2024. december 22. vasárnap
Ma Zénó, Flórián névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Az EU-liberálisok találkozója: "Bécs nem lehet Budapest"

Az EU-liberálisok találkozója:

Az EP liberális frakciójának bécsi tanácskozásán arra hívták fel a figyelmet, hogy az orbanizálódás fenyeget Európában, illetve hogy az oroszok megpróbálhatják befolyásolni a jövőre tartandó európai választásokat, mert számukra azok kulcsfontosságúak. Épp ezért a pártcsalád arra törekszik, hogy megmaradjon az EU-barát politikai közép a kontinensen, és ne nyerjenek teret Orbán Viktor nézetei. Erről Stéphane Séjourné, a csoport vezetője beszélt, aki a Marcon-féle párt egyik fontos személyisége. Magyarországgal kapcsolatban emlékeztetett arra, milyen támadások érik az igazságszolgáltatást, hogy veszély leselkedik a sajtó sokszínűségére, illetve hogy akadályozzák a szabad választásokat, márpedig mindez összeegyeztethetetlen az uniós értékekkel. A szabadelvű szárny aggodalommal nézi, hogy több néppárt is közeledik a szélsőjobbhoz, illetve –balhoz. Főként azt nehezményezi, hogy az EPP jobboldali populistákkal szándékozik együttműködni. Ezért a frakció egyértelművé tette: az EP-választás után sem hajlandó közösködni Európa-ellenes erőkkel. Az osztrák NEOS vezetője kijelentette, hogy Bécsből nem lehet Budapest. Hiszen Ausztriában is kísért az orbanizálódás. Utalt arra: Nehammer kancellár találkozott Orbánnal, és az osztrák politikában is sűrűn éri támadás az elitet. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Süddeutsche Zeitung

 

A thübingeni polgármester arról beszélt Budapesten, hogy keresni kell a párbeszéd lehetőségét az Orbán-kormánnyal, közben azonban bírálta is a rendszert a Mathias Corvinus Collegium rendezvényén. Boris Palmer kifejtette, hogy vannak ellentétek Magyarország és Németország között, ám éppen ezért meg kellene ragadni a lehetőséget, hogy megismerjék a másik gondolkodásmódját.

A baden-württembergi politikus ugyanakkor arról is beszélt, hogy nem érti, miért utasítja el a magyar vezetés az uniós menedékpolitika reformját, amikor az éppen olyan szigorú határvédelmet irányoz elő, mint amilyet a kerítés jelent a déli határvidéken. Ugyanakkor rákérdezett: tényleg nem lenne képes az ország befogadni évente 3 ezer embert?

A német tartomány szociáldemokrata, illetve liberális képviselői úgy értékelték, hogy a látogatással az elöljáró a jobboldali-reakciós magyar irányvonalhoz törleszkedik. Mint emlékezetes, Palmer azért fogadta el a meghívást, mert a helyi egyetem szakértője azt javasolta neki. Ám kiderült, hogy az illető összekeverte a hatalom közeli magánalapítványt, illetve a Corvinus Egyetemet, amiért utóbb nyilvánosan elnézést kért. Ám ez csak néhány nappal az út előtt történt és akkor már Palmer úgy gondolta: nem volna illendő visszalépni.

 

Spiegel

 

Lehet, hogy visszatérésre készül a bukott osztrák kancellár. Az elemzés abból jut erre a következtetésre, hogy Bécsben gyors egymás utánban két filmet is bemutatnak Kurzról. Az egyik kritikusan mutatja be a politikus villámkarrierjét és dicstelen távozását. A másik váratlanul bukkant fel, a premiert ma tartják, még a másik bemutatója előtt. Sokan feltételezik, hogy ez változat kritikátlanul magasztalja a politikust.

De még azt sem tudni, ki finanszírozta, de az biztos, hogy nem közadakozásból jött össze a pénz. Kurz azt mondja, neki semmi köze hozzá. Tanácsadóként dolgozik, de közben olyanokkal mutatkozik, mint Orbán Viktor. Mellesleg új tisztségében pont a politikai tőkéje számít, mármint hogy olyanokhoz van bejárása, mint a magyar kormányfő.

Októberben hamis tanúvallomás vádjával parlamenti vizsgáló bizottság elé kell állnia, ám ha felmentik, könnyen lehet, hogy újra be akar szállni a politikába. De mivel bírósági tárgyalás is vár rá, az is célja lehet a nagy felhajtással, hogy az eljárás előtt jó sajtója legyen – egy kis PR-munka stratégiai megfontolásból.

 

Politico

 

A Springer-konszern elnök-vezérigazgatója a nemrégiben megszerzett Politicon is megismétli, hogy veszedelmes jelenség Németországban a szélsőséges AfD tartós népszerűsége. Mathias Döpfner azonban gyorsan hozzáfűzi, hogy a párt előretörése ne lepjen meg senkit, az írás már régóta ott van a falon. Merthogy egyre többen érzik úgy: a hagyományos pártok és a sajtó vezetői nem képviselik őket.

Főleg keleten gondolják mind többen, elsősorban a középosztályokból, hogy ami sok, az sok. Ez az elégedetlenséget egyetlen erő sem képes jobban kiaknázni, mint a szélsőjobb. Az AfD-vel azonban az a baj, hogy nem demokratikus. Nem véletlenül figyeli intenzíven a belső elhárítás. A pártvezetők egész sora mondott olyanokat, ami kellőképpen riasztó, viszont igazolja, hogy nem kisiklásról, hanem alapvető meggyőződésről van szó.

Ráadásul a párt rájátszik a félelmekre, a gyűlöletre, az irigységre. Összeesküvés elméleteket nyomat, szidja az elitet, az idegeneket, a zsidókat, a melegeket, mindenkit, akit másnak lehet tekinteni. Hogy a vezetésük nyíltan oda van Putyinért, az meg arról árulkodik, mennyire tetszik nekik a tekintélyuralom.

Ha nem sikerül feltartóztatni a mozgalmat, az szétverheti a demokráciát. Az volna ellene a legcélravezetőbb, ha komolyan vennék az emberek aggályait és megpróbálnának azokra megoldást találni. Ilyen a bevándorlás, amelyet úgy kellene szabályozni, hogy a menekülteken kívül csak azok települhessenek be, akikre tényleg szüksége van a gazdaságnak. Ez évente olyan 1-1,5 millió munkavállaló. Aki viszont élősködni akar a szociális rendszeren, az maradjon kívül.

A hagyományos pártok elszakadtak a választóiktól és így a populisták számára egyengetik az utat. Utóbbiak bűnbakokat találnak és olyan egyszerűsítő magyarázattal szolgálnak, amelyek egyáltalán nem oldanak meg semmit.

 

Der Standard

 

Paul Lendvai azt írja, hogy az év eleje óta csak rossz hírek jönnek Kínából, olyannyira, hogy a Statisztikai Hivatal le is állt egy sor fontos mutató közzétételével. Például az egyre kisebb lakossági fogyasztásról és a fiatalok munkanélküliségéről. De leginkább a kulcságazatnak számító ingatlanszektor siralmas állapotáról.

A válságért sokan Hszi elnök-pártfőtitkár személyét és politikáját okolják. Merthogy ő a párturalmat tekinti a legfontosabbnak, előnyben részesíti az állami ipart és fokozta az elnyomó intézkedéseket. De vannak szerkezeti okok is. Egyre kevesebb a munkaerő, a befektetéseket és a fegyverkezést erőltetik, nem pedig a fogyasztást és a magánvállalkozásokat.

Pánikra azonban nincs ok, a kínai bajok nem rendítik meg a világgazdaságot. Csak egy adalék: Németország többet szállít a 4 visegrádi államnak, mint az ázsiai országnak.

 

2023. szeptember 6.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Roncspártderbi

Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >

Tovább

Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot

A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >

Tovább

Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat

A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >

Tovább

Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában

A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >

Tovább

A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?

Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >

Tovább

A kancellár beszéde pontosan mutatja, miért bukott meg

A német kancellár ugyan elvesztette a bizalmi szavazást, ahogy várta, ám az ez alkalomból mondott beszéde >

Tovább

A világ nem tudta megmenteni Szíriát, most hagynia kell megválasztania a jövőjét

Simon Tisdal véli így a Guardianben. A külpolitikai szakíró sajnálattal állapítja meg, hogy a beavatkozás Izrael >

Tovább

Raszputyin Romániában

Mint ahogy az erdélyi magyar politika, vagy legalábbis számos itteni magyar értelmiségi is most ébredhetett rá, >

Tovább

Amikor a diktatúrák összeomlanak

Hans Rauscher úgy látja Asszad csúfos vége után, hogy a diktatúrák nem tartanak örökké, egy csapásra >

Tovább

Maradjon inkább Orbán Viktor?

Találgatás helyett inkább kérdezek: csak nem Magyar Péternek van igaza, és a régi ellenzék összejátszik a >

Tovább

Oroszország gyengébb, mint ahogy gondolnánk

Fareed Zakaria úgy véli így a Washington Postban, hiszen Asszad Putyin értékes vazallusa volt, az orosz >

Tovább

Fennáll a veszély, hogy Közép-Európa gazdasága megsínyli Trump politikáját

Erre figyelmeztet a Standard & Poor’s jelentése, amely a térség keleti felének szuverén adósság besorolásával foglalkozik. >

Tovább