Ma Ferenc névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
„Hogyan gyengíti a magyar gazdaságot a jobboldali populista Orbán Viktor”
Ideológiai szempontból ugyan Orbán a jobboldali konzervatív körökben hősnek számít, de gazdaságilag egyetlen európai állam sincs olyan rossz helyzetben, mint Magyarország.. A jegybank adatai szerint idén februárban Magyarországon volt az EU-ban a legmagasabb az infláció (25,8 százalék). Ez ugyan mostanra mintegy 19,9 százalékra csökkent, de erősen kihat a magyarok életszínvonalára. Nevezetesen 2022 első negyede és 2023 első negyede között a reálbérük 16,6 százalékkal csökkent, és ez a legmagasabb érték az OECD-ben... Orbán tehát bajban van, és ezt csak fokozza, hogy nem segít neki a nemzetközi fejlődés sem. Magyarországon – akárcsak Csehországban és Szlovákiában - jelentős szerepe van a német autóiparnak, de Németországban rossz a gazdasági helyzet, és ezt megsínyli Közép-Európa gazdasága is... Úgy tűnik, Orbánt mindez nemigen aggasztja, és folytatja a provokálást. A nemrég megtartott idei tusnádfürdői rendezvényen újra mindenfelé osztogatta a csapásokat. Orbán – mint már 2022-ben is – különösen gazdasági téren tűzött ki nagy célokat. Az a szándéka, hogy 2030-ig a maihoz képest megduplázza az ország gazdasági teljesítményét. Ám a közgazdászok ezt puszta ábrándnak tekintik.
Miközben az EU-ban a jobboldali pártok népszerűségének növekedéséről beszélnek, a közgazdászok Magyarországra figyelnek, ahol megmutatkozik, hogy hogy milyen következményekkel járhat a jobboldali populista kormányzás – írta a német gazdasági szaklap a Handelsblatt „Hogyan gyengíti a magyar gazdaságot a jobboldali populista Orbán Viktor” című cikkében.
Ha Orbán Viktor akaratától függ, 2030-ban Európában más hatalmi viszonyok lesznek, mint most: tavaly azt mondta éves tusnádfürdői beszédében: „Mi, közép-európaiak 2030-ra nettó befizetők leszünk az EU-ban”.
Jelenleg azonban nagyon nem úgy fest, mintha a provokátor ezt a célt el tudná érni. Ideológiai szempontból ugyan Orbán a jobboldali konzervatív körökben hősnek számít, de gazdaságilag egyetlen európai állam sincs olyan rossz helyzetben, mint Magyarország.
A jegybank adatai szerint idén februárban Magyarországon volt az EU-ban a legmagasabb az infláció (25,8 százalék). Ez ugyan mostanra mintegy 19,9 százalékra csökkent, de erősen kihat a magyarok életszínvonalára. Nevezetesen 2022 első negyede és 2023 első negyede között a reálbérük 16,6 százalékkal csökkent, és ez a legmagasabb érték az OECD-ben.
A konjunktúra-előrejelzések szerint rosszak a gazdasági kilátások is: a Nemzetközi Gazdasági Összehasonlítások Bécsi Intézete (WIIW) szerint például idén Magyarországon – Közép- és Délkelet-Európa egyetlen országaként - már a gazdasági teljesítmény zsugorodása várható.
A térség államai versenyben állnak egymással: mindegyikük a lehető legnagyobb külföldi befektetésekre törekszik, például az autóiparban, hogy minél előbb elérje Nyugat-Európa jóléti szintjét. Ebben a versenyben azonban Magyarország lemaradt.
Magyarország az EU-ban a kisebb népgazdaságok között van, de a közgazdászok rámutatnak, hogy az eset példaértékű. Úgy ítélik meg, hogy Magyarország gazdasági gyengesége azt mutatja, mennyire fontosak a gazdaság számára a megbízható szabályok, és hogy milyen károkat okozhatnak az autokrata vezetők, ha a cselekvésüket a hatalom megtartásának rendelik alá.
A szakértők számára nem véletlen, hogy Magyarország éppen idén szenved egyidejűleg magas inflációtól és gyenge gazdasági fejlődéstől. Tavaly áprilisban Magyarországon választás volt, és most ennek az utóhatásait látjuk. Richter Sándor, a bécsi WIIW intézet kutatója szerint „Magyarország gazdasági problémái részben a választási ajándékokból erednek”. Ma már ugyan tudható, hogy az ellenzéknek alig volt esélye arra, hogy Orbánt választáson legyőzze, mert Orbán hatalmi rendszere megszilárdult, és az ellenzéknek Orbán sok ellenfelénél is rossz a híre. Mindez azonban 2022 tavaszán nem volt olyan egyértelmű, mint ma. Ezért a miniszterelnök fiskális téren sok lehetőséget nyitott meg – írta a szerző, és felsorolta a választási ajándékokat, azzal, hogy a kereslet ebből adódó növekedése rossz időpontban érkezett. Akkoriban sok árucikkből hiány volt, mert a nemzetközi logisztikában a pandémia miatt sok szűk keresztmetszet jelentkezett, és emiatt az árak emelkedtek, a hatást pedig még erősítette a magyarországi aszály, és az ezt követő gyenge termés.
Orbán úgy próbált fellépni az infláció ellen, hogy néhány nagy keresletnek örvendő cikkre – így a benzinre, lisztre, tojásra és húsipari termékekre - ársapkát tett. Ma már a közgazdászok többnyire egyetértenek abban, hogy ezek az ársapkák a kitűzött célokkal ellentétes eredményt hoztak. A termelők és a kiskereskedők úgy kerülték el a károkat, hogy szabadáras termékek árát viszonylag jelentős mértékben emelték.
Idén tavasszal a drágulás az élelmiszerek terén a jegybank adatai szerint elérte a 46 százalékot. A magyarok spóroltak, ahol csak tudtak, és a kiskereskedelmi forgalom bezuhant, májusban 12,3 százalékkal.
Orbán tehát bajban van, és ezt csak fokozza, hogy nem segít neki a nemzetközi fejlődés sem. Magyarországon – akárcsak Csehországban és Szlovákiában - jelentős szerepe van a német autóiparnak, de Németországban rossz a gazdasági helyzet, és ezt megsínyli Közép-Európa gazdasága is.
Ezért aztán Magyarországon igen rossz a hangulat, különösen az építőiparban. A helyzetet tovább rontja, hogy Orbánnak le kell mondania az uniós támogatásokról, amelyek az elmúlt évtizedekben jelentősen hozzájárultak az ország fejlődéséhez. Magyarország az EU újjáépítési és kohéziós alapjaiból 28 milliárd euróra tarthatna igényt.
Az EU azonban befagyasztotta ezeknek a pénzeknek a folyósítását. Egyebek mellett kétli, hogy Magyarországon megfelelő intézkedéseket tennének azért, hogy a közpénzek ne szivárogjanak el. Erős jelei mutatkoznak annak, hogy messze túl drágán számolták el azokat a projekteket, amelyekre Magyarország uniós támogatást kapott, és hogy a plusz pénzek olyan üzletemberek zsebeibe kerültek, akik közel állnak Orbánhoz. Magyarország bizonyos pénzeket csakis akkor fog megkapni, ha előrelépést ér el az EU által támasztott 27 feltétel, az úgynevezett mérföldkövek teljesítésében.
Úgy tűnik, Orbánt mindez nemigen aggasztja, és folytatja a provokálást. A nemrég megtartott idei tusnádfürdői rendezvényen újra mindenfelé osztogatta a csapásokat.
Orbán – mint már 2022-ben is – különösen gazdasági téren tűzött ki nagy célokat. Az a szándéka, hogy 2030-ig a maihoz képest megduplázza az ország gazdasági teljesítményét. Ám a közgazdászok ezt puszta ábrándnak tekintik.
Következő cikk: Putyin immár sebezhetőbb, mint bármikor korábban
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Egy horogkereszt-szörnyeteg Von der Leyen fejjel
Mivel az USA már nem számít ellenségnek, most az EU került a moszkvai propaganda célkeresztjébe. Megjelent >
Választási pamflet
Csakhogy nekünk nem olyan Európa kell, amelyben egy sírgyalázóval bármiben is egyet lehet érteni. A mi >
Elváltak haragos útjaik
A rezsim félreérthetetlenül, pont úgy viszonyul Magyar Péterhez, ahogy üldöző az üldözötthöz, miközben Gyurcsány Ferenc, aki >
Orbán ügynökei kémkedtek Ukrajnában?
Az ukrán vádakból az rajzolódik ki, hogy a magyar katonai hírszerzés a többi közt fel akarta >
A politikai újonc Magyar Péter véget vet Orbán bűvhatásának
Tavaly február óta rakétasebességgel tör előre a Tisza elnöke – állapítja meg a svájci közmédiában, az >
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >