2024. november 23. szombat
Ma Kelemen, Klementina, Kolumbán névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

A letartóztatás, amely valóban veszélyeztetheti Putyin hatalmát

A letartóztatás, amely valóban veszélyeztetheti Putyin hatalmát

Visszaüthet, hogy Putyin letartóztatta a szélsőjobbosok egyik hangadóját. Igor Girkin ellen szélsőséges tevékenység a vád, akár öt évet is kaphat. A nacionalista keményvonalasok hosszú időn át zavartalanul bírálhatták a hadvezetést, mert az szerintük nem elég határozott Ukrajnában. Az elnök azért engedte meg a kritikát, mert úgy gondolta, hogy az megfelelő irányba tereli a katonaságot. Csak éppen a Prigozsin-féle puccs megmutatta, hogy ez kockázatokkal jár, merthogy a „dühös hazafiak” akár fel is lázadhatnak. Arról nem beszélve, hogy nem kívánatos értesüléseket is nyilvánosságra hoztak.  Így most alighanem példát statuálnak, és a blogger olyan büntetésre számíthat, amilyen egyébként csak Putyin liberális ellenfelei esetében szokás. Viszont mielőtt őrizetbe vették, új vörös vonalat lépett át: nekiment Putyinnak, mert úgy vélte, hogy az túl enyhe kezű Prigozsinnal szemben. De hívei részéről most annál nagyobb a felháborodás. És lehet, hogy az államfő öngólt rúgott, mert szakértők szerint a nacionalisták jelentik a nagyobb veszélyt a rezsim számára, nem a liberálisok. Utóbbiak nagy része ugyanis már külföldre ment, azon kívül a szélsőségesek vonzóbbak a tömegek számára. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FT

 

A vezércikk arra figyelmeztet, hogy csak lassan a testtel a keményen jobbos olasz miniszterelnökkel, mert Meloni kétkulacsos. Bírálja Putyint és óvatos Kína kapcsán, ily módon azonban könnyebben el tudja fedni az egyéb véleménykülönbségeket a háború kellős közepén. Olyannyira, hogy igen barátságos fogadtatásra talált a minap Washingtonban. Pedig nem egészen egy éve Biden még arról beszélt, hogy veszélyes az olasz jobboldali populizmus.

Ám odahaza olyan programot nyom keresztül, amelynek el kell gondolkodtatnia jó néhány szövetségesét. Amerika azon a prizmán keresztül nézi ezeket a fejleményeket, hogy a feljövőben lévő európai jobbos pártokat meg lehet-e szelídíteni, ha hatalomra kerülnek. Az Olaszország Fivérei mérsékelt álláspontot képvisel az EU-ban, szemben az illiberális Orbán sorozatos kötözködésével.

A római kormány azonban nem csaphat össze Brüsszellel, amikor az ország a járványalap legfőbb kedvezményezettje. De az illegális migráció miatt is rászorul az Unióra. Mellesleg józanságot tanúsít a legális bevándorlás ügyében: 2025-ig 425 ezer munkavállalási engedélyt kíván kiadni idegeneknek, miután nincs elég munkáskéz.

Melonit ugyanakkor joggal bírálják, amiért gátolja a civil szervezetek embermentő tevékenységét a Földközi-tengeren. Szociális programja mélyen jobboldali. Vagyis a nyugati demokráciáknak össze kell fogniuk Ukrajna támogatására, de ez nem terelheti el a figyelmet arról, hogy az egyik legfontosabb EU-tagállamban olyan politika megy, amely ellenkezik a korszerű európai értékekkel. 

 

New York Times

 

Izraelben nagyon nagy a tétje a Legfelsőbb Bíróság körüli vitának: a demokrácia jövője – állapítja meg Emily Bazelon, az újság szemleírója. Felidézi, hogy Magyarországtól kezdve, Indián át, Brazíliáig igen lényeges volt, miként reagáltak a bírák a függetlenségük elleni támadásokra. Fellépésük befolyásolta, hogy az önjelölt autokraták képesek voltak-e korlátozni az igazságszolgáltatást.

Az elmúlt évtizedekben világszerte egyre több helyen próbálták meg meggyengíteni a bíróságok önállóságát, ami jelezte, hogy bajban van a demokrácia. Ez volt az első lépés az egypárturalom megteremtéséhez az oroszoknál, törököknél, valamint Venezuelában. Kim Lane Scheppele szerint amint sikerül megtörni a bírák ellenállását, onnantól kezdve már gyorsan elcsúsznak a viszonyok a tekintélyuralom felé.

A Princetoni Egyetem professzora Magyarországot hozza fel példaként: Orbán Viktor 2014-re minden kulcsintézményt bekebelezett. Pont ez a minta táplálja a félelmeket jelenleg Izraelben, ahol még alkotmány sincs és ha kiiktatja a Legfelsőbb Bíróságot, Netanjahu egyszerű többséggel megváltoztathatja az alapvető játékszabályokat.

 

Der Standard

 

Erősen visszafogott volt a volt osztrák kancellár a múlt pénteken Orbán Viktor jobboldali oroszlánbarlangjában, a Mathias Corvinus Collegium esztergomi fesztiválján. A házigazda a kormányfő pénzzel, paripával és fegyverrel alaposan kistafírozott káderképzője volt. A nem egészen egy órás fellépés során Kurznak az MCC vezérigazgatója, Szalai Zoltán tett fel kérdéseket, így az elején mindjárt kicsalogatta a vendégből, milyen jó partner volt a magyar vezető a 2015-ös menekültválság során.

Más ügyek kapcsán viszont már feltette a hangfogót. Pl. hiába sugallta neki a beszélgetőtárs, nem volt hajlandó bírálni Brüsszelt a visszatartott pénzek miatt. A vita okáról, a korrupcióról sem ejtett egyetlen szót sem. A háborúról, egészen pontosan a tűzszünet szükségességéről szólva viszont úgy tűnt, hogy hasonló véleményen van, mint az oroszbarát Fidesz-kormány. Ellenben azt hangsúlyozta, hogy Ukrajnát támogatni kell.

Előtte Michael Knowles, a trumpisták, illetve az amerikai jobboldal üdvöskéje beszélt. Az ilyen egyedeket az MCC előszeretettel hívja meg, mert nyilvánvalóan világméretű szélsőjobbos hálózatot igyekszik kiépíteni, és azt Magyarországhoz kívánja kötni. Ez a közeg már jó ideje zászlósfiguraként tekint Orbánra.

 

Die Welt

 

A holland kormány a menekültkérdésbe bukott bele, de ez a téma egész Európa politikáját megváltoztatja, mutat rá körképében a konzervatív lap, amely kiemeli, hogy Magyarország és Lengyelország különösen kemény az ilyen ügyekben. Noha mindkettő sok ukránt fogadott be, ám közben munkaerőt toboroz pl. Ázsiában. Viszont elutasítja, hogy kvótarendszer alapján vegyen át menedékkérőket a déli tagállamoktól.

A hozzáállás nagyrészt tükrözi a lakosság álláspontját. A hatalmon lévő pártok ugyanakkor a migrációt gyakran arra használják, hogy elhatárolódjanak a nyugati partnerektől. Ehhez felhasználják pl. a legutóbbi franciaországi zavargások képeit, miután egy rendőr lelőtt egy migráns hátterű fiatalt. Orbán Viktor és Varsó is azzal érvel, hogy nem engednek meg német vagy francia állapotokat.

 

FT

 

Putyin azt nézi, miként lehetne még nagyobb a háború, egyáltalán nem a kiutat keresi – írja a Carnegie berlini Oroszország- Eurázsia központjának vezetője. Alexander Gabujev úgy gondolja, ezt a célt szolgálja az új mozgósítási törvény is. Tehát hogy Oroszország a lehető legnagyobb erőket tudja csatasorba állítani, ugyanakkor mérsékelje a Nyugat kedvét Kijev támogatására.

Az említett jogszabály révén a Kreml több százezer új embert vezényelhet a frontra. Nyugaton és Ukrajnában sokan szeretnék hinni, hogy az orosz elnök a sarokba szorult, hiszen nyomulnak előre az ukrán csapatok, hatnak a szankciók és a Nyugat továbbra is egységes – egyelőre. Továbbá a Wagner-csoport lázadása feltárta a katonai vezetésen belüli vitákat, ám Moszkva azt hiszi, hogy megvívhat egy hosszú háborút.

A hadi kassza továbbra is csurig van, hála az energiahordozókból származó bevételeknek, és annak, hogy az orosz kereskedők egy sor terméknek új vevőt találtak külföldön. Az elszámolás jórészt jüanban történik velük. Putyin arra alapoz, hogy sokkal több embere van, mint az ukránoknak. Pont erre találta ki az új behívási törvényt.

Egyben felfuttatta a hadiipar termelését, aminek az eredményekét nagyobb és jobban felszerelt hadsereget tud kiállítani. Egyidejűleg fojtogatja az ukrán gazdaságot, ideértve a gabonaexport céljait szolgáló létesítmények bombázását. Ugyanezért támadja a civil infrastruktúrát.

A Nyugat elkedvetlenítésére fokozza a fenyegetést, lásd hogy Belarusz felől NATO-területeket veszélyeztet a Prigozsin-zsoldosok segítségével.  Már sok végzetes hibát követett le, de amíg hatalmon van, azon lesz, hogy megsemmisítse, illetve betagolja Ukrajnát. Ezt figyelembe kell vennie minden hosszú távú nyugati stratégiának.

 

Die Welt

 

Visszaüthet, hogy Putyin letartóztatta a szélsőjobbosok egyik hangadóját. Igor Girkin ellen szélsőséges tevékenység a vád, akár öt évet is kaphat. A nacionalista keményvonalasok hosszú időn át zavartalanul bírálhatták a hadvezetést, mert az szerintük nem elég határozott Ukrajnában. Az elnök azért engedte meg a kritikát, mert úgy gondolta, hogy az megfelelő irányba tereli a katonaságot.

Csak éppen a Prigozsin-féle puccs megmutatta, hogy ez kockázatokkal jár, merthogy a „dühös hazafiak” akár fel is lázadhatnak. Arról nem beszélve, hogy nem kívánatos értesüléseket is nyilvánosságra hoztak.  Így most alighanem példát statuálnak, és a blogger olyan büntetésre számíthat, amilyen egyébként csak Putyin liberális ellenfelei esetében szokás.

A keményvonalasok idáig nyugodtan szóvá tehették a korrupciót, valamint azt, hogy a hatalom nem törődik az „igazi oroszokkal”. Ám ez a tábor ideológiailag megosztott: egyik fele a Kreml felfogásának megfelelően orosz területnek tekinti Ukrajnát. A másik oldal viszont „etnikai tisztaságot” hirdet, mármint hogy „Oroszország az oroszoké”. Ilyen figurák bőven kivették részüket a Belgorod környéki gerillaakciókból.

De hogy elszabadultak, az kiderült már 2014-ben, amikor a Donyec-medence fölött szeparatisták lelőttek egy maláj utasszállító gépet. Akkoriban Girkin a titkosszolgálat embereként ténykedett arrafelé. Az volt a feladata, hogy szabotázsra buzdítson.

Viszont mielőtt őrizetbe vették, új vörös vonalat lépett át: nekiment Putyinnak, mert úgy vélte, hogy az túl enyhe kezű Prigozsinnal szemben. De hívei részéről most annál nagyobb a felháborodás. És lehet, hogy az államfő öngólt rúgott, mert szakértők szerint a nacionalisták jelentik a nagyobb veszélyt a rezsim számára, nem a liberálisok. Utóbbiak nagy része ugyanis már külföldre ment, azon kívül a szélsőségesek vonzóbbak a tömegek számára.

 

2023. július 31.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A gyűlölet mint hiány

Vajon mitől lesz valaki éppen palesztinpárti a Közel-Kelettől ezer kilométerekre? És ők miért veszik készpénznek az >

Tovább

Mi van, ha bukik?

Várható-e, hogy a választások eredményétől függetlenül kilenc, tizenkettő, akárhány évre kinevezett pártcselédek és -kreatúrák udvarias meghajlással >

Tovább

Az EU bővítése és Oroszország

Mindebből az EU számára több következtetés adódik. Az orosz befolyás ellensúlyozása érdekében továbbra is törekednie kell >

Tovább

Vizsgáznak Európában a liberális értékek, mert erősödik az antiszemitizmus

Az Economist szerint ez a legrégebbi csapás a földrészen. Sajnálatos módon visszatér az a fajta türelmetlenség, >

Tovább

Elon Musk egyszerre jelent lehetőséget és veszélyt – Trump fő rombolójaként

Ezt rögzíti az Economist szerkesztőségi véleménye. Merthogy a milliárdos az amerikai kormányzatot célozta meg és így >

Tovább

Hogyan készül Orbán a választásra

Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >

Tovább

Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége

Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >

Tovább

Biden döntését Putyin meg fogja torolni

Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >

Tovább

Rövid út vezethet keletre

Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >

Tovább

Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek

Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >

Tovább

A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot

Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >

Tovább

Magyarországon mocskos trükkök lengik be a közéletet

Magyar Péter Orbán egyetlen kihívójaként azt állítja, hogy titokban lehallgatták, mert le akarják járatni. De még >

Tovább