Ma Tamás, Péter névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Egy ügyes diplomáciai húzással meg lehet kerülni Orbán akadékoskodását
Mégpedig a svédek NATO-felvétele ügyében. Hegedűs Dániel a Német Marshall-alapítvány vezető elemzője azt javasolja, hogy Scholz, Marcon, vagy Meloni hívja meg mind a magyar, mind a svéd kormányfőt és akkor Kristerssonnak nem kell megélnie azt a megaláztatást, hogy magyar kollégája követelése kénytelen Canossa-járásként ellátogatni Budapestre. A partnerek érthetően nem bíznak a magyar félben, hiszen az már annyi közös stratégiai érdeken átgázolt. Igazából nem is tudni, mi a baja a Stockholm csatlakozásával. A probléma azonban nyilvánvalóan Budapesten van. A magyar vezetés a blokkolással igyekszik megpuhítani az EU-t, hogy hozzájusson a visszatartott pénzekhez. De pont ezért hiábavaló remélni, hogy egyhamar meglesz a ratifikálás. Orbán odahaza nem engedheti meg, hogy gyengének látszódjon és meghajoljon az észak-atlanti nyomás előtt. Ám ha semleges terepen találkozik a svéd partnerrel, akkor az elől nem tud kitérni, viszont így nem erősödik hazai pozíciója Svédország megalázásával. A sikeres közvetítés tovább növelné Meloni és radikális olasz jobboldal súlyát, ezért fontos, hogy Berlin és Párizs, esetleg Varsóval együtt, gyorsan magához ragadja a kezdeményezést. El kell érni, hogy a svédek a júliusi NATO-csúcsig bekerüljenek, mert a legrosszabb esetben Orbán akár a novemberi amerikai választásig húzhatja a dolgot. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Le Figaro
A lengyel miniszterelnök elfogadhatatlannak nevezte, hogy Magyarország akadályozza Svédország NATO-tagságát. Tusk akkor beszélt erről, amikor Varsóban sajtótájékoztatót tartott svéd kollégájával. Hangsúlyozta, hogy ez nem csupán az ő véleménye, de az nem járja, hogy egy kormány blokkolhassa egy másik belépését, főként, amikor dúl a háború Ukrajnában.
A jelentés a budapesti ellenállás indokaként azt hozza fel, hogy a Fidesz szerint a svédek megalázzák a magyarokat, amikor azzal vádolják az Orbán-kabinetet, hogy az autoriter irányba sodródik.
Euractiv
Hegedűs Dániel szerint egy ügyes diplomáciai húzással meg lehet kerülni Orbán akadékoskodását a svédek NATO-felvétele ügyében. A Német Marshall-alapítvány vezető elemzője azt javasolja, hogy Scholz, Marcon, vagy Meloni hívja meg mind a magyar, mind a svéd kormányfőt és akkor Kristerssonnak nem kell megélnie azt a megaláztatást, hogy magyar kollégája követelése kénytelen Canossa-járásként ellátogatni Budapestre.
A partnerek érthetően nem bíznak a magyar félben, hiszen az már annyi közös stratégiai érdeken átgázolt. Igazából nem is tudni, mi a baja a Stockholm csatlakozásával. A probléma azonban nyilvánvalóan Budapesten van. A magyar vezetés a blokkolással igyekszik megpuhítani az EU-t, hogy hozzájusson a visszatartott pénzekhez.
De pont ezért hiábavaló remélni, hogy egyhamar meglesz a ratifikálás. Orbán odahaza nem engedheti meg, hogy gyengének látszódjon és meghajoljon az észak-atlanti nyomás előtt. Ám ha semleges terepen találkozik a svéd partnerrel, akkor az elől nem tud kitérni, viszont így nem erősödik hazai pozíciója Svédország megalázásával.
A sikeres közvetítés tovább növelné Meloni és radikális olasz jobboldal súlyát, ezért fontos, hogy Berlin és Párizs, esetleg Varsóval együtt, gyorsan magához ragadja a kezdeményezést. El kell érni, hogy a svédek a júliusi NATO-csúcsig bekerüljenek, mert a legrosszabb esetben Orbán akár a novemberi amerikai választásig húzhatja a dolgot.
Neue Zürcher Zeitung
Ismét ezrek tüntetnek Budapesten, habár Orbán befejezettnek nyilvánította a válságot. De hát még mindig hatalmas a felzúdulás az amnesztia miatt. Évértékelőjében a kormányfő ugyan kitért az ügyre, ám semmiféle magyarázatot nem adott kegyelemre. Így a harag nem csillapodik, holott már visszalépett mindenki, aki közvetlenül felelős volt a botrányért.
Habár Magyarországon nemigen születik fontos döntés a miniszterelnök nélkül, ő ez esetben feltűnően hosszú időn át hallgatott. A téma azonban továbbra is izzik, mivel a Parlamentnek hamarosan meg kell választania Novák Katalin utódját. Előbb azonban végre szabaddá kell tenni az utat a svéd NATO-tagsághoz.
Frankfurter Rundschau
Trump, Orbán, Bolsonaro és a hasonszőrű populisták tönkreteszik a saját gazdaságukat. Erre a következtetésre jut a tekintélyes kieli Világgazdasági Intézet, amely 1900 óta 51 demagóg kormány gazdasági teljesítményét vizsgálva, ideértve Hitlert és Mussolinit, de baloldali populistákat is.
Az állapította meg, hogy a populisták nem tesznek jót a gazdaságnak. A GDP esik, mind rövid-, mint hosszú távon. Általában az első kedvezőtlen eredmények öt év elteltével jelentkeznek, de 15 év után már jóval markánsabbak. A bruttó hazai termék az összes érintett országban csökkent, akárcsak a fogyasztási hajlandóság.
Az ilyen vezetők a „nép embereiként” állítják be magukat. Megválasztásuk előtt azt ígérik, hogy majd ők jól beindítják a gazdaságot, ám általában nem tartják be a szavukat. Az ok az, hogy az ilyen országok egyre kevésbé vonzóak a külföldi befektetők számára, így egy idő után távoznak és ez meg is látszik a gazdaság teljesítményén.
FT
Putyin világméretű rajongó klubja fura módon kitart az elnök mellett, így reménytelen azt hinni, hogy a politikusból végre pária lesz Navalnij halála után – írja Gideon Rachman, a lap vezető külpolitikai elemzője. Így alighanem továbbra is tisztelet, sőt nagyra becsülés övezi sok helyütt. Kitart mellette Hszi, de még olyan erős demokrácia első embere is, mint India, Indonézia, és ha megválasztják, Trump szintén.
A volt amerikai elnök erősnek és okosnak tartja a Kreml urát, őszintén csodálja. De oda van érte Tucker Carlson is, aki ily módon valószínűleg nem vette észre, hogy bajban van egy másik erős ember, Orbán Viktor, akinek szintén hízelgett a közelmúltban. Tömegtüntetések vannak Budapesten a pedofil-amnesztia miatt.
A váratlan fellépés a miniszterelnökkel szemben tanulságos. Az ilyen politikusok nagyon eredményesek, amikor hiszékeny külföldiekre kell benyomást gyakorolni. Bevetik hozzá a nacionalizmust és a kifogástalan vonatokat, ahogy az Carlsonnal történt. A hazai közvélemény azonban látja, mi van a homlokzat mögött.
Navalnij arra szakosodott, be bemutassa és kigúnyolja Putyin és belső körének korrupcióját, valamint erőszakját. Az életével fizetett a bátorságáért. Már régóta esedékes, hogy a külföldi rajongó klub odafigyeljen az áldozat által feltárt piszkos valóságra.
Washington Post
Navalnij kiiktatásával Putyin bebetonozza az új típusú orosz diktatúrát. Az elhunyt az orosz Nelson Mandela volt, a szabadság és reform hirdetője, aki a rabságot választotta az emigráció helyett. Fáradhatatlanul tárta fel Putyin kleptokrata rezsimjének disznóságait, gúnyolta a kétbalkezes apparátcsikokat és számtalan orosz számára sugallta, hogy lesz civil jövő, amely túllép a tekintélyelvű demagógián.
Az állam kezében halt meg, végzete egyszerre megrázó és banális. Azok sorába lép, akiket ellenzékiségükért beszippantott a gulág. Bár alkalmas lett volna, nem tudta bejárni ugyanazt az utat a szabadságig, mint a dél-afrikai fajgyűlölet egykori esküdt ellenfele. Az ország Putyin uralma alatt áll, aki dacol a szankciókkal, a nemzetközi elszigetelődéssel, a zsoldoslázadással.
Az elnök új mandátumot fog kapni a jövő hónapban a bohózatba illő választáson. Nehéz elképzelni, hogy ma bárki akkora tömegtüntetéseket szervezzen, mint egykor Navalnij, mert a hatalom egyre keményebben jár el. Ám a meggyilkolt politikus kitörölhetetlen jelet hagyott hátra, mert oroszok milliói az ő, külföldön élő szövetségeseihez fordulnak, hogy igazi híreket kapjanak saját országukról.
Der Standard
Timothy Snyder úgy gondolja, hogy az orosz rezsimet csak úgy lehet megtörni, ha vereséget szenved a háborúban. A Yale Egyetem legendás történész professzora, aki segíteni igyekszik Ukrajnának a támogatás megszerzésében, kifejtette: a Nyugatnak nem szabad azt hinnie, hogy Putyint nem lehet legyőzni, ugyanakkor nem hagyhatja magára Kijevet.
Úgy értékelte, hogy az ukránok sikereket aratnak, hiszen pl. felszabadították a szállítási utakat a Fekete-tengeren. Ám az végzetes volna, ha a szövetségesek bebeszélnék maguknak, hogy a megtámadott ország nem nyerhet.
Putyin gyakorlatilag elvette az orosz fiatalságtól a kibontakozás minden lehetőségét. A lassan meggyilkolt Navalnij azt jelképezte, hogy Oroszországban lehetséges lett volna a társadalmi mobilitás, az európai perspektíva – kevesebb korrupcióval. De Moszkvát nagyon is lehet kívülről befolyásolni.
A változás azonban csak belülről jöhet. Ám ha érkezik Trump és leállítja a segélyszállítmányokat, akkor Európa beszorul két kíméletlen, autoriter politikus közé. Az egyik számára édes mindegy a földrész sorsa, a másik a hatalma alá kívánja vonni. Ezért a kontinensnek a saját kezébe kell vennie a jövőjét.
A háború segített az USA-nak, hogy átvészelje a legnehezebb időszakot Kínával. Az erőteljes ukrán ellenállás láttán Peking visszafogta magát Tajvan ügyében, és Hszi uralma most már lefelé tart. Vagyis Ukrajna kétévnyi időt nyert Amerikának.
Time
A tüzérség bizonyult a legveszélyesebb fegyvernemnek az ukrajnai háborúban, a becsapódó lövedékek okozták az összes áldozat kb. 80 %-ának halálát. Éppen ezért annyira aggasztó, hogy az ukránoknak nincs elég lőszerük az ágyukhoz – állapítja meg Jack Watling, a RUSI, a brit fegyveres erők elemző intézetének vezető szakértője.
A hiány még katasztrófát okozhat, ez volt az oka, hogy az ukrán erők kivonultak Avdijivkából. Az orosz gyalogság nap mint nap támadja az ukrán állásokat. Ha volna elég tüzérségi egység, ezeket a próbálkozásokat azonnal vissza lehetne verni, amint az ellenséges erők kidugják orrukat a lövészárkokból. Ám a muníciót be kell osztani, arról nem beszélve, hogy ágyú sem jut mindenhová a jó ezer kilométeres fronton.
Drónokkal ideig-óráig lehet segíteni, de azokat elektronikus eszközökkel meg lehet zavarni, továbbá rossz időben nem tudnak tájékozódni, és mivel telepről működnek, hatótávolságuk korlátozott. Ezért ha nem érkezik sürgősen utánpótlás, egyre több lesz a halott ukrán oldalon, továbbá csökken azoknak a száma, akiket nélkülözni lehet az első vonalban, ellenben ki lehet képezni a további hadműveletekre a hátországban.
Ily módon ha a Szenátus megszavazza a 60 milliárd dolláros katonai segélyt, az ukrán hadsereg az idén képes lesz kitartani. Ha nem jönnek a küldemények, akkor kritikus időszak következik. Viszont jövőre az oroszok is bajban lesznek, mivel kimerülnek a régi, szovjet lőszerkészletek. De nagy kérdés, hogy mi lesz addig, ha az USA nem segít.
The Hill
Trump korábbi nemzetbiztonsági tanácsadója azt mondja, ha volt főnöke nyerné a választásokat, a Kremlben örömünnepet ülnének, mert úgy vélik, hogy a politikust könnyedén át tudják verni. Putyin ugyan a minap azt mondta, hogy neki Biden jobb volna, mert kiszámíthatóbb, de Bolton szerint az orosz vezető még önmagán is túltett, ez már olyan szintű dezinformáció.
A szakértő úgy véli, hogy Trump egyszerűen Moszkva kezére játszik. Idáig érdemben nem nyilatkozott Navalnij haláláról. Isten őrizz, hogy bármi szemrehányást tegyen az orosz vezetőnek, pedig hát az ilyenfajta orosz börtönökben nem szoktak balesetek előfordulni.
Az előző elnök fejében úgy él, hogy jó volt a viszonya orosz kollégájával, ám éppen ez árulja el, hogy fogalma sincs, mit csinál. Bolton ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy a perek egyre nagyobb anyagi terhet jelentenek Trump számára, egy bíróság éppen most ítélte 355 millió dolláros kártérítésre. Ám ez jól jöhet bizonyos külföldi hatalmaknak, hogy megkörnyékezzék.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Roncspártderbi
Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >
Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot
A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >
Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat
A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >
Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában
A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >
A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?
Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >
A kancellár beszéde pontosan mutatja, miért bukott meg
A német kancellár ugyan elvesztette a bizalmi szavazást, ahogy várta, ám az ez alkalomból mondott beszéde >
A világ nem tudta megmenteni Szíriát, most hagynia kell megválasztania a jövőjét
Simon Tisdal véli így a Guardianben. A külpolitikai szakíró sajnálattal állapítja meg, hogy a beavatkozás Izrael >
Raszputyin Romániában
Mint ahogy az erdélyi magyar politika, vagy legalábbis számos itteni magyar értelmiségi is most ébredhetett rá, >
Amikor a diktatúrák összeomlanak
Hans Rauscher úgy látja Asszad csúfos vége után, hogy a diktatúrák nem tartanak örökké, egy csapásra >
Maradjon inkább Orbán Viktor?
Találgatás helyett inkább kérdezek: csak nem Magyar Péternek van igaza, és a régi ellenzék összejátszik a >
Oroszország gyengébb, mint ahogy gondolnánk
Fareed Zakaria úgy véli így a Washington Postban, hiszen Asszad Putyin értékes vazallusa volt, az orosz >
Fennáll a veszély, hogy Közép-Európa gazdasága megsínyli Trump politikáját
Erre figyelmeztet a Standard & Poor’s jelentése, amely a térség keleti felének szuverén adósság besorolásával foglalkozik. >