Ma Izidor névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
L. Simon László ellentmondott, ezért mennie kellett
Így foglalja össze a fejleményeket Cathrin Kahlweit Bécsből a Süddeutsche Zeitungban. A politikus hű, ám nem mindig megbecsült útitársa volt Orbán Viktornak, ha nem is az első, de a második órától kezdve. Nem tartozott ugyan a kemény Bibó-maghoz, de ott volt, amikor a kormányfő 2010-ben másodszor is nyert. Szerepet kért magának a kulturális forradalomban a liberális elit ellen, illetve az új Magyarországért meghirdetett harcban. Ez azonban nem gátolta meg abban, hogy időnként ne bírálja a politikát, amiért az beleüti az orrát az irodalomba. Pályája nem volt töretlen, ahogy emelkedett felfelé. A kulturális tárcánál pl. összevitatkozott a főnökével. Utána lett a Várnegyed átépítésének a felelőse, ahol a cél az, hogy minden olyan legyen, mint 100 éve. Aki akkoriban találkozott vele, az lelkesedést tapasztalt nála, miközben a politikus nem értette, miért nem övezi egyöntetű társadalmi támogatás a tervet. A pozíciójából azonban lefokozták, amikor a Nemzeti Múzeum élére került. Itt meg az lett a feladata, hogy Fidesz-vonalra állítsa rá ezt az ékkövet. A jelek szerint nem elég jól végezte a teendőit, így útilaput kötöttek a talpa alá. Az ok megint csak összefügg a nemzeti forradalommal. A dolgot a szélsőjobbos Dúró Dóra szúrta ki, aki az ún. gyerekvédelmi törvény alapján követelte, hogy kiskorúak ne látogathassák a World Press Photo kiállítását. A kultusztárca azonnal helyt adott a kérésnek, L. Simon azonban kikacagta a döntést. Így azonnali hatállyal elcsapták. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Kyiv Independent
Az európai integrációért felelős ukrán miniszterelnök-helyettes azt közölte, hogy nem érdekes, mit nyilatkoznak magyar illetékesek, a színfalak mögött zajlik az egyeztetés a kisebbségek nyelvhasználatáról. Olha Sztyefanyisina szerint Kijev ez ügyben folyamatos kapcsolatban áll az Orbán-kormánnyal.
Hozzátette, hogy bár a magyar fél az ukrán uniós csatlakozás akadályozásával fenyeget, ám nem hiszi, hogy ez gátja lehet az érdemi munkának a kárpátaljai magyarok érdekében. A közelmúltban elkészült ukrán terveket delegáció mutatta be Budapesten és ennek alapján az ukrán illetékesek kialakították a további teendők menetrendjét. A törvényjavaslatot már elő is jegyezték vitára a kijevi parlamentben.
A vonatkozó dokumentumokat eljuttatták a Bizottsághoz is. Azóta folyamatos a kapcsolat a magyar kollégákkal, ezért gondolja azt az ukrán politikus, hogy nem fontosak az ellenkező irányba mutató politikai kijelentések.
Die Welt
Európában Magyarország, Amerikában pedig a Republikánus Párt fekszik keresztbe, nehogy az ukránok megkapják a legújabb segítséget. Orbán Viktor arra hivatkozik, hogy Ukrajna túl korrupt. Fura érv ez egy olyan ország részéről, amelyet a Transparency International a földrész legkorruptabb államai közé sorol.
De a blokádban alighanem az is szerepet játszik, hogy a jogállami kifogások miatt egy éve elapadt a brüsszeli kohéziós alap, és 22 milliárd euró fölöttébb hiányzik a magyar kormánynak. Orbán csak akkor szavazná meg az ukrán segélyt, ha az Unió feladja ellenállását.
EP-képviselők óvják a Bizottságot attól, hogy engedjen. Rasmus Andresen a német zöldek nevében azt mondja, hogy nem lehet alkudozni a jogállamiságról és a bíróságok önállóságáról. Merthogy Orbán már eddig is többször igyekezett a saját anyagi érdekeit érvényesíteni, amikor valamilyen fontos ügyben egyhangú döntést kellett hozni. Ezt azonban nem engedhetik meg a továbbiakban a többiek.
De elképzelhető, hogy Brüsszel legalább a pénzek egy részét átutalja. Mert számára igen fontos, hogy mi lesz Ukrajnával.
Euractiv
A két illetékes biztos arról beszélt az EP két bizottságának együttes ülésén, hogy nem lehet alku tárgya a befagyasztott magyar alapok engedélyezése. A végrehajtó testület jelenleg azt ellenőrzi, mennyire tesz eleget az Orbán-kormány az előírt jogállami követelményeknek, vagyis nem a pénzek folyósításáról tárgyal.
Strasbourgban ugyanis erős a félelem, hogy Brüsszel enged a magyar nyomásnak és felszabadítja az alapok egy részét. Cserében pedig a magyar fél sajtóértesülések szerint belemenne az uniós költségvetés tervezett, 66 milliárd eurós emelésébe. Orbán Viktor ellenzi az ukránok megsegítését is, ez pedig fokozta az aggályokat, hogy ezzel a vétóval szintén a pénzcsapokat igyekszik megnyitni.
Nicolas Schmit, a foglalkoztatásért és szociális ügyekért felelős luxemburgi szocialista biztos arról beszélt az ülésen, hogy az igazságszolgáltatás függetlenségéről nincs mit vitázni. Az vagy van, vagy nincs. Konzervatív kollégája, az osztrák Hahn pedig azt hangsúlyozta, hogy a tényeket kell nézni, nem kell elhinni a híreszteléseket. Megjegyezte, hogy van jogi út megkerülni az akadékoskodó magyar vezetést.
A német liberális Moritz Körner azt emelte ki, hogy addig nem szabad egyetlen fityinget sem adni Magyarországnak, amíg az nem teljesíti a kívánalmakat. A magyarok részéről azonban ez ügyben idáig csupán szerény hajlandóságot tapasztalni. A néppárti Petri Sarvamaa arra kérte a Bizottságot, hogy az mindenképpen várja meg a döntéssel az Igazságügyi Tanácsnál esedékes választás eredményét, mert csak annak ismeretében látni, mennyire hajlandó eleget tenni a Fidesz a megszabott feltételeknek.
Süddeutsche Zeitung
L. Simon László ellentmondott, ezért mennie kellett – foglalja össze a fejleményeket Cathrin Kahlweit Bécsből. A politikus hű, ám nem mindig megbecsült útitársa volt Orbán Viktornak, ha nem is az első, de a második órától kezdve. Nem tartozott ugyan a kemény Bibó-maghoz, de ott volt, amikor a kormányfő 2010-ben másodszor is nyert.
Szerepet kért magának a kulturális forradalomban a liberális elit ellen, illetve az új Magyarországért meghirdetett harcban. Ez azonban nem gátolta meg abban, hogy időnként ne bírálja a politikát, amiért az beleüti az orrát az irodalomba. Pályája nem volt töretlen, ahogy emelkedett felfelé. A kulturális tárcánál pl. összevitatkozott a főnökével.
Utána lett a Várnegyed átépítésének a felelőse, ahol a cél az, hogy minden olyan legyen, mint 100 éve. Aki akkoriban találkozott vele, az lelkesedést tapasztalt nála, miközben a politikus nem értette, miért nem övezi egyöntetű társadalmi támogatás a tervet. A pozíciójából azonban lefokozták, amikor a Nemzeti Múzeum élére került. Itt meg az lett a feladata, hogy Fidesz-vonalra állítsa rá ezt az ékkövet. A jelek szerint nem elég jól végezte a teendőit, így útilaput kötöttek a talpa alá.
Az ok megint csak összefügg a nemzeti forradalommal. A dolgot a szélsőjobbos Dúró Dóra szúrta ki, aki az ún. gyerekvédelmi törvény alapján követelte, hogy kiskorúak ne látogathassák a World Press Photo kiállítását. A kultusztárca azonnal helyt adott a kérésnek, L. Simon azonban kikacagta a döntést. Így azonnali hatállyal elcsapták.
Huffington Post
Nagyon úgy néz ki, hogy közvetve Orbán Viktornak köszönheti bukását Tucker Carlson a Fox Newsnál. Merthogy az időközben menesztett sztár műsorvezető két éve a felettesek engedélye nélkül telepítette át nagy népszerűségnek örvendő esti politikai show műsorát egy hétre Budapestre. Ez derül ki abból a könyvből, amely most jelent meg, „A hazugságok hálója: A Fox News epikus története és a harc az amerikai demokráciáért” címmel.
Carlson már előtte is nyomta a főnökei begyét, mert erősen rokonszenvezett a tekintélyuralommal. Az utolsó csepp az volt a pohárban, amikor önhatalmúlag Budapestre vitte a műsorát. A záróakkordot egy igen barátságos beszélgetés jelentette Orbán Viktorral. Az újságíró nem győzte méltatni az autokrata bevándorlásellenes, nacionalista politikáját. Vagyis keverte a tájékoztatást és a reklámot. Egyébiránt felszólalt az MCC szélsőjobbos konferenciáján.
Az idén csaknem ismét visszatért Magyarországra, ám a végén csupán videóüzenetet küldött a CPAC-kongresszusára, mert a tévés vezetők hírek szerint megálljt parancsoltak neki. Végül áprilisban rúgták ki, mert a társaság kénytelen volt 787 millió dolláros bánatpénzt fizetni az amerikai választásokon leadott voksok összeszámlálásában közreműködő cégnek.
Carlson többször is kijelentette a kamerák előtt, hogy a vállalat manipulálta a legutóbbi elnökválasztás eredményét, ám e-mailjeiből az derült ki, hogy valójában egyáltalán nem hisz a Trump által terjesztett összeesküvés elméletben.
Süddeutsche Zeitung
A nemzet golyóstolla – idézi a varsói tudósító a közkeletű, gúnyos véleményt a köztársasági elnöktől, miután Duda a PiS-t kérte fel kormányalakításra, noha annak esélye nincs többséget tető alá hozni. Ám a lépés árt az országnak, ugyanakkor a politikus nagy lehetőséget packázik el.
Viktoria Großmann úgy értékeli, hogy az államfő mindig is pártos volt, így tehát legfeljebb az lett volna szenzáció, ha Tuskot bízza meg a feladattal. Morawiecki ugyan nagy bátran azt hajtogatja, hogy megbirkózik a kihívással, de a lehetséges partnerek már nyilvánosan elhatárolták magukat az összefogástól.
Ezzel szemben az ellenzék dokumentumban rögzítette az együttműködési szándékát. Itt lett volna a pillanat, hogy az elnök nagykorúsítsa magát a Jog és Igazságossággal szemben, amelynek a karrierjét köszönheti. Hozhatott volna önálló döntést, ám kockázatos, hogy az időre játszik. A távozó hatalom lehetőséget kap a nyomok eltüntetésére, sőt még pénzt is zsebre vághat.
Csakhogy közben senki nem foglalkozik pl. az államháztartási tervekkel. Egy vezetőnek gondolnia kellene arra, hogy az mégiscsak fontosabb, mint az, hogy kiszolgálja korábbi pártját. Más szóval: hogy golyóstoll legyen.
The Times
A patinás újság diplomáciai szerkesztője úgy látja, az anyagiak és nem az ágyúk döntik majd el, meddig tart az ukrajnai háborút, ám megismétlődhet az 1. világháború utáni Versailles, azaz idővel újabb viszály robbanhat ki, ha túl nagy kártérítésre kényszerítik a vesztes felet. Roger Boyes emlékeztet arra, hogy annak idején a megalázott, kimerült és gazdaságilag pangó weimari Németország a radikális nacionalisták felé fordult, akik azután erőltetett menetben vitték bele az országot egy újabb világégésbe.
Putyin egyrészt a Nyugat félénkségére épít. Tavaly nem jött be neki, hogy a gázcsapok elzárásával fenyegetőzött. Az idén abban bízik, hogy a nyugati szavazópolgárok belefáradnak a viszályba és békemozgalmakat hirdetnek. Háromszorosára növelte a hadiköltségvetést, és ennek idáig nincsenek súlyos gazdasági következményei. Persze ilyen szempontból könnyebb helyzetben vannak az autokráciák. Nem lesz gond számára a közelgő elnökválasztás sem.
Ezzel szemben Ukrajna támogatói vizsgáznak az EP-választáson, a tengerentúlon visszatérhet Trump. Európa 50 milliárddal segítené Kijevet, de még nincs meg hozzá a teljes egyetértés. Pedig a támogatás a földrész érdeke. Ha csődbe megy az ukrán gazdaság, akkor Putyin nyer. A válság azonnal felnyomná az élelmiszer árakat, újabb menekülthullám kezdődne.
Az orosz elnök pedig abban lenne érdekelt, hogy se vége, se hossza ne legyen a háborúnak. Mivel Gáza elvonja a nemzetközi figyelmet, még piszkosabb eszközöket alkalmazhat, és nem kell megtorlástól tartania. Remélhetőleg az új nyugati fegyverek megfordítják az esélyeket a fronton. Ám ha véget ér a viszály, egyértelműnek kell lennie, hogy nem lehet büntetlenül lerohanni egy szomszédos államot.
Következő cikk: Lehet, hogy Amerika fogja megakadályozni a gázai inváziót
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Egyesített erővel a nemzetközi jog ellen
Netanjahunak rengeteg dolga lenne otthon, mégis – és a Nemzetközi Büntető Bíróság (ICC) körözése ellenére – >
Orbán Viktor vörös szőnyeget terít Netanjahu lábai elé
Ugyanakkor Maya Sion, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora súlyos hibának tartja a látogatást. Mert azzal mindenekelőtt >
Szerbia katonai unióról álmodik Magyarországgal
A megfigyelők a két ország együttműködését aggodalommal szemlélik. Vučić és Orbán jó kapcsolatokat ápol Moszkvával. A >
Egy szokatlan barátság
A Budapestről, illetve Tel Avivból keltezett összeállítás szokatlan barátságnak nevezi Orbán és Netanjahu viszonyát, bár mint >
Vance grönlandi vendégszereplése erkölcsi szempontból téves, stratégiailag pedig katasztrofális
Timothy Snyder a Guardianben azt gondolja, hogy Vance kurta grönlandi vendégszereplése nem csupán erkölcsi szempontból volt >
Lázadnak a szerb és török fiatalok, a Nyugat sunyi módon hallgat
Paul Lendvai szerint ugyan a tömegek más és más okból fordultak szembe Ergogannal, illetve Vučić-tyal, de >
Netanjahu Budapesten
Szinte az egész világsajtó beszámol arról, hogy a Nemzetközi Büntető Bíróság letartóztatási parancsa ellenére a héten >
Az már fasizmus, ami most van Amerikában
Így értékeli a Die Zeitban a Yale Egyetem filozófusa, Jason Stanley, aki éppen ezért két professzor >
A hazafiság elve és gyakorlata
Aztán jött Magyar Péter. Ő ugyan senkit nem csábít el más pártoktól, sőt épp az ellenkezőjét >
A Signalgate bagatellizálása rosszabb mint maga a botrány
Hogy a Fehér Ház próbálja bagatellizálni a Signalgate-et, az rosszabb, mint az alapbotrány maga, hogy ti. >
Miért hirdeti Orbán a szerb nacionalizmust?
A magyar miniszterelnök igyekszik országát közép- és dél-európai regionális hatalomnak beállítani. Emellett az etno-nacionalista nézetek sem >
12 pontban az orosz–ukrán háborúról
„Még egy ilyen győzelem, és végképp elveszünk” – mondta állítólag az épeiroszi Pürrhosz király több mint >