Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Nagyon úgy néz ki, hogy az oroszok támadóereje kifulladt
Jön az ukrán ellenoffenzíva, hírek szerint e célból 12 dandárt állítottak fel. Ezek várhatóan több ponton indulnak meg, hogy áttörjék az ellenséges védvonalat, sőt még az sem kizárt, hogy orosz területeket is célba vesznek, ez az adott körülmények között teljesen legitim. Arról azonban nincs szó, hogy orosz földre akarnának lépni. Ezt fejti ki vendégkommentárjában Klaus Wittmann a német hadsereg nyugalmazott tábornoka, aki dolgozott a NATO-nál is. Hangsúlyozza, hogy a Nyugatnak támogatnia kell Kijev célját, az 1991- előtti határok helyreállítását, mert nem lehet, hogy ne Ukrajna nyerjen. Az orosz csapatoknak távozniuk kell... A Krím nem tartozik az elsődleges célpontok közé, de teljesen jogos a visszahódítás szándéka és az oroszok szemmel láthatólag félnek is tőle. Az offenzívához minden erőt mozgósítani kell, az eddiginél sokkal több lőszerre lesz szükség, mégpedig villámgyorsan. Az orosz haderő továbbra is rengeteg sebből vérzik, támadni már nem képes. Akik viszont tárgyalásokat sürgetnek, azok vakok, nem látják, mi Putyin célja. El kell érni, hogy az oroszoknak ne legyen más választásuk, mint a katonák hazarendelése. Semmiféle kompromisszum nem lehetséges, amikor az egyik fél el akarja pusztítani a másikat, utóbbi viszont szeretne túlélni. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Guardian
A nemzetközi jobboldali képviselői a sajtószabadságról szónokoltak a CPAC magyarországi rendezvényén, közben azonban a rendezők kihajították a Guardian tudósítóját, aki Los Angelesből utazott a rendezvényre. Méghozzá milyen körülmények között zajlott le az incidens! Garamvölgyi Flóra az akkreditáció birtokában éppen interjút készített Rick Santorum volt pennsylvanyai szenátorral, amikor az egyik biztonsági ember mondat közben megragadta a politikus karját és elvonszolta onnan. Amúgy a vendég éppen a magyar születésszabályozási politikát méltatta.
Majd utána a rendfenntartó erők a kijárathoz kísérték az újságírót. A mókás az egészben az, hogy videóüzenetében Trump pont aznap azt hangoztatta, hogy a szólásszabadság a szélsőjobb egyik alapvető erénye. Mint ahogy a jogállam és az ember Isten adta méltósága is. Arra is kitért, hogy a konzervatívok a „barbárok” ellen harcolnak.
A zárónapon fejtette ki véleményét Kari Lake, a republikánusok kudarcot vallott arizonai kormányzó jelöltje is, aki azonban Trumphoz hasonlóan nem ismeri el a vereségét. Azt emelte ki, hogy ha a mainstream sajtó elítéli a jobboldali aktivisták tevékenységét, akkor azok innen is tudhatják: jó úton járnak. És hogy a „fake news” betesz az „igazmondóknak, valamint békebarátoknak”.
Egyébként az eseményre eleve nem nyert bebocsáttatást a legtöbb független újságíró - egy olyan országban, ahol a Nemzetközi Sajtó Intézet szerint változatlanul fojtogatják a szabad médiát.
Der Standard
A liberális értékeket osztotta ki Orbán kétnapos budapesti jobboldali Internacionáléja. Az eseményen kifejtette véleményét a jobboldali-populista osztrák szabadságpárti vezér is, éspedig olyan illusztris személyiségek társaságában, mint a volt cseh és szlovén miniszterelnök, a szélsőjobbos svájci „Weltwoche” korifeusa, valamint a német elhárítás korábbi főnöke, aki manapság összeesküvés elméletekben utazik.
A CPAC Trump híveinek gyűjtőhelye. Orbán a lehető legnagyobb tiszteletnek örvend a tengerentúli ultrajobb köreiben, miután úgy bebetonozta hatalmát, hogy már nem lehet leváltani. A bukott amerikai elnökkel igen nagyra becsülik egymást. Amikor két napja vírusokat emlegetett felszólalásában, a jelképet a völkisch-identitárius szótárból kölcsönözte.
Azért támogatja a nyugatellenes és többé-kevésbé oroszbarát jobboldali összefogást, mert elszigetelődött az EU-ban, amely jogállami eljárással és a pénzek visszatartásával kínozza. Nem tudott erős jobbos tömböt tető alá hozni a földrészen, nem utolsósorban azért, mert igazodik Moszkvához és ezt az PiS pl. nem veszi jó néven tőle.
Egyedejűleg egyszerűen kimeríthetetlen anyagi forrásokra támaszkodik, miközben azt mondják róla, hogy az oligarchákkal együtt szépen feji az államot. Az eurómilliárdokkal kistafírozott Matthias Corvinus Collegium a jobboldal káderképzőjéül is szolgál. A vendégprofesszorok, de az ösztöndíjasok is a sokszorosát kapják annak, mint amennyit egy normál egyetem fizet. A kormányfő több fronton is küzd, hogy a liberális fő áramlattal szemben identitárius ellennyilvánosságot hozzon létre a világban.
Hogy meghívta Kicklt Budapestre, az az előzőekből teljesen logikusan következik. Nagyon kell neki szövetséges az Unióban, így igencsak jól jönne neki egy FPÖ-s kancellár.
Die Presse
Orbán előtt hajbókolt Budapesten az Osztrák Szabadságpárt elnöke. Kickl azt üzente a CPAC-fórum részvevőinek, hogy a magyar politikus „macher”, aki a nemzeti szuverenitás védelmezője. Továbbá hogy a „Magyarország-erőd” minta Ausztria és Európa számára a „globalizmus és az egyenlősdi” elleni csatában. Magyarország menedék a nemzeti önrendelkezés részére, illetve a Brüsszelből kiinduló globalista terjeszkedés ellen.
Az osztrák politikus kirohant a valóságtól eltávolodott EU-elit és az eurokraták ellen, mert azok szerinte azt szeretnék, ha a nemzetek elszakadnának a gyökereiktől. Kijelentette, hogy a szervezet nem akar, de nem is képes megvédeni saját határait a „betolakodóktól”. Külön is támadta az Unió „háborúittas” szankciós politikáját.
A jelentés hozzáteszi, hogy Orbán nemzetközi jobboldali hálót sző, ő az összekötő a vonatkozó európai körök és az amerikai republikánusok között. Azon dolgozik, amivel Steve Bannon felsült: hogy ti. létrejöjjön a szélsőjobbos Internacionálé.
APA/Der Standard
Az osztrák hírügynökség azt idézi Kickltől, hogy az osztrák politikus szerint Orbán Viktor sokak számára példakép Európában. Szükségesnek nevezte, hogy az olyan kis államok, mint Magyarország és Ausztria megvédjék érdekeiket a nagyokkal szemben. Pontosan ezt csinálja a magyar vezető – tette hozzá, külön kiemelve, hogy szerinte a Fidesz békét akar Oroszország és Ukrajna között.
Továbbá dicséretes módon szembeszáll a tömeges bevándorlással. Utalt arra, hogy tavaly az osztrák hatóságokhoz jó 112 ezer menedékkérelmet nyújtottak be, a magyar társintézményeknek ugyanakkor csupán 45 keresettel kellett foglalkozniuk, ez mutatja, mennyire hatékony a büszke magyar erőd.
Szólt arról is, hogy az Unió immár nem fogadja el a szuverén hazák létezését, miközben saját maga senki számára nem tud haza lenni, de nem is akar, sőt nem is szabad, hogy az legyen. A globalisták a politikában, a gazdaságban és a sajtóban a nagyképű eurokrata kör egyetlen szövetségesének számítanak.
Neue Kronen Zeitung
A nem éppen unióbarát osztrák bulvárlap úgy ítéli meg, hogy gyújtogató beszédével Kickl leszámolt az EU-val. Kijelentette, hogy a szervezetet egy álkormány irányítja, nincs semmiféle legitimációja, hogy beleszóljon a polgárok életébe, miközben nincsen saját népe.
Brüsszelnek tanulnia kellene Magyarországtól, ám mivel erre nem lehet számítani, a tagállamoknak kell megszívlelniük a magyar tanulságokat. Azaz sok-sok erődöt kell építeni Európában.
Az osztrák politikus kényes egyensúlymutatványra kényszerül, mert egyrészt a radikális ellenzéki politikával igyekszik a lehető legtöbb voksok begyűjteni. Másrészt viszont készül a kormányzati szerepvállalásra, úgy viszont nem engedheti meg magának a kemény hangot, hiszen a hatalomban felelősség terheli. Most éppen azt próbálja kipuhatolni, mekkora a mozgástere.
Egyébiránt a budapesti rendezvénnyel egyidőben odahaza egy holokauszt emlékünnepségen vett részt, ahol az egyik szónok óva intett attól, hogy az antidemokraták egymás ellen uszítsák az embereket. Az elhangzottakra Kickl csupán a fejét ingatta.
Le Figaro
A jobboldal újság szerint Orbán meghívta Trump hálózatát, ám a lengyel-magyar politológus, Zgut-Przybilska Edit szerint a CPAC budapesti vendégszereplése valójában PR-erőmutatvány volt - annak elleplezésére, hogy a magyar kormányfő teljesen magára maradt a nemzetközi porondon. Akadtak pl. nagy hiányzók, kezdve a PiS-szel, és az atlantista Giorgia Meloni szintén véget vetett a flörtnek a magyar vezetővel. Jókora távolságot tart tőle, amióta hatalomra került Rómában.
Az Olaszország Fivérei ezzel együtt küldött megbízottat a konferenciára, az EP-képviselő, Vincenzo Sofo személyében, akit elkísért a felesége, Marion Maréchal (Marine Le Pen unokahúga, aki időközben már szakított a nagynéni pártjával, de szélsőséges nézeteit nem adta fel – a szerk. megj.) Utóbbi két éve már járt a magyar fővárosban, a nemzetközi demográfiai csúcson, amely elősegítette, hogy Budapest a nemzeti jobboldal egyik csomópontja legyen. Ám továbbra sem alakult meg az ilyen erők szövetsége a kontinensen.
Süddeutsche Zeitung
Nem túl rózsásnak tartja az osztrák politika kilátásait a vezető német lap elemzője, aki korábban a bécsi Der Standard főszerkesztője volt. Alexandra Föderl-Schmid rámutat, hogy a konzervatívok már megint a veszett fejsze nyelét markolásszák, amikor próbálják elképzeléseiket hozzáigazítani a Szabadságpárt szándékaihoz. Pedig az már a múltban sem működött.
Nehammer kancellár nem azzal foglalkozik, ami fontos, pl. a magas infláció vagy a növekvő munkanélküliség. Ehelyett elődjéhez hasonlóan a migrációt ostorozza, egyik menedékcsúcsról megy a másikra.
Ennélfogva az FPÖ jobban áll, mint bármikor korábban. Hamarosan már 3 tartományban kerül be a kormányba. Kickl főtitkár május 1-én arról beszélt egy linzi sörsátorban, hogy azt akarja csinálni, amit Orbán Viktor. Vagyis erőddé kell változtatni Ausztriát. Miután a magyar politikus illiberális demokráciává alakította át Magyarországot, az osztrák vezető bejelentése több, mint veszedelmes fenyegetés. De legalább utólag nem mondhatja senki, hogy meglepetésként érték az új szelek.
Die Welt
Nagyon úgy néz ki, hogy az oroszok támadóereje kifulladt, jön az ukrán ellenoffenzíva, hírek szerint e célból 12 dandárt állítottak fel. Ezek várhatóan több ponton indulnak meg, hogy áttörjék az ellenséges védvonalat, sőt még az sem kizárt, hogy orosz területeket is célba vesznek, ez az adott körülmények között teljesen legitim. Arról azonban nincs szó, hogy orosz földre akarnának lépni. Ezt fejti ki vendégkommentárjában Klaus Wittmann a német hadsereg nyugalmazott tábornoka, aki dolgozott a NATO-nál is.
Hangsúlyozza, hogy a Nyugatnak támogatnia kell Kijev célját, az 1991- előtti határok helyreállítását, mert nem lehet, hogy ne Ukrajna nyerjen. Az orosz csapatoknak távozniuk kell. Ami a küszöbön álló hadművelet során várható:
- Lépésről lépésre visszaszerzik a Donyec-medencét.
- A zaporizzsjai körzet sem maradhat megszállás alatt
- Herszonnál kibővítik az ukrán hídfőt, hogy a szárny felől leküzdjék az orosz ellenállást
- Át kell vágni a Krímbe vezető szárazföldi hidat Marjupolnál.
- A hátországban orosz irányítási és utánpótlási központokat, valamint összekötő vonalakat semmisítenek meg.
A Krím nem tartozik az elsődleges célpontok közé, de teljesen jogos a visszahódítás szándéka és az oroszok szemmel láthatólag félnek is tőle. Az offenzívához minden erőt mozgósítani kell, az eddiginél sokkal több lőszerre lesz szükség, mégpedig villámgyorsan. Az orosz haderő továbbra is rengeteg sebből vérzik, támadni már nem képes.
Akik viszont tárgyalásokat sürgetnek, azok vakok, nem látják, mi Putyin célja. El kell érni, hogy az oroszoknak ne legyen más választásuk, mint a katonák hazarendelése. Semmiféle kompromisszum nem lehetséges, amikor az egyik fél el akarja pusztítani a másikat, utóbbi viszont szeretne túlélni.
FT
A sokat szenvedett ukránok nem a döntetlenre játszanak az offenzíva során, annak meg kell győznie az oroszokat, hogy teljesen hiábavaló az agresszió és reménytelen földeket elrabolni. Így látja a helyzetet Lawrence Freedman, a londoni King’s College volt professzora, akadémikus, történész, író.
Putyin egyetlen célját sem érte el a csaknem 15 hónap alatt. Az elején ugyan megszállta Ukrajna területének 27 %-át, de ez már visszament 18 %-ra. December óta, a Donyec-medencéért vívott támadás során Moszkva amerikai adatok szerint 100 ezer embert vesztett, ebből 20 ezer a halott.
Nem sikerült lerombolni a kritikus ukrán infrastruktúrát sem. A védők elszántsága csak fokozódott. Viszont jelenleg sorra semmisülnek meg orosz üzemanyagraktárak, mélyen a frontvonal mögött – hála a nagy hatótávolságú ukrán drónoknak. És most Kijev jön. Már szinte indulásra készen állnak a nyugati fegyverekkel ellátott új dandárok. Ám vannak hiányosságok az ukrán légvédelemnél és nincs elég muníció sem.
Ha kudarcot vall a hadművelet, akkor folytatódik a patthelyzet, megint kemény harcok várhatóak a következő télen és számítani kell energiahiányra is. Felerősödnek majd a tűzszüneti felhívások. Ám az ukránok mindenképpen át akarnak törni, mert a céljuk a Krím. De hogy vége legyen a háborúnak, ahhoz az kell, hogy az oroszok belássák: felesleges a további küzdelem.
Süddeutsche Zeitung
A kommentár szerint lesújtó, mennyire nem tartja fontosnak az EU az elfogadható menedékpolitika kialakítását, miközben a Földközi-tenger lassan tömegsírrá változik. Csak az idén legalább 494-en fulladtak bele, mert a szervezet politikai és erkölcsi értelemben is kudarcot vallott. Tehetetlen, amikor szavatolni kellene az emberi méltóságot és a jogállamiságot a déli határon.
A német kormány most kirukkolt egy javaslattal, miszerint a menedékeljárást az EU peremén kell lefolytatni, de a kezdeményezés már cseppet sem új, és most sem számíthat nagy sikerre, mert az Unió tolja maga előtt problémát, mialatt sikeres a jobboldali-populista bezárkózási politika Magyarországon és Svédországban.
A kiutat az jelenti, hogy tehermentesíteni kell a görög, illetve olasz kormányt és megállapodást kell kötni olyan 3. államokkal, mint Törökország és Tunézia. Csak éppen teljesen lehetetlennek tűnik a közös politika alapvető átalakítása. Pedig ez az egyetlen esély, hogy ne találjanak újabb és újabb vízi hullákat a mediterrán térségben és ne épüljenek újabb falak.
Csak éppen az egészből nem lesz semmi, amíg nincsenek kötelező elosztási kvóták. Ám a kegyetlenség és a nemtörődömség elegye mérgező. Felmérések tanúsítják, hogy egyre több német gondolja úgy: nem jó újabb és újabb menekülteket befogadni. Továbbá, hogy a Scholz-kabinet képtelen megoldani a gondot.
Következő cikk: Háború, béke, bal, jobb
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >