2025. április 4. péntek
Ma Izidor névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Már az olaszokkal is kekeckednek Orbánék

Már az olaszokkal is kekeckednek Orbánék
Roberto Salis, father of Ilaria Salis, outside the Italian Embassy in Budapest on January 30, 2024 (Ferenc ISZA)

Már az olasz kormányfő is interveniált a Magyarországon letartóztatott olasz nő ügyében, miután az ottani lapok címlapjukon hozták: a 39 éves tanárnőt kéz- és lábbilincsben vezették elő a tárgyalásra. Meloni felhívta Orbán Viktort, előtte pedig Tajani külügyminiszter Szijjártó Péterrel beszélt. A tömegfelháborodás ugyanis hatalmas. Az olasz kormány véleménye az, hogy a magyar hatóságok túl messzire mentek. Az asszony ellen az a vád, hogy majdnem egy éve, a „Harag napján” egy szélsőbalos mozgalom tagjaként Budapesten újfasisztákat támadott meg. Akár 11 évet is kaphat, bár tagad. A római diplomácia vezetője közölte: nem kíván beleavatkozni a magyar igazságszolgáltatás dolgába, de a fogollyal úgy bánnak, hogy az nem felel meg az uniós előírásoknak, sem az olasz jogi kultúrának.  Azt javasolta, hogy a rabot helyezzék házi őrizetbe. Annál is inkább, mert a család szerint a magyar börtönben elképesztő állapotok uralkodnak. Az úgy miatt az Rómában bekérették a külügyi tárcához a magyar nagykövetet, Olaszország budapesti diplomáciai képviselője pedig felkereste az Igazságügyi Minisztériumot. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Ukrainszkaja Pravda

 

A lengyel miniszterelnök kijelentette, hogy az EU mindenképpen megtalálja a megoldást Ukrajna érdekében, akár Orbánnal, akár nélküle. Tusk sajtótájékoztatón beszélt és azt hangsúlyozta, hogy jobb lenne együtt, és dolgoznak is rajta, hogy megmaradjon az egység.

Ám az invázió óta sok minden megváltozott a kontinensen és a magyar vezető teljesen magára maradt a csatatéren. Ő az egyetlen, aki egyértelműen Kijev-ellenes. De most igen komoly próbatétel előtt áll. A többiek egyöntetűen eltökéltek, hogy ismét megsegítik az ukránokat.

A jelentés emlékeztet arra, hogy a Szijjártó Péterrel lezajlott egyeztetés után az ukrán külügyminiszter közölte: Orbán Viktor és a magyar diplomácia vezetője nem orosz-, hanem magyar-párti

 

Le Monde

 

Az Elysée-palota azt közölte bizalmasan, hogy az EU ezúttal kész radikális eszközökkel jobb belátásra téríteni Orbán Viktort. Nagyon úgy néz ki, hogy az EU offenzívát indít, mert ily módon szeretné rávenni a magyar vezetőt: álljon el a vétótól. Ha nem jön létre megállapodás – kizárólag a magyar miniszterelnök miatt – az komoly kockázatot jelentene mind a közösség, mind Ukrajna számára.

De magyar szemszögből is – mutatott rá az elnöki palota – mert az országot még keményebben érintené, ha kiszállna a játszmából. Egy európai diplomata megjegyezte, hogy veszélyes játékot folytat a Fidesz, amikor Putyinra és Trumpra teszi a tétjét.

Fico miatt ugyanakkor nem valószínű, hogy magasabb fokozatba lehet kapcsolni az eljárást a 7-es paragrafus alapján. De egy brüsszeli forrás szerint ha mégis odáig jutnak a dolgok, nyomást tudnak gyakorolni Szlovákiára. És uniós tárgyalópartnerek már korábban megpendítették a Fidesznek, hogy az EU nagy kellemetlenségeket tud okozni a magyar gazdaságnak, ha megvonja attól az összes támogatást.

Az üzenet nyomán Budapest egy csapásra békülékenyebbre váltott. Ám egy uniós tisztségviselő szerint Orbánt csak a szubvenciók megszerzése érdekli. Viszont a Financial Times két nappal ezelőtti cikke nyomán ismét feszültté vált a viszony.

 

Bloomberg

 

Már csak egy nap maradt, hogy a többiek rá tudják bírni Orbán Viktort: adja fel a vétót. A szervezet különféle lehetőségeket vesz végig, így azt, hogy a segélycsomagot évente bírálják felül, illetve kifogást lehessen emelni, ha bármely kormány úgy látja, hogy problémák vannak a felhasználással. De semmiképpen sem tennék lehetővé, hogy a magyar vezető bármikor is meghiúsítsa a fennmaradó részletek folyósítását.

Uniós illetékesek azonban bizakodnak, hogy a hátralévő időben sikerül tető alá hozni az egyezséget, bár már akadnak olyanok, akik kezdik megvitatni, miként lehetne megbüntetni a magyar vezetést, amiért az köti az ebet a karóhoz. A szavazati jog felfüggesztése volna az egyik – drasztikus – lehetőség. Az viszont nincs napirenden, hogy végleg leállítsák a támogatásokat.

 

Guardian

 

Egyelőre teljesen nyitott, mi lesz a holnapi uniós csúcson, mindenesetre a 26-ok visszautasítják az „észszerűtlen” magyar követeléseket. Vagyis nem tudni, hogy a többiek rá tudják-e venni Orbánt, hogy csatlakozzon az ukrán segélycsomaghoz. Egy magas rangú európai diplomata kijelentette, hogy teljesen egységes az ellenállás a magyar tervekkel szemben. A kormányfő szokás szerint annyi engedményt igyekszik kicsikarni, amennyi csak lehetséges.

Ám remélhetőleg ezúttal nem éri el célját, mert a többiek megelégelték. Egyben megüzenték neki, hogy következményei lehetnek a folyamatos obstrukciónak.

 

Die Welt/DPA

 

Orbán Viktor engedményekre pályázik a holnapi rendkívüli uniós csúcsértekezlet előtt. Szerinte ha teljesítik a feltételeit, lehet szó megállapodásról. Ám az eddigi tervekkel nem ért egyet. Így nem világos, elképzelhető-e bármiféle kompromisszum csütörtökön Brüsszelben.

Uniós diplomaták elárulták: többek közt német és lengyel képviselők egyértelműen kizárták, hogy a politikus évente felülvizsgáltathassa a segélyprogram alakulását, további sorsát. Michel, a Tanács elnöke jelezte, hogy már ma este informális egyeztetés lesz vacsora keretében és oda várják pl. a német kancellárt. Ha nem sikerül semmiféle szerződést összehozni, a 26-ok készek Magyarország nélkül is cselekedni.

 

Euractiv

 

Az Európai Külkapcsolati Tanács nevű elemző intézet magyar munkatársa szerint nem valószínű, hogy az Unió végleg megvonná a támogatást Magyarországtól, ha az nem megy bele az Ukrajna számára előirányzott 50 milliárd euró folyósításába. Végh Zsuzsa szerint a Financial Times tegnap megjelent értesülése inkább arról árulkodik: az EU-nak mind inkább elege van a magyar vezetésből, ugyanakkor igen jelentős jogi tényezők gátolják, hogy leállítsa a szubvenciókat.

Mint kifejtette, ez nem úgy meg, hogy a Tanács int egyet és máris befagytak az alapok. Meg kell találni a megfelelő jogi alapot, de az nem elegendő, hogy egy kormány megvétóz valamilyen közös javaslatot. Azt viszont nem látja, hogy pontosan mi a szervezet stratégiája.

Maria Martisiute, az Európai Politikai Központ elemzője arra figyelmeztet, hogy súlyos következményekkel járna, ha végig vinnék a fenyegetést. Megingatná a befektetők bizalmát, megrendítené a forintot és jócskán lenyomná a GDP-t. Ám hozzátette, hogy itt nagy valószínűséggel politikai nyomásgyakorlás húzódik meg a háttérben és feltehetőleg az EU is abban bízik, hogy nem kell beélesíteni a mechanizmust. Viszont mivel az ukránoknak sürgősen kell a segítség, Brüsszel joggal mondta be a magyar blöfföt.

 

Daily Telegraph

 

Az Európai Tanács háttéranyagának kiszivárogtatásával az EU világos és zajos üzenetet küldött Orbánnak: álljon be a sorba Ukrajna kapcsán, vagy rámegy a magyar gazdaság. Ugyanakkor, hogy nyilvánosságra került a lehetséges visszavágás forgatókönyve, az mozgósíthatja az unióellenes erőket a földrészen.

Másfelől viszont jó pár kormány egyre türelmetlenebbül konstatálja az oroszpárti rokonszenvet és a demokráciaellenesség térhódítását Magyarországon. Tomas Dvorzsák az Oxford Economicstől azt mondja, hogy ha ilyen nyomásról van szó, aligha van sebezhetőbb gazdaság az Unióban, mint a magyar.

A szakértő megjegyezte, hogy Brüsszel mindazonáltal a tűzzel játszik, mert könnyen az a látszat keletkezhet, hogy itt Góliát igyekszik rálépni a kicsiny Magyarország bütykére. És pl. az AfD biztosan lecsap erre a lehetőségre, hogy befeketítse a közösséget. Ám hogy egyáltalán szóba került az ilyesfajta szankció lehetősége, az alátámasztja: végképp elfogyhatott az EU türelme.

A Standard and Poor’s egyik munkatársa pedig úgy becsüli, hogy jelenleg a magyar GDP 15 %-ának megfelelő támogatás van függőben, márpedig ennyi pénz jelentős növekedést gerjeszthet. Továbbá azért is igen fontos, mert a magyar gazdaságnak át kell állnia a szénhidrogének helyett más energiaforrásokra.

A külső forrás nagyon kell, mert a forint árfolyama ingatag. És az sokba kerülhet a magyaroknak, ha a piac sokkal nagyobb hozamokra tart igényt a magyar kölcsönök fejében.

 

FAZ

 

A magyar-ukrán viszony nem éppen a legjobb, de Szijjártó Péter ungvári látogatása során legalább már odáig eljutottak, hogy már nem ócsárolják egymást. Azaz, lehet, hogy a közeledés nyomán változik a kapcsolatok minősége. Orbán és Zelenszkij korábban igencsak pocskondiázta a másikat, de azután az új argentin elnök beiktatásán látszólag véletlenül összefutottak és röviden beszéltek egymással. Amint arról filmfelvétel is készült.

A javulás részben az EU-nak köszönhető, amely rászorította Kijevet a nyelvtörvény módosítására. De Budapest is tett gesztusokat, hiszen a magyar diplomácia vezetője a két nappal ezelőtti látogatás során megerősítette: országa támogatja Ukrajna területi épségét és elítéli a háborút. Azt viszont nem említette, hogy pártolja-e Kijev uniós belépését.

Az 50 milliárd más tészta. Orbán a jelek szerint nem zárkózik el attól, hogy rábólintson – ha megkapja a még függőben lévő uniós apanázst. Erről azonban a német zöld EP-képviselő, Daniel Freund hallani sem akar, mondván: nem szabad megjutalmazni Orbánt a vétóért.  

Hogy ellátogat-e Orbán Kijevbe, az még bizonytalan. Mindenesetre ha igen, akkor Zelenszkiíj szeretné, ha felkeresné a közeli Bucsát is, ahol az orosz hadsereg a civil lakosság ellen követett el bűncselekményeket.  

 

Le Monde

 

Két külön nyelven szokott beszélni a nemzeti-populista szlovák kormányfő, amikor Ukrajnáról van szó: egyrészt szavakban kitart az oroszbarát álláspont mellett, másrészt viszont továbbra is engedi a fegyverszállításokat Kijev számára, és egyetért azzal, hogy az EU anyagilag segítse az ukránokat. Az EU azonban nyugtalan, hogy a végén a magyar utat követi és Moszkva táborában köt ki.

Az orbáni modelltől eltérően azonban Fico mindezidáig ügyelt arra, hogy ne bontsa meg az európai egységet a háború ügyében. Magyar kollégájával ellentétben fontosnak tartja, hogy Brüsszel odaadja az ukrán vezetésnek az 50 milliárdot.

A pozsonyi Politikai Intézet egyik szakértője arra hívja fel a figyelmet, hogy a politikus nem Orbán. Nemigen érdekli a külpolitika, nem szeretne az illiberális élcsapat vezére lenni. Az uniós pénzekre ácsingózik, arra szeretné rátenni a kezét ő és a pártja is. Attól viszont a jelek szerint nem tart komolyan, hogy az Unió Szlovákia esetében is felfüggeszti a szubvenciókat.

Jelenleg pedig arra összpontosít, hogy bosszút álljon mindazokon a bírákon és politikusokon, aki nem átallottak nyomozni ellene és több cimborája ellen is. A parlament elvileg holnap fogadja el, hogy feloszlassák a főként a korrupciós ügyekkel foglalkozó különleges ügyészséget, továbbá mérsékeljék a pénzügyi visszaélések büntetését.

 

Euractiv

 

Holnap kezdi meg működését a magyar Szuverenitásvédelmi Hivatal, ám bírálók szerint a hatóság dermesztőleg hat majd a demokráciára. A Riporterek Határok Nélkül úgy értékelte: itt új, veszélyes provokációról van szó Orbán Viktor részéről. Az amerikai nagykövet, David Pressman úgy foglalt állást, hogy a hasonló orosz törvény a magyar szabályozásnak a nyomába nem érhet.

Az ellenzők szerint jogszabály a többi közt arra szolgálhat, hogy betegyen polgárjogi szervezeteknek, amelyek külföldről kapnak támogatást. Ligeti Miklós, a Transparency Internationaltől úgy véli: olyan légkör alakul ki, amiben legitimációs kérdésként jelenik meg, részesül-e az adott NGO apanázsban a határon túlról.

Az új hatóság vezetője az ellentmondásos Lánczi Tamás, aki hírhedtté vált, mivel a Figyelő az ő főszerkesztősége idején teljesen ráállt a kormány farvizére. Most pedig félő – fejti ki Urbán Ágnes a Mértéktől -, hogy új tisztségében öncenzúrára kényszerítheti azokat az újságírókat, akik nem szeretnének a hatóság célkeresztjébe kerülni.

 

BBC

 

George Birnbaum úgy emlékszik vissza Orbán Viktorra, hogy nagyon értelmes, jól képzett, alapos ismeretekkel rendelkezik a saját területéről. A negatív kampányok nagy mesterét, aki annak idején Finkelstein oldalán találta meg Soros Györgyöt a fideszes lejárató hadjárat célpontjának, a BBC kereste meg, mivel nagy összeállítást készített a magyar vezető politikai pályafutásáról.

A brit közszolgálati média úgy összegzi az eddigi életutat, hogy az utóbbi 14 évben a politikus választási autokrácia hibrid rendszerévé alakította át Magyarországot, ahogyan azt az Európai Parlament ki is mondta.

Bozóki András korábbi oktatási miniszter úgy jellemezte a kormányfőt, hogy rajta kívül nincs más az unióban, aki először megszilárdította a liberális demokráciát, majd onnan eljutott egy nem demokratikus rendszerbe. A szerkesztők ezt megtoldják azzal, hogy Orbán egykor a szovjet uralom ellen küzdött, mára viszont Putyin legszorosabb szövetségese Európában.

Számára immár alapkérdés a migráció, az EU és legújabban a háború. Szerinte a szervezet rossz irányba tart, mert Kijev egyszerűen nem nyerhet. Ő az egyetlen, aki még nem hagyta jóvá a svédek belépését a NATO-ba.  Hozzáállása miatt mostanában meglehetősen magányos a csúcstalálkozókon. De azért vannak szövetségesei és azt reméli, hogy a júniusi választás után neki kedvező változások jönnek.

 

AFP

 

Már az olasz kormányfő is interveniált a Magyarországon letartóztatott olasz nő ügyében, miután az ottani lapok címlapjukon hozták: a 39 éves tanárnőt kéz- és lábbilincsben vezették elő a tárgyalásra. Meloni felhívta Orbán Viktort, előtte pedig Tajani külügyminiszter Szijjártó Péterrel beszélt.

A tömegfelháborodás ugyanis hatalmas. Az olasz kormány véleménye az, hogy a magyar hatóságok túl messzire mentek. Az asszony ellen az a vád, hogy majdnem egy éve, a „Harag napján” egy szélsőbalos mozgalom tagjaként Budapesten újfasisztákat támadott meg. Akár 11 évet is kaphat, bár tagad.

A római diplomácia vezetője közölte: nem kíván beleavatkozni a magyar igazságszolgáltatás dolgába, de a fogollyal úgy bánnak, hogy az nem felel meg az uniós előírásoknak, sem az olasz jogi kultúrának.  Azt javasolta, hogy a rabot helyezzék házi őrizetbe. Annál is inkább, mert a család szerint a magyar börtönben elképesztő állapotok uralkodnak.

Az úgy miatt az Rómában bekérették a külügyi tárcához a magyar nagykövetet, Olaszország budapesti diplomáciai képviselője pedig felkereste az Igazságügyi Minisztériumot.

 

FAZ

 

Feszítővas kellett, hogy csökkenteni lehessen a magyar alapkamatot. A kormány és az MNB ugyanis elkeseredett vitát folytatott a kérdésben, ami lenyomta a forint árfolyamát. De a vége az lett, hogy a jegybank 10 %-ra vitte le a kamatot. A lépés célja egyúttal az, hogy a kereskedelmi bankot olcsóbban hitelezzenek a vállalkozásoknak – bár nem egészen jó szántukból.

A Fidesz szerint a kölcsön ára túl magas. Mérséklést tart kívánatosnak, hogy lökést adjon a tavaly recesszióba zuhant gazdaságnak. Szerinte gyorsabban kellene vágni a kamatot, noha azért neki is része volt abban, hogy az infláció rekordszintet ért el.  

A magyar fizetőeszköznek ugyanakkor az sem tett jót, hogy az ország politikai viták kereszttüzébe került, kezdve onnan, hogy az EU a jogállami kifogások miatt milliárdokat fagyasztott be. De az sem lendített a helyzetén, hogy a magyar politika halogató taktikát folytat mind Svédország NATO-csatlakozása, mint az ukrán segélykeret ügyében.

2024. január 31.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Tolnai Ottó

Nem, Tolnai Ottó nem kozmopolita lokálpatrióta, ez nem kozmopolitizmus és nem lokálpatriotizmus – bármennyire kedves volna >

Tovább

Egyesített erővel a nemzetközi jog ellen

Netanjahunak rengeteg dolga lenne otthon, mégis – és a Nemzetközi Büntető Bíróság (ICC) körözése ellenére – >

Tovább

Orbán Viktor vörös szőnyeget terít Netanjahu lábai elé

Ugyanakkor Maya Sion, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora súlyos hibának tartja a látogatást. Mert azzal mindenekelőtt >

Tovább

Szerbia katonai unióról álmodik Magyarországgal

A megfigyelők a két ország együttműködését aggodalommal szemlélik. Vučić és Orbán jó kapcsolatokat ápol Moszkvával. A >

Tovább

Egy szokatlan barátság

A Budapestről, illetve Tel Avivból keltezett összeállítás szokatlan barátságnak nevezi Orbán és Netanjahu viszonyát, bár mint >

Tovább

Vance grönlandi vendégszereplése erkölcsi szempontból téves, stratégiailag pedig katasztrofális

Timothy Snyder a Guardianben azt gondolja, hogy Vance kurta grönlandi vendégszereplése nem csupán erkölcsi szempontból volt >

Tovább

Lázadnak a szerb és török fiatalok, a Nyugat sunyi módon hallgat

Paul Lendvai szerint ugyan a tömegek más és más okból fordultak szembe Ergogannal, illetve Vučić-tyal, de >

Tovább

Netanjahu Budapesten

Szinte az egész világsajtó beszámol arról, hogy a Nemzetközi Büntető Bíróság letartóztatási parancsa ellenére a héten >

Tovább

Az már fasizmus, ami most van Amerikában

Így értékeli a Die Zeitban a Yale Egyetem filozófusa, Jason Stanley, aki éppen ezért két professzor >

Tovább

A hazafiság elve és gyakorlata

Aztán jött Magyar Péter. Ő ugyan senkit nem csábít el más pártoktól, sőt épp az ellenkezőjét >

Tovább

A Signalgate bagatellizálása rosszabb mint maga a botrány

Hogy a Fehér Ház próbálja bagatellizálni a Signalgate-et, az rosszabb, mint az alapbotrány maga, hogy ti. >

Tovább

Miért hirdeti Orbán a szerb nacionalizmust?

A magyar miniszterelnök igyekszik országát közép- és dél-európai regionális hatalomnak beállítani. Emellett az etno-nacionalista nézetek sem >

Tovább