2024. december 21. szombat
Ma Tamás, Péter névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Magyarország „hazafias” gazdaságpolitikája

Magyarország „hazafias” gazdaságpolitikája

A ZDF honlapján is közzétett írás szerint „olyan az egész, mint egy maffia-film: előbb különböző „körülményekkel veszteségessé teszik a céget, aztán következik egy ajánlat, amelyet nem lehet visszautasítani. Csak nem a Cosa Nostra szorongatja a cégeket, hanem a magyar állam”. A cikk példának a cementipart hozza fel. Magyarországon három nagy üzem létezik, mindnek külföldi a tulajdonosa. A korona-pandémia óta újra és újra veszélyhelyzetet hirdetnek, most éppen az ukrajnai háború miatt. A vészhelyzeti rendeletekkel egyre nagyobb különadókat vetnek ki a cementgyárakra, amelyek mostanra mínuszba jutottak. „És lám, a semmiből megérkezik egy magyar érdeklődő ajánlata.”

Magyarország, az EU tagállama „hazafias” gazdaságpolitikát folytat, amely alig felel meg az Unió szellemének, és rontja a külföldi cégek vállalkozási kedvét – hangzott el a második legnagyobb német közszolgálati csatorna a ZDF fő híradóműsorában.  A műsorszóró honlapján is közzétett írás szerint „olyan az egész, mint egy maffia-film: előbb különböző „körülményekkel veszteségessé teszik a céget, aztán következik egy ajánlat, amelyet nem lehet visszautasítani. Csak nem a Cosa Nostra szorongatja a cégeket, hanem a magyar állam”.

A cikk példának a cementipart hozza fel. Magyarországon három nagy üzem létezik, mindnek külföldi a tulajdonosa. A korona-pandémia óta újra és újra veszélyhelyzetet hirdetnek, most éppen az ukrajnai háború miatt. A vészhelyzeti rendeletekkel egyre nagyobb különadókat vetnek ki a cementgyárakra, amelyek mostanra mínuszba jutottak. „És lám, a semmiből megérkezik egy magyar érdeklődő ajánlata.”

Philipp Haußmann, a német gazdaság keleti bizottságának tagja az egyetlen, aki erről nyíltan beszél. Elmondja, hogy ilyen veszélyek és ilyen tapasztalatok több ágazatot is fenyegetnek. Mint kifejtette, ez ilyenkor mindig úgy megy, hogy a magyar kormány az adott iparágaknak megnehezíti az életét, aztán megjelennek a kormány környezetéből való konzorciumok, amelyeknek az élén ismert oligarchák állnak, és amelyet átvételi ajánlatot tesznek ezeknek a cégeknek.

Az ingatlan- és építőipari ágazat például olyan Orbán Viktorhoz igen közelálló tulajdonosok kezében koncentrálódik, mint Mészáros Lőrinc, a kormányfő gyerekkori barátja, aki például Orbán hivatali ideje alatt különösen ebből az ágazatból származó jövedelmekkel lett az ország egyik leggazdagabb embere.

Most éppen mélyül az Orbánhoz közelálló vállalkozók befolyása. Orbán Győző, a miniszterelnök apja néhány éve részt vásárolt egy kavicsbányában. A „Dolomit Kft” Magyarország legnagyobb nyereséget termelő építőanyag-vállalatai között van, mindenekelőtt az állami megrendeléseknek köszönhetően, és a forgalma olyan mértékű, hogy nem sújtja különadó.  

Orbánnak kinyilvánított politikai célja, hogy a „stratégiai ágazatok” magyar kézbe kerüljenek, és „azt, hogy mi stratégiai, Orbán határozza meg”. Kormányra kerülése, 2010 óta e cél elérésén dolgozik, és ezt részletesen ki is fejtette egyebek között a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara ülésén 2022 februárjában. Akkor ismertette, hogy az energia, a bankok és a média terén látványosan nőtt a magyar részesedés, míg a biztosítási, távközlési szektorról, valamint az építőanyag-iparról még nem mondható el, és most ezeken a területeken akarnak változtatni.

Az építőanyag-ipar megrémült. „Olyan ez, mint egykor a kommunizmusban, csak most van rajta egy konzervatív kabátka” – mondta ez egyik érintett. A kiskereskedelem egy ismerője szerint „Sajnos Budapesten éppen most temetik az EU belső piacát”. A nyilatkozók nem akarták a nevüket adni, mert nem akarnak tovább rontani a helyzeten.

Fogcsikorgatva el kell ismerni, hogy ügyes jogászok működnek Budapesten: úgy alakítják az adókat, hogy csak a külföldi cégeket sújtják, anélkül, hogy ez benne lenne a törvény szövegében. A kiskereskedelem például 70 százalékban külföldi kézben van, az óriások a Lidl, a Spar, a Tesco, az Aldi, a Penny és az Auchan. Az egyik vészhelyzeti rendelet szerint a kiskereskedelmet több mint 4 százalékos különadó sújtja, ami gyakorlatilag felemészti a profit-árrést. Ám még az Európai Bíróság is úgy döntött, hogy az elvvel nincs probléma, mert az adók alakítása a tagállamok kompetenciája.  Jogilag nem releváns, hogy az adó csak a külföldieket sújtja.

Az EU ennek ellenére indítványozta, hogy a különadókat legalább csökkentsék, vagy hagyják kifutni. Ez az egyik a sok feltétel közül, amelyet Magyarországnak teljesítenie kell ahhoz, hogy hozzájusson a 27 milliárd eurónyi befagyasztott támogatáshoz.

A magyar kormány azonban nem reagál. A magyar oligarchák azonban reagáltak: a kiskereskedelmi ágazatban megjelent több átvételi ajánlat. Úgy tűnik, hogy például az Auchan jelentős tulajdonrészt ad át. Olyan cégeknek, amelyeknek a tulajdonosai között olyanok is vannak, akik igen közel állnak Orbánhoz. 

A média, távközlés, építőipar, bankok, a budapesti repülőtér, kiskereskedelem és építőanyag-ipar: a „stratégiai ágazatok” listája Magyarországon egyre hosszabb. A befektetési klíma pedig egyre rosszabb: egyetlen kelet-európai országnak sem sikerült ilyen gyorsan tönkretenni saját jó hírnevét – mondják a Német Gazdaság Keleti Bizottságánál.

A Magyar Külkereskedelmi Kamara legutóbbi felmérései bizonyítják, hogy a Magyarországon tevékenykedő német befektetők elégedettsége jól láthatóan csökken. Philipp Haußmann szerint a legfontosabb befektetők, főleg az autóipar még nagyon elégedett. A szakértő ennek ellenére figyelmeztetett: „Veszélyben van a befektetések biztonsága, és ezért az EU Bizottságának cselekednie kell”. Úgy tűnik azonban, hogy Haußmann ízléséhez képest a brüsszeli malmok lassan őrölnek.

 

2023. július 27.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Roncspártderbi

Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >

Tovább

Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot

A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >

Tovább

Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat

A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >

Tovább

Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában

A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >

Tovább

A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?

Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >

Tovább

A kancellár beszéde pontosan mutatja, miért bukott meg

A német kancellár ugyan elvesztette a bizalmi szavazást, ahogy várta, ám az ez alkalomból mondott beszéde >

Tovább

A világ nem tudta megmenteni Szíriát, most hagynia kell megválasztania a jövőjét

Simon Tisdal véli így a Guardianben. A külpolitikai szakíró sajnálattal állapítja meg, hogy a beavatkozás Izrael >

Tovább

Raszputyin Romániában

Mint ahogy az erdélyi magyar politika, vagy legalábbis számos itteni magyar értelmiségi is most ébredhetett rá, >

Tovább

Amikor a diktatúrák összeomlanak

Hans Rauscher úgy látja Asszad csúfos vége után, hogy a diktatúrák nem tartanak örökké, egy csapásra >

Tovább

Maradjon inkább Orbán Viktor?

Találgatás helyett inkább kérdezek: csak nem Magyar Péternek van igaza, és a régi ellenzék összejátszik a >

Tovább

Oroszország gyengébb, mint ahogy gondolnánk

Fareed Zakaria úgy véli így a Washington Postban, hiszen Asszad Putyin értékes vazallusa volt, az orosz >

Tovább

Fennáll a veszély, hogy Közép-Európa gazdasága megsínyli Trump politikáját

Erre figyelmeztet a Standard & Poor’s jelentése, amely a térség keleti felének szuverén adósság besorolásával foglalkozik. >

Tovább