Ma Zénó, Flórián névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
A kettős lemondás nyomán az eddigi legnagyobb válságba csöppent bele Orbán Viktor
Ekkora fenyegetéssel még nem szembesült 2010 óta, de ami a legrosszabb, hogy Novák és Varga távozását egy egész vádsorozat követte arról, miként működik a Fidesz hatalmi gépezete. A kormányfő két különböző, de igen fontos szövetségesét veszítette, miközben az ügy miatt erősödnek a tiltakozások. Az elnök asszony a „nemzet anyja” képet sugározta magáról. Stílusa befogadóbb, vagy másként szólva: kevésbé volt agresszív, mint Orbáné, habár jogkörénél fogva érdemben nemigen tudott beleszólni a dolgokba. A botrány ártott a Fidesz uralmának, de nem rendítette meg. Ám a politikus várhatóan felveszi a kesztyűt két nap múlva, amikor évértékelőt tart. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Human Rights Watch
A nemzetközi emberi jogi szervezet legújabb jelentése megerősíti, hogy a magyar kormány módszeresen támadja a sajtó függetlenségét és sokszínűségét, ám ezzel a jogállamot korlátozza. Egy sor törvénnyel és más intézkedéssel szorítja vissza az objektív tájékoztatást, miközben megkönnyíti a Fideszhez közel álló befektetőknek, hogy érdekeltségeket szerezzenek a médiában.
Az összeállítás hat fő területen állapít meg gondokat:
1. Az ágazat játékszabályait politikailag elfogult szempontok alapján szabták meg.
2. Gyengül a sajtó pluralizmusa.
3. A hatalom beleavatkozik a szerkesztőségek döntéseibe.
4. Önkényesen gátolják, hogy az újságírók felvilágosítást kapjanak a kormánytól.
5. Megfigyelik a szakma képviselőit, a többi közt a Pegasussal.
6. Lejárató kampányok folynak sajtómunkások ellen.
Magyarország eltorzította a médiapiacot, az állam tartja kézben a közrádiót, illetve –televíziót, nyomást gyakorol független, illetve oknyomozó újságírókra. Ám mindez nem lett volna lehetséges, ha a kormány nem gyengíti meg, illetve ejti foglyul a demokratikus intézményeket.
A tömegtájékoztatás fokozott ellenőrzése része a jogállam elleni széles támadásnak, de korlátozza a média lehetőségét, hogy számon kérje a hatalom tetteit. Ez azonban sérti az alapvető európai normákat. A média tulajdonviszonyainak koncentrálása gátolja, hogy az emberek pártatlan forrásból jussanak információhoz. A Human Rights Watch hangsúlyozza, hogy a kormánynak egyenlő feltételeket kell szavatolnia minden sajtóorgánum számára, elő kell segítenie a különféle nézetek és vélemények közzétételét.
Az EU-nak pedig sürgősen közben kell járnia a médiahelyzet javítása érdekében. Ideértve, hogy döntenie kell arról: a magyar hatóságok lépései nem veszélyeztetnek-e súlyosan európai értékeket.
Kurier
A pedofil-ügyben adott amnesztia miatt nyomás alatt áll a magyar miniszterelnök, lehet, hogy Balog Zoltánt felelősség terheli a történtekért, ugyanakkor kipakol Magyar Péter. Az egész ügy továbbra is nagy hullámokat ver. Nem akkora a botrány, mint amikor 4 éve Szájer József hiányos öltözékben, az ereszen át próbált menekülni Brüsszelben a rendőrök elől, miután egy meleg orgián vett részt, mert az nagy blama volt a kormány számára.
Jelenleg inkább az a fő kérdés: ki dobta be Nováknál és Vargánál a bicskei gyerekotthon helyettes vezetőjének a nevét, mármint hogy el kell engedni. Lehetséges jelölt a református egyház zsinati elnöke. Állítólag ő volt az, aki annak idején kitüntetésre javasolta a később gyerekgyalázás miatt elítélt igazgatót.
Lemondott Varga Judit volt férje is, de neki más választása nem maradt, miután nyíltan bírálta a hatalmat. Az interjúra már 1,6 millióan kattintottak rá, ám a kormány közeli média egyetlen szóval sem említi. A független sajtó ugyanakkor kizártnak tekinti, hogy Orbán tudott volna az amnesztiáról.
Nem lehet feltételezni, hogy a Fidesz tartósan a rövidebbet húzza a történetből. Csökkent ugyan a szavahihetősége, még az elszánt hívek körében is. De választás csak két év múlva jön és az ellenzék gyenge. Orbán szombaton és máskor is igyekszik majd más témákra terelni a közfigyelmet.
Le Figaro
Egy bennfentes ítélte el orbáni rezsimet: Magyar Péter leszámolt a rendszerrel és amit egymás után nyilvánosságra hoz, az megrázza a Fideszt. Úgy döntött, hogy nem csendesen, hanem mennydörgéssel távozik a NER-ből.
A fideszes média az elején fülsiketítő csendet produkált, habár újságírók és egyetemi kutatók már régóta dokumentálták, hogy az állam milyen visszaéléseket követ el, illetve, hogy grasszál a nepotizmus. Ám az idáig nemigen fordult elő, hogy a bírálat belülről érkezett.
Vagyis a kormány kedvezőtlen helyzetből vág neki az európai, illetve helyi választásnak, hiszen két fontos ütőkártyáját veszítette el. Ám a párt bizonyította már a múltban is, hogy vissza tudja verni a támadásokat. 14 év után sem érzi úgy, hogy búcsúznia kellene a hatalomtól. Érintetlen a szavazóbázisa, amely a jogosultak nagyjából egyharmadára terjed ki, noha tavaly az infláció elérte a 25 %-ot.
Továbbá számíthat Rogán propaganda miniszterre, hogy az segítsen gyorsan fátylat borítani a botrányra, valamint mindarra, amit Magyar Péter közzétett.
BBC
A kettős lemondás nyomán az eddigi legnagyobb válságba csöppent bele Orbán Viktor. Ekkora fenyegetéssel még nem szembesült 2010 óta, de ami a legrosszabb, hogy Novák és Varga távozását egy egész vádsorozat követte arról, miként működik a Fidesz hatalmi gépezete.
A kormányfő két különböző, de igen fontos szövetségesét veszítette, miközben az ügy miatt erősödnek a tiltakozások. Az elnök asszony a „nemzet anyja” képet sugározta magáról. Stílusa befogadóbb, vagy másként szólva: kevésbé volt agresszív, mint Orbáné, habár jogkörénél fogva érdemben nemigen tudott beleszólni a dolgokba.
A botrány ártott a Fidesz uralmának, de nem rendítette meg. Ám a politikus várhatóan felveszi a kesztyűt két nap múlva, amikor évértékelőt tart.
Neue Zürcher Zeitung
A Bizottság előző elnöke nem tudja, hol csúszott félre Orbán Viktor politikai pályafutása. Hiszen nagy reménysugárként indult, annak idején követelte a szovjet csapatok kivonását, amihez jelentős bátorság kellett. Ám egy idő után szembefordult az EU-val, és már akkor világossá tette, hogy neki az volna a jó, ha Európa csupán az egységes piacot jelentené.
Juncker aggodalommal követi, hogy az júniusi EP-választás jobbratolódást ígér. Úgy véli, hogy sokan alábecsülik a radikális erők jelentette veszélyt. Nagy baj továbbá, hogy a hagyományos pártok mind inkább átveszik a szélsőségesek témáit, pedig utóbbiakat csakis úgy lehet megállítani, ha szembeszállnak velük.
Nem ért egyet azzal, hogy a földrésznek be kell zárkóznia, mert be kell fogadnia az üldözötteket. Ám minden kormánynak joga van tudni, hogy ki érkezik, és ki marad itt. Ugyanakkor akik nem kaptak menedéket, azokat vissza kell küldeni oda, ahonnan jöttek.
Ukrajnával kapcsolatban a politikus azt fejtegette az interjúban, hogy az Uniónak a legrosszabbra kell felkészülnie, azaz a béke érdekében arra kell számítania, hogy romlik a helyzet a háborúban. Egyébiránt azt vallja, hogy idővel lehetővé kell tenni a belépést Kijev számára, de tagságról csak akkor lehet szó, ha az ország előbb teljesíti a kikötéseket. Nehogy az ukrán belső gondok bekerüljenek a szervezetbe.
Trumpról szólva kijelentette, hogy az nincs híján politikai képességeknek, inkább a szakmai hozzáértés hibádzik nála. Egyáltalán nem biztos pl., hogy érti, miért szükséges a transz-atlanti együttműködés. Azon felül igen rapszodikus. Szerencsére azonban nem mindent csinál meg abból, amit ígér. De jobb, hogy ha a kontinens számot vet azzal: vissza fog térni.
Süddeutsche Zeitung
A kommentár azt hangsúlyozza, hogy egyetlen centimétert sem szabad engedni az AfD-féle megosztóknak, mert a rettenetes német történelem mutatja, mi történik, ha a demokrácia ellenségei jutnak hatalomra. De példaként szolgál napjainkban Magyarország, Lengyelország, valamint az USA is. Bőven nyújtanak szemléltető anyagot.
A demokraták azonban szerencsére egész Németországban az utcára vonulnak, hogy megálljt parancsoljanak az uszításnak. Az AfD számára ugyanis a tét már jó ideje nem az, hogy milyen politikát hirdet. Ám az emberek tiltakoznak, mert érzékelik, hogy jobboldali jelszavaival a párt úgy tesz, mintha csupán magától értetődő dolgokat mondana ki. A tömegek átlátnak a szitán, a demokrácia és a sokszínűség védelmében.
Guardian
A szlovák kormány semmibe vette a Bizottság figyelmeztetését, mielőtt a parlamentben megszavaztatta volna a különleges ügyészség felszámolását, valamint a gazdasági bűncselekményekért járó büntetések csökkentését. Ficonak az igazságügyi biztos, Reynders küldött a múlt héten levelet, kiemelve, hogy a készülő reform jóvátehetetlen károkat okozhat a jogállamnak.
Szlovák ellenzéki pártok és az ország lakóinak tízezrei tiltakoznak a változtatások ellen. Azt hangsúlyozzák, hogy a miniszterelnök gyakorlatilag amnesztiát adott ily módon a saját belső körének, továbbá próbálja meggátolni a vizsgálatokat. Ám mivel a hatalom keresztülnyomta a változtatásokat, most jó esetben az fenyegeti, hogy az Európai Bíróság bírságot szab ki rá, rossz esetben pedig úgy járhat, mint Magyarország és Lengyelország: felfüggesztik a brüsszeli támogatások egy részét.
Washington Post
Vlagyimir Kara-Murza úgy véli a különleges omszki büntetőtáborból küldött elemzésében, hogy mondhat a hivatalos propaganda, amit csak akar, mármint hogy a nép mennyire támogatja a háborút, valamint Putyint, ő egészem másként látja a dolgot. Az ellenzéki politikus, aki hazatért külföldről, noha tudván tudta, hogy le fogják csukni – 25 évet kapott – bizonyítékként említi, hogy a Központi Választási Bizottság nem engedi szorítóba lépni a jövő hónapban esedékes választáson Borisz Nagyozsgyint.
Pedig ő régi bútordarab, és tiszteletben tartotta a vörös vonalakat, ám akkora tömegek sorakoztak fel mögötte, hogy az még őt magát is meglepte. Egy névtelen informátor közölte a Kremlből: nem gondolták, hogy ennyien utasítják el a háborút. Hiszen a politikus, aki messze nem gyújtóhatású vezér, nem egy Nyemcov vagy Navalnij. Mégis tízezreket állított maga mellé, amikor közölte, hogy győzelme esetén leállítaná a harcokat.
Négy hét alatt több mint 200 ezren írták alá jelölőlistáját, az adományokból több mint 100 millió rubel gyűlt össze. Az elégedetlenség szintjét jelzi, hogy az állami közvélemény kutatók egy ideje már nem közlik a mérések eredményét. Viszont aki ellenzi a háborút, annak nem marad más választása, mint hogy vagy nem megy el szavazni, vagy érvénytelen cédulát dob be. Ám a Kremlnek megvannak a módszerei, hogy így is hozza a kívánt eredményt.
Vagyis látnivaló, hogy zajlik az erjedés, de a rezsim nem holnap, vagy a következő hónapban dől meg. Viszont ha egy társadalom önbizalma nő, akkor hirtelen olyan erő lehet belőle, amivel számolni kell. És ez rossz hír minden diktátor számára.
Következő cikk: A véletlenek ereje
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Roncspártderbi
Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >
Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot
A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >
Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat
A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >
Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában
A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >
A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?
Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >
A kancellár beszéde pontosan mutatja, miért bukott meg
A német kancellár ugyan elvesztette a bizalmi szavazást, ahogy várta, ám az ez alkalomból mondott beszéde >
A világ nem tudta megmenteni Szíriát, most hagynia kell megválasztania a jövőjét
Simon Tisdal véli így a Guardianben. A külpolitikai szakíró sajnálattal állapítja meg, hogy a beavatkozás Izrael >
Raszputyin Romániában
Mint ahogy az erdélyi magyar politika, vagy legalábbis számos itteni magyar értelmiségi is most ébredhetett rá, >
Amikor a diktatúrák összeomlanak
Hans Rauscher úgy látja Asszad csúfos vége után, hogy a diktatúrák nem tartanak örökké, egy csapásra >
Maradjon inkább Orbán Viktor?
Találgatás helyett inkább kérdezek: csak nem Magyar Péternek van igaza, és a régi ellenzék összejátszik a >
Oroszország gyengébb, mint ahogy gondolnánk
Fareed Zakaria úgy véli így a Washington Postban, hiszen Asszad Putyin értékes vazallusa volt, az orosz >
Fennáll a veszély, hogy Közép-Európa gazdasága megsínyli Trump politikáját
Erre figyelmeztet a Standard & Poor’s jelentése, amely a térség keleti felének szuverén adósság besorolásával foglalkozik. >