Ma Lóránt, Loránd, Pál névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Egy oligarcha Putyin megbuktatásának tervével
Mihail Hodorkovszkij végre lát repedéseket az orosz hatalmi gépezeten, de azt mondja, hogy a helyzet megfelelő értékeléséhez a Nyugatnak egy valamit okvetlenül figyelembe kell vennie: Putyin nem államférfi, hanem maffiafőnök. Oroszország pedig diktatúra, de a szervezett alvilágra jellemző szerkezettel. A hatalom egyszerűen átgázol az államon. Az egykori leggazdagabb oligarcha, aki 10 évet töltött börtönben, miután szembefordult az elnökkel, Prigozsin dicstelen végét hozza fel bizonyítékként. A zsoldosvezér a kápó ellen támadt és onnan már csak az volt kérdés, hogyan és mikor hallgattatják el. Az üzletember, aki bevallottan a putyini rendszer megbuktatásán dolgozik, teljesen nyilvánvalónak nevezi, hogy a Kreml ura nem fog önként lemondani. Hogy miként lehetne meggyorsítani Putyin távozását, arra azt mondja, erőszakkal, illetve ha erővel fenyegetik meg a diktátort. Csakis ily módon lehet rávenni akár bármilyen kompromisszumra is. De ha a túlélése a tét, nem fog habozni, hogy lövessen. Nem kizárt ugyanakkor a fegyveres felkelés, de annak sikere attól függ, miként reagálnak azok, akik jelenleg a Kremlben szolgálják a rendszert. Az első kör, az államfő legközvetlenebb munkatársai nem fordulnak ellene, mert a váltás nem hozna semmi jót számukra. Ugyanez áll a 2. koncentrikus körre, benne a miniszterelnökkel és a moszkvai polgármesterrel. Viszont a 3. gárda, a hadsereg és a titkosszolgálat vezetői egy nap fellázadhatnak, ha Ukrajna nyer a háborúban, vagy úgy érzik, hogy közel áll a sikerhez. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
The Times
Condoleezza Rice úgy gondolja, hogy az Egyesült Államok nem adja fel Ukrajna támogatását, akármi is lesz a jövő évi elnökválasztás kimenetele. Az ifjabbik Bush kormányzatának egykori külügyminisztere, a Hoover Intézet igazgatója szerint saját pártjában, a republikánusoknál csupán egy kicsiny, de hangos csoport állna ki Kijev mögül.
Hogy más politikával Amerika esetleg képes lett volna eltéríteni Oroszországot a háború szándékától, arra azt válaszolta, hogy nem, mert Putyin végső soron orosz nacionalista és imperialista, aki egyre inkább korunk Raszputyinjaival veszi körbe magát. Ám az elnök elszigetelődött és mindenkitől fél, aki a környezetében van.
Az amerikai politikus csalódott, amiért az ukrán offenzíva nem tudta áttörni az ellenséges védelmi vonalat a Fekete-tenger partvidéke felé, de azért bízik az ukránok győzelmében.
Kitért arra, hogy minden megosztottság ellenére is az Egyesült Államok belpolitikája jó irányban halad, ő maga egyáltalán nem tart polgárháborútól. Az viszont aggasztja, hogy sokan kezdik elveszteni bizalmukat bizonyos demokratikus intézményekben. Egyesek pl. azt hiszik, hogy nem független az FBI vagy az igazságügyi tárca.
The Times
Mihail Hodorkovszkij végre lát repedéseket az orosz hatalmi gépezeten, de azt mondja, hogy a helyzet megfelelő értékeléséhez a Nyugatnak egy valamit okvetlenül figyelembe kell vennie: Putyin nem államférfi, hanem maffiafőnök. Oroszország pedig diktatúra, de a szervezett alvilágra jellemző szerkezettel. A hatalom egyszerűen átgázol az államon.
Az egykori leggazdagabb oligarcha, aki 10 évet töltött börtönben, miután szembefordult az elnökkel, Prigozsin dicstelen végét hozza fel bizonyítékként. A zsoldosvezér a kápó ellen támadt és onnan már csak az volt kérdés, hogyan és mikor hallgattatják el. Az üzletember, aki bevallottan a putyini rendszer megbuktatásán dolgozik, teljesen nyilvánvalónak nevezi, hogy a Kreml ura nem fog önként lemondani.
Nem kaphat ugyanis kielégítő biztosítékot, mármint hogy az utódja egy nap nem kezdi el üldözni. Vagyis addig ragaszkodik tisztségéhez, amíg tud, egészen a haláláig. Ugyanakkor félő, hogy Oroszország még egy darabig ki lesz szolgáltatva egy olyasvalakinek, aki egy vidéki bűnöző mentalitásával irányít egy atomhatalmat. Az óra azonban ketyeg.
Hogy miként lehetne meggyorsítani Putyin távozását, arra azt mondja, erőszakkal, illetve ha erővel fenyegetik meg a diktátort. Csakis ily módon lehet rávenni akár bármilyen kompromisszumra is. De ha a túlélése a tét, nem fog habozni, hogy lövessen.
Nem kizárt ugyanakkor a fegyveres felkelés, de annak sikere attól függ, miként reagálnak azok, akik jelenleg a Kremlben szolgálják a rendszert. Az első kör, az államfő legközvetlenebb munkatársai nem fordulnak ellene, mert a váltás nem hozna semmi jót számukra. Ugyanez áll a 2. koncentrikus körre, benne a miniszterelnökkel és a moszkvai polgármesterrel.
Viszont a 3. gárda, a hadsereg és a titkosszolgálat vezetői egy nap fellázadhatnak, ha Ukrajna nyer a háborúban, vagy úgy érzik, hogy közel áll a sikerhez.
Wall Street Journal
A vezércikk úgy ítéli meg, hogy az amerikai demokraták kezdenek bepánikolni, mert annyira rosszak Biden népszerűségi mutatói, márpedig ez nagy kockázatot jelent a választásra. Az elnököt jelenleg 42 % támogatja, vagyis azonosan áll Trumppal, ami édeskevés a hivatalban lévő politikustól, miközben ráadásul a gazdaság emelkedő pályán halad.
Ám a Demokrata Párt abban bízik, hogy a republikánusok részéről a bukott elnök lesz a kihívó és őt könnyű lesz megverni. Biden ellen azonban sok minden szól:
1. Kora és egészségének hanyatlása. Az öregedés bármikor felgyorsulhat nála
2. Az alelnök, Kamala Harris nem sok tehetséget árult el és gyakran mond zavaró dolgokat, amikor nyilatkozik
3. Hunter Biden, az elnök fia. Az ellenzék már épp elég bizonyítékot sorakoztatott fel, hogy a fiú kihasználta nevét a család gazdagodására
4. A gazdaság ugyan jól áll, de lassulás várható a következő hónapokban. A reálbérek még messze nem érték el a korábbi szintet, miután az utóbbi 30 hónapban megugrottak az árak. Ha a munkanélküliség 5-6 %-ra nő, az sokat árt a demokratáknak és nem is igen tudnak mit tenni a visszaszorítására
5. Egyre nagyobb a kavarodás a migráció ügyében, mert a kormányzat nem hajlandó megállítani az áradatot a mexikói határon.
Die Welt
Az osztrák kancellár amellett van, hogy véget kell vetni a felvételi tárgyalásoknak Törökországgal, mert ugyan a párbeszéd 18 éve kezdődött, ám az utóbbi 5 évben teljesen megfeneklett és ebből le kell vonni a következtetéseket. A 35 csatlakozási dossziéból idáig mindössze 18-at nyitottak meg, és mindössze egyet zártak le.
Nehammer ezek után úgy nyilatkozott, hogy országa számára elképzelhetetlen a török tagság, de a közeledést támogatják. Új partnerséget kell találni az EU és Ankara között.
Az ukrán háborúról szólva kifejtette, hogy nem szabad helyből Putyin támogatójának minősíteni, ha valaki elgondolkodik a fegyverszünetről, mert enyhíteni kíván az ukrán nép szenvedésein. De hogy lesznek-e tárgyalások, arról csakis Kijev határozhat. Mindenesetre ő további humanitárius segítséget ígért.
A kormányfő kizárta, hogy a jövő évi választás után koalícióra lépne a jobboldali-populista Szabadságpárttal és annak vezérével. Úgy foglalt állást, hogy Kickl biztonsági kockázatot jelent az ország számára. Kudarcot vallott belügyminiszterként, a járvány kezelésekor és most, a háború kapcsán is. A belügyi tárca élén tönkretette a titkosszolgálatot, ezért a végén Európa már nem akart információkat cserélni az osztrák társintézménnyel.
Következő cikk: Trump soha nem áll be Putyin mögé
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Mi van ha Trump úgy fog uralkodni mint Putyin?
Mi van akkor, ha Trump is pont úgy irányítja országát, mint Putyin az oroszokat, mert amit >
Az EU következő populistája már Horvátországból köszönt
Horvátországból már az EU következő populistája küldi üdvözletét, miután fölényesen, 75%-kal győzött az elnökválasztáson Zoran Milanović. >
Az imperializmus visszavág
A kommentár az egykori mozi kasszasiker címét némiképp módosítva arra hívja fel a figyelmet, hogy nem >
Odahaza Biden sok mindent jól csinált, de a nemzetközi színtéren hagyta, hogy bolonddá tegyék
Ezt a Guardian külpolitikai szemleírója, Simon Tisdall látja így. Szerinte a távozó amerikai elnök hivatali idejét >
Kettős gázcsapás érte Szerbiát
A MOL kerülhet helyzetbe, miután az amerikai kormányzat azt követeli, hogy Belgrád szerezze vissza a Gazpromtól >
Az igazság visszavétele
Felfoghatatlan évek vannak mögöttünk. Felfoghatatlan, hogy mi mindent lehetett itt büntetlenül megtenni vagy éppen nem megtenni. >
Tegyük Ismét Naggyá Oroszországot (meg Kínát)
Fareed Zakaria a Washington Postban úgy látja, hogy Trump a 19. századi imperializmust éleszti újjá és >
A föld végül is lapos
Sok jót nem ír a Fideszről a Süddeutsche Zeitung abban az összeállításában, amelyet a jobboldali populizmusról >
Amerikai feketelistán a magyar Richelieu
Mostantól kezdve egy uniós állam gyakorló minisztere is indexen van az Egyesült Államokban, ami nem gátolja >
Musk, Európa ellensége
Soros György életrajzírója virtigli antiszemitizmusnak minősíti, amit Elon Musk művel a magyar származású üzletember ügyében, miközben >
A magyar kormány egyik legfontosabb tagját tette indexre az amerikai pénzügyi tárca
Egy NATO-szövetséges esetében még nemigen fordult elő ilyen szankció. Jelzi azonban, milyen mélyre süllyedt a kétoldalú >
Trump és Grönland
Hszi kínai elnök láthatólag az erő pozíciójából kíván tárgyalni amerikai kollégájával. Ennek ellenlépéseként valamit a következő >