2024. november 22. péntek
Ma Cecília, Filemon névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Trump elárulta, hogy kitüntetést kapott Orbántól, amikor tavaly találkoztak

Trump elárulta, hogy kitüntetést kapott Orbántól, amikor tavaly találkoztak

A volt elnök abból az alkalomból nyilatkozott, hogy kiadnak egy könyvet, benne a politikus csaknem 150 magánlevelével, amelyet külföldi vezetőknek küldött, illetve tőlük kapott. Elmondta, hogy az érintettek közül jó néhányukkal ma is tartja a kapcsolatot, mert az jól jön a kampányához. És minél keményebbek az illetők, annál jobban megérti magát velük, és ez így van úgy, de kedvező, mert a levélpartnerek a legerősebb hatalmakat vezették. Az újság lehozza azt a levelet, amelyet a magyar kormányfő küldött Trumpnak, a korábbi elnök 75 születésnapja alkalmából, öt hónappal az elnök választási veresége után. Az üzenet azt hangsúlyozza, hogy a nemzetek sorsa az erős, határozott vezetőktől függ, mert a világban halványodik a haza fogalma, a nemzeteket háttérbe szorítják az ideológiák. Meggyőződését fejezi ki, hogy a politikus akkor került az USA élére, amikor arra Amerikának a legnagyobb szüksége volt. Egyben reményét fejezi ki, hogy még fognak együtt dolgozni a közös célokért. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Kurier

 

Orbán Viktor az osztrák szélsőjobb vezérével együtt úgy foglalt állást, hogy be kell szüntetni a szankciókat Oroszország ellen. A miniszterelnök Budapesten fogadta Herbert Kicklt, aki utána az osztrák sajtónak elmondta: egyetértettek abban, hogy a megtorló intézkedések okozták a hatalmas áremelkedéseket, de ha létrejönne a béke és eltörölnék a Moszkva ellen foganatosított lépéseket, akkor azonnal mérséklődne az infláció.

Mindketten szükségesnek tartják a haladéktalan tűzszünetet, mert egyre nagyobb a veszély, hogy súlyosbodik a fegyveres viszály. Az FPÖ elnöke nagyra értékelte a magyar fellépést az illegális migráció ellen. Kijelentette, hogy az EU-nak végre cselekednie kell a külső határok védelmében. Ebbe beleértendő, hogy fizesse ki a határkerítések költségeit.

A tudósítás magyarázatul hozzáteszi, hogy a háború óta nyugaton sokan elfordultak Putyintól, de Orbán nem. A legtöbb szankciót azonban végrehajtja. Egyben amennyire csak lehet, igyekszik kimaradni a konfliktusból. Azt állítja, hogy országa áldozat, mert már sok száz kárpátaljai vesztette életét a harcokban. Egyben jó ideje panaszolja, hogy sérülnek Ukrajnában a magyar kisebbség nyelvhasználati jogai.  

 

Washington Post

 

Donald Trump elárulta, hogy kitüntetést kapott Orbán Viktortól, amikor tavaly találkoztak. A volt elnök abból az alkalomból nyilatkozott, hogy kiadnak egy könyvet, benne a politikus csaknem 150 magánlevelével, amelyet külföldi vezetőknek küldött, illetve tőlük kapott. Elmondta, hogy az érintettek közül jó néhányukkal ma is tartja a kapcsolatot, mert az jól jön a kampányához. És minél keményebbek az illetők, annál jobban megérti magát velük, és ez így van úgy, de kedvező, mert a levélpartnerek a legerősebb hatalmakat vezették.

Az újság lehozza azt a levelet, amelyet a magyar kormányfő küldött Trumpnak, a korábbi elnök 75 születésnapja alkalmából, öt hónappal az elnök választási veresége után. Az üzenet azt hangsúlyozza, hogy a nemzetek sorsa az erős, határozott vezetőktől függ, mert a világban halványodik a haza fogalma, a nemzeteket háttérbe szorítják az ideológiák. Meggyőződését fejezi ki, hogy a politikus akkor került az USA élére, amikor arra Amerikának a legnagyobb szüksége volt. Egyben reményét fejezi ki, hogy még fognak együtt dolgozni a közös célokért.

 

Európa Tanács

 

Az Európa Tanács rasszizmus és intolerancia elleni bizottsága (ECRI) azt állapította meg, hogy Magyarország ugyan a korábbinál többször fellép a gyűlölet bűncselekmények ellen, ám aggodalomra ad okot az LMBT-közösség fokozódó megbélyegzése, valamint a sok idegengyűlölő politikai megnyilvánulás.

Az ECRI jelentése a kedvező fejlemények közé sorolja a romák befogadása, továbbá az ukrán menekültek érdekében tett lépéseket, de azt is megjegyzi, hogy a közbeszéd mind inkább idegenellenes, elutasító a muzulmánokkal, valamint a nemi kisebbségekkel szemben. Ezért a testület arra buzdítja a közélet szereplőit, a politikusokat, hogy egyértelműen szálljanak szembe a gyűlöletbeszéddel.

A dokumentum nyugtalanítónak találja, hogy továbbra is hány roma gyerek hagyja abba idő előtt az iskolát, szóvá teszi az oktatási szegregációt, a romák foglalkozatásában mutatkozó diszkriminációt és az erőszakos kilakoltatásokat.

Egyben nyomatékosan javasolja, hogy független bizottság vizsgálja felül a vészhelyzet során a veszélyeztetett csoportok ellen hozott intézkedéseket, továbbá hogy a bűnüldöző hatóságok kapjanak nagyobb jogkört a rasszista és LMBT-ellenes jelenségek, bűncselekmények elleni fellépéshez. 

 

Bloomberg

 

A hírügynökség úgy értékeli, hogy Magyarország gátolja az Uniót, amikor az fel akar lépni a harmadik világban a Selyemút néven ismert kínai terjeszkedés visszaszorítására. Brüsszel 2028-ig 300 millió dollárt kíván befektetni Afrikában, a Karibi-térségben, valamint a Csendes-óceán országaiban az infrastruktúra fejlesztésére. Ehhez azonban június végéig meg kellene újítani a jogi keretként szolgáló Cotonui-egyezményt. A szöveg kész is van, csak éppen az Orbán-kormány nem írja alá, mert nem ért egyet több passzussal a migránsok, illetve a gender ügyében.

Így viszont veszélybe kerül a keretösszeg egyharmada, miközben az egyeztetés már ott tart, hogy legalább három tucat konkrét terv készen áll a végrehajtásra. Összesen 79 ún. APC-állam érintett, de a magyar vétó miatt nem lehet előrelépni.

 

FT

 

Állóháborúba fordul Oroszország és Európa energiacsatája, egyik fél sem számíthat gyors győzelemre – írja Szergej Vakulenko, a Carnegie Békekutató Alapítván vendégkutatója. A Kreml abban bízott, hogy az orosz gázt nem lehet kiütni a nyeregből és anélkül gyárbezárások lesznek a télen az európai iparban. Továbbá, hogy az emiatt fellépő bizonytalanság folytán az EU szépen kisorol Ukrajna mögül.

Csakhogy az enyhe idő és a nyomott kínai kereslet helyreállította az egyensúlyt a nemzetközi gázpiacon, az európai gazdaság pedig rugalmasan igazodott a helyzethez. Az EU viszont ott csalódott, mert azt hitte, hogy Oroszország nem tud meglenni a nyugati technológia, bevételek, illetve pénzügyi rendszer nélkül, ezért gazdasága összeomlik és akkor kénytelen abbahagyni a háborúskodást.

Ám az orosz olajkereskedelem nem esett vissza. Moszkva persze megteheti, hogy teljesen lezárja a gázvezetékeket, de az sokba kerülne neki. Elvesztené az utolsó szövetségeseit is, így Magyarországot és Szerbiát. Megpróbálkozhatna továbbá azzal, hogy visszavonul az olajpiacról, és ezzel a 73-hoz hasonló energiaválságot idéz elő. Ám idáig pragmatikusnak tűnik, inkább igyekszik megkerülni az ársapkát, valamint az embargót.

Az európai arzenál ugyanakkor korlátozott. Ha az EU még lejjebb viszi az árplafont, az Kínának és Indiának kedvez. Ennélfogva teljesen újfajta a hadviselés, ami egyben új korszakot jelezhet, új stratégiákkal, pusztító következményekkel. A vége pedig új energiarend lehet a világban.

 

Economist

 

Nagy-Britannia eggyel ezelőtti moszkvai katonai attaséja úgy látja, hogy az orosz vezérkari főnök olyan bűnöket követett el, amiért bíróság előtt a helye, de egyébként is rengeteg hibázott. John Foreman szerint a háború megmutatta, az orosz hadsereg értelmi, fizikai és erkölcsi hiányosságait, de ugyanez áll Gennagyij Geraszimovra is.

Hiszen milliárdokat kapott a fejlesztésre, de elvakította a sovinizmus, így nem tartotta szem előtt, amit Szuvorov tábornok mondott még a 18. században: Soha ne vesd meg az ellenséget, ne gondold, hogy ostobább, vagy gyengébb, mint te. A nagyképűség folytán ő és társai alábecsülték az ukránokat és a Nyugat várható reakcióját. Az orosz csapatok hozzá nem értőnek, brutálisnak és korruptnak bizonyultak.

Putyin mégsem mozdította el a főparancsnokot, sőt még elő is léptette. Ennek oka homályos. Lehet, hogy ily módon kívánnak úrrá lenni a tavalyi káoszon és visszaszerezni a stratégiai kezdeményezést. Mindenesetre Geraszimov ígéretet kapott pénzre, paripára, fegyverre. És még több katonára. Moszka a veszteségek ellenére is tüzérségi fölényben van, képes súlyos károkat okozni az ellenségnek.

De a legvalószínűbb, hogy a tábornok azért maradhatott, mert engedelmes. Belevágott az új offenzívába, pedig változatlanok a gondok az orosz fegyveres erők háza táján. Ám nem kérdés, hogy felelősségre kell vonni mindazért, amit művelt, Ukrajna szenvedéseiért.

 

Die Welt

 

Az újság főkommentátora azt gondolja, hogy a háború három tanulsággal jár mindazok számára, akik reménykednek, hogy hamar véget ér a viszály. Jacques Schuster előrebocsátja, hogy az új offenzíva azt tanúsítja: hiába hinni időről időre, hogy két vállra kerül az orosz hadsereg, az váratlanul képes fokozni csapásmérő képességét. A három lecke: 

1. Az emberélet Oroszországban sokkal kevesebbet ér, mint Európában. A cinizmus hatalmas, a halál az élet része, főleg ha mások sorsa forog kockán.

2. Az orosz hadvezetés már évszázadok óta nem riad vissza semmiféle megsemmisítő háborútól, a maximális rombolástól. Vagyis a pusztítás Ukrajnában még sokáig megy tovább, egészen a fegyverszünetig.

3. Az orosz katonákat szinte sohasem fegyverezték fel megfelelően. A hadvezetésnek mégis rendre sikerült feljavítania a harci morált. 

Ezek után a Nyugatnak végre tartósan és megbízhatóan el kell látnia Kijevet fegyverekkel, egészen addig, amíg nem lesznek túl nagyok a költségek a Kreml számára és nem lép hátra. Másban nem lehet bízni.

 

Washington Post

 

A kommentár úgy látja, hogy az amerikai Képviselőház elnöke nagy szolgálatot tett a köznek, amikor az átláthatóságra hivatkozva átadta Tucker Carlsonnak a Kongresszus ostromáról készült 44 ezer órányi felvételt. Ugyanis az történt, amire számítani lehetett: a Fox News üdvöskéje úgy vágta össze az anyagot, mintha a felhergelt tömeg békés látogatást tett volna a Capital Hillen.

De hát közismert, hogy a műsorvezető szüntelenül terjeszti az összeesküvés elméleteteket, és így biztos volt, hogy megpróbálja felmenteni a lázadás részvevőit, Trumpot és mindenkit a republikánus oldalon, aki menteni próbálta a történteket. Ügyes propagandista, most mégis amatőrnek bizonyult, mert arról akart meggyőzni a publikumot, hogy nem igaz, amit előtte mindenki már számtalanszor látott, ideértve, hogy az előző elnök benyomuló hívei ablakokat törtek be, nekitámadtak a rendőröknek, randalíroztak az épületben, vérre szomjaztak.

Mintha elfelejtette volna, hogy nincs eredményes propaganda csipetnyi igazság nélkül. Azt viszont senki sem szereti, ha baleknak nézik. Úgyhogy egy sor republikánus személyiség el is ítélte a manipulációs próbálkozást, amelynek az eredménye az lett, hogy a roham visszakerült a hírek élére. Így mindenkinek eszébe jut, hogy Trump nem ismerte el a vereségét, és hogy milyen erőszakosan reagáltak arra radikális támogatói.

De még fontosabb, hogy alighanem sokkal többen látták az idők során azokat a jelentéseket, amelyekben újságírók és jobboldali vezetők mondták el ismételten az igazságot a demokrácia elleni támadásról.  További következmény, hogy még jobban lejáratódott a Fox TV, amely ellen amúgy is az a vád, hogy a republikánusok propaganda gépezetéhez tartozik és nem önálló hírcsatorna. Ez ma mindennél egyértelműbb, köszönet érte Kevin McCarthynak és Carlsonnak. Megmutatta, az ellenzék rothadt magvát.

 

2023. március 10.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A gyűlölet mint hiány

Vajon mitől lesz valaki éppen palesztinpárti a Közel-Kelettől ezer kilométerekre? És ők miért veszik készpénznek az >

Tovább

Mi van, ha bukik?

Várható-e, hogy a választások eredményétől függetlenül kilenc, tizenkettő, akárhány évre kinevezett pártcselédek és -kreatúrák udvarias meghajlással >

Tovább

Az EU bővítése és Oroszország

Mindebből az EU számára több következtetés adódik. Az orosz befolyás ellensúlyozása érdekében továbbra is törekednie kell >

Tovább

Vizsgáznak Európában a liberális értékek, mert erősödik az antiszemitizmus

Az Economist szerint ez a legrégebbi csapás a földrészen. Sajnálatos módon visszatér az a fajta türelmetlenség, >

Tovább

Elon Musk egyszerre jelent lehetőséget és veszélyt – Trump fő rombolójaként

Ezt rögzíti az Economist szerkesztőségi véleménye. Merthogy a milliárdos az amerikai kormányzatot célozta meg és így >

Tovább

Hogyan készül Orbán a választásra

Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >

Tovább

Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége

Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >

Tovább

Biden döntését Putyin meg fogja torolni

Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >

Tovább

Rövid út vezethet keletre

Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >

Tovább

Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek

Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >

Tovább

A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot

Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >

Tovább

Magyarországon mocskos trükkök lengik be a közéletet

Magyar Péter Orbán egyetlen kihívójaként azt állítja, hogy titokban lehallgatták, mert le akarják járatni. De még >

Tovább