Ma Zénó, Flórián névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Az oroszoknak meg kell szabadulniuk a hullarabló Putyintól, aki mumus lett a világ számára
Merthogy ez a háborús bűnökkel vádolt, megvetett, kigúnyolt, kitaszított és átkozott politikus erkölcsi szakadékba viszi a népét. De nem érdekli, hogy mekkora szenvedéseket okoz. Megtestesíti Oroszország nemzetközi elszigeteltségét és egyre nagyobb intellektuális lesüllyedését. Lidércnyomásszerű jelenség, aki olyan, mintha maga a gonosz lenne. Nincsenek barátjai, paranoid. Annyi karizmája van, mint egy meztelen csigának a salátában. Hatalmas és veszélyes tehertétel.Három külföldi útja is jelzi, mennyire magára maradt a zsarnok. Nem lehet ott a jövő hónapban a dél-afrikai BRICS-csúcson, ami nagy megaláztatás számára, de különben Pretória kénytelen volna letartóztatni. Ugyancsak vészt hozhat Törökországra, ha szintén augusztusban oda látogat. De Erdogant a jelek szerint jobban érdekli az olcsó orosz gáz, mint a nyugati egység, illetve az Ukrajna iránti szolidaritás. Ám Törökország erősen hasznos idiótának tűnik, miután Moszkva kiszállt a gabonaszállítási szerződésből. Ám az államfő mégis mellé áll, megosztja a NATO-t, segít, hogy Putyin államférfinak tűnjön. Végül pedig a legfőbb kínai vezető biztosan megkérdezi magától, hogy vendégül akarja-e látni orosz kollégáját októberben. Mert nagy gondok emésztik, amióta meghirdette a két ország korlátlan barátságát. Megszűnt Putyin erős ember-mítosza és megzavarta Pekinget. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Der Standard
Orbán Viktor magára maradt: Tusványoson piszkálódott a román kormány ellen, de kiderült, hogy egyre kevesebb támogatója van az EU-ban - mutat rá a kommentár. A szerző Gerald Schubert emlékeztet arra, hogy a politikus imádja kiélezni a dolgokat. Azt hangoztatta beszédében, hogy zajlik a küzdelem a szuverenisták és a föderalisták között. Saját magát azok közé sorolta, akik nem szeretnék, ha az Unió nagyobb geopolitikai súlyt képviselne.
Ám leginkább völkisch nacionalistaként lépett fel. Megint kiosztotta Romániát és gerjesztette a nemzeti érzelmeket, mellesleg mind a két oldalon, mivel a román tiltakozó megmozdulások nem maradtak el. Nem sok megértést mutatott Csehország szuverenitása iránt sem, miközben a Fiala-kabinetnek elege van Orbán penetráns unióellenes vonalából.
Ami Lengyelországot illeti, az igaz, hogy Varsó is vitában áll az EU-val, ám míg Orbán Putyinnal kokettál, addig a lengyel vezetés számára rendkívül fontos Ukrajna támogatása. Vagyis törékennyé vált a magyar-lengyel-tengely is, erről Orbán nem feledkezhet meg. Viszont annál éberebbnek kell lenniük azoknak az országoknak, amelyeket a kormányfő a jövő reménységeiként említett. Például Ausztriának.
AFP
A francia hírügynökség azt emeli ki a tusványosi előadásból, hogy Orbán Viktor bírálta az EU-t, mivel az szerinte a szövetségi állam híveként szervezi a „nagy lakosságcserét”, ami a szélsőjobb összeesküvés elmélete. A politikus, aki rendszeresen kirohan Brüsszel ellen, egyben azzal vádolta az Uniót, hogy az LMBT-offenzívát folytat. A politikus ultrakonzervatív alapon elutasítja a menedékpolitika reformját.
Úgy állítja be, hogy az illiberális értékeket védelmezi, ezt az elméletet 9 évvel ezelőtt éppen a nyári egyetemen hirdette meg első ízben. Tavaly azzal keltett felháborodást, hogy állást foglalt a fajok keveredése ellen. Úgy véli, hogy Brüsszel támadja a hagyományos családot védelmező kormányokat – ez visszatérő téma nála, ám civil szervezetek úgy értékelik, hogy a Fidesz több homofób intézkedést is hozott.
A hatalom Orbán irányításával fokozatosan felszámolta a fékeket és ellensúlyokat, ami kiváltotta az EU bírálatát. A vége az lett, hogy a Bizottság több milliárd euró értékű támogatást fagyasztott be a jogállami aggályok miatt.
FT
A lengyel kormány Orbán Viktor példáját követi, amikor úgy határozott, hogy a választással egyidőben rendezi meg a népszavazást az uniós menedékpolitika reformjáról. Ily módon akarja meglepni Tuskot, az ellenzék vezérét. A PiS azon van, hogy a bevándorlás és az EU bírálata központi kérdés lenne a szavazópolgárok számára.
Budapest és Varsó a múlt hónapban egységesen elutasította a bevándorlás újraszabályozását, noha hosszú-hosszú évek után sikerült az áttörés. Mindkettő arra hivatkozik, hogy az új rend sértené a nemzeti érdekeit.
De egyáltalán nem biztos, hogy sikerül megrendezni a referendumot, mert a Tusk-féle Civil Platform azt ígéri, hogy meghiúsítja a terv elfogadását a törvényhozásban. Lengyelország egyébiránt nem tudja megfúrni az egyezményt, amelynek az elfogadásához elegendő volt a minősített többség. De azért tud gondot okozni, főleg ha a hatalom úgy dönt, hogy számára fontosabb a nemzeti jog, mint az uniós szabályok.
Washington Post
Nagyon úgy néz ki, hogy patthelyzet alakul ki az új spanyol parlamenten a tegnapi választás nyomán. Hetekig, hónapokig tarthat, ameddig sikerül többséget létrehozni. A hatalmon lévő szociáldemokraták a vártnál jobban szerepeltek, míg a Néppárt valamelyest elmaradt a jóslatoktól. De így is első lett és jelentősen előretört.
A szélsőjobbos Vox sem tudta valóra váltani a reményeit, csak 12 % szavazott rá, ily módon 19 mandátumot vesztett az eddigi 52-höz képest. Abascal elnök az este azt közölte, hogy pártja kész az ellenzéki szerepre, illetve arra, hogy új választáson mérettesse meg magát.
A baloldalnak több esélye van, hogy kiutat találjon a belpolitikai válságból, de ehhez igen nagy ügyességre van szüksége. Mindenesetre bizakodhat, mert a jobboldal kiábrándult és zavarban van. A konzervatívok számára a Vox az egyetlen lehetséges szövetséges, mert a pártok nemigen hajlandóak összeállni a radikálisokat is magában foglaló tömörüléssel.
Az erőpróba mindenesetre egyfajta tűzfallá tette Spanyolországot a keményen jobbos pártokkal szemben, amelyek a kormányzati szerepvállalás felé tartanak Európában. Már nyertek Olaszországban, a koalíció részei a finneknél, Magyarországot és Lengyelországot pedig illiberálisok irányítják. A szélsőjobb mind erősebb, Németországtól Görögországig.
A Vox azt ígérte, hogy eltöröl egy sor haladó jogszabályt, az LMBT-közösség jogaitól kezdve, a gyermekeknek szánt tankönyvek meghatározásán át, egészen odáig, hogy a diákoknak ne kelljen részt venniük azokon az órákon, amelyekkel a szülők nem értenek egyet. Sánchez figyelmeztetett is a szavazás előtt, hogy a liberális rend forog kockán. De hogy meg tudja tartani tisztségét, ahhoz el kell nyernie függetlenségpárti katalán szerveződések támogatását.
New York Times
Az újság első számú Közel-Kelet-szakértője az amerikai elnökhöz intézett képzelt levélben fejti ki, hogy egyedül Biden képes megmenteni Izraelt, miután Netanjahu a demokrácia megsemmisítésén dolgozik. Thomas Friedman, akit a politikus a múlt héten a Fehér Házba kéretett, hogy rajta keresztül üzenje meg mélységes aggályait az izraeli vezetőnek, úgy látja, hogy csakis Biden tudja szembesíteni izraeli kollégáját néhány alapvető igazsággal.
Így azzal, hogy tönkreteszi a hadsereget, ha továbbra is keresztül akarja nyomni a parlamenten a jogszabályt, amely megfosztaná legfontosabb felhatalmazásától a Legfelsőbb Bíróságot, vagyis hogy az ellenőrzést gyakorolhasson a kormánytöbbség döntései felett. Ez a lépés ellentétes a közös értékekkel, valamint az Egyesült Államok létfontosságú érdekeivel.
Az elnök üzenete elektromos áramütésként érte az izraeli politikát, de mintha a kormány mégsem akarná megérteni. Ezért a kormány kulcsminisztereinek, valamint a CIA igazgatójának sorra fel kellene hívniuk izraeli partnerüket, hogy elmagyarázzák nekik a veszélyt – hangsúlyozza Friedman.
Merthogy a hatalom egyrészt a Legfelsőbb Bíróságra igyekszik kötőféket rakni, másrészt pedig meglőné az oslói békefolyamatot, vagyis a kétállami megoldást, amikor a Nyugati part egyoldalú megszállására törekszik. Destabilizálná Jordániát, amely pedig ütközőövezetet jelent Szíriával és Irakkal szemben, ahol az ISIS erői működnek. Egyben tönkretenné az érintett arab országok, valamint Izrael megbékülését, az Ábrahám-egyezményeket.
New York Times
A lap egyik szemleírója úgy találja, hogy négynapos ukrajnai látogatása során sokkal fontosabb dolgokkal tapasztalt, mintha csak a sajtóból tájékozódott volna. Bret Stephens legelőször is azzal szembesült, mindjárt az érkezés után, hogy le kellett töltenie a légvédelmi alkalmazást, mivel az előre jelzi a drón- és rakétatámadásokat.
Azon kívül Kijev virul, noha hullanak a lövedékek a városra és a gazdaság egy év alatt 29 %-kal esett vissza. Állandó a csúcsforgalom a vendéglők tele vannak, az illetékesek szabadon fejtik ki, nem egyszer egymásnak ellentmondó véleményüket.
Az amerikai nagykövetség minden munkatársa maga jelentkezett az állásra. Családjuk nélkül vannak, hónapok óta szállodában élnek. A Marshall-segély óta az egyik legnagyobb segélyprogramot irányítják, ideértve hogy egytől egyig megfelelő helyre kerüljenek a fegyverek.
Az ukránok nem kívánják a szenvedéseiket identitásképzésre felhasználni. Viszont nem valószínű, hogy hajlandóak volnának feladni a területi épségüket a nyugati garanciákért, még kevésbé tűzszünetért cserében. Vagyis a Nyugatnak át kell adnia azokat az eszközöket, amelyek a győzelemhez kellenek és nem szabad Kijevet alkura kényszerítenie, csak azért, mert a külföldi partnerek a viszály súlyosbodásától félnek.
Azt is kifejti, hogy valójában a demokratikus közösség a támogatás igazi haszonélvezője, hála az ukrán nemzetnek, amely ugyanakkor emberéletben és megcsonkított testekben számolja a veszteséget.
Guardian
A kommentár azt hangsúlyozza, hogy az oroszoknak meg kell szabadulniuk a hullarabló Putyintól, aki mumus lett a világ számára. Merthogy ez a háborús bűnökkel vádolt, megvetett, kigúnyolt, kitaszított és átkozott politikus erkölcsi szakadékba viszi a népét. De nem érdekli, hogy mekkora szenvedéseket okoz.
Megtestesíti Oroszország nemzetközi elszigeteltségét és egyre nagyobb intellektuális lesüllyedését. Lidércnyomásszerű jelenség, aki olyan, mintha maga a gonosz lenne. Nincsenek barátjai, paranoid. Annyi karizmája van, mint egy meztelen csigának a salátában. Hatalmas és veszélyes tehertétel.
Három külföldi útja is jelzi, mennyire magára maradt a zsarnok. Nem lehet ott a jövő hónapban a dél-afrikai BRICS-csúcson, ami nagy megaláztatás számára, de különben Pretória kénytelen volna letartóztatni. Ugyancsak vészt hozhat Törökországra, ha szintén augusztusban oda látogat. De Erdogant a jelek szerint jobban érdekli az olcsó orosz gáz, mint a nyugati egység, illetve az Ukrajna iránti szolidaritás.
Ám Törökország erősen hasznos idiótának tűnik, miután Moszkva kiszállt a gabonaszállítási szerződésből. Ám az államfő mégis mellé áll, megosztja a NATO-t, segít, hogy Putyin államférfinak tűnjön.
Végül pedig a legfőbb kínai vezető biztosan megkérdezi magától, hogy vendégül akarja-e látni orosz kollégáját októberben. Mert nagy gondok emésztik, amióta meghirdette a két ország korlátlan barátságát. Megszűnt Putyin erős ember-mítosza és megzavarta Pekinget.
Washington Post
A vezércikk méltatja, hogy Navalnij a börtönben sem hagyja magát elhallgattatni, a lelkiismeret hangjaként szólal meg. Már több mint 900 napja van rács mögött, ebből csaknem hét hónapot magánzárkában töltött. Ám továbbra is igen bátran bírálja a despota Putyint. 11 évnyi szabadságvesztéssel sújtották, ám most további 20 év fenyegeti, szélsőség címén, ami nevetséges vád.
Tárgyalása zárt ajtók mögött folyt, az utolsó szó jogán elmondott beszéde azt támasztja alá, hogy nem törték meg. Bátor szavai, amelyek a teljes elzártság közepette fogalmazott meg, olyan emberről tanúskodik, akinek van elképzelése Oroszország jövőjéről, és megvannak az elvei is, hogy irányítsa az országot. Nem úgy, mint a Kremlben csücsülő brutális figurának.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Pannon ég alatt
Lehet, hogy Európában alkonyul, de nálunk vaksötét van. A rendszer vezetői a vaksötétben ordítoznak, mert félnek >
Mi van, ha az oroszok győznek Ukrajnában?
Timothy Garton Ash rettentő nagy bajnak gondolja, ha az oroszok kerekednének felül a háborúban, miközben már >
Roncspártderbi
Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >
Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot
A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >
Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat
A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >
Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában
A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >
A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?
Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >
A kancellár beszéde pontosan mutatja, miért bukott meg
A német kancellár ugyan elvesztette a bizalmi szavazást, ahogy várta, ám az ez alkalomból mondott beszéde >
A világ nem tudta megmenteni Szíriát, most hagynia kell megválasztania a jövőjét
Simon Tisdal véli így a Guardianben. A külpolitikai szakíró sajnálattal állapítja meg, hogy a beavatkozás Izrael >
Raszputyin Romániában
Mint ahogy az erdélyi magyar politika, vagy legalábbis számos itteni magyar értelmiségi is most ébredhetett rá, >
Amikor a diktatúrák összeomlanak
Hans Rauscher úgy látja Asszad csúfos vége után, hogy a diktatúrák nem tartanak örökké, egy csapásra >
Maradjon inkább Orbán Viktor?
Találgatás helyett inkább kérdezek: csak nem Magyar Péternek van igaza, és a régi ellenzék összejátszik a >