Ma Kelemen, Klementina, Kolumbán névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Lengyelország a demokrácia politikai laboratóriuma lesz
Lengyelországban a demokrácia diadalmaskodott, de teljesen járatlan útnak látszik az illiberális reformok felszámolása. Mindenesetre az eredmény igen keserű Kaczynski számára: pártja hiába lett első, hogy nem tud kormányt alakítani, ez pedig a vereséggel egyenlő. A drámai világhelyzet, valamint az Ukrajna megsegítésében betöltött kiemelkedő lengyel szerep folytán nemigen lehet túlértékelni a választási eredmény jelentőségét. Kár volna azonban eufóriába esni, az ellenzéknek hatalmas akadályokat kell vennie. Nem lesz könnyű már az sem, hogy egyben maradjon a hármas koalíció. Az igazságszolgáltatás átalakítása már annyira mélyreható, hogy nem tudni, mennyire lehet jogszerűen visszacsinálni. Az Alkotmánybíróság lassan hat éve törvénytelenül kinevezett tagokkal van tele, ráadásul belső viták miatt hónapok óta működésképtelen. Így mi lesz pl. azzal a határozatával, hogy a nemzeti jog előnyt élvez az uniós normákkal szemben? Fennáll a veszély viszont, hogy az új kormány jogilag kétes módszerekhez folyamodik. Az pedig csak súlyosbítja a jogállami zűrzavart. Pl. ha az előző kormányokhoz hasonló radikalizmussal akar személycseréket végrehajtani. Lengyelország a demokrácia politika laboratóriuma lesz, de az alapot ad a reménykedésre, hogy Magyarországhoz képest a reformok nem annyira mélyrehatóak, nagyobb ellenállásba ütköztek. Ám korai volna azt gondolni, hogy egy csapásra végbemegy a megbékélés Brüsszellel. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
FAZ
Az EU gyorsan feloldhatja Lengyelország számára a befagyasztott támogatások jó részét, a magyar kormány szemszögéből viszont annál kellemetlenebbül alakulhatnak a dolgok. Erről számol be Brüsszelből Thomas Gutschker, hozzátéve, hogy az unió központjában vasárnap este nagy-nagy megkönnyebbülést és örömöt tapasztalt.
Manfred Weber a Néppárt nevében úgy nyilatkozott, hogy nagyon jó hírek érkeztek Varsóból. A zöldek EP társfrakcióvezetője, a szintén német Terry Reintke kifejtette, hogy Lengyelország Tusk alatt remélhetőleg ismét konstruktívan viszonyul az európai ügyekhez. A német szociáldemokrata EP-képviselők elnöke, Jens Geier úgy értékelte, hogy Lengyelország és egész Európa most megállíthatja az egyik tagország tekintélyelvű lecsúszását.
Moritz Körner, a német liberálisok nevében rámutatott, hogy amint megnyugtatóan visszaállnak a jogállami normák a lengyeleknél, folyósítani kell a milliárdokat. Megjegyezte ugyanakkor, hogy amilyen gyorsan csak lehet, ismét napirendre kell tűzni Magyarország ellen a 7-es paragrafus alapján zajló eljárást.
Budapest számára intő jel, hogy tavaly év végén – Lengyelországot leszámítva az összes tagállam a 6,3 milliárdos költségvetés szubvenció visszatartására voksolt, mert nem látja biztosítottnak az összeg törvényes felhasználását. Ám éppen a pénz kizsarolása érdekében az Orbán-kabinet blokkolja a közösségi költségvetés feltöltését.
A Bizottság próbálja összeegyeztetni az érdekeket, a Fidesz pedig mutat némi kompromisszumkészséget, ám helyzete a lengyelek miatt most meggyengül. Brüsszelt ezt kiaknázhatja, ha a lengyel eredmény tényleg a vártnak megfelelően alakul.
Bloomberg
Orbán Viktor elvesztette kulcsfontosságú lengyel szövetségesét az EU furcsa csapatában. A két nappal ezelőtti választások kimenetele nem csupán a lengyel nacionalista vezetést lepte meg, hanem az Európa-barát ellenzéket is. Az illiberális magyar demokrácia ugyanakkor minden eddiginél elszigeteltebb lett, miközben sok milliárd eurós brüsszeli támogatás sorsa lóg a levegőben.
A két ország évek óta szembement az uniós értékekkel, az ideológiai főcsővezető a magyar politikus volt, de a PiS, az egyik legnagyobb európai gazdaság élén, kellő nyomatékot adott neki. No meg azt, hogy a kilátásba helyezett vétóval fedezte. A szövetség azonban már az ukrajnai háború folytán megrepedezett, most pedig teljes fordulat várható a kapcsolatokban.
Tusk nagyon nem bízik Orbánban, alighanem távolságot tart tőle – közölte egy varsói illetékes. A lengyel vezető annak idején kulcsszerepet játszott abban, hogy az Európai Néppárt kitessékelte a Fideszt. A jelentés idézi Magyar Leventét, a külügy államtitkárát, aki kijelentette, hogy Fico ugyan nyert Szlovákiában, ám semmi garancia nincs arra, hogy Magyarország számíthat északi szövetségesére az EU-ban.
The Times
A patinás konzervatív újság vezércikke rámutat, hogy időben jött a siker a politikai közép számára a populista, idegengyűlölő jobboldallal szemben és remélhetőleg az jelzi, hogy visszatér a mérsékletesség az európai politikában. A földrésznek olyan vezetőkre van szüksége, akik kifelé tekintenek.
A lengyelek túl sokáig voltak annak a fura, illiberális osztagnak a tagjai, amely megpróbálta politikai eszközzé átalakítani a politikai intézményeket Közép-Európában, és amely felszította a bevándorlás-ellenes érzelmeket. A lengyel szavazópolgárok most kitörtek az obstruáló uralomból és ettől jobb lesz a kontinensnek.
Az új kormánynak tele lesz mind a két keze munkával. Lengyelország, akárcsak magyar szövetségese zsákutcába került a haveri kapitalizmus miatt. El kell kerülnie az eddigi hatalom által hátrahagyott csapdákat és aknákat. Nyíltan kell beszélnie a társadalommal. Egyben vállalnia kell azt a felelősséget, amely kijár egy ekkora országnak. A lakosság azt várja, hogy javuljon az egészségügy és az oktatás.
De Tusknak mindenképpen meg kell mutatnia, hogy egy gyakorlott vezető mindenütt meg tudja fordítani középről a populista hullámot.
Guardian
A szerkesztőség állásfoglalás úgy ítéli meg, hogy a rekord arányú részvétel volt a döntő a földrengéssel felérő lengyel választási eredményben. Vagyis úgy lehetett kiűzni a radikális jobboldalt a hatalomból, hogy sikerült nagy tömegeket mozgósítani. Az utóbbi 8 évben a PiS az illiberális politika zászlóvivője lett. Bontókalapáccsal esett neki a fékeknek és ellensúlyoknak, illetve a bejáratott demokráciák pillérét jelentő kulturális alaptételeknek.
A katolikus egyházat is bevonta az abortusz drámai megszigorításába. Orbán Viktorral együtt megvetéssel viszonyult az európai értékekhez és normákhoz, ugyanakkor elutasította az együttműködést pl. a migrációs válság ügyében.
Tusknak esélye van rá, hogy megállítsa ezt az elnyomó, tekintélyelvű és konfrontációs folyamatot. Fontos lökést ad az európai egységnek, igen kemény időkben. Várhatóan rendezi a jogállami vitát Brüsszellel és legalább ennyire fontos, hogy támogatja a nyugati segély további folyósítását Ukrajnának. Ezen felül fontos szerepet tölthet be a keleti nyitás előkészítésében.
Odahaza nem lesz egyszerű rendbe tennie az eltelt 8 év okozta pusztítást. De ha egyesíteni akarja a szétvert társadalmat, akkor megfelelő ajánlatot kell tennie azoknak a szavazókörzeteknek is, amelyek nem az ő pártja mellé húzták be a keresztet.
Wall Street Journal
A konzervatív lap úgy értékeli, hogy Lengyelország a közép felé fordul, ami arra utal, hogy mindent egybevéve a jobboldal nem öli meg a demokráciát. Vagyis a jelek szerint igencsak túlzóak voltak a jelentések, amelyek már temették a lengyel jogállamot. A választás teljesen normális hatalomváltást hozott.
A felhajtás inkább csak az európai baloldal neurózisát tükrözte. Hogy a PiS teljesítménye ellentmondásos, az enyhe kifejezés. A párt fokozta a politika befolyását az igazságszolgáltatás felett, és amit a nemi erkölcs, valamint az abortusz ügyében hirdet, az szintén nincs összhangban az irányadó nyugati felfogással. Megfelel annak, hogy Lengyelországban alapvetően katolikus a kultúra, ami persze sérti az európaiak, illetve az uniós intézmények világi érzékenységét.
Tusk meggyőzte a választókat, hogy esélyt kell adniuk egy másfajta politikának. Bebizonyosodott: a lengyel demokrácia változatlanul lehetővé teszi, hogy a polgárok döntsenek. A lecke az a többi európai számára, hogy az általuk nem szeretett politikai irányzatok közül nem mindegyik jelent okvetlenül jelent halálos fenyegetést a jogállam számára.
FT
A lengyel demokrácia a jelek szerint erősebb, mint ahogyan azt sokan gondolták. Ezt fejti ki kommentárjában Ben Hall. A tét az volt, hogy az volt, hogy fennmarad-e a jogállam, a kormánypárt által hirdetett ideológia ellenében. De most várhatóan rendbe jönnek az ország kapcsolatai a szomszédokkal, ideértve Ukrajnát is.
Tusk rendbe szedte pártját és a választási kampányt népszavazássá változtatta ősriválisa, Kaczynski ellen, kihasználva az infláció és a megélhetési válság okozta aggályokat. De a másik két partner jó szereplése teszi lehetővé, hogy kiebrudalják a hatalomból a nacionalista PiS-t. Lengyelországban rugalmasnak bizonyult a demokrácia, szemben Magyarországgal, ahol Orbán megbuktathatatlannak látszik.
A választás bizonyosan nem volt tisztességes és alig-alig szabad. A jó gazdasági eredmények ellenére a szavazópolgárok már nem bíztak abban, hogy Kaczynski szavatolja nekik a jólétet. A demokrácia azonban most vizsgázik valójában, vagyis hogy normális lesz-e a hatalom átadása. Akár még januárig elhúzódik, amíg Tusk megkapja a felkérést a kormány megalakítására. Kaczynski idevágó nyilatkozata nem ad okot a derűlátásra. Ám jelenleg az EU-barát lengyeleknek megvan minden okuk az örömre.
New York Times
Lengyelország most már kezdi azt nézni, miként bonthatja le az illiberális demokráciát. Az ország hatalmas átalakulás szélén áll, de sok mindent kell tennie, illetve visszacsinálnia. A nagy dilemma az, hogy mennyire tud majd élni hatalmával az új kormány, hiszen egy csomó kulcsintézmény tele van a Jog és Igazságosság embereivel, akiket nem könnyű kirakni.
Walesa szerint Kaczynski bizonyosan forral valamit, mert ő nem olyan, aki csak úgy, harc nélkül feladja. Piotr Buras ehhez azt teszi hozzá, hogy szerinte a politikus a parlamenti többséget igyekszik tető alá hozni, ám az nem valószínű, hogy kivezényli a hadsereget az utcára. Arról nem beszélve, hogy a katonák nem is követnék.
Az már inkább elképzelhető, bár ez lidércnyomással ér fel, hogy erőpróba lesz az új parlament és Duda államfő között. Az is nagy rombolást képes okozni. Hónapokig, évekig tartó állóháború következhet a Jog és Igazságosság által elfoglalt intézményekért.
Csakhogy Magyarországtól eltérően, ahol a mind tekintélyelvűbb Orbánnak 13 éve volt az állam elfoglalására, Lengyelország az elmúlt 8 évben megőrizte a demokrácia jó néhány jellemzőjét. Erős a szabad sajtó, a gazdaságot nem uralják a kormány vazallusai. Wojciech Przybylski, a varsói Res Publika Alapítvány elnöke ezt megtoldja azzal, hogy Kaczynski pozíciói nem annyira erősek, mint amilyeneket Orbán kiépített. A lengyelek erős emberét – Trumptól eltérően – nem a Büszke Ifjak, hanem nyugdíjasok támogatják a leglelkesebben.
Bloomberg
Úgy néz ki, hogy az EU-barát lengyel ellenzék véget vet a populista uralom éveinek. Ha viszont a PiS nyert volna, az fokozta volna az ország elszigetelődését, pont akkor, amikor töredezik az egység Ukrajna támogatása ügyében és a világ figyelme inkább Izraelre terelődik.
Ha Tusk kerül hatalomra, óriási feladatokkal szembesül. Olyan kemény kampány után van, amely abszolút feltárta a társadalom széttagoltságát. Három olyan pártot kell összefognia, amely a belső ellentétek miatt nem tudott közös listán indulni a választáson A PiS pedig megőrzi befolyása egy részét. Lásd az elnököt és a központi bank kormányzóját.
Aleks Szczerbiak, a Sussexi Egyetem professzora úgy véli azonban, hogy bármennyire is lelkes az eredmény fogadtatása Lengyelországban, illetve a nemzetközi porondon, az új kormánynak fel lesz adva a lecke.
Kaczynski és Orbán olyasfajta nacionalista populizmus úttörői voltak, amely nagy visszhangot váltott ki főként a konzervatív szavazók körében. A migráció és az LMBT-jogok elutasításával szereztek támogatást, miközben növelték a szociális juttatásokat a gyerekes családok, valamint a nyugdíjasok számára.
Washington Post/Bloomberg
Ezúttal nem jött be a populista forgatókönyv – állapítja meg Lionel Laurent, az amerikai hírügynökség szemleírója. Az Európa-párti erőknek ott volt szerencséjük, ahol arra a legkevésbé számíthattak. Az eltelt 8 év alatt a PiS átvezette Lengyelországot az illiberális táborba, ahol az orbáni Magyarország van, ám Varsó a jelek szerint most szorosabb kapcsolatokat alakít ki Brüsszellel.
Jogos a pénzpiacok és a nyugati fővárosok derűlátása, de azért nem árt az óvatosság, mert Tuskéknak nagy akadályokat kell venniük. Lukas Macek, a Jacques Delors elemző intézettől azt mondja, hogy az inga visszalendült, mert a polgárok nem kértek a megosztó kulturharcból.
Úgy tűnt, hogy a tekintélyuralom egyértelmű győzelmet aratott Magyarországon, Törökországban és most már Szlovákiában is, ám Lengyelország figyelmeztetést jelent az olyan politikusoknak, aki a megosztással, a bűnbakkereséssel és költségvetési osztogatással akarnak sikereket elérni.
Lehet, hogy Tusk megítélése nem egyértelmű, de pont az ellenkező hatást váltotta ki, hogy a PiS titkos lengyel és orosz ügynöknek állította be. Az is kiderült, hogy a hatalom hiába ada a szociális juttatásokat, ahogy a csövön kifért. Kudarcot vallott a jóléti jobboldaliság programja. Piotr Buras az Európai Külkapcsolati Tanácstól úgy ítéli meg, hogy az új vezetésnek új fejezetet kell nyitnia az európai demokrácia történetében. De kemény idők várnak rá.
Washington Post
Spanyolországban nemrég felsült a szélsőjobbos Vox, ám még ennél is fontosabb, hogy kikapott a PiS – a kettő együtt azt támasztja alá, hogy tektonikus mozgások zajlanak a földrészen. Előzőleg a szélsőjobb drámai módon előretört, főleg a járvány óta. Ám hogy most elveszti egyik erődjét, az arra utal, hogy az irányzatra ugyanazok a tényezők hatnak, amelyek több helyütt is megbuktatták a hagyományos politikai pártokat. A lengyel felmérések azt mutatták, hogy a döntő szempont a gazdaság állapota volt.
Rosa Balfour, a Carnegie Europe igazgatója az EU szempontjából hatalmas változásnak minősíti a lengyel eredményt. Megmutatta, hogy hiába tartja kézben a kormány a sajtót, a társadalom képes önálló döntést hozni.
Ily módon, politikai súlyát tekintve Lengyelország most zárkózik fel a németekhez és a franciákhoz, miközben az Unió gravitációs pontja tovább tolódik kelet felé. Az is egyértelmű immár, hogy a mérsékelt erők mozgósítani tudják bázisukat a „most vagy soha”-felhívással. Így megállították, hogy az ország autokráciába süllyedjen.
The Times
A lengyel választás bebizonyította, hogy a liberálisok le tudják győzni a populistákat, de az eredményt semmiképpen sem lehet vízválasztónak tekinteni – fejti ki Berlinből Oliver Moody. Azaz nem sok okot lát arra, hogy azt higgye: megindul egy széles, populista-ellenes hullám. A PiS ugyanis hatalmon volt, ezért könnyű volt felelőssé tenni a gazdasági bajokért.
A jobboldali demagógok ugyanakkor Ausztriában, Belgiumban és Németországban kihasználják, hogy ellenzékből támadhatnak. Szlovákiában Fico bizonyította, hogy az ilyen pártok milyen könnyen tüntetik fel magukat lázadónak, illetve hogy a kormányok milyen mértékben fizetik meg az instabilitás árát.
Ezzel együtt Tusk várható győzelmének hatása végighullámzik a kontinensen. Kézikönyv ahhoz, miként kell mozgósítani a társadalmat egy olyan hatalom ellen, amely foglyul ejtette a független állami intézményeket. Ezek a próbálkozások a magyaroknál és a törököknél hasztalannak bizonyultak.
Három tanulság adódik: hiába volt a PiS abszolút fölénye, kellő stratégiával még az sem számít, ha a másik fél cinkelt lapokkal játszik. Igen lényeges volt a nagyarányú részvétel, a kemény kampány pedig folyamatosan emlékeztette az embereket arra, hogy mi a tét. A legfontosabb azonban az, hogy időben egyesült az ellenzék és arra összpontosított, hogy tűz alatt tartsa a kormányt.
Guardian
Shaun Walker arra számít, hogy a Tusk-kormány radikális változtatásokat hoz, megfordítja az eddigi folyamatokat, mind a kül-, mind a belpolitikában. Ami Európát illeti, Varsó a jövőben várhatóan konstruktívabb játékos lesz Európán belül, javítja viszonyát a legfontosabb partnerekkel és helyreállítja maga iránt az EU bizalmát – fejti ki Piotr Buras. Ám az Európai Külkapcsolati Tanács szakértője azt is megjegyzi, hogy kőkemény viták következnek a parlamentben, ez pedig csökkenti a kormány mozgásterét.
A jogállam helyreállítása az ellenzék egyik legfőbb ígérete, erről Adam Bodnar a korábbi emberi jogi ombudsman, a Polgári Koalíció jelöltje azt mondja, hogy nem lesz könnyű normális állapotokat teremteni az igazságszolgáltatásban, mert az államelnök és az alkotmánybíróság ellennyomást fejt ki. Mellesleg az új hatalomnak döntenie kell arról is, mennyire forszírozza azok felelősségre vonását, akik az eltelt 8 évben visszaéltek jogkörükkel.
Lényeges feladatnak ígérkezik a nők és az LMBT-közösség jogainak szavatolása is. A PiS bátorította a gyűlöletbeszédet, bár a végén megértette, hogy inkább hagynia kell a témát, mert az nem hoz neki sok voksot.
Neue Zürcher Zeitung
Lengyelországban a demokrácia diadalmaskodott, de teljesen járatlan útnak látszik az illiberális reformok felszámolása. Mindenesetre az eredmény igen keserű Kaczynski számára: pártja hiába lett első, hogy nem tud kormányt alakítani, ez pedig a vereséggel egyenlő. A drámai világhelyzet, valamint az Ukrajna megsegítésében betöltött kiemelkedő lengyel szerep folytán nemigen lehet túlértékelni a választási eredmény jelentőségét.
Kár volna azonban eufóriába esni, az ellenzéknek hatalmas akadályokat kell vennie. Nem lesz könnyű már az sem, hogy egyben maradjon a hármas koalíció. Az igazságszolgáltatás átalakítása már annyira mélyreható, hogy nem tudni, mennyire lehet jogszerűen visszacsinálni.
Az Alkotmánybíróság lassan hat éve törvénytelenül kinevezett tagokkal van tele, ráadásul belső viták miatt hónapok óta működésképtelen. Így mi lesz pl. azzal a határozatával, hogy a nemzeti jog előnyt élvez az uniós normákkal szemben? Fennáll a veszély viszont, hogy az új kormány jogilag kétes módszerekhez folyamodik. Az pedig csak súlyosbítja a jogállami zűrzavart. Pl. ha az előző kormányokhoz hasonló radikalizmussal akar személycseréket végrehajtani.
Lengyelország a demokrácia politika laboratóriuma lesz, de az alapot ad a reménykedésre, hogy Magyarországhoz képest a reformok nem annyira mélyrehatóak, nagyobb ellenállásba ütköztek. Ám korai volna azt gondolni, hogy egy csapásra végbemegy a megbékélés Brüsszellel.
FAZ
A gazdasági jólét esélyét adja, hogy a lengyelek megbüntették a PiS-t, és így új reményhez juttatták saját országukat. Kiszabadították a Jog és Igazságosság szorításából, és új távlatot nyitottak az EU-hoz fűződő kapcsolatokban – hangsúlyozza bécsi jelentésében Andreas Mihm. Úgy gondolja, hogy a hatalom kampány a végén még a konzervatív híveknek is sok volt, hiszen megosztotta a társadalmat, leszólta az ellenzék vezetőit és nacionálsoviniszta módon idegen hatalmak ellen uszított.
Kaczynski menesztése reménysugár a demokráciák számára. Ha Lengyelország ismét konstruktív partner lesz Európában, az autokrata Orbán egyedül marad a politikai szégyenpadban.
Ugyanakkor megvan kötve az új kormány keze, mivel jóléti célokra nem tud sokat költeni, hiszen a költségvetési hiány az idén várhatóan 5,5 % körül alakul. Arra sem számíthat, hogy túl sok pótadót vethet ki, mert a német gazdasági recesszió érezteti hatását lengyel földön is. És meg kell oldania azt is, hogy kártalanítsa a svájci frankhiteleseket, ami milliárdos tétel.
Die Welt
A lengyel választási eredmény áldás – igen nehéz időkben. Kolosszális feladatot jelent azonban, hogy helyrehozzák a PiS által okozott politikai károkat. Az jó hír, hogy az eddigi kormánypárt nem kapott megbízatást a 3. időszakra, mert Kaczynski csak folytatta volna a demokrácia leépítését és gyakorlatilag lehetetlenné tette volna a hatalomváltást.
Az viszont valóságos isten ajándéka, hogy vége szövetségnek az illiberális Magyarország és az EU leginkább prosperáló állama között. A németeknek most lépniük kell, hogy Lengyelország hozzájusson az őt megillető helyhez az EU-ban. Mert nagy szükség van egy erős előőrsre a földrész keleti végein.
Süddeutsche Zeitung
Senki sem mondja ki hangosan, de a Bizottságban és az Európai Parlamentben a legtöbben a Tusk sikerében bíznak. Vagyis hogy véget ér Varsóval az állandó civakodás. Az EU-ban persze senki nem választhatja meg a partnerét, de Morawiecki túl gyakran állt össze Orbánnal és túlságosan sokszor élt a vétójoggal, azaz tesztelte, mekkora a zsaroló potenciálja.
Ily módon Lengyelország – Magyarország mellett – a közösség másik neveletlen gyereke lett. A legjobb úton haladt afelé, hogy kiváljon a szabadelvű demokráciák sorából. Most jók a kilátások, hogy fordul a kocka, ennek megfelelő a megkönnyebbülés Brüsszelben. Sokan remélik, hogy vége a jogállami eljárásnak, Tusk nem közösködik Orbánnal és nem tesz keresztbe a közösségi migrációs politikának.
Moritz Körner az FDP-től úgy értékelte, hogy a lengyelek a több jogállamra és a több Európára szavaztak. Hozzátette: az önjelölt autokrata, Kaczynski leváltásával arra lehet számítani, hogy véget ér a lengyel igazságszolgáltatás szétverése.
A Fidesz mellett a vesztesek közé tartozik az Olaszország Fivérei is, mivel Meloni, akárcsak Orbán, sűrűn hangoztatta összetartozását Morawieckivel. Meggyengül az Európai Konzervatívok és Reformerek frakciója is. Az SPD helyettes frakciófőnöke rámutat, hogy ha az jön be, amit az előrejelzések jósolnak, az nagy győzelem volna a lengyel demokrácia számára. Merthogy a józan ész és a tisztesség győzedelmeskedik a jobboldali-populista jelszavak ellen.
Süddeutsche Zeitung
Micsoda jó hír, hiszen most nyilvánvalóan leáll Lengyelországban az illiberális demokrácia kiépítése – a PiS túltolta a biciklit – állapítja meg Stefan Kornelius, a legnagyobb német újság külpolitikai szerkesztője. Ám egyben aláhúzza, hogy a kormánypárt már rengeteg stiklit követett el, ezért fura volna, ha simán elfogadná a vereségét és lelépne a színről.
Vagyis göröngyös lesz az új kormányhoz vezető út, most Duda elnökre szegeződnek a tekintetek, a kezében van a demokrácia sorsa. Úgy néz ki, hogy a társadalom megértette a választás jelentőségét, hiszen a Jog és Igazságosság 8 éve kivéreztette, megosztotta és elszigetelte az országot. Vagyis tényleg alighanem ez volt az utolsó esély a demokrácia visszaállítására.
Az emberek meg tudták akadályozni, hogy Lengyelország Orbán példáját követve átmenjen illiberális demokráciába. Megmutatkozott, mekkora az ellenállás a tekintélyuralmi kormányzat ellen, élén Kaczynskival, aki a korszerűség legnagyobb tagadójaként vonul be a történelembe. Amit hirdetett, az nem találkozott a többség tapasztalataival.
Új esélyt kapott a demokrácia. Ennélfogva az ország most kísérleti terep lesz más, félautoriter rezsimek számára, amelyekben a hatalom gazdái nem kívánják követni a játékszabályokat. Főleg Magyarországon lehet következménye a lengyel fordulatnak.
Politico
Mujtaba Rahman szerint Tusknak rendkívül nagy befolyása lesz az Európai Tanácsban. Az Eurázsia Csoport nevű washingtoni kockázatelemző európai igazgatója azzal indokolja véleményét, hogy jelenleg az ET-ben egyfajta vákuum van, ám most felbukkan egy erős vezető, aki előbbre tudja vinni a dolgokat.
A konzervatívok ugyan sok helyütt kormányon vannak, de nem ilyen nagy tagállamban. Ennélfogva a testületben a közép felé tolódnak el az erőviszonyok. Egyben javítja von der Leyen esélyeit, hogy a Bizottság elnöke maradjon. Ha a lengyel politikus és az EPP jól csinálja, akkor jók a centrista többség kilátásai, azaz, hogy a jövőben is a Néppárt, valamint a szocialista és liberális pártcsalád szabja meg a dolgok menetét az Unióban.
Következő cikk: Ha Izrael most nem jól reagál, beteljesül a Hamász perverz számítása
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Putyin nem csak a Nyugatot próbálja figyelmeztetni
Az hangsebességnél gyorsabb rakéta kilövésével Putyin nem csupán a Nyugatot próbálta figyelmeztetni, hanem saját népének is >
A gyűlölet mint hiány
Vajon mitől lesz valaki éppen palesztinpárti a Közel-Kelettől ezer kilométerekre? És ők miért veszik készpénznek az >
Mi van, ha bukik?
Várható-e, hogy a választások eredményétől függetlenül kilenc, tizenkettő, akárhány évre kinevezett pártcselédek és -kreatúrák udvarias meghajlással >
Az EU bővítése és Oroszország
Mindebből az EU számára több következtetés adódik. Az orosz befolyás ellensúlyozása érdekében továbbra is törekednie kell >
Vizsgáznak Európában a liberális értékek, mert erősödik az antiszemitizmus
Az Economist szerint ez a legrégebbi csapás a földrészen. Sajnálatos módon visszatér az a fajta türelmetlenség, >
Elon Musk egyszerre jelent lehetőséget és veszélyt – Trump fő rombolójaként
Ezt rögzíti az Economist szerkesztőségi véleménye. Merthogy a milliárdos az amerikai kormányzatot célozta meg és így >
Hogyan készül Orbán a választásra
Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >
Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége
Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >
Biden döntését Putyin meg fogja torolni
Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >
Rövid út vezethet keletre
Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >
Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek
Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >
A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot
Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >