkább aggódtak Peking miatt, nem utolsósorban azért, mert a kínai elnök központosította a hatalmat, elhallgattatta a bírálókat, megakasztotta a magánszektor reformját és egyre harciasabb lett a külpolitikában.
Igen rosszul alakulnak a népesedés számai, a lakosság létszáma két millióval csökkent, és az irányzat várhatóan csak folytatódik. A világban nemigen fordul elő, hogy ilyen mértékben növekedjen az öreg emberek aránya, miközben mind kevesebb a munkaerő. Az ország még azelőtt öregszik meg, hogy tehetőssé vált volna.
Úgy tűnik, hogy a gazdaságot utoléri a defláció, márpedig amiatt Japán annak idején egy egész évtizedet vesztett el a fejlődésben. És úgy tűnik, hogy a kínai vezetés tehetetlen: a központi uralom megbénítja a döntéshozatalt. Pedig megvolnának a megfelelő eszközök.
Ki kellene terjeszteni a nyugdíjrendszert és az egészségbiztosítást. Akkor ugyanis költenének az emberek és nem idős korukra takarékoskodnának. Emelni kellene a nyugdíjkorhatárt is. Csakhogy az államfő hajthatatlan. Elutasítja, hogy kormányzati alapokból vásárlásra ösztönözzék a polgárokat. Elkötelezett kommunistaként viszolyog a magánszektortól és a támogatásokat inkább csekély hatékonysággal működő állami cégeknek adja.
Számára a biztonság és az ideológiai tisztaság előbbre való a gazdaságnál. Úgy tűnik, hogy bólogató jánosokkal veszi körül magát, illetve pártkatonákkal, nem pedig technokratákkal, akik értik, miként működik a gazdaság.
A bajok láttán azonban hiába lélegzik fel Amerika bizonyos része, hiszen az Egyesült Államok legfőbb kereskedelmi partneréről van szó. Ám ahhoz, hogy Kína ki tudjon kecmeregni a slamasztikából, az kellene, hogy Hszi elismerje: nem lehet összeegyeztetni a harcias tekintélyelvűséget, illetve a hosszú távú jólétet. Továbbá hogy nem kellene ellenségként kezelni a Nyugatot, és kaotikusnak, illetve fenyegetőnek tekinti a liberalizmust.
Mert ha kicsit megváltoztatjuk a churchilli mondást, akkor az tényleg a legrosszabb opció - leszámítva az összes többit.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Mit kockáztat Meloni Európa szolgálatában
A Die Welt főkommentátora arra buzdítja az európai szövetségeseket, hogy támogassák az olasz kormányfőt, amikor az >
Tiltakozó hullám söpör végig Közép- és Kelet-Európán
Magyarországról és Szlovákiáról indul, áthalad Szerbián és más nyugat-balkáni államokon és elér egész Törökországig, illetve Grúziáig. >
A liberális nemzetközi rend után
Az Európai Külkapcsolati Tanács elnöke úgy látja, hogy vége a liberális nemzetközi rendnek, de a földrésznek >
A magyaroknak kell megszabadulniuk Orbántól, ha úgy látják jónak, ebbe nem szabad kívülről beavatkozni
Stephan Löwenstein, a Frankfurter Allgemeine Zeitung közép-európai tudósítója gondolja így és megállapítja, hogy a kormányfő folyton >
Európa jelenleg a szabadság szigete
Bármennyire is fura ez, de, ha alaposabban szemügyre vesszük a gondjait, akkor azok nem is annyira >
A szerb elnök mesterséges „népi mozgalommal” igyekszik elfojtani a diákok tiltakozását
Ehhez ösztönzést kap Dodiktól, illetve Orbántól. Utóbbi az EU-ra és a világ liberálisaira utalva azt üzente >
Trump súlyosan megsebesült, ez azonban még jól jöhet Európának és Nagy-Britanniának
Így véli Will Hutton, a Guardian vasárnapi számának volt főszerkesztője. Kiemeli: itt az idő kialakítani az >
A meggyőzhetetlenek
Máris minden tele van azzal a kormányzati reklámmal, amely a párt egyik brüsszeli képviselőjének két kiforgatható >
Te, jó ég, hol élek?
Ezt írja Fareed Zakaria a Washington Postban, aki szerint Trump ugyan befagyasztotta az új vámterhek jó >
Még messze nincs vége a Trump-féle kereskedelmi zűrzavarnak
Az elnök csupán időt kért, ám változatlanul valós a világgazdaságra leselkedő veszély. Ezzel együtt nem szabad >
Túl kockázatos az EU-békefenntartók számára, hogy letartóztassák a boszniai szerbek vezérét
Dodik ugyanis nem hajlandó bevonulni a börtönbe. Hiába kért segítséget a szarajevói kormány Brüsszeltől, túlságosan is >
Sajtószabadság ügyben az uniónak először a sorain belül kell rendet teremtenie
Nem kizárt, hogy a Brüsszel szerződésszegési eljárást kezdeményez, éppen Orbánt és Ficót használva fel elrettentő példaként. >