Ma Emma, Flóra, Virág névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Brüsszeli figyelmeztetés a boszniai szerbeknek
A boszniai Szerb Köztársasággal az a baj, hogy most már nem csupán Szerbia, hanem bizonyos uniós, illetve NATO-államok is támogatják, lásd Magyarországot. Nem véletlen, hogy Orbán Viktor éppen most kapta meg a Republika Srpska legmagasabb kitüntetését. Erről beszélt Adnan Čerimagić, a berlini Európai Stabilitási Kezdeményezés elemzője a lapnak. Az alkalom az volt, hogy az EU igen dörgedelmes figyelmeztetést intézett Dodikhoz, az USA pedig még ennél is tovább ment: vadászgépeket irányított a köztársaság fölé, miután a szerb egység vezére figyelmen kívül hagyta az alkotmánybíróság határozatát és megtartotta a szerb kisebbség függetlenségének napját. A brüsszeli szóvivő kijelentette, hogy a következmények igen súlyosak lesznek, ha Dodik továbbra is az elszakadással fenyeget. Mert fenn kell tartani a két részből álló ország szuverenitását, területi épségét, alkotmányos rendjét és nemzetközi státuszát. A szarajevói amerikai nagykövetség pedig azt közölte, hogy Washington nem fog habozni, ha veszélybe kerül a Daytoni békemegállapodás. A Nyugat-Balkánnal foglalkozó Európai Politikai Központ nevű agytröszt egyik szakértője úgy látja, hogy Vučić nem mer egyértelműen kiállni a Republika Srpska kiválása mellett, mert tudja, hogy azzal átlépné a nyugati partnerek által húzott vörös vonalat. Čerimagić szerint viszont az elnök ütőkártyaként használhatja a boszniai szerbeket. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Politico
A magyar kormány a múlt pénteki brüsszeli szakértői értekezleten vetette fel, hogy hajlandó elállni a vétótól az ukrán segélycsomag ügyében, ha az 50 milliárdot nem egyszerre fizetik ki, hanem négy év alatt. Lehet tehát, hogy eredményes lesz az Orbánra gyakorolt nyomás a február 1-jén esedékes uniós csúcs előtt, bár ily módon viszont a kormányfő lehetőséghez jutna, hogy évente gátolja meg a támogatást, illetve visszatérően különféle engedményeket csikarjon ki Brüsszelből.
Nem ez az első alkalom, hogy a magyar fél bedobja ugyanezt az ötletet, de mindenképpen jelentős visszalépést jelent Orbánnak az utóbbi időszakban tett kijelentéseihez képest. Hiszen idáig mindenféle segítséget elutasított Kijev javára. Európai diplomaták ugyanakkor továbbra is borúlátóak, mivel úgy látják, hogy a négy egyenlő részlet miatt Ukrajna a jövőben egyáltalán nem mehetne biztosra a segély ügyében.
EUobserver
„Majd befogjuk az orrunkat a 2. félévben” – közölte egy európai illetékes, jelezve ezzel, hogy bármennyire is szeretnék, nemigen lehet megakadályozni a soros magyar elnökséget. Az EP-ben ugyan folyik az aláírásgyűjtés, hogy Orbán ne láthassa el a tisztséget, annál is inkább, mivel Michel lemondása után kulcsszerepbe kerülhet, ám beavatott körök szerint a Tanácsnak nem fűlik a foga a közbeavatkozáshoz.
A kezdeményező finn néppárti törvényhozó, Sarvamaa szerint azonban a 7-es paragrafusnak van olyan pontja, amelyre lehetne hivatkozni, mivel Magyarország súlyosan és következetesen megszegi a szervezet alapértékeit. És ha felfüggesztik a szavazati jogát, akkor nem tudná irányítani az EU munkáját júliustól az év végéig.
Egy litván liberális képviselő viszont úgy gondolja, hogy nincs olyan eszköz, amivel fel lehetne tartóztatni Orbánt. Egy uniós diplomata pedig azt hangsúlyozza, hogy ez az út nem vezet sehová. Azon felül nem szabad eltúlozni az elnökség jelentőségét, a magyarok nem csinálnak azt, amit akarnak. De ha megkísérelnék, akkor a nagyobb hatalmak gyorsan észre térítenék őket. Ráadásul a választás után sok érdemi munka még nem folyik, vagyis igazából „béna kacsa” időszakról van szó.
Die Welt
A brüsszeli tudósító kiemeli, hogy az uniós elitnek gyorsan kell cselekednie, miután rövidesen megürül a Tanács elnöki posztja, különben lecsap a lehetőségre Orbán Viktor. A tisztségekért az alkudozás a választás után, júniusban kezdődik, és éppen a kiszámíthatatlan magyar vezető mozgathatná a szálakat soros elnökként. Ám a kormányfők még megakadályozhatják, hacsak nem szeretnének káoszt és súrlódásokat.
Christoph B. Schiltz úgy érzékeli, hogy a földrész már megint fél Orbán, az illiberális demokrácia hirdetője, az EU neveletlen gyermeke miatt. Ám Michel döntése nyomán egyértelműen nagyobbak a lehetőségek, mint a kockázatok. A Tanács a Parlamenttel együtt végre bizonyíthatja, hogy képes néhány héten belül dönteni a csúcsposztok betöltéséről.
Die Presse
Orbán Viktor, akárcsak az európai populisták, osztatlan egységnek tekinti a „szuverén népet”, amelyet a „vezér” (Führer), esetleg a „nép kancellárja” képvisel. Ebben a megközelítésben a szuverenitás fenyegetés a sokszínűség, vagy ha úgy vesszük, egyenesen a demokrácia ellen. Ezt fejti ki vendégkommentárjában Techet Péter, aki a Duna-térséggel, valamint Közép-Európával foglalkozó bécsi intézet tudományos munkatársa.
Rámutat, hogy az új szuverenitási törvény indoklása sem hagy semmi kétséget afelől, ki ellen irányul: az ellenzék van célkeresztben, miután azzal vádolják, hogy külföldi pénzen idegen értékeket szolgál. Az Orbán-rezsim ugyan nem megy olyan messze, mint az orosz, amely független civil szervezeteket, illetve szerkesztőségeket külföldi ügynöknek minősített, ha a határon túlról kapnak támogatást. Ezzel együtt a vadonatúj jogszabállyal Magyarország még egy lépést tesz a tekintélyuralmi szerkezetek megszilárdítása felé.
Politico
A strasbourgi liberálisok vezetője kizárja, hogy a frakció szövetségre lépne a szélsőjobbal a júniusi európai választás után. Stéphane Séjourné, aki Macron bizalmasának számít, arra figyelmeztet, hogy megerősödhetnek a nacionalisták, ő azonban nem lát lehetőséget az együttműködésre velük. Még akkor sem, ha azok netán többséget szereznének.
Az előrejelzések mindazonáltal arra utalnak, hogy irányító pozícióban maradnak az eddigi nagy pártcsaládok, de előnyük minimális lesz. Így a francia politikus még azt sem zárja ki, hogy az EU kormányozhatatlanná válik. Egyben azonban közölte, hogy nem veszi egy kalap alá az összes jobboldali tömörülést, de fontos lenne, hogy a viszonylag mérsékeltnek tekintett Európai Konzervatívok és Reformerek megszabaduljanak a szélsőségesektől.
A frakciót Meloni fémjelzi, de az Olaszország Fivéreivel idáig csak az Európai Néppárt kokettált. Séjourne ugyanakkor reméli, hogy a szabadelvűek a királycsinálók lehetnek a következő Parlamentben.
Washington Post
A vezércikk megállapítja, hogy Gáza romokban van, de lehet enyhíteni a szenvedéseken, ami némi reményt nyújtana az ott élő kétmillió embernek. Blinken kellő nyomatékkal adta át az üzenetet Netanjahunak, hogy csillapítani kell a megpróbáltatásokat és tervet kell kidolgozni az övezet jövőjére nézve. Mert Biden úgy ítéli meg, hogy a minimumra kell leszorítani a háború civil áldozatainak a számát, javítani kell a földönfutóvá vált palesztinok sorsán és le kell tenni a palesztin állam alapjait – immár a Hamász nélkül.
A feladat hatalmas, hiszen Gáza nagy része egy merő törmelék, a lakosság jelentős hányada kénytelen sátrakban lakni, nincs elég élelem és gyógyszer. 29 ezer bomba és tüzérségi lövedék hullott az ellentámadás megindulása óta, ezért az övezet lakóépületeinek 70 %-a megsemmisült, illetve megrongálódott. Javíthatatlanná vált a víz-, áram- és tömegközlekedési hálózat java. A 36 kórházból mindössze 8 működik. Az iskolák több mint kétharmada javításra szorul. A halottak száma meghaladja a 22 ezret. Az emberek 85 %-ának nincs fedél a feje fölött.
És közben nem tudni, milyen veszteségeket szenvedett a terrorcsoport. Viszont még mindig bő száz túszt tart fogva. Az elengedésük a feltétele annak, hogy bármiféle tűzszünet létrejöjjön, ideértve természetesen azt is, hogy a milícia többé nem gyakorolhatja az uralmat a terület felett.
Legelőször is a mostaninál sokkal több segélyszállítmányt kell beengedni és szavatolni kell azok biztonságát. Az övezetet újjá kell építeni, politikai és szociális értelemben is. Reményt kell nyújtani a helyieknek, hogy a romokból valami jobb nőhet ki. Mert különben a kétségbeesésnek olyasvalami lesz a következménye, ami túltesz minden eddigi szörnyűségen.
Guardian
A szerkesztőségnek az a véleménye az új francia miniszterelnökről, hogy a fiatalos derűlátás önmagában még nem elegendő, miközben azt a feladatot kapta Macrontól, hogy fordítsa meg a kormány szerencséjét a júniusi választás előtt. Gabriel Attal, akinél fiatalabb kormányfő még nem volt francia földön, emellett nyíltan meleg, amire szintén nem volt még példa a Matignon-palota lakói között.
De hát Le Penék nagyjából 10 %-kal vezetik a közvélemény kutatásokat, és az új vetélytárs megérdemelten vívott ki tekintélyt magának, miután igen jól szokott szerepelni a tömegtájékoztatásban. Személyes népszerűsége az egeket verdesi. Kora folytán ugyanaz a kategória, mint a Nemzeti Tömörülés vezére, a 28 éves Jordan Bardella.
Az Elysée-palota abban bízik, hogy a hangváltás kihat majd a parlamenti erőviszonyokra, valamint a választói támogatásra is. Remélhetőleg bejön a számítás, miután az előrejelzések alapján a nacionalista szélsőjobb a 3. legnagyobb erő lesz a földrészen. De lehet, hogy az államfő túl sokat feccöl bele – hangulatzenébe. Hiszen azt látni, hogy többség híján a kormány szinte lehetetlen feladatra kényszerül a párizsi törvényhozásban.
Attal minden bizonnyal a légkör javítására összpontosít és jelentős törvényeket nem kíván hozni a nyárig. Ily módon azonban végzetes zuhanással érhet véget Marcon elnöksége, mivel utána már megkezdődnek a belharcok az utódlásért. De mivel egyre többen lejárt lemeznek tekintik a mostani kormányt, az államfő és Attal is igen sokat kockáztat a kinevezéssel, illetve annak elfogadásával.
Guardian
A vezércikk úgy ítéli meg az egyre terjedő németországi sztrájkok és egyéb szociális tiltakozások alapján, hogy nem szabad megszorításokat alkalmazni, a Scholz-kormánynak új gazdaságpolitikát kell kitalálnia az elégedetlenség leszerelésére. Merthogy a társadalmi béke országa zavaróan megosztott lett, miközben visszaesés van.
A hatalom kezét megköti, hogy az Alkotmánybíróság döntése értelmében a hatalom immár nem vehet igénybe hiteleket, ráadásul újra életbe lépett a járvány idején hatályon kívül helyezett adósságfék, vagyis hogy egy bizonyos szintet nem léphet túl a deficit. Ez a kettő nagy fekete lyukat ütött a költségvetésen. A koalíció azonban téves eszközhöz nyúlt, amikor úgy határozott, hogy hiányt növekvő adókkal, illetve fizetéscsökkentésekkel hidalja át.
A bevetett módszerből valószínűleg az AfD profitálja a legtöbbet. És a feszültség csak marad, ha a kabinet kitart a költségvetési dogma mellett, miközben az alkalmatlan fegyver a mostani időkben.
Következő cikk: Ha így megy tovább, a Nyugat hamarosan átadhatja Putyinnak Európa kulcsait
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Csalással választást nyerni
A választási rendszer legújabb módosítás-tervezete – számos választókerületi határnak a Fidesz számára kedvező átrajzolása – lényegében >
Vas emeletes ágyak és közös zuhanyzók: egy menekülttábor, amely állítólag nem létezik
A Die Presse munkatársa elment a pamhagen/pomogyi határállomástól mindössze 15 kilométerre lévő Vitnyédre, ahol a magyar >
Bolton: Gorka Sebestyén igazából szélhámos
Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadója úgy látja, hogy Gorka Sebestyén igazából szélhámos, akit az új elnök csupán >
Putyin nem csak a Nyugatot próbálja figyelmeztetni
Az hangsebességnél gyorsabb rakéta kilövésével Putyin nem csupán a Nyugatot próbálta figyelmeztetni, hanem saját népének is >
A gyűlölet mint hiány
Vajon mitől lesz valaki éppen palesztinpárti a Közel-Kelettől ezer kilométerekre? És ők miért veszik készpénznek az >
Mi van, ha bukik?
Várható-e, hogy a választások eredményétől függetlenül kilenc, tizenkettő, akárhány évre kinevezett pártcselédek és -kreatúrák udvarias meghajlással >
Az EU bővítése és Oroszország
Mindebből az EU számára több következtetés adódik. Az orosz befolyás ellensúlyozása érdekében továbbra is törekednie kell >
Vizsgáznak Európában a liberális értékek, mert erősödik az antiszemitizmus
Az Economist szerint ez a legrégebbi csapás a földrészen. Sajnálatos módon visszatér az a fajta türelmetlenség, >
Elon Musk egyszerre jelent lehetőséget és veszélyt – Trump fő rombolójaként
Ezt rögzíti az Economist szerkesztőségi véleménye. Merthogy a milliárdos az amerikai kormányzatot célozta meg és így >
Hogyan készül Orbán a választásra
Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >
Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége
Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >
Biden döntését Putyin meg fogja torolni
Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >