2025. április 4. péntek
Ma Izidor névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Putyin üzenete

Putyin üzenete

Nem az a lényeg, miként vesztette életét Navalnij, tehát hogy agyonverte egy őr, vagy betegség végzett vele a cellájában. A lényeg, hogy Putyin üzent: meg akarta mutatni, hogy mit tart helyesnek. Van abban némi irónia, hogy az ellenzéki politikus pont aznap halt meg, amikor a müncheni biztonságpolitikai fórumon arról tanácskoznak: mennyire képes védekezni a Nyugat, illetve túlélni a demokrácia. A Kreml ura bizonyítani kívánta, hogy bármit megtehet, miközben mintha Navalnij még a halálában is arra szeretett volna figyelmeztetni: ez az ember semmitől sem riad vissza. Hogy így alakul, azt előre lehetett tudni, Azt bizonyítja, hogy a szörnyű rendszerben csakis az ököljog érvényesül. A világnak kellenek a hősök, és Navalnij alkalmas is volt erre a szerepre. De egyúttal szerencsejátékos, megalkuvó, nacionalista és provokatőr is volt. Nem számított tökéletes demokratának a szó nyugati értelmében. Igazodott politikai áramlatokhoz, kihasználta azokat, hogy Putyin ellen mozgósítson. Sorstársa, Kara-Murza (akit az akkori szerb titokminiszter, Vulin szolgáltatott ki Moszkvának) 25 éves büntetését tölti egy lágerben. Ő is beteg és gyenge, nyugodtan lehet Putyin következő áldozata. Akárcsak a többi százak és ezrek, akik mehetnek börtönbe, pusztán azért, mert csendesen bírálták a háborút. Ám Navalnij hagyatéka éppen az: sokan vagyunk.

Wall Street Journal

 

A vezércikk kiemeli, hogy Putyin azt hiszi: büntetlenül megöletheti az ellenfeleit, ám azt is tudja, hogy nem adhatja fel a hatalmat. Navalnij példátlan bátorságot mutatott, pedig nem kellett volna jó két éve hazatérnie Németországból, miután orosz ügynökök megpróbálták eltenni láb alól.

Ám hogy mégis visszatért, az mutatja, hogy rettenthetetlen volt, no meg azt is, hogy az orosz elnök miért félt tőle annyira. Nem valószínű, hogy a világ egyhamar megtudja, mi okozta a halálát, de igazából nem is fontos, hogy kinyírták-e vagy tényleg betegség végzett vele, ahogyan a Kreml állítja.

Ám ha nincs Putyin elnyomó rendszere, Navalnij alighanem békében él odahaza és jogi, esetleg politikai pályát fut be. Hogy így végezte, az arra utal, hogy az államfő biztonságban érzi magát és úgy gondolja, hogy akár még a világot is provokálhatja. Miután kivédte a Prigozsin-féle lázadást, gyakorlatilag nincs kihívója.

A Nyugat még abban sem tud egységes lenni, hogy megvédje saját magát Ukrajnában, így nem fog túl hevesen tiltakozni a haláleset ügyében. Viszont a történtek jó időre alaposan visszavetik az orosz ellenzéket. Navalnij rendíthetetlensége azonban azt mutatja a világnak, hogy sok orosz még mindig jobb sorsot szán országának.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Nem az a lényeg, miként vesztette életét Navalnij, tehát hogy agyonverte egy őr, vagy betegség végzett vele a cellájában. A lényeg, hogy Putyin üzent: meg akarta mutatni, hogy mit tart helyesnek. Van abban némi irónia, hogy az ellenzéki politikus pont aznap halt meg, amikor a müncheni biztonságpolitikai fórumon arról tanácskoznak: mennyire képes védekezni a Nyugat, illetve túlélni a demokrácia.

A Kreml ura bizonyítani kívánta, hogy bármit megtehet, miközben mintha Navalnij még a halálában is arra szeretett volna figyelmeztetni: ez az ember semmitől sem riad vissza. Hogy így alakul, azt előre lehetett tudni, Azt bizonyítja, hogy a szörnyű rendszerben csakis az ököljog érvényesül.   

A világnak kellenek a hősök, és Navalnij alkalmas is volt erre a szerepre. De egyúttal szerencsejátékos, megalkuvó, nacionalista és provokatőr is volt. Nem számított tökéletes demokratának a szó nyugati értelmében. Igazodott politikai áramlatokhoz, kihasználta azokat, hogy Putyin ellen mozgósítson.

Sorstársa, Kara-Murza 25 éves büntetését tölti egy lágerben. Ő is beteg és gyenge, nyugodtan lehet Putyin következő áldozata. Akárcsak a többi százak és ezrek, akik mehetnek börtönbe, pusztán azért, mert csendesen bírálták a háborút. Ám Navalnij hagyatéka éppen az: sokan vagyunk.

 

Der Standard

 

Szörnyűséges módon megölték Putyin legkeményebb bírálóját. A Kreml ura abszolút módon kormányoz. És most meghalt az utolsó reménysugár is, hogy valamikor is jobb lesz Oroszország jövője. Az elnök módszeresen és alattomosan szabadul meg az ellenségeitől. Navalnij ügyében persze minden felelősséget el fog hárítani magáról, ám ezúttal nem sikerül neki.

Hiszen egyértelmű, hogy 4 éve az ő parancsára próbálták idegméreggel eltenni láb alól az ellenzéki vezetőt. Majd az elnök mind rosszabb börtönviszonyokkal, illetve hiányos orvosi ellátással igyekezett gondoskodni arról, hogy a másik ne élhesse túl a megpróbáltatásokat. Ezért minden magyarázkodás hiteltelen.

Putyin pont annyi ideje uralkodik, mint annak idején Sztálin. De hogy 25 év után is szükségesnek látta évtizedekre lecsukatni kihívóját, az arról tanúskodik, hogy félt tőle. Hiszen az kihasználta a rendszer két gyenge pontját: a korrupciót, valamint a közösségi háló fölött gyakorolt lyukas kontrollt. Az államfő fekete-tengeri palotájáról készült filmmel azután a rezsim elevenébe talált.

Az elnök a Krím megszállása óta szélsőséges nacionalizmussal fojtotta el a kavargó elégedetlenséget. Ám hogy nem sikerült tökéletesen, azt alátámasztja a mind erősebb cenzúra és elnyomás. Ettől persze még fölényesen győzni fog a jövő hónapban az urnáknál. Akár élete végéig hatalmon maradhat. A diktátorok csak akkor buknak meg, ha súlyos hibákat követnek el.

Navalnij végzete azonban alátámasztja, hogy Oroszország ismét véres önkényuralom lett. A fiatalok számára alig-alig maradt bármiféle reménysugár. Navalnij után nincs hasonló zászlósfigura, Putyin abszolút módon gyakorolja a hatalmat, egy mind sötétebb birodalomban.

 

Szelestey Lajos

2024. február 17.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Tolnai Ottó

Nem, Tolnai Ottó nem kozmopolita lokálpatrióta, ez nem kozmopolitizmus és nem lokálpatriotizmus – bármennyire kedves volna >

Tovább

Egyesített erővel a nemzetközi jog ellen

Netanjahunak rengeteg dolga lenne otthon, mégis – és a Nemzetközi Büntető Bíróság (ICC) körözése ellenére – >

Tovább

Orbán Viktor vörös szőnyeget terít Netanjahu lábai elé

Ugyanakkor Maya Sion, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora súlyos hibának tartja a látogatást. Mert azzal mindenekelőtt >

Tovább

Szerbia katonai unióról álmodik Magyarországgal

A megfigyelők a két ország együttműködését aggodalommal szemlélik. Vučić és Orbán jó kapcsolatokat ápol Moszkvával. A >

Tovább

Egy szokatlan barátság

A Budapestről, illetve Tel Avivból keltezett összeállítás szokatlan barátságnak nevezi Orbán és Netanjahu viszonyát, bár mint >

Tovább

Vance grönlandi vendégszereplése erkölcsi szempontból téves, stratégiailag pedig katasztrofális

Timothy Snyder a Guardianben azt gondolja, hogy Vance kurta grönlandi vendégszereplése nem csupán erkölcsi szempontból volt >

Tovább

Lázadnak a szerb és török fiatalok, a Nyugat sunyi módon hallgat

Paul Lendvai szerint ugyan a tömegek más és más okból fordultak szembe Ergogannal, illetve Vučić-tyal, de >

Tovább

Netanjahu Budapesten

Szinte az egész világsajtó beszámol arról, hogy a Nemzetközi Büntető Bíróság letartóztatási parancsa ellenére a héten >

Tovább

Az már fasizmus, ami most van Amerikában

Így értékeli a Die Zeitban a Yale Egyetem filozófusa, Jason Stanley, aki éppen ezért két professzor >

Tovább

A hazafiság elve és gyakorlata

Aztán jött Magyar Péter. Ő ugyan senkit nem csábít el más pártoktól, sőt épp az ellenkezőjét >

Tovább

A Signalgate bagatellizálása rosszabb mint maga a botrány

Hogy a Fehér Ház próbálja bagatellizálni a Signalgate-et, az rosszabb, mint az alapbotrány maga, hogy ti. >

Tovább

Miért hirdeti Orbán a szerb nacionalizmust?

A magyar miniszterelnök igyekszik országát közép- és dél-európai regionális hatalomnak beállítani. Emellett az etno-nacionalista nézetek sem >

Tovább