Ma Kelemen, Klementina, Kolumbán névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi Ajánló
Az Independent vezércikke Ukrajna támogatására szólít fel
Annál is inkább, mert nyugati titkosszolgálati jelentések alapján Putyin nem húzza sokáig az áldozatok jelenlegi szintje mellett. Nem szabad, hogy a szövetségeseken eluralkodjon a borúlátás, mert az azt támasztja alá, hogy minél tovább tartanak a harcok, annál inkább véglegesnek lehet tekinteni Moszkva területhódításait. A magyarázat az, hogy a világ figyelmét elvonja Gáza, így nem akarja tovább finanszírozni az ukrán népet. Pedig annak nagyon is kell a segítség, ám az ügy elakadt az amerikai Kongresszusban, csakhogy a republikánusok felelőtlenül járnak el. Az önrendelkezés és az agresszió visszavonásának jogát párt feletti szempontok alapján kell megítélni. Így Európában is, ahol Orbán Viktor űz hasonló játékot, mint a tengerentúli ellenzék. Közben az orosz elnök fokozta a támadásokat, alighanem azért, mert némi eredményt kell felmutatnia a fronton a márciusi választás előtt. Annak kimenetelét természetesen meghamisítják, egyébiránt amit az orosz propaganda terjeszt a háború állásáról, annak édeskevés köze van a valósághoz. Az ukrán nemzet hívei azonban túlzásba viszik a pesszimizmust. A brit hírszerzés úgy becsüli, hogy a Kremlnek a jövő év végéig összesen félmillió halott, illetve sebesült katonával kell számolnia. Annak idején Afganisztánban a Szovjetunió 70 ezer embert kényszerült leírni. A segítségnyújtás kérdését a politika meg fogja oldani az Atlanti-óceán mindkét partján. A londoni King’s College egyik nyugalmazott egyetemi tanára szerint a magyar vétó hamarosan lekerül a napirendről, vagy ha nem, akkor a többiek megkerülik, de mindenképpen megszavazzák az 50 milliárdot. Viszont az idén kiderült, hogy Ukrajna képes hosszú háborúra és a nyugati partnereknek meg kell erősíteniük, hogy kitartanak. Nem szabad megengedni, hogy Moszkva nyerjen. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Ukrainszkaja Pravda
Az egyik litván EP-képviselő közölte: Strasbourgban aláírásgyűjtés folyik azzal a céllal, hogy a parlament vonja meg bizalmát a Bizottságtól, miután az 10 milliárd eurót feloldott a befagyasztott magyar támogatási keretből. Petras Austravius, a liberális frakció tagja szerint Brüsszel azért engedte ki a szorításból az Orbán-kormányt a hónap közepén tartott csúcstalálkozó előtt, mert így fizette meg, amiért az hozzájárult a csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez Ukrajnával.
Úgy gondolja, ha a magyar fél rászolgált a lépésre, akkor azt már korábban meg kellett volna tenni. De ő maga semmiféle olyan elemzést nem látott az EU végrehajtó testülete részéről, amely indokolta volna a döntést. Ráadásul a tagállamok még csak nem is kaptak előzetes értesítést. Ennélfogva itt a politika határozott, de kié a kockázat? Hozzátette, hogy a jelek szerint Orbán lett a győztes, mert diktálja a feltételeket. Ám Magyarország ezért még nagy árat fog fizetni, mert csak még jobban megerősödött a bizalmatlanság a miniszterelnökkel szemben.
Wall Street Journal
Az előző izraeli kormányfő úgy gondolja, hogy országának és Amerikának közvetlenül meg kell ütköznie Iránnal, mivel az folyamatosan zűrzavart próbál előidézni a világban, azon belül a Közel-Keleten, ám páholyból nézi, ahogy az általa támogatott szervezetek harcolnak. Az ajatollák az eltelt 45 évben végtelen háborút, terrort és szenvedést szabadítottak más államokra, de most már elég, ennek véget kell vetni, hangsúlyozza Naftali Bennet.
Pontosan tudja, miről beszél, mert jó 17 éve, az egyik különleges egység tartalékos katonájaként a Heszbollah ellen küzdött. De az iráni Forradalmi Gárda fegyveresei az egész földre exportálták a terrort, csak éppen Teherán mindig megúszta. A közel-keleti térségben viszont most új hidegháború zajlik.
Az egyik oldalon van a korrupt, hozzá nem értő, üres Iszlám Köztársaság, amely a 80-as évek Szovjetuniójához hasonlít. A másik térfélen pedig a virágzó, szabad és erős izraeli demokrácia, amely olyan, mint egykor, az igazi hidegháborúban az Egyesült Államok volt.
A politikus a vendégkommentárban elárulja, hogy 2021-ben, miniszterelnökként arra utasította a titkosszolgálatok vezetőit, hogy ne a környező terrorcsoportokkal acsarkodjanak, Irán meggyengítésére kell összpontosítani. A feladat továbbra is adott, az USA-nak kell az élére állnia. Nem szükséges hozzá virtigli háború, a szovjet birodalom is belülről, a belső rothadás miatt omlott össze, miután az párosult a külső, amerikai nyomással.
A másik döntése alapján az izraeli erők több ízben is iráni területen vágtak vissza a Teherán által elrendelt csapásokért. Úgy ítéli meg, hogy az iráni zsarnokok egyáltalán nem annyira kemény fiúk, azt el bírják nézni, hogy mások halnak meg helyettük, de behúzzák fülüket-farkukat, amikor megkapják a magukét. Washington és Izrael számára egyetlen cél lehetséges: a gonosz iráni rezsim megbuktatása, ami létfontosságú a Közel-Kelet és az egész civilizált világ békéje és biztonsága érdekében.
Independent
A vezércikk Ukrajna támogatására szólít fel, annál is inkább, mert nyugati titkosszolgálati jelentések alapján Putyin nem húzza sokáig az áldozatok jelenlegi szintje mellett. Nem szabad, hogy a szövetségeseken eluralkodjon a borúlátás, mert az azt támasztja alá, hogy minél tovább tartanak a harcok, annál inkább véglegesnek lehet tekinteni Moszkva területhódításait. A magyarázat az, hogy a világ figyelmét elvonja Gáza, így nem akarja tovább finanszírozni az ukrán népet.
Pedig annak nagyon is kell a segítség, ám az ügy elakadt az amerikai Kongresszusban, csakhogy a republikánusok felelőtlenül járnak el. Az önrendelkezés és az agresszió visszavonásának jogát párt feletti szempontok alapján kell megítélni. Így Európában is, ahol Orbán Viktor űz hasonló játékot, mint a tengerentúli ellenzék.
Közben az orosz elnök fokozta a támadásokat, alighanem azért, mert némi eredményt kell felmutatnia a fronton a márciusi választás előtt. Annak kimenetelét természetesen meghamisítják, egyébiránt amit az orosz propaganda terjeszt a háború állásáról, annak édeskevés köze van a valósághoz.
Az ukrán nemzet hívei azonban túlzásba viszik a pesszimizmust. A brit hírszerzés úgy becsüli, hogy a Kremlnek a jövő év végéig összesen félmillió halott, illetve sebesült katonával kell számolnia. Annak idején Afganisztánban a Szovjetunió 70 ezer embert kényszerült leírni.
A segítségnyújtás kérdését a politika meg fogja oldani az Atlanti-óceán mindkét partján. A londoni King’s College egyik nyugalmazott egyetemi tanára szerint a magyar vétó hamarosan lekerül a napirendről, vagy ha nem, akkor a többiek megkerülik, de mindenképpen megszavazzák az 50 milliárdot.
Viszont az idén kiderült, hogy Ukrajna képes hosszú háborúra és a nyugati partnereknek meg kell erősíteniük, hogy kitartanak. Nem szabad megengedni, hogy Moszkva nyerjen.
FT
A szerkesztőség állásfoglalás arra hívja fel a figyelmet, hogy van ok az örömre a világgazdaság miatt. Az ugyanis rugalmasan reagál a nehézségekre, az infláció esik, látszik a technológiai haladás, így nincs igazuk a károgóknak. Az eredmények az idén felülmúlták a várakozásokat, és jövőre is megvan minden remény a derűlátásra.
A 3. negyedévben a világ GDP-je 9 %-kal haladta meg a járvány előtti szintet. Újjászerveződtek a nemzetközi szállítási láncok, Európa még inkább levált az orosz gázról. Nem robbant be a munkanélküliség és mindez erős alapot jelent 2024-re. No meg az is, hogy gyorsan csökken az áremelkedés üteme. A következő év végére előreláthatólag 5,1 %-ra megy vissza. Az élelmiszerárak bezuhantak és erősen lelassult az energia drágulása.
Mind kevésbé látszik megalapozottnak a félelem, hogy tartós marad a magas kamatláb. A nagy jegybankok a jövő évben többet vágnak a jósoltnál. Ugyanakkor ez évben virultak a tőzsdék. A Wall Street mutatói rekordot értek el ebben a hónapban. De erősen zártak a kötvények is. Nőtt az esélye, hogy 2024-ben szintén jól alakul az amerikai gazdaság, bár a német és a brit gazdaság botladozik.
Jól teljesít viszont India, Vietnam és Mexikó. Sok helyütt ismét a tisztességes gazdaságpolitika vette át a terepet. Ám nem kell külön mondani, hogy némi kedvező előjel még nem ok az önelégültségre. Lesznek nehézségek jövőre is, kezdve a választás cunamitól, egészen a növekvő államadósságig. Ám 2023 reményt ad arra, hogy a világgazdaság mérlege egy év múlva is kedvezőbb lesz a vártnál.
Következő cikk: 2024 a leszámolás éve lesz – a gyenge Nyugat vagy igazodik, vagy befellegzett neki
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Putyin nem csak a Nyugatot próbálja figyelmeztetni
Az hangsebességnél gyorsabb rakéta kilövésével Putyin nem csupán a Nyugatot próbálta figyelmeztetni, hanem saját népének is >
A gyűlölet mint hiány
Vajon mitől lesz valaki éppen palesztinpárti a Közel-Kelettől ezer kilométerekre? És ők miért veszik készpénznek az >
Mi van, ha bukik?
Várható-e, hogy a választások eredményétől függetlenül kilenc, tizenkettő, akárhány évre kinevezett pártcselédek és -kreatúrák udvarias meghajlással >
Az EU bővítése és Oroszország
Mindebből az EU számára több következtetés adódik. Az orosz befolyás ellensúlyozása érdekében továbbra is törekednie kell >
Vizsgáznak Európában a liberális értékek, mert erősödik az antiszemitizmus
Az Economist szerint ez a legrégebbi csapás a földrészen. Sajnálatos módon visszatér az a fajta türelmetlenség, >
Elon Musk egyszerre jelent lehetőséget és veszélyt – Trump fő rombolójaként
Ezt rögzíti az Economist szerkesztőségi véleménye. Merthogy a milliárdos az amerikai kormányzatot célozta meg és így >
Hogyan készül Orbán a választásra
Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >
Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége
Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >
Biden döntését Putyin meg fogja torolni
Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >
Rövid út vezethet keletre
Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >
Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek
Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >
A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot
Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >