2025. április 3. csütörtök
Ma Buda, Richárd, Hóvirág névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

A török államfő a nemi kisebbségeket tette meg bűnbaknak, hogy megnyerje a választást

A török államfő a nemi kisebbségeket tette meg bűnbaknak, hogy megnyerje a választást

Azzal vádolja az LMBT-közösség tagjait, hogy azok aláássák a családi értékeket, ám ily módon csupán a figyelmet próbálja elterelni párja gyatra teljesítményéről, főleg a gazdaság területén Erdogan deviáns szerkezetekről és az eretnekség vírusáról szokott ilyenkor beszélni. Ahogy közeledett a döntő nap, úgy erősített rá a kirohanásokra, mert meg akarta szilárdítani konzervatív iszlamista bázisát. Az ellenzékről azt állítja, hogy az a hihetetlenül erős nemzetközi meleg hálózatok szolgálatában áll. Sőt időnként elejti, hogy ellenfeleit külföldről pénzelik. A kísérlet némiképp érthető a részéről, mert hívei mind inkább eltávolodnak tőle, és ha nyer, szövetségre kényszerül szélsőséges iszlám pártokkal, miközben robbantak a megélhetési költségek, az infláció pedig csúcsra jár. Ám mintha kifogyott volna az ötletekből, de még megfordíthatja az állást, hála annak, hogy a célba vette a nemi kisebbségeket. Így azokra még keményebb idők várnak. Attól félnek, hogy az új, jobboldali kormány akár törvényen kívül helyezheti a melegséget. Illetve hogy erőszak lehet a gyűlöletbeszéd vége. Vannak olyan vélemények, hogy ha marad Erdogan, akár még a sariát is bevezetheti. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Le Figaro

 

Az MLSZ azt közölte a francia hírügynökséggel, hogy a belorusz labdarúgó szövetség megkeresésére több helyszínt is felajánlott a jövő évi EB soron következő két selejtező mérkőzésének lebonyolítására, így esett a választás az Újpest stadionjára. A megállapodással az UEFA is egyetértett, a költségeket teljes egészében a minszki fél állja. Az ellenfél a jövő hónap közepén Izrael, majd három nappal később Koszovó lesz.

Az orosz válogatottal ellentétben a belarusz csapatot nem tiltották el az európai találkozóktól, de azokat semleges terepen kell megtartani.  Így Szerbiában játszott Svájc ellen, majd Romániában vendégszerepelt.

A konzervatív lap megjegyzi, hogy Magyarország az invázió kezdete óta szembe megy uniós partnereivel, és Orbán Viktor nem égette fel a Putyinhoz vezető hidakat. Februárban Szijjártó Péter ellátogatott Minszkbe, majd egy hónappal később Budapesten fogadta fehérorosz kollégáját.

 

Die Zeit

 

A Bundestag Külügyi Bizottságának elnöke úgy értékeli, hogy a mai törökországi választás történelmi esélyt kínál az ellenzéknek, ám arra figyelmeztet, hogy ha veszít, Erdogan bőven kétségbe vonhatja az eredményt. Michael Roth, aki a nagykoalíció idején külügyi államminiszter volt, úgy fogalmazott: alighanem ez az utolsó alkalom, hogy 20 után demokratikus eszközökkel meg lehessen verni az elnököt.

Ám ha szoros lesz a kimenetel, vagy két hét múlva 2. fordulót kell tartani, akkor az államfő politikai vagy jogi eszközökkel nagy valószínűséggel fel fog lépni, már ha nem neki kedvez a végeredmény, miután számára a minden a tét – mutatott rá a német politikus. Szerinte a választás szabad lesz, de semmiképpen sem tisztességes.

Hiszen a sajtó, a választási gépezet és az igazságszolgáltatás már régóta a hatalom ellenőrzése alatt áll. Továbbá Oroszország nyilvánvalóan megpróbálta célzott dezinformációs kampánnyal lejáratni az ellenzéket. 

Erdogannak azonban nacionalista jelszavakon kívül nem sok jutott eszébe – jelentette ki a szociáldemokrata vezető. A gazdasági, társadalmi és pénzügyi helyzet közben azonban minden kritikán aluli.

 

FT

 

A kommentár szerint Erdogan a túlélésért küzd, ezért ugyanazt a stratégiát vette elő, ami 20 éve meghozta a sikert neki: egyszerre kelt reményt, illetve gerjeszt félelmet. Élete nagy politikai csatája előtt áll, miután a gazdaság óriási gondokkal küszködik, amiben sokat szerint éppen ő a ludas.

Populista és megosztó módszeréhez híven kirohan az ellenfelei ellen, azt állítja, hogy a nemzet sorsa függ a győzelmétől, állami pénzekből osztogat. Fő riválisát azzal vádolja, hogy az az LMBT-csoportokat támogatja, egyben iszákosnak nevezte, a bizonyítékokkal azonban adós maradt. De a közvélemény kutatások tanulsága szerint így is le van maradva Kilicdaroglu mögött. A kampány hajráját a gazdaság uralta, hiszen az infláció meghaladja a 40 %-ot, és a líra szabadesésbe ment át.

Ám még bírálói is azt mondják: hiba volna temetni az államfőt. Ellenfelei és elemzők ezzel együtt abban bíznak, hogy főleg a hadsereg észnél lesz, és meghiúsítja az esetleges államcsínykísérletet. Maga Erdogan két napja azt közölte, hogy tiszteletben fogja tartani az eredményt.

 

Politico

 

A török államfő a nemi kisebbségeket tette meg bűnbaknak, hogy megnyerje a választást. Azzal vádolja az LMBT-közösség tagjait, hogy azok aláássák a családi értékeket, ám ily módon csupán a figyelmet próbálja elterelni párja gyatra teljesítményéről, főleg a gazdaság területén Erdogan deviáns szerkezetekről és az eretnekség vírusáról szokott ilyenkor beszélni.

Ahogy közeledett a döntő nap, úgy erősített rá a kirohanásokra, mert meg akarta szilárdítani konzervatív iszlamista bázisát. Az ellenzékről azt állítja, hogy az a hihetetlenül erős nemzetközi meleg hálózatok szolgálatában áll. Sőt időnként elejti, hogy ellenfeleit külföldről pénzelik.

A kísérlet némiképp érthető a részéről, mert hívei mind inkább eltávolodnak tőle, és ha nyer, szövetségre kényszerül szélsőséges iszlám pártokkal, miközben robbantak a megélhetési költségek, az infláció pedig csúcsra jár.

Ám mintha kifogyott volna az ötletekből, de még megfordíthatja az állást, hála annak, hogy a célba vette a nemi kisebbségeket. Így azokra még keményebb idők várnak. Attól félnek, hogy az új, jobboldali kormány akár törvényen kívül helyezheti a melegséget. Illetve hogy erőszak lehet a gyűlöletbeszéd vége. Vannak olyan vélemények, hogy ha marad Erdogan, akár még a sariát is bevezetheti.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Az olasz kormányfő arról álmodik, hogy teljesen átalakítja az alkotmányos rendet és elnöki köztársaságot honosít meg, ami életveszélyes volna, de szerencsére nem lesz könnyű kiviteleznie a tervet, mert erős az ellenállás a jogállami intézmények részéről. Az persze megszokott, hogy egy új vezető a fontos posztokra a saját embereit állítja, legyen szó a RAI-ról, a közszolgálati médiáról, a rendőrségről, vagy az állami vállalatokról.

Ez ügyben megy a lóvásár a három szövetséges között. De ennél sokkal fontosabb, hogy Meloni felrúgná a kiegyensúlyozott parlamentáris rendszert, noha ez igencsak veszedelmes lehet Olaszország esetében, hiszen magához vonná a hatalom jó részét. Hogy az olaszoknál sokszor zavarosak a politikai viszonyok, ahhoz már hozzászokott a világ, de a szerkezet jobb, mint a híre, hála a köztársasági elnök intézményének.

A poszt mindenkori gazdája stabilizáló szerepkört tölt be. Ám ennek könnyen véget vethet a reform. Az jó, hogy a sikeréhez jelentős többségre van szükség a törvényhozás két házában, vagy népszavazást kell tartani.   Ám mázli, hogy sok az ismeretlen. Ki tudja, mi lesz a koalícióval, ha Berlusconi letűnik a színről? Pont ezért megnyugtató az olasz politika egész kiszámíthatatlansága.

 

2023. május 14.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Orbán Viktor vörös szőnyeget terít Netanjahu lábai elé

Ugyanakkor Maya Sion, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora súlyos hibának tartja a látogatást. Mert azzal mindenekelőtt >

Tovább

Szerbia katonai unióról álmodik Magyarországgal

A megfigyelők a két ország együttműködését aggodalommal szemlélik. Vučić és Orbán jó kapcsolatokat ápol Moszkvával. A >

Tovább

Egy szokatlan barátság

A Budapestről, illetve Tel Avivból keltezett összeállítás szokatlan barátságnak nevezi Orbán és Netanjahu viszonyát, bár mint >

Tovább

Vance grönlandi vendégszereplése erkölcsi szempontból téves, stratégiailag pedig katasztrofális

Timothy Snyder a Guardianben azt gondolja, hogy Vance kurta grönlandi vendégszereplése nem csupán erkölcsi szempontból volt >

Tovább

Lázadnak a szerb és török fiatalok, a Nyugat sunyi módon hallgat

Paul Lendvai szerint ugyan a tömegek más és más okból fordultak szembe Ergogannal, illetve Vučić-tyal, de >

Tovább

Netanjahu Budapesten

Szinte az egész világsajtó beszámol arról, hogy a Nemzetközi Büntető Bíróság letartóztatási parancsa ellenére a héten >

Tovább

Az már fasizmus, ami most van Amerikában

Így értékeli a Die Zeitban a Yale Egyetem filozófusa, Jason Stanley, aki éppen ezért két professzor >

Tovább

A hazafiság elve és gyakorlata

Aztán jött Magyar Péter. Ő ugyan senkit nem csábít el más pártoktól, sőt épp az ellenkezőjét >

Tovább

A Signalgate bagatellizálása rosszabb mint maga a botrány

Hogy a Fehér Ház próbálja bagatellizálni a Signalgate-et, az rosszabb, mint az alapbotrány maga, hogy ti. >

Tovább

Miért hirdeti Orbán a szerb nacionalizmust?

A magyar miniszterelnök igyekszik országát közép- és dél-európai regionális hatalomnak beállítani. Emellett az etno-nacionalista nézetek sem >

Tovább

12 pontban az orosz–ukrán háborúról

„Még egy ilyen győzelem, és végképp elveszünk” – mondta állítólag az épeiroszi Pürrhosz király több mint >

Tovább

Trump a végén sírni fog, de nem csak ő

Chris Patten azt jósolja, hogy Trump politikája nagy szenvedést hoz az egész világra, megtépázza Amerika tekintélyét. >

Tovább